Elektryczne szyby - sterowanie, montaż, usterki

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
cipel2
Debiutant
Posty: 32
Rejestracja: 14 kwie 2014, 12:00
Lokalizacja: łódzkie
Model:

#196 Post autor: cipel2 »

co to znaczy przyuczone???

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#197 Post autor: GOTI »

cipel2 pisze:co to znaczy przyuczone???
Każdą szybe z osobna otwierasz do samego końca (przytrzymając cały czas przycisk), a następnie zamykasz (przytrzymując przycisk) i czekasz po zamknięciu ok. 2-3 sek na charakterystyczne kliknięcie.

Czynność powtarzasz na każdej szybie ;)

Dodam, że u mnie nie trzeba otwierać szyb "na maxa" tylko na kilka cm po czym zamykam, przytrzymując przycisk i też jest :ok:
Obrazek

Awatar użytkownika
cipel2
Debiutant
Posty: 32
Rejestracja: 14 kwie 2014, 12:00
Lokalizacja: łódzkie
Model:

#198 Post autor: cipel2 »

Ok. Dzięki GOTI spróbujemy tak zrobić. Jaki będzie rezultat poinformuję na forum.

Awatar użytkownika
cipel2
Debiutant
Posty: 32
Rejestracja: 14 kwie 2014, 12:00
Lokalizacja: łódzkie
Model:

#199 Post autor: cipel2 »

dzia :piwo: ła dzięki

zafirlub

#200 Post autor: zafirlub »

Witam.
Sytuacja: pęknięty bolczyk wkładki stacyjki. Rozkręciłem i wymieniłem stacyjkę- sam wkład., złożyłem wszystko. Odpala...ale...przestały działać szyby elektryczne i lusterka. Sprawdzam wszystkie bezpieczniki po kolei. Wszystkie OK. Po sprawdzeniu nie dość że szyby dalej nie działają to jeszcze zapaliła się kontrolka chłodnicy i nie chce zgasnąć. Jakieś pomysły drodzy forumowicze?

Awatar użytkownika
PeeKa
Świeżak
Posty: 20
Rejestracja: 24 lut 2010, 17:47
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: 20DTL

#201 Post autor: PeeKa »

Witam wszystkich.
Mój przypadek jest taki: przekładałem komplet skorodowanych drzwi na będące w dobrym stanie. Dawca-anglik, tylne szyby na korbkę, moje komplet elektryka. Po przekładce nie działa sterowanie szyb tylnych drzwi, zarówno prawych jak i lewych, nie świeci podświetlenie przycisków przy tylnych drzwiach. Nie da się sterować ani z mastera kierowcy ani z tylnych drzwi. Przekładane były kompletne wiązki z mojego auta, bezpieczniki dobre, kable między drzwiami a słupkami bez przetarć. Gdzie szukać przyczyny?
Edit: w przednich drzwiach wiazki przełożone z europejczyka, ale nie z moich starych i mogły pochodzić z auta z elektryką tylko z przodu - czy to będzie właściwy trop?

Druga sprawa: centralny dla PT tylko zamyka i to nie zawsze, nie otwiera wcale zarówno z kluczyka jak i manualnie. LT działa bez żadnych problemów. Tutaj przypuszczam, że przyczyną może być słaby siłownik wzięty od dawcy - czy dobrze kombinuję?

Awatar użytkownika
PeeKa
Świeżak
Posty: 20
Rejestracja: 24 lut 2010, 17:47
Lokalizacja: Kraków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: 20DTL

#202 Post autor: PeeKa »

Witam wszystkich.
Mój przypadek jest taki: przekładałem komplet skorodowanych drzwi na będące w dobrym stanie. Dawca-anglik, tylne szyby na korbkę, moje komplet elektryka. Po przekładce nie działa sterowanie szyb tylnych drzwi, zarówno prawych jak i lewych, nie świeci podświetlenie przycisków przy tylnych drzwiach. Nie da się sterować ani z mastera kierowcy ani z tylnych drzwi. Przekładane były kompletne wiązki z mojego auta, bezpieczniki dobre, kable między drzwiami a słupkami bez przetarć. Gdzie szukać przyczyny?
Edit: w przednich drzwiach wiazki przełożone z europejczyka, ale nie z moich starych i mogły pochodzić z auta z elektryką tylko z przodu - czy to będzie właściwy trop?

