[B] Kontrolka poziomu oleju

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
WEZYR

#31 Post autor: WEZYR »

Witam ma również problem z kontrolką poziomu oleju. Pierwszy raz dała o sobie znać gdy po 2 godzinach jazdy drogami krajowymi wjechałem na s-5 Gniezno-Poznań. Po włączeniu 6 biegu ustawieniu obrotów na 2300 ujechałem około 5 km i świeci się - zjechałem na parking - auto stop - oczywiście kontrola oleju na bagnecie jest ok żadnych wycieków. Po uruchomieniu silnika wszystko powróciło do normy - ponieważ tego dnia mocno padał deszcz to pomyślałem ze coś tym może być związane. Ale niestety wczoraj jadąc A-2 około 150 km było wszystko ok., lecz wracając po 30 km na 6 biegu - świeci. Wygasiłem auto 5 min przerwy odpalam jest ok i po około 20 km jazdy powtórka. Dziwne ze po zjechaniu na drogi powiatowe przejechałem ponad 60 km i nic. Auto z PDF dotychczas żadnych problemów, poziom oleju nieco ponad połowa na bagnecie i coś jest nie tak. Może ktoś podpowie gdzie szukać tego czujnika, może wtyczka -styki. Czy podczas wymiany oleju gdy olej jest spuszczony to kontrolka powinna świecić. Co można jeszcze sprawdzić aby znaleźć przyczynę ???

Szymon78

#32 Post autor: Szymon78 »

A kiedy wymienialles olej i jakim zalany??

P.s. Zefir ma czujnik jakosci oleju..tez tak mialem ze niewiadomo dlaczego odpalala kontrolka. Wymiana rozwiazala problem
Moze tez zyc jakas zwara na stykach czujnika-choc watpie

kalii

#33 Post autor: kalii »

Witam,

mam podobny problem, planowana wymiana oleju za ok. 4tys km, ZB - 2005 r - 170 000 tys przebiegu, 1.8 140 KM. a sytuacja moja wygląda następująco:

dziś podczas jazdy po ok. odcinku 40 km zapaliła mi się pomarańczowa kontrolka: POZIOM OLEJU SILNIKOWEGO. Książka serwisowa mówi: Poziom oleju w silniku jest sprawdzany automatycznie, lampka się świeci gdy jest zbyt niski poziom oleju.

Jednak poziom oleju jest prawidłowy, może delikatnie wyższy ale mieścił się w przedziale. Czym to jest spowodowane? Czy jest to możliwe, że kontrolka zapali się również w przypadku kiedy stan oleju jest zbyt wysoki?

2 dni wcześniej przejechałem ponad 400 km i kontrolka się NIE zapaliła, a nagle na kolejny dzień po przejechaniu 40 km się zapaliła?

z góry dzięki za każdą pomoc

Awatar użytkownika
Daniel243
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 14 lut 2012, 10:18
Imię: Daniel
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#34 Post autor: Daniel243 »

Witam kolegów forumowiczów ja też kiedyś miałem problem z kontrolką poziomu oleju jak pierwszy raz się zapaliła poziom oleju na bagnecie wskazywał pierwszą kreskę, uzupełniłem do połowy wskaźnika ale kontrolka nie zgasła, pojeździłem tak dwa dni (kilka kilometrów w sumie bo tylko do pracy) ale nadal nie zgasła dopiero gdy uzupełniłem do trzeciego poziomu w czterostopniowej skali na bagnecie to kontrolka zgasła :) Wniosek trzeba dolać trochę więcej żeby czujnik zadziałał, podobnie jest ze wskaźnikiem poziomu paliwa, jak zaświeci rezerwa a paliwa dolejemy tylko trochę to komputer nie zmieni zdania i zasięg pokaże jak przed zalaniem. Pozdrawiam

kalii

#35 Post autor: kalii »

Witam,

tydzień temu wymieniłem olej z nadzieją że kontrolka zgaśnie, ale niestety, kontrolka nadal się zapala. Czy miał ktoś taki przypadek, czy jest to możliwe, że jest to problem z czujnikiem poziomu oleju, czy może być to inny problem?

dzięki

wesolys
Mieszkaniec
Posty: 215
Rejestracja: 09 lis 2010, 15:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Włocławek
Auto: Zafira Tourer
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#36 Post autor: wesolys »

kalii pisze:Witam,

tydzień temu wymieniłem olej z nadzieją że kontrolka zgaśnie, ale niestety, kontrolka nadal się zapala. Czy miał ktoś taki przypadek, czy jest to możliwe, że jest to problem z czujnikiem poziomu oleju, czy może być to inny problem?

dzięki
witam miałem ten sam problem nawet kupiłem nowy czujnik okazało się że na próżno miałem nie wciśniętą i nie zatrzaśniętą[lużną] wtyczkę na czujniku także warto sprawdzić.

kalii

#37 Post autor: kalii »

wesolys pisze:
kalii pisze:Witam,

tydzień temu wymieniłem olej z nadzieją że kontrolka zgaśnie, ale niestety, kontrolka nadal się zapala. Czy miał ktoś taki przypadek, czy jest to możliwe, że jest to problem z czujnikiem poziomu oleju, czy może być to inny problem?

dzięki
witam miałem ten sam problem nawet kupiłem nowy czujnik okazało się że na próżno miałem nie wciśniętą i nie zatrzaśniętą[lużną] wtyczkę na czujniku także warto sprawdzić.
wesolys, dzięki za cenną informację. A powiedz mi czy jestem sam w stanie to sprawdzić, czy muszę podjechać do jakiegoś zakładu?

