[B] Szarpanie silnika

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
ADAMO_16
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: 12 sty 2009, 20:16
Lokalizacja: TYCHY
Model:

#16 Post autor: ADAMO_16 »

W moim przypadku takie szarpanie to EGR.Po jego wymianie wszystko ok.

zenek123

#17 Post autor: zenek123 »

Witam
Mam identyczny problem z szarpaniem silnika. Otóż problem wystąpił po wymianie zaworu EGR. Przy starym EGR gdy paliła się kontrolka było ok z pracą silnika. Wymieniłem na nowy i po kikudziesięciu kilometrach występują te szarpania. W ASO nic nie wykazało na kompie, wgrali mi nowe oprogramowanie o którym już wczesniej było pisane ale problem nie ustąpił.
Zauważyłem że szarpania częściej występują przy tych obrotach 1800-2200 i na nierównej nawierzchni niż przy jeździe po równej trasie.
Nie wiem czy ma to znaczenie ale nowy EGR jest też tej firmy jak orginalny tylko końcówkę ma do dołu /w orginalnym jest do góry/
Zastanawiam się czy znaczenie miała jazda na uszkodzonym EGR ok 600km i może coś się zapchało. Ostatnio jeździłem na Verwie i przy wysokich obrotach silnika ok 3500 ale bez efektu.
Czy oprócz już zaleceń i wskazówek wczesniej poruszanych jest jeszcze jakaś skuteczna metoda

maximus

#18 Post autor: maximus »

Witam
ja nic jak do tej pory nie robiłem z tym szarpaniem
w ASO nic nie zareagowali bo stwierdzili że wszystko jest OK
teraz mam wrażenie jakby te szarpania były żadsze -a może przystosowałem sie
mam pytanko ten ERG jak jest uszkodzony to po czym można poznać bo nie chciałbym sie dać naciągnąć mechaniorom
pozdrawiam
i szerokości

rafalle

#19 Post autor: rafalle »

czy te szarpanie nie ma przypadkiem zwiazku z zacieraniem klap wirowych http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=246 ?

kicaj

#20 Post autor: kicaj »

moze miec ale tylko dla Z19DTH bo tylko 150KM ma te klapy (chyba)

CHRIS7779
Debiutant
Posty: 39
Rejestracja: 05 lut 2010, 11:23
Lokalizacja: KRAKÓW
Model:

#21 Post autor: CHRIS7779 »

Witam szanownych właścicieli ZB.
Miałem problem polegający na tym, że w momencie kiedy potrzebowałem mocy i obroty były w okolicy 1800/2000 następowało zjawisko jakby turbina się nie mogła załączyć lub problem z lewym powietrzem i chwilowe szarpanie do momentu przejścia powyżej wskazanych obrotów. Wtedy łapała moc i szła jak burza. W kilku serwisach :shock: i niewiedza. Pewnego dnia odkręciłem osłonę silnika i tak sobie zacząłem oglądać. I ... stojąc przodem do silnika po jego prawej stronie jeso taki wypust, do którego dochodzi rurka gumowa w poziomie do prawego boku silnika - była pęknięta, ale od spodu, więc odciołem kawałek (2cm) i delikatnie naciągając nałożyłem na ten karbowany wypust. Oczywiście nie wierzyłem, że to pomoże, a tu podczas jazdy EUREKA :) - trafiony zatopiony. Na razie jeżdżę i jest ok. Nie wiem czy takie samo uszkodzenie - u mnie to występował tylko podczas jazdy, podczas postoju i gazowania dławienie nie występowało.
Może coś wykorzystacie.
ZAFIRKA B 1.9 CDTI '06 - 6,8L /100km

Awatar użytkownika
ADAMO_16
Bywalec
Posty: 135
Rejestracja: 12 sty 2009, 20:16
Lokalizacja: TYCHY
Model:

#22 Post autor: ADAMO_16 »

Bardzo przydatna porada, jak masz możliwość to zapodaj fotki tej rurki.Ciekawe czy to lenistwo czy brak wiedzy mechaników :?:
UNIDEN 520XL + SIRIO AS-100 oraz AFRICA TWIN RD07
Obrazek

kicaj

#23 Post autor: kicaj »

raczej chec zarobienia... czegos wiecej...
tez czekam na fotki i jak to sie mowi good job!

Anony Mous

#24 Post autor: Anony Mous »

Chris ma chyba na myśli przewód od IC do przepustnicy.Jeśli ten przewód jest pęknięty (nieszczelny) to wyskakuje błąd P2279(nieszczelnośc w układzie dolotowym)...co może również świadczyc o "zaciętym,niedomkniętym" zaworze EGR lub co gorsze nieszczelnym IC.

Przewód zaznaczony żółtym pięknym jajkiem ;)

Obrazek

lapm

#25 Post autor: lapm »

W Zafirze nic mi tak nie szarpie, ale wlasnie 206 diesel'u tez mi tak przy takich obrotach od czasu do czasu szapralo i jezdzilem tak z 80 tys km tylko lalem lepsza rope, bo wtedy zdarzalo sie to rzadziej. Jednak pozniej coraz czesciej sie zdazalo i to tez przy 1100, 1300 obrotach (lekki kangur). Po wymianach filtrow zaslepilem egr (zafirach nie mozna zaslepiac) i zaczal jezdzic normalnie.
Dlatego pierwsze co, to przeczyscic egr, ale czytalem, ze trzeba wyczyscic inne rzeczy, ktore sie przy nim zatykaja (przepustnica).

