[A] termostat - problemy z nagrzewaniem silnika i wnętrza

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
mariusz_technik
Mieszkaniec
Posty: 231
Rejestracja: 14 lis 2012, 14:18
Lokalizacja: Jawor koło Legnicy
Model:

#616 Post autor: mariusz_technik »

Ewidentnie termostat, objawy wskazują że zaciął się ze starości w pozycji otwartej (zasada działania termostatu to poszukaj sobie w necie)

Możesz wymienić komplet czyli termostat w obudowie z czujnikiem, albo sam termostat (tylko jakiś markowy) Ja wymieniałem u siebie sam termostat, i pokazuje mi po kilku kilometrach tak 88stopni (prawie 90, ale zawsze wskazówka jest trochę po lewej stronie)

Mam ten sam silnik,i u mnie łapie temperaturę po około 5 kilometrach i trzyma równo. Tak a propo, trochę głupio jest rozwiązany wskaźnik temperatury, że pokazuje dopiero powyżej 70stopni. W innych autach widać od początku jak temperatura sobie rośnie. No ale lepszy nawet taki wskaźnik niż żaden - jak to w nowszych autach (albo tylko kontrolka jakaś) więc się nie czepiam
Ostatnio zmieniony 04 mar 2015, 14:11 przez mariusz_technik, łącznie zmieniany 1 raz.

masiula

#617 Post autor: masiula »

dziekuje ci za odpowiedz wymienie po wyplace bo nie dawno kupilem zafire i troche sie wykosztowalem to krucho z kasa mam nadzieje ze nic sie nie stanie mialem honde tam temperatura to blyskawicznie sie podnosila.
Ja wymienie całośc po co mam sie potem na siebie denerwowac jak sie cos stanie tak to wymieniam calosc mam pewnosc ze bd nowe.
Kolega pracuje w sklepie z czesciami 130 zł komplet verneta czy jakos tak.

vojti

#618 Post autor: vojti »

Jak wymieniać to tylko komplet. Sam już kilka wymieniłem :D

masiula

#619 Post autor: masiula »

no ale daje do mechanika mam fajnego goscia pracował w peugeocie i załozył warsztat konkretny gosć.
A po 2 nie bd kombinować w hondzie to przeguby zawieszenie rozrzad zrobie ale tu wole nie dotykac bo bedzie lipa cos czuje :D.
Mam nadzieje ze jak z tydzien jescze pojezdze to nic mi sie nie stanie co ?

Maćku
Zafiromaniak
Posty: 2451
Rejestracja: 09 wrz 2014, 16:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Międzyrzecze G.[SBI]
Auto: seria 3
Model: e46
Oznaczenie silnika: M47,M54

#620 Post autor: Maćku »

masiula pisze:Kolega pracuje w sklepