Zafira B - silnik diesel czy benzyna.

Czy to auto warto kupić? Co o nim sądzą inni forumowicze? Tutaj możecie się do woli pytać o auta z ogłoszeń.

Moderator: Tunio999

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#301 Post autor: Piasek »

Nadal się nie zgadzam
2.0 CDTI
http://motodiesel.pl/index.php?option=c ... Itemid=438

2.0 MJT (bo tak się to obecnie nazywa u Fiata)
http://motodiesel.pl/index.php?option=c ... Itemid=438

To jest dokładnie ten sam silnik. Z resztą wystarczy klepnąć pierwszy lepszy katalog: sprzęgła, dwumasy, wtryski, filtry, turbiny, wszystko pasuje do obydwu.

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#302 Post autor: cns80 »

janekW67 pisze:
demko pisze:Diesel w oplu jest mało udany :)
Jesłi to ma się tyczyć ZB to jest to o tyle dziwne twierdzenie że jest to jeden z najlepszych diesli produkowanych obecnie na świecie (mówię o turbodoładowanych).

Zgadza się,ale to nie jest konstrukcja Opla.

Tylko Fiata ;) - Bodek[/quote] Napisałem "jeden z najlepszych" bo najlepszy jest fiatowski oryginał, następne są silniki PSA i dopiero dalej VAG :)
Zdenek2007 pisze:bo jeśli o 1.9 i 1.7 to fakt, żaden z nich nie jest konstrukcją Opla. Pierwszy to "prawie" Fiat a drugi to Isuzu. Pierwszy to zabytek a drugi to jeszcze reanimowany zabytek.
Właśnie dlatego są takie dobre. 1,7 isuzu bez turbiny jest nie do zabicia nawet jak olej strzela fontannami z każdej strony. 1,9 to po prostu jtd i nie trzeba tego dalej komentować.

O 1,8 najwięcej do powiedzenia mają Ci, którzy nawet go na oczy nie widzieli ;) I ta ciągle powtarzana legenda że się nie nadaje do gazu :roll:
Bo 50% gazowników nie potrafi regulować instalacji, a kolejne 40% potrafi, ale im szkoda czasu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#303 Post autor: Piasek »

cns80 pisze:następne są silniki PSA
Oczywiście masz na myśli stare poczciwe 1.9D, TD a potem 8-zaworowe 2-litrowe HDI o mocy 90 i 110KM. No, nie można zapomnieć o 2.1TD który też do pancernych należy.
Natomiast to co potem zaczęło PSA wyrabiać z silnikami...
16-zaworowe konstrukcje, mariaże 2 wałków, łańcuchów rozrządu z paskami rozrządu, do tego bardzo awaryjna i bardzo kosztowna w naprawach aparatura wtryskowa Siemensa wymieszana z elektroniką Denso której nikt nie ogarniał, zaawansowanymi i niedopracowanymi systemami recyrkulacji spalin a kończąc na tragicznych systemach katalitycznych wymagających bardzo drogiego dodatku katalizującego to już była jedna wielka tragedia.
PSA legło na tych silnikach równie twardo jak VW na swoim 2.0TDI.
Przy okazji po uszach dostało się Volvo który namiętnie stosował te silniki w swoich pojazdach.
Dopiero gdzieś od okolic 2008 roku wyeliminowali większość wad wieku dziecięcego, choć nie wszystkie. Nadal nietrwałe są napędy łańcuchowe rozrządów, 1.6HDI nadal mają problemy z nieszczelnością osadzeń wtrysków w głowicy, nagarowaniem kanałów kolektora ssącego, a system zastosowanych siatek w kanałach olejowych skutecznie przyczynia się do zarzynania absurdalnie drogich i nienaprawialnych turbin Hitachi i Mitsubishi. Dzieła zniszczenia dopełniają debilne interwały olejowe.

