[B]Czujniki parkowania (PDC) w ZB - tył. Kompendium i FAQ

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
rbcartoon

#106 Post autor: rbcartoon »

Dziękuję bardzo mam nadzieje że to toś pomoże w mojej sprawie :)

Awatar użytkownika
map69
Debiutant
Posty: 42
Rejestracja: 12 lip 2011, 14:53
Lokalizacja: W-wa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER

#107 Post autor: map69 »

darek_s pisze:Witam może ktos wie jaki powinien byc indeks kodu parktronika dla zafiry b skrzynia manualna czujniki parkowania tylko tyl?
Według TIS2000:
013 - Automat, parktronic P/T
014 - Manual, parktronic P/T
015 - Automat, parktronic T
016 - Manual, parktronic T

Ja nie miałem w interfejsie serwisowym kodu 16 tylko 14 i 22. Przy 14 sypało błędami bo nie mam przednich czujników, przy 22 działa poprawnie (manual, czujniki tylko z tyłu). W tej konfiguracji Parktronic można uruchomić wyłącznie wbijając wsteczny bieg. Włącznikiem P na konsoli można tylko wyłączyć Parktronic jeśli wsteczny jest wbity.

bednarcg

#108 Post autor: bednarcg »

Hej

Czy zamontowanie czujników Valeo w wyprasce czyli poniżej rekomendowanej wysokości niesie jakieś konsekwencje? Czy może jest tak że wypraska odchyla czujniki w górę przez co koryguje ich kąt "patrzenia" na taki jakby były zamontowane wyżej.

Jak zamontuję w wyprasce nie będę łapał krawężników?

Pozdrawiam Grzesiek

Andrzej2503
Zafiromaniak
Posty: 678
Rejestracja: 05 sty 2010, 22:59
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Gorzów Wlkp. [FG]
Auto: Zafiry
Model: wszystkie
Oznaczenie silnika: różne
Gender:

#109 Post autor: Andrzej2503 »

montowałem w 5 autach - wszystko będzie GIT!
kup tylko :piwo: i spożywaj w trakcie montażu wtedy lepiej wychodzi
wiem co piszę - sprawdzone
sklepik z Zafirami B i C

Awatar użytkownika
Czesław
Zafiromaniak
Posty: 1085
Rejestracja: 30 gru 2013, 22:38
Imię: Czesław
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Auto: Meriva B 1,4 120 KM
Model: B
Oznaczenie silnika: Nel
Gender:
Kontakt:

#110 Post autor: Czesław »

bednarcg.- ja mam orginalnie(fabrycznie ) czujniki przód i tył i tylne mam w tej wyprasce ,więc jak zamontujesz je na tej"wyprasce" to bądzie jak orginał. pozdro.
czesiek_ze

itepe
Świeżak
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2014, 17:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel: Zafira B 1.9 CDTI, Agila 1.2
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT

#111 Post autor: itepe »

Andrzej2503 pisze:montowałem w 5 autach - wszystko będzie GIT!
A ja dziś powalczyłem z Valeo i wypraską - sukces. Ale połowiczny. Czujniki działają, owszem, ale chyba ich kąt jest niedobry. Patrzą za bardzo w niebo - sugerując się napisem UP na obudowie każdego z nich. Efekt - przy 50cm od drugiego samochodu od razu ciągłe piiiiiiiiii, wcześniej cisza.
Jutro ponowny demontaż zderzaka (O! jak mi się nie chce z tym walczyć!).
Jakie macie pozakładane dystanse kątowe aby dobrze to działało? Tak na oko to w miarę poziomo będzie z 10-stopniowymi odwróconymi do góry nogami.

[EDIT 22.03.2013]
Zrobiłem jak pisałem - zmieniłem podkładki na 10-stopniowe oraz odwróciłem "do góry nogami", czyli UP poszło w dół, podkładki kątowe skorygowały kąt działania. Na oko mam jakieś 2-3 stopnie w górę. Jest całkiem OK, działa prawidłowo, faktycznie wykrywają nawet krzaczory za samochodem :)
Jak zrzucę zdjęcia, to się podzielę moimi Przygodami :)

Awatar użytkownika
Magik
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 23 sty 2010, 22:06
Lokalizacja: Bruksela
Model:

#112 Post autor: Magik »

Od razu po zakupie auta wstawiłem przeciętny zestaw z Alle* czyli wyświetlacz cm, cztery czujniki w tylni zderzak (wiertło z kompletu przewierciło nawet wzmocnienie), do tego były jeszcze dwa na przód ale darowałem sobie ich montaż...

