[B]Kamera cofania w ramce rejestracji a kamera w ośw tablicy

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
bolek1822
Świeżak
Posty: 20
Rejestracja: 30 paź 2014, 16:42
Lokalizacja: Sochaczew
Model:

#46 Post autor: bolek1822 »

Witam! Panowie mam pytanie czy obraz z kamery będzie wyświetlanym na ekranie CID ?

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#47 Post autor: Bodek »

bolek1822 pisze:Witam! Panowie mam pytanie czy obraz z kamery będzie wyświetlanym na ekranie CID ?
Temat do poczytania
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

rad25

#48 Post autor: rad25 »

Witam wszystkich forumowiczów. Zbieram się z montażem kamery cofania do Zafiry B, ale nie mogę się zdecydować na model. Może ktoś z kolegów montował coś takiego i może coś polecić. Ma być zainstalowana w lampce podświetlenia tablicy. Znalazłem kilka modeli i praktycznie oprócz ceny to się niczym nie różnią. I tutaj moje pytanie, czym się sugerować przy wyborze kamery? Ktoś może ma takie ustrojstwo i mógłby pomóc?

Spox5
Debiutant
Posty: 39
Rejestracja: 18 cze 2014, 06:32
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER

#49 Post autor: Spox5 »

rad25, a nie zastanawiałeś się może nad rejestratorem jazdy mającym dwie sztuki kamer? Może to byłby lepsze rozwiązanie niż tylko sama kamera cofania?

Przykłady: http://www.banggood.com/G90-Car-Camera- ... 46151.html
http://www.banggood.com/G30B-Car-DVR-2_ ... 38699.html
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2015, 20:59 przez Spox5, łącznie zmieniany 1 raz.

rad25

#50 Post autor: rad25 »

Może i całkiem sensowne rozwiązania, ale myślałeś jak ulokować kamerę cofania? Bo z tego co widzę ma podłączenie na usb i raczej na zewnątrz jej nie zamontuje. A w środku auta raczej nie ma sensu i możliwości montażu.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#51 Post autor: Flora »

Znalazłem kilka modeli i praktycznie oprócz ceny to się niczym nie różnią.
Tak właśnie jest. Poza małymi wyjątkami, wszystkie kamerki bazują na jednym przetworniku. Różnice, na które możesz zwrócić uwagę to:
-kąt widzenia obiektywu i jego "światło", czyli współczynnik F, chociaż te parametey czesto są pomijane
-doświetlenie podczerwienią
-ruchoma głowica pozwalająca ustawić pochylenie kamery
-linie pomocnicze w obrazie, które przy stałej głowicy bardziej przeszkadzają
-ilość linii obrazu, która przekłada się na szczegółowość. 360 to minimum.
Ważnym parametrem jest minimalne natężenie ooświetlenia, ale ten parametr to przeważnie ściema, zwłaszcza dla kamer z doświadczeniem, gdzie podawane jest 0 lux

Spox5
Debiutant
Posty: 39
Rejestracja: 18 cze 2014, 06:32
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER

#52 Post autor: Spox5 »

rad25 pisze:Może i całkiem sensowne rozwiązania, ale myślałeś jak ulokować kamerę cofania? Bo z tego co widzę ma podłączenie na usb i raczej na zewnątrz jej nie zamontuje. A w środku auta raczej nie ma sensu i możliwości montażu.
Ja bardziej myślałem o zakupie tej kamerki G30B. Ona ma na stałe zamontowany przewód w tej tylnej kamerze, wówczas jakoś chciałbym ją zainstalować z tyłu obok podświetlenia ramki rejestracyjnej. Ewentualnie zastanawiałem się jeszcze czy taka kamera pod oświetlenie ramki rej. nie będzie pasowała aby podłączyć ją do tego rejestratora. Z tego co widać jest to chyba wtyczka mini jack.

W ustawieniach kamerki jest opcja nagrywania w systemie pal i ntsc, więc podejrzewam, że wszystko by działało plug&play. Fajnie by było by ktoś to mógł sprawdzić w rzeczywistości ;)

rad25

#53 Post autor: rad25 »

A jak właśnie jest z tym doświetleniem podczerwienią? Czy warto wybrać taki model czy to może zbędny bajer? Spotkałem się z różnymi opiniami i nie wiem, komu wierzyć? Czy światło cofania nie da rady doświetlić w nocy?

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#54 Post autor: Flora »

rad25 pisze:A jak właśnie jest z tym doświetleniem podczerwienią? Czy warto wybrać taki model czy to może zbędny bajer? Spotkałem się z różnymi opiniami i nie wiem, komu wierzyć? Czy światło cofania nie da rady doświetlić w nocy?
Nawet bez świateł cofania jest wystarczająco jasno (przy włączonym oświetleniu postojowym). Co prawda do pewnej odległości, ale więcej nie potrzeba, a ewentualne diody przy kamerze nie zwiększą ilości światła. Jedyne ich zastosowanie to całkowita ciemność.

rad25

#55 Post autor: rad25 »

A czy kolega spotkał może kamerkę montowaną w miejsce lampki podświetlenia tablicy i z ruchomą głowicą? Ja nie mogę takiej namierzyć?

Zdenek2007
Zafiromaniak
Posty: 853
Rejestracja: 08 lip 2010, 08:51
Lokalizacja: śląskie[SGL]
Model:

#56 Post autor: Zdenek2007 »

rad25 pisze:A jak właśnie jest z tym doświetleniem podczerwienią? Czy warto wybrać taki model czy to może zbędny bajer? Spotkałem się z różnymi opiniami i nie wiem, komu wierzyć? Czy światło cofania nie da rady doświetlić w nocy?
Fabryczne kamery też nie mają doświetlania, żonki Toyota Aygo ma fabryczną i powiem szczerze że daje rady nawet w ciemną noc! Wystarczy oświetlenie z świateł cofania.

stacheta

#57 Post autor: stacheta »

Ja mam pytanie odnośnie tego montażu, bo znalazłem od gościa taką kamerkę i jakiś moduł czy to wystarczy do montażu tej kamerki i żeby podawała obraz na kolorowy wyświetlacz? Proszę o podpowiedź dzięki
tutaj te elementy:
http://tomas-tuning.com/akcesoria-elekt ... _3925.html

http://tomas-tuning.com/akcesoria-elekt ... _3602.html

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#58 Post autor: Flora »

Tak, te dwa elementy wystarczą do przekazania obrazu na wyświetlacz.

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5219
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#59 Post autor: fredas »

No dobrze ale to jest dla kolorowych a do mojego Marcin jakie by musiało być :?:
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#60 Post autor: Flora »

Małe sprostowanie:

Chodzi o przekazywanie obrazu z kamery, która znajduje się z tyłu samochodu, bez ciągnięcia kabli przez kabinę, do wyświetlacza znajdującego się w okolicy kierowcy przy założeniu, że nie jest to GID/CID, ale dodatkowy monitor

Jeżeli ktoś chce się rzucić na podgląd z kamery cofania na oryginalnym wyświetlaczu to z oczywistych względów odpada GID, a do CIDa trzeba dołożyć moduł podmieniający obraz z nawigacji (RGB) lub ingerować w elektronikę wyświetlacza i dołożyć obsługę zespolonego sygnału wideo.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”