Automatyczny włącznik świateł mijania

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
devils

#46 Post autor: devils »

Bodku czyli rozumiem ze posiadam czujnik zmierzchu?
Jeżeli tak to wystarczy zamienić pokrętło na takie z funkcja AUTO.?
Czy trzeba jeszcze op comem coś zaprogramowac czy tylko TEchem?

Awatar użytkownika
KIT GTO
Mieszkaniec
Posty: 412
Rejestracja: 10 cze 2011, 21:57
Lokalizacja: lbn
Model:

#47 Post autor: KIT GTO »

nic nie programujesz, zmieniasz tylko pokrętło

devils

#48 Post autor: devils »

Ok, a w takim razie jak wygląda sprawa zaprogramowania swiateł, tzn. Op-comem ustawiłem wariant taki ze po odpaleniu auta gdy silnik pracuje swieci cały przód i tył a pokrętło jest na 0 , po przekreceniu gałki na pozycyjne, światła mijania gasną i wyświetlacz przechodzi na tryb nocny, gdy przekrece jeszcze raz załączając się światła mijania.
Jaki wariant ustawić mając pokrętło z funkcją AUTO żeby po odpaleniu auta w jasny dzień światła były wyłączone a ledy które będę montował się świeciły, gdy zaś wjadę w ciemne miejsce lub aura się zmieni automatycznie przez czujnik zgasza się ledy i włączą światła przód i tył a wyświetlacz w tryb nocny. Widziałem już kilka zafir z takim rozwiązaniem wjeżdżając przed nimi do tunelu.

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#49 Post autor: Zdenek2007 »

Zdezaktywuj automatyczne włączanie świateł, szybkim przekręceniem pokrętła od świateł, prawo/lewo. Następnie montujesz ledy według dołączonej instrukcji i powinno wszystko grać.
Ja mam ledy podłączone przez dodatkowy przekaźnik sterowany z świateł pozycyjnych.

devils

#50 Post autor: devils »

Dzięki Zdenek, sprawdzę jak się to ma w praktyce.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#51 Post autor: Flora »

Mogę się mylić (a nie mam tego jak teraz sprawdzić), ale nasunęło mi się kilka myśli:
-kręcenie przełącznikiem w celu dezaktywacji trybu automatycznego trzeba będzie powtarzać przy każdym odpaleniu
-do czego potrzebny jest przełącznik z pozycją AUTO, skoro będziesz ten tryb wyłączał
-z moich obserwacji wynika, że przy przełączniku w pozycji 0, po zapadnięciu zmroku światła zapalają się automatycznie, a pozycja AUTO jest wyłącznie do konfiguracji świateł w dzień i przydaje się gdy pomimo słońca chcemy włączyć światła, nie zmieniając przy tym podświetlenia wewnątrz kabiny.

:arrow: devils

Jeżeli posiadasz dodatkowe światła do jazdy dziennej i nie musisz mieć koniecznie zapalonych w dzień świateł z tyłu to moim zdaniem wymiana przełącznika jest bez sensu. Ja zamontowałem światła do jazdy dziennej i dezaktywowałem tą funkcję w UECu. Nie mam do nich żadnego sterownika - podpiąłem się bezpośrednio pod przekaźnik zacisku "15", czyli napięcie podawane po przekręceniu kluczyka do pozycji zapłon. Jeżeli masz elektronikę sterującą to można się podpiąć pod postojówki celem wyłączania świateł dziennych po zmierzchu.

Z tego co napisałeś wcześniej wynika, że możesz w pozycji 0 wymusić włączanie świateł. Spróbuj ustawić tryb 3 dla świateł dziennych, a nie będą się uruchamiały na słońcu. Po przysłonięciu czujnika światła powinny się zapalić.

kicaj

#52 Post autor: kicaj »

Flora pisze:-kręcenie przełącznikiem w celu dezaktywacji trybu automatycznego trzeba będzie powtarzać przy każdym odpaleniu
ano mylisz się... nie trzeba za każdym odpaleniem... a przy najmniej u mnie tak było...
tyle z ja miałem wariant - z przodu mijania z tyłu nic, gdy dzień...