Starałem się żeby "leżały" jak najbliżej poziomu - wyszło ok i tak pojeździłem z rok aż łomotnęła mnie Corsa :x w efekcie czego zderzak i wzmocnienie ASO wymieniło na nowe...

Trzy czujniki ocalały, więc dałem im jeden z tych niezamontowanych przednich a oni złożyli mi wszystko jak oryginał, dokładając wypraskę :)
Teraz "patrzą" bardziej do góry ale działają tak samo dokładnie...

Obrazek

PS. Przy montażu byli tak mili, że zdemontowane czujniki nawet wyczyścili z farby :lol:
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2014, 20:53 przez Magik, łącznie zmieniany 1 raz.

dampat
Bywalec
Posty: 126
Rejestracja: 04 sie 2013, 13:43
Imię: Damian
Lokalizacja: Siemianowice Śl.
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#113 Post autor: dampat »

Witam dziś mnie dopadły nie działające czujniki po sprawdzeniu na op-com wyszło że lewy tylny wadliwe działanie po skasowaniu błędu reszta czujników działa tylko ten jeden nie chce mam pytanie jak go wyciągnąć bez zdejmowania tej wypryski oraz jak go sprawdzić czy jest do uratowania?

itepe
Świeżak
Posty: 16
Rejestracja: 01 mar 2014, 17:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel: Zafira B 1.9 CDTI, Agila 1.2
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT

#114 Post autor: itepe »

Można delikatnie podważyć i wyciągnąć, ale wypowiadam się w kontekście oryginalnej wypraski i czujników Valeo. U mnie przy zbyt nieodpowiednim przyciśnięciu czujnika (z dość duża siła), raz udało mi się jeden wcisnąć do środka. Zdejmowanie zderzaka gratis :P

murzyn1313

#115 Post autor: murzyn1313 »

Ja dziś zamontowałem u siebie blendę z czujnikami. Wygląda jak ori, i działa bardzo fajnie.
co ciekawe blende kupiłem nową i to taniej niż na allegro. Cały koszt to 200zł
Nr oem blendy (są w sumie 4 rodzaje) 90567983 . Moja była bez otworów na czujniki bo wiedziałem że i tak będę wiercił, bo nie montowałem czujników pdc oplowskich.


Obrazek

Obrazek


Obrazek

yuri1986
Bywalec
Posty: 181
Rejestracja: 25 paź 2012, 20:15
Imię: Bar
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira C 2.0cdti
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20dt

#116 Post autor: yuri1986 »

Ja bralem najtańsze z allegro czujniki tez do listwy je wpakowalem narazie sa oki. Koszt czujek to bylo okolo 55zl z wysylka.

Awatar użytkownika
mirek2602
Przeglądacz
Posty: 83
Rejestracja: 14 paź 2014, 22:13
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Krotoszyn
Auto: Opel Zafira B 1.9 120Km
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#117 Post autor: mirek2602 »

jak montowałeś tą listwe do zderzaka?? bo od dołu są dziurki ale tu gdzie masz czujniki u góry?? lepiłeś na jakąś taśmę dwustronną?? czy to była nowa listwa i miała orginalne "cycki" do zgrzania ze zderzakiem???

murzyn1313

#118 Post autor: murzyn1313 »

Listwa była nowa i miała własnie te "cycki" które nie zgrzewa się a zakłada się na nie zawleczki metalowe o śr. 6mm. po uprzednim nawierceniu otworów w zderzaku. u góry daje się taśmę dwustronną 3M

Obrazek

Awatar użytkownika
mirek2602
Przeglądacz
Posty: 83
Rejestracja: 14 paź 2014, 22:13
Imię: Mirosław
Lokalizacja: Krotoszyn
Auto: Opel Zafira B 1.9 120Km
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#119 Post autor: mirek2602 »

"murzyn1313" miałeś te metalowe podkładki w zestawie czy dokupiłeś gdzieś osobno?? musze zadzwonić do serwisu ile będą chcieli za taką listwę i jak to wyjdzie... dzięki za info
a i jeszcze jedno do czujników miałeś podkładki dystansowe inaczej kątowe?? czy generalnie po założeniu tej listwy patrzą czujniki normalnie a nie pod górę ani w dół....??

murzyn1313

#120 Post autor: murzyn1313 »

Podkładki kupujesz osobno,na allegro itp.
Czujniki patrzą trochę do gory, tak jak w oryginale gdyż listwa jest tak uformowana.Nie miałem podkładek. W dół żadne nie mogą patrzyc bo by ci pipczalo non stop.
Na allegro widziałem takie listwy po 150pln,ale używane wiec nie warto skoro nowa wyszła mniej więcej tyle samo (tyle ze w UK)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”