Druga sprawa: centralny dla PT tylko zamyka i to nie zawsze, nie otwiera wcale zarówno z kluczyka jak i manualnie. LT działa bez żadnych problemów. Tutaj przypuszczam, że przyczyną może być słaby siłownik wzięty od dawcy - czy dobrze kombinuję?
Po usunieciu opisanych problemow dodam dla potomnych, ze moje przypuszczenia w obydwu przypadkach byly sluszne.

bartekCWA

#203 Post autor: bartekCWA »

Witam,
problem mam następujący:

Nie mogę otworzyć tylnej lewej szyby ze sterowania drzwi kierowcy ani z tylnych lewych drzwi - natomiast kiedy zamykam auto lewa tylna szyba sama z siebie się otwiera.
Gdy się otworzy jest możliwe zamknięcie z przycisku bądź z kluczyka lecz powtórnie z przycisku otworzyć już jej nie można.
O co z tym może chodzić, jak temu zaradzić? Dziwna sytuacja.
Pomożecie?

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#204 Post autor: Rybka »

Zobacz na kable w przelotce gumowej drzwi.
Na 99% masz je przetarte i robią ci zamieszanie. ;)

Painball

#205 Post autor: Painball »

Panowie, a schemat ułożenia przewodów w wiązce drzwi? Bo u mnie coś jest ewidentnie nabrojone w tylnych prawych. Po obu stronach kable powstawiałem nowe, wszystko wg kolorów, a tył prawy jak szyba nie dawała znaku życia tak nie daje dalej. Głośniki za to zaczęły działać - zakłócenia mają i tweeter piszczy razem z obrotami silnika. Tylko w tych drzwiach.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#206 Post autor: Janus »

Painball pisze:Panowie, a schemat ułożenia przewodów w wiązce drzwi?.
Pod tym adresem masz schematy Zafiry A model 2001 online:

http://pl.scribd.com/doc/29238228/Elect ... 001#scribd

Jak klinkniesz na obrazek ze schematem prawym klawiszem i wybierzesz (u mnie Firefox), klikniesz "Zapisz obrazek jako..." możesz zapisać cały obrazek do folderu na dysku i będziesz miał pliki JPG ze schematami - niestety bez opisów :(
Ostatnio zmieniony 22 lut 2015, 10:44 przez Janus, łącznie zmieniany 2 razy.
Janusz

Painball

#207 Post autor: Painball »

Podziękował :D Tak na to patrze i czarna magia - posiadam totalne podstawy elektroniki i schematy mnie przerażają. Interesuje mnie rozkład kabli we wtyczce. A znalazłem tam info że to wtyczka X9/X10 i nic więcej :P
Ostatnio zmieniony 22 lut 2015, 11:00 przez Painball, łącznie zmieniany 1 raz.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#208 Post autor: Janus »

Painball pisze:Podziękował :D Tak na to patrze i czarna magia - posiadam totalne podstawy elektroniki i schematy mnie przerażają. Interesuje mnie rozkład kabli we wtyczce. A znalazłem tam info że to wtyczka X9/X10 i nic więcej :P
Wtyczka X9 - drzwi tył lewe, X10 - tył prawe

Te małe numerki przy kablach w złączach X9, X10 to numery pinów. Musisz przeanalizować 3 schematy które załączam jako obrazki tutaj. Chodzi o to, że we wtyczce masz kable głośnikowe, centralnego zamka i szyby - stąd 3 schematy.
Załączniki
szyby.jpg
glosniki.jpg
centralny.jpg
Ostatnio zmieniony 22 lut 2015, 11:25 przez Janus, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz

Marcin1769

#209 Post autor: Marcin1769 »

C.D walki z Zosia :)

Idealny temat jak dla mnie, mam problem :P

Centralny zamek z kluczyka i pilota nie rygluj drzwi z tylu, nie działają z tylu głośniki oraz nie otwiera się tylna lewa szyby ani z pozycji kierowcy ani z pozycji pasażera. Jakaś wskazówka? :?

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#210 Post autor: Bodek »

Marcin1769 pisze:C.D walki z Zosia :)

Idealny temat jak dla mnie, mam problem :P

Centralny zamek z kluczyka i pilota nie rygluj drzwi z tylu, nie działają z tylu głośniki oraz nie otwiera się tylna lewa szyby ani z pozycji kierowcy ani z pozycji pasażera. Jakaś wskazówka? :?
Sprawdź wiązkę kabli ;) - jest tego sporo na Forum
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”