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#53 Post autor: Zdenek2007 »

Tryb automatycznego włączania świateł, aktywuje i dezaktywuje się w sposób opisany wcześniej a polega na automatycznym włączeniu świateł po odpaleniu silnika (raz aktywowany działa do momentu dezaktywacji lub odłączenia aku)
A tryb "AUTO" na przełączniku świateł to co innego! W tej pozycji światła i wyświetlacz są sterowane czujnikiem zmierzchu, niestety w Polsce obowiązuje przepis całodziennej jazdy na światłach, więc ten tryb jest przydatny tylko w połączeniu z dodatkowymi ledami.

k@niu

#54 Post autor: k@niu »

Zdenek2007 pisze:Tryb automatycznego włączania świateł, aktywuje i dezaktywuje się w sposób opisany wcześniej a polega na automatycznym włączeniu świateł po odpaleniu silnika (raz aktywowany działa do momentu dezaktywacji lub odłączenia aku)
A tryb "AUTO" na przełączniku świateł to co innego! W tej pozycji światła i wyświetlacz są sterowane czujnikiem zmierzchu, niestety w Polsce obowiązuje przepis całodziennej jazdy na światłach, więc ten tryb jest przydatny tylko w połączeniu z dodatkowymi ledami.

Witam
W Zafirce z czujnikiem zmierzchu wystarczy z Opcoma ustawić wariant piąty świateł. Przy czujniku zmierzchu świecą się tylko światła mijania bez pozycyjnej przedniej jak i tylnej nie podświetla się również rejestracja a wyświetlacz BC jest w trybie dziennym. Natomiast po przykryciu czujnika włączają się i wyświetlacz jest w trybie nocnym. Bez czujnika w pozycji 0 było by podobnie jedynie po zmierzchu trzeba przełącznik ręcznie przełączyć w pozycję świateł mijania

k@niu

#55 Post autor: k@niu »

devils pisze:Witam wszystkich

Mam takie pytanko, posiadam biksenony swiatła zaprogramowane tak że sie włączają z przodu i z tyłu po odpaleniu silnika.Mam przełącznik świateł bez napisu (funkcji) AUTO i mam czujnik deszczu, chodzi o to że chce zamienić pokretło na takie z napisem AUTO tylko nie wiem czy mam czujnik zmierzchu i czy bedzie to działało tak jak ma działac. Mam zamiar zamontować ledy zeby w dzień świeciły tylko one a po wjezdzie np do tunelu lub gdy zrobi sie mroczno ledy gasły i włączały się ksenony to wszystko na funkcji AUTO w pokrętle.
Da rade to zrobić tak jak napisałem czy trzeba większej ingerencji?
Nie zmieniał bym włącznika, tylko w Opcomie zmieniał wariant aby nie świeciły się po odpaleniu , na pewno wyjaśniła by się sytuacja czy jest czujnik zmierzchu czy nie. Jest jeszcze jeden problem ciężko znaleźć ledy do tego kształtu zderzaka aby spełnić wymagania homologacji, ledy podłączasz po stacyjce i sterowanie przez przekaźnik do pozycyjnych jak czujnik zmierzchu włączy światła mijania to ledy same się wyłączą.
Proste.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#56 Post autor: Flora »

Bawiłem się dziś ustawieniami świateł i zauważyłem ciekawą rzecz: w trybie 3, w dzień światła gasną dopiero po zaciągnięciu hamulca ręcznego :shock:

devils

#57 Post autor: devils »

Przełącznik wymieniony, op-comem wybrany wariant świecenia i wszystko działa jak powinno. Teraz czas na ledy i będzie jak ma być. :>

Dzięki wszystkim za pomoc i rady :!:

camasz
Debiutant
Posty: 26
Rejestracja: 24 lut 2015, 21:26
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z16XEP
Gender:

#58 Post autor: camasz »

Witam,
Panowie może ktoś podpowie? W mojej Zośce mam problem z przełącznikiem świateł (ten po lewej stronie). Mianowicie. Podświetlenie halogenów przód, halogenów tył, intensywności oświetlenia deski oraz poziomu świateł SĄ PODŚWIETLONE I WSZYSTKO JEST OK, natomiast nie podświetla się samo pokrętło jak w pokrętłach z prawej strony kierownicy na kokpicie ( radio- poziom głośności, nawiewy itp)
Pytanie:
1. czy to pokrętło (lewe) też jest podświetlone?
2. jak zdemontować to pokrętło?
3. jaka tam jest żaróweczka?


z góry dziękuje za pomoc

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#59 Post autor: Bodek »

Przekręć w lewo na pozycję 0 lub AUTO = nie wiem jakie masz ;)

wciśnij i przekręć w prawo - powinno wyjść

co do oświetlenia to nie wiem czy tam jest dioda czy żarówka

Szersza instrukcja w książce Sam Naprawiam - strona 109 ;)

Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2015, 21:35 przez Bodek, łącznie zmieniany 1 raz.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

camasz
Debiutant
Posty: 26
Rejestracja: 24 lut 2015, 21:26
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z16XEP
Gender:

#60 Post autor: camasz »

Bodek
masz moze scan tej strony.
tracę cierpliwośc jak coś nie działa jak powinno :evil:

Wrzuciłem powyżej - Bodek
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2015, 21:37 przez camasz, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”