Awatar użytkownika
franki
Mieszkaniec
Posty: 441
Rejestracja: 17 sty 2010, 07:55
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira C 1.4 T Cosmo
Model: ZC
Oznaczenie silnika: NEL14

#26 Post autor: franki »

Maciek pisze:Koło zamachowe dwumasowe.

http://www.motofakty.pl/artykul/dwumaso ... chowe.html

Niestety w każdym nowszym dieslu występuje.
Na jego szybsze zużycie ma wpływ zła eksploatacja auta - min. kręcenie do wysokich obrotów, szczególnie na niskich biegach. Wtedy przenosi ono bardzo duży moment obrotowy i szybko się kończy...
Czy aby na pewno? Mi zawsze powtarzano, że jazda autem z dwumasą na niskich obrotach jest szkodliwe dla dwumasy ( nawyk ze starego diesla, kiedy to jeżdziło się na 1,5 krpm)

Zerknij tutaj
Pozdrawiam
franki
Zafira C 1.4 Turbo 120KM Cosmo
Corsa D 1.2
Astra G 2.0 DTH Sport

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#27 Post autor: Maciek »

franki pisze: Czy aby na pewno? Mi zawsze powtarzano, że jazda autem z dwumasą na niskich obrotach jest szkodliwe dla dwumasy ( nawyk ze starego diesla, kiedy to jeżdziło się na 1,5 krpm)

Zerknij tutaj
To oczywiste, że zbyt niskie obroty też są niedobre dla dwumasy, ale to chyba jasne i nikt przy 1,5k obrotów nie zmienia biegów.
Niektórzy częściej właśnie kręcą diesla wysoko do 4 czy 4,5 obrotów na niskich biegach...

Burzyk

#28 Post autor: Burzyk »

Witam.. ja też mam takie dziwne szarpanie jak jade na 3 lub 4 a obroty są w granicach 2100-2200. Wtryski i turbo sprawdzone, DPF nasycenie 20%. Mechanik stwierdził ,że to może EGR powoli zaczyna padać. Koledzy co sądzicie na tan temat? Czy waro kupić nowy EGR przed wyjazdem do Grecji?

dj-owski

#29 Post autor: dj-owski »

Witam!

W moim autku Astra 1.9 CDTI 10KM Występuje ten sam problem jednak... EGR wymieniony na nowy w serwisie Opla, rozrząd, oleje, wszystkie filtry nowe, paliwo z BP i nie ma bata szarpie jak szarpało. Sprzęgło lekko pulsuje przy wciskaniu, ale pulsuje już tak ze 50000km a szarpanie występuje od 20000km. Ostatnio doszedł nowy objaw, a mianowicie jak autko "pogonie" na trasie to po zatrzymaniu silnik ma około 1000-1100 obrotów na minutę, spalanie dochodzi nawet do 25l/100km i wydaje odgłos jakby buczenie... ten stan mija po kwadransie lub chwili spokojnej jazdy... mam wrażenie, że po ostygnięciu turbiny. Od razu ucinam dyskusje że to wypalanie DPF'a - ja go nie mam! Żadne kontrolki (auto z kluczem, blok silnika) nie świecą. Według serwisu wszystko wygląda OK.

Co do kolegi Burzyk - uszkodzenie EGR'a jest sygnalizowane kontrolką autka z kluczykiem i jak Ci się zapali to komputer odłącza turbinę (auto traci moc), można jechać ale bez szaleństw. W tej sytuacji należy EGR wymienić, jednak muszę Cię ostrzec, że długa jazda z niesprawnym EGR'em może doprowadzić do zapchania DPF'a (filtra cząstek stałych). A koszt nowego w serwisie to ok. 7000zł!!! Wymiana EGR'a W Oplu to około 800zł. Gdzieś na forum czytałem że można go wymontować, wyczyścić i znów jest na jakiś czas spokój.
EGR zazwyczaj wytrzymuje 100000-130000km. Jak dobijasz do tego przebiegu to wymień jak nie masz tyle to szkoda kasy i roboty. A tak na marginesie to zastanawia mnie jak Twój mechanik sprawdził zawór? (Na chłopski rozum to jak się zacina to komputer to sygnalizuje autkiem z kluczykiem!)

Pozdrawiam
DJ

Burzyk

#30 Post autor: Burzyk »

Dzięki za odpowiedź. Lampka zapalała się wcześniej 2 razy.. po wykasowaniu błedu filtra dpf i wyczyszczeniu wtyskiwaczy wszystko było jakiś czas dobrze.. teraz raz się zapaliła na ułamek sekundy i sama zgasła.. w czasie jazdy próbnej z laptopem program pokazuję że wtryski są okay i turbina też.. napełnienie filtra DPF 20% a szarpanie nadal się pojawia... może nie przy płynnym nabieraniu prędkości tylko jak go trzymam na obrotach 2000-2200, dodam żę przebieg auta to 130tys.
Nadmieniam, że mogę kupić prawie nowy EGR za nieduże pieniądze. Czy trzeba też wymienić uszczelki( jakie i ile sztuk) i gdzie je mogę dostać?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”