[ZA] Z18XE - Wymiana termostatu i czujnika temperatury

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
PUSZEK30

#91 Post autor: PUSZEK30 »

witam serdecznie
znalazłem ostatnio kilka godzin wolnego czasu i zajrzałem z kolegą do auta,spuściliśmy cały płyn z auta,podobno w zafirach takich jest ok 6,7l płynu chłodniczego w układzie cały, ja spuściłem i okazało sie ze nawet 5 l nie miałem a auto grzało cudownie,a przesz ten zj.............. uszczelniacz wszystko się po..........,masakra. byc moze powinienem zdemontowac chlodnice i ja przeplukac ale nie wpadlem na ten pomysl, kupilem jakis plyn firmy K2 do czyszczenia ukladu chlodzenia i auto przeczyscilem a pozniej spuscilem ten plyn z calym syfem z ukladu,pozniej przeplykalem uklad caly woda i na koniec przedmuchalem wszystko sprezonym powietrzem,zalalem plynem chlodniczym uklad weszlo ok ponad 6 l i auto grzalo przez chwile,po jakies 30 min bylem sie przejechac i du**,auto nie grzeje wiec i nie wiem co ja mam teraz zrobic,

jezeli bede dawal auto do mechanika to juz po plyne na ładnie:(

nowa chlodnica ok 180 zł
montaz chlodnicy ok 150 zł
przeczyszczecie i przepłukanie ukladu chlodniczego od 120 zł w zwyż....
nowy plyn ok 30 zł

natomiast jezeli to nie pomoze to trzeba zabrac sie od srodka do nagrzewnicy i rozebrac caly kokpit itp

sama robocizna czyli rozebranie kokpitu i p......... sie z tym to jak dzwonilem po warsztatach to 500-600zł

dotego nowa nagrzewnica ok 150-200zł

no i jeszcze pewnie wymiana jej jakies 50 zł,masakra


Proszę używać poprawnej polszczyzny - Bodek

Jeszcze raz takie wulgaryzmy i dostaniesz bana. :> - Rybka
Ostatnio zmieniony 06 gru 2014, 16:39 przez PUSZEK30, łącznie zmieniany 2 razy.

zafirakamil

#92 Post autor: zafirakamil »

Witam a czy da rade wymienić sam czujnik temperatury bez wyciągania termostatu

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#93 Post autor: janekW67 »

Da się,tylko nie wiem,czy da się kupić sam czujnik,bez termostatu.
Oczywiście!

krzysiekłódź

#94 Post autor: krzysiekłódź »

PUSZEK30 pisze:witam serdecznie
znalazłem ostatnio kilka godzin wolnego czasu i zajrzałem z kolegą do auta,spuściliśmy cały płyn z auta,podobno w zafirach takich jest ok 6,7l płynu chłodniczego w układzie cały, ja spuściłem i okazało sie ze nawet 5 l nie miałem a auto grzało cudownie,a przesz ten zj.............. uszczelniacz wszystko się po..........,masakra. byc moze powinienem zdemontowac chlodnice i ja przeplukac ale nie wpadlem na ten pomysl, kupilem jakis plyn firmy K2 do czyszczenia ukladu chlodzenia i auto przeczyscilem a pozniej spuscilem ten plyn z calym syfem z ukladu,pozniej przeplykalem uklad caly woda i na koniec przedmuchalem wszystko sprezonym powietrzem,zalalem plynem chlodniczym uklad weszlo ok ponad 6 l i auto grzalo przez chwile,po jakies 30 min bylem sie przejechac i du**,auto nie grzeje wiec i nie wiem co ja mam teraz zrobic,

jezeli bede dawal auto do mechanika to juz po plyne na ładnie:(

nowa chlodnica ok 180 zł
montaz chlodnicy ok 150 zł
przeczyszczecie i przepłukanie ukladu chlodniczego od 120 zł w zwyż....
nowy plyn ok 30 zł

natomiast jezeli to nie pomoze to trzeba zabrac sie od srodka do nagrzewnicy i rozebrac caly kokpit itp

sama robocizna czyli rozebranie kokpitu i p......... sie z tym to jak dzwonilem po warsztatach to 500-600zł

dotego nowa nagrzewnica ok 150-200zł

no i jeszcze pewnie wymiana jej jakies 50 zł,masakra


Proszę używać poprawnej polszczyzny - Bodek

Jeszcze raz takie wulgaryzmy i dostaniesz bana. :> - Rybka
witam czyli auto grzeje na postoju a w czasie jazdy przestaje jeżeli tak jest to termostat do wymiany. pozdrawiam

PUSZEK30

#95 Post autor: PUSZEK30 »

proszę mi wybaczyć za moje słownictwo,obiecuje poprawę,więc po co te emocje:)

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#96 Post autor: Koenig »

Witam

Ostatnio wymieniłem termostat, niby te same oznaczenia co miałem na oryginale (BEHR 1.194 814) ale ten nowy posiada dwa czujniki. Obecnie ten drugi czujnik robi za uszczelkę, jednak zastanawia mnie do czego służy ten drugi element? Przejrzałem wątek ale nie znalazłem odpowiedzi na w/w pytanie. Może ktoś z forumowiczów orientuje sie czemu miały służyc ten drugi czujnik, i ew. czy mozna go jakoś wykorzystać

Pzdr.
Koenig

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#97 Post autor: firek »

Koenig, poprosty sprzedano Ci termostat od Vectry, tam sa wyodrębnione dwa czujniki temperatury..

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#98 Post autor: Koenig »

firek pisze:Koenig, poprosty sprzedano Ci termostat od Vectry, tam sa wyodrębnione dwa czujniki temperatury..
W opisie aukcji było ze termostat pasuje do Zafirki z moim silnikiem i faktycznie, wizualnie jest taki sam (oprócz drugiego czujnika) i wszystko działa jak należy tzn. w aucie jest ciepło. Jaka rolę pełnik ten drugi czujnik temperatury - zapala jakąś dodatkowa lampkę?

Pzdr.
Koenig

chirus75

#99 Post autor: chirus75 »

witam mam zafirke x16xel i podejrzewam że termostat mam do wymiany bo trzyma 80"C i nie chce wzrosnąc więc mam pytanie czy można wymienić sam wkład czy lepiej jest wymienic cały z obudową i jakiej firmy byłby w miarę dobry
z góry dziękuję za wszystkie podpowiedzi

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#100 Post autor: janekW67 »

Można wymienić sam wkład,chociażby z tego względu,że jest połowę tańszy od całego kompletu.
Oczywiście!

shadoworg
Przeglądacz
Posty: 95
Rejestracja: 07 paź 2014, 09:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Jaroszów
Auto: Opel Zafira A i B
Model: ZAiZB
Oznaczenie silnika: ZiX18XEiR

#101 Post autor: shadoworg »

Witam
Wymień sam wklad cena 20 zł (bynajmniej u mnie) wymiana zajęła mi 30 min bez spuszczania całego płynu tyko metoda usta usta :)

chirus75

#102 Post autor: chirus75 »

shadoworg pisze:Witam
Wymień sam wklad cena 20 zł (bynajmniej u mnie) wymiana zajęła mi 30 min bez spuszczania całego płynu tyko metoda usta usta :)
nie wiem jaki mam zamontowany termostat tzn.jakiej firmy ale czy wkład musi być do odpowiedniego termostatu czy bez różnicy jaki wkład będzie pasować?

Jacek2308
Przeglądacz
Posty: 80
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:50
Imię: Jacek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: a18xer
Gender:

#103 Post autor: Jacek2308 »

Też padł mi kiedyś w ZA termostat i wymieniałem sam wkład i było ok. o ile pamiętam to bez różnicy jaki wkład zapytaj w sklepie zazwyczaj będą wiedzieli co i jak.

leszeksz2
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: 28 sty 2014, 10:48
Imię: Leszek
Lokalizacja: Bielsk Podl.
Auto: Zafira A
Model: A
Oznaczenie silnika: z18xe
Gender:

#104 Post autor: leszeksz2 »

Jakiś czas temu też wymieniałem sam wkład. Termostat otwierał się przy odpowiedniej temperaturze, ale później już się nie zamykał kiedy powinien. Robota prosta, ale przed wstawieniem nowego wkładu musiałem wyrównać powierzchnię styku obudowy termostatu i wkładu (delikatny próg po współpracy starego wkładu). Po zamontowaniu nowego wkładu warto sprawdzić szczelność (po prostu dmuchnąć).
Wkład jest chyba uniwersalny do większości modeli i silników opla. http://www.opel-shop.pl/product_info.ph ... ts_id=2268

Skasowany użytkownik 6483

#105 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Ale skąd wiesz ,że trzyma Ci temperaturę 80st? Przecież na mierniku nie ma podanej tak dokładnie wartości. A druga sprawa , skoro Ci jak to piszesz "trzyma" zatem podejrzewam ,że masz dobry termostat bo gdyby Ci padł to wskazówka nie podniosłaby Ci się prawie wcale . U mnie przy uszkodzoneym termostacie miałem ciagle niedogrzany silnik. Wskazówka ledwo wędrowała powyżej niebieskiej kreski. Teraz mam prawie na srodku i trudno mi okreslic dokładnie jaka to jest temperatura. Wiem jedynie ,że mam ciepło w aucie i spalanie w normie :piwo:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”