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#304 Post autor: cns80 »

Zafek80 pisze:Natomiast to co potem zaczęło PSA wyrabiać z silnikami...
16-zaworowe konstrukcje, mariaże 2 wałków, łańcuchów rozrządu z paskami rozrządu, do tego bardzo awaryjna i bardzo kosztowna w naprawach aparatura wtryskowa Siemensa wymieszana z elektroniką Denso której nikt nie ogarniał, zaawansowanymi i niedopracowanymi systemami recyrkulacji spalin a kończąc na tragicznych systemach katalitycznych wymagających bardzo drogiego dodatku katalizującego to już była jedna wielka tragedia.
PSA legło na tych silnikach równie twardo jak VW na swoim 2.0TDI.
Nie wiem skąd masz takie informacje. Oczywiście nie mówię o starych 1,9D czyli XUD9 i DW8 tylko porównywałem konstrukcje typu common rail. I tu HDI było bardzo dobre, a że z każdą generacją jest gorsze, to akurat dotyczy wszystkich marek.
Co do elektroniki Siemens'a to nie masz racji, bo nie należy ona do awaryjnych. Awaryjną są jednostki wyposażone w systemy Sagem.
Denso ma raczej średnią awaryjność, a wadą ich rozwiązań jest nienaprawialność/nierozbieralność w przeciwieństwie do Bosch'a. Ciężko mi powiedzieć których systemów jest więcej w PSA Bosch czy Denso. Kiedyś przewagę miał ten pierwszy, a teraz jest chyba pół na pół.
I tak jest lepiej niż w grupie VAG :)

No ale to nie temat o tym tylko o silnikach GM.
Obrazek

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#305 Post autor: Piasek »

cns80 pisze:Nie wiem skąd masz takie informacje.
7 lat miałem nieszczęście posiadać P307SWz 2.0HDI 16V 136KM. Pierwsze 100 tyś km było powiedzmy... ok ale to co zaczął wyrabiać po przekroczeniu 140 tyś km to już cuda-wianki. Wymieniłem wszystko, włącznie z kpl silnikiem który się rozleciał... przy sprzedaży padł dwumas.
I to był ostatni silnik diesla w moim życiu...

kisand
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 13 paź 2014, 19:12
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Lublin
Auto: VOLKSWAGEN
Model: SHARAN
Oznaczenie silnika: AUY
Gender:

#306 Post autor: kisand »

Koledzy ,tak czytam i czytam i w końcu nie dowiedziałem sie -czy ZA 1.6 i 1.8 mają hydrauliczna kompensacje luzów zaworowych czy nie ?Jest to dla mnie bardzo istotne ze względu na zakup i montaz instalacji LPG .w ZB wiadomo że jest lipa jeśli chodzi o tą regulacje.
SHARAN SILVER 4MOTION

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#307 Post autor: Piasek »

Nie ma żadnej lipy. Czy to na Pb chodzi czy na LPG i tak po określonym przebiegu musisz dokonać regulacji lub wymiany. Rodzaj zasilania (Pb czy LPG) nie ma tu żadnego znaczenia.

Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#308 Post autor: cns80 »

Zafek80 pisze:7 lat miałem nieszczęście posiadać P307SWz 2.0HDI 16V 136KM. Pierwsze 100 tyś km było powiedzmy... ok ale to co zaczął wyrabiać po przekroczeniu 140 tyś km to już cuda-wianki. Wymieniłem wszystko, włącznie z kpl silnikiem który się rozleciał... przy sprzedaży padł dwumas.
Jedna jaskółka wiosny nie czyni :) Trochę ciężko pokazywać statystykę na przykładzie jednego przypadku. 5 lat pracowałem w serwisie PSA i do dziś mam styczność z serwisami specjalizującymi się w pojazdach tej grupy i raczej nie mogę się z Tobą zgodzić. To że miałeś wadliwy egzemlarz lub użytkowałeś go w niewłaściwy sposób nie znaczy że wszystkie samochody PSA takie są. Ja miałem pod sobą flotę 11 szt w większości diesli i nie mogę podzielić Twojej opinii. Podobnie jak opinii o dieslach. Nadal bym takim jeździł gdyby nie krótkie przebiegi i jazda wyłącznie w mieście.
Zafek80 pisze:Czy to na Pb chodzi czy na LPG i tak po określonym przebiegu musisz dokonać regulacji lub wymiany. Rodzaj zasilania (Pb czy LPG) nie ma tu żadnego znaczenia.
Po części tak. Tyle że zwykle jednak sytuacja jest wyolbrzymiana podobnie jak z padającymi wtryskami w dieslu. "nie kupuj diesla, bo padnie ci dwumasa, wtryski i egr to się nie wypłacisz" mówią "znafcy". I takie same opinie krążą o ZB 1,8. A prawdy w tym tyle że owszem może się to zdążyć, ale jest to raczej mniejszość niż większość przypadków. Moja ZB ma 190 tys na LPG i ani jedna szklanka nie była wymieniona. Sprawdzanie co 30 tys też sobie odpuściłem, bo luzy za każdym razem mam w normie. Kluczem do tego jest właściwie wyregulowana instalacja LPG.
Moje wtryski kosztują prawie 500 zł za sztukę, ale od nowości są to te same wtryski, a miłośnicy Valteka i Hanny przez ten przebieg wymienili już kilkukrotnie całą listwę w międzyczasie narażając silnik na zalewanie i niewłaściwą mieszankę. Mapy wtrysku muszą być bardzo dokładnie wykonane tak aby w żadnym zakresie obrotów mieszanka nie była za uboga, a jednocześnie żeby nie dochodziło do zalewania i zbędnego zapętlania wtryskiwaczy, które są dużo wolniejsze i mniej precyzyjne od wtrysków Pb.
Więcej filozofii do instalacji LPG nie ma co dorabiać, bo jedyną przyczyną uszkodzenia silników 1,8 (i każdych innych też) podczas pracy na LPG są błędy gazownika. Zbyt uboga mieszanka powoduje wypalanie gniazd zaworowych co skutkuje cofaniem się zaworu głębiej i kasowaniem wymaganego luzu między szklanką a trzonkiem zaworu.