A powiedz mi +- ile płaciłeś za czujnik + wymiana? I czy konieczne jest spuszczenie oleju ?

dzieki

wesolys
Mieszkaniec
Posty: 215
Rejestracja: 09 lis 2010, 15:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Włocławek
Auto: Zafira Tourer
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#38 Post autor: wesolys »

sprawdzisz to sam ale tylko z kanału wtyczka czujnika znajduje się blisko filtra oleju po jego lewej stronie stojąc w kanale w kierunku jazdy czarna z żółtą blokadą. Nie pamiętam już ile płaciłem bo już trochę czasu minęło a czujnik leży na półce bo okazał się zbędny ponieważ nie wciśnięta była wtyczka w starym . Przy wymianie jest trochę pracy bo czujnik znajduje się w misce olejowej i trzeba ją zwalać na zewnątrz jest tylko wyprowadzona wtyczka.

kalii

#39 Post autor: kalii »

wesolys pisze:sprawdzisz to sam ale tylko z kanału wtyczka czujnika znajduje się blisko filtra oleju po jego lewej stronie stojąc w kanale w kierunku jazdy czarna z żółtą blokadą. Nie pamiętam już ile płaciłem bo już trochę czasu minęło a czujnik leży na półce bo okazał się zbędny ponieważ nie wciśnięta była wtyczka w starym . Przy wymianie jest trochę pracy bo czujnik znajduje się w misce olejowej i trzeba ją zwalać na zewnątrz jest tylko wyprowadzona wtyczka.
Wesolys, a powiedz jak często zapalała ci się kontrolka, czy może stale się paliła? Bo u mnie w miarę systematycznie przy rozgrzanym silniku po przejechaniu kilkunastu km. Tak sobie myślę, że gdyby wtyczka nie była dociśnięta to stale by się paliła? Co o tym sądzisz ze swojego doświadczenia ?

dzięki

wesolys
Mieszkaniec
Posty: 215
Rejestracja: 09 lis 2010, 15:41
Imię: Sławek
Lokalizacja: Włocławek
Auto: Zafira Tourer
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:

#40 Post autor: wesolys »

Witam Kalii teraz zauważyłem że ty masz benzynę a ja diesla i pewnie ten czujnik może być w innym miejscu ale mi się kontrolka zapalała różnie raz po kilku a innym razem po kilkunastu km ale częściej jak już się trochę rozgrzał[zapalała się i po czasie gasła].Trudno mi powiedzieć jak to jest w benzynie ale może ktoś z kolegów na forum kto jeżdzi benzynką miał już podobną przypadłość i pomoże.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#41 Post autor: Bodek »

wesolys pisze:Witam Kalii teraz zauważyłem że ty masz benzynę a ja diesla i pewnie ten czujnik może być w innym miejscu.................
według nr VIN:

Obrazek
Obrazek
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

vorny

#42 Post autor: vorny »

Panowie, Zafire mamy praktycznie od nowości już 6 lat, nalatane ma 82Kkm, i dalej nie wiem jak poprawnie sprawdzić poziom oleju. Dziś sprawdzałem w garażu na zimnym silniku ( tzn jeszcze ciepławym 2 godz po zaparkowaniu ) i na bagnecie oleju było dobrze ponad stan. Z tego co mi wiadomo to bagnet zawsze jest uświniony olejem uniemożliwając tym samym poprawne skontrolowanie oleju. Ponieważ mam klekota z chwastem, poziom oleju zapewne się podnosi od paliwa. I pytanie skąd mam wiedzieć jaki jest poziom oleju, jak bagnetem nie da się poprawnie sprawdzić jego poziomu?

maxiok

#43 Post autor: maxiok »

Próbowałeś przetrzeć bagnet, włożyć go i wyciągnąć. :>

Awatar użytkownika
lech31
Zafiromaniak
Posty: 658
Rejestracja: 12 sie 2012, 19:44
Imię: Lech
Lokalizacja: Usarzów TOP
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#44 Post autor: lech31 »

vorny Przed sprawdzeniem poziomu oleju bagnet trzeba koniecznie wytrzeć do sucha. Sprawdzamy jak samochód stoi na równym terenie. Gdy masz rozrzedzony olej paliwem może Ci spływać z bagnetu i utrudniać odczytanie. Pozdrawiam.

vorny

#45 Post autor: vorny »

Bagnet był wycierany szmatą, pokazuje za dużo. I tak świeci mi INSP1000, więc będzie wymiana.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”