Zasada dla Pb, LPG, CNG, etanolu i innych paliw jest zawsze taka sama. Do określonej ilości powietrza musi być dostarczona określona ilość paliwa (mieszanka stechiometryczna), bo silnik swoje spalić musi i jak nie spali paliwa to spali sam siebie (czyli gniazda zaworowe).
Tylko diesel pracuje w pełnym zakresie na mieszance ubogiej ze względu na inny sposób zapłonu.
Obrazek

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#309 Post autor: Piasek »

A co tam masz za wtryski gazowe ?
Matrix ?

demko
Przeglądacz
Posty: 79
Rejestracja: 22 gru 2011, 22:49
Lokalizacja: malopolska
Model:

#310 Post autor: demko »

kisand pisze:Koledzy ,tak czytam i czytam i w końcu nie dowiedziałem sie -czy ZA 1.6 i 1.8 mają hydrauliczna kompensacje luzów zaworowych czy nie ?Jest to dla mnie bardzo istotne ze względu na zakup i montaz instalacji LPG .w ZB wiadomo że jest lipa jeśli chodzi o tą regulacje.
W ZA 1,8 po lifcie jest silnik Z18XE jest regulacja hydrauliczna, w tej przed liftem X18XE1 to nie wie ale wydaje mi sie ze Z18XE byl wzorowany na poprzedniku wiec pewnie tez,
ale np.w silniku o kodzie Z18XER 1,8 ZB z za nie ma hydraulicznej kompensacji luzow.

Jak zyje w bledzie t mnie poprawcie.

Awatar użytkownika
rafi7404
Mieszkaniec
Posty: 269
Rejestracja: 18 sie 2013, 21:42
Imię: Rafał
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Opel Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#311 Post autor: rafi7404 »

Ja mam Zafirę B 1.8 z LPG i jestem zadowolony. Tak jak pisali koledzy wcześniej odpowiednia IG i właściwa eksploatacja i wszystko jest ok.
Obrazek

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#312 Post autor: Bodek »

Posty o LPG i silniku Z18XER znajdują się w tym temacie http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=17358 na prośbę Patryka ;)
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#313 Post autor: Piasek »

:piwo:

sharcor
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 02 cze 2015, 12:59
Lokalizacja: Cz-wa
Model:

#314 Post autor: sharcor »

Witam. Mam zamiar kupic Zafire B. Mysle o roczniku 2007-2008. Jaki silnik najbardziej byscie mi polecali. Chodzi mi o awaryjnosc (a raczej jej braku :) ), ale rowniez o w miare dobr osiagi. Autem glownie bedziie jezdzic zona z 2 dzieci, wiec rekordow predkosci bic nie bedzie. Bardziej mi chodzi o przyspieszenie.

Skasowany użytkownik 6483

#315 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Skoro będzie tym autem poruszać sie twoja zona wraz z dziećmi to domyslam sie ,że głownie po mieście. Zatem rozsadna alternatywą będzie Zafira z silnikiem benzynowym , no chyb a,że lubisz rechot diesla pod maską :) . Jesli tak, to ja polecałbym Ci silnik 1,9 CDti 120KM , szału nie ma ale brak w nim elementów które poważnie by nadszarpneły Twój budżet , jesli chodzi o awarię. Poza tym , sam mam taki i np. kompletny rozrząd kosztuje ok 350pln czyli naprawdę niewiele.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o auta, porady przed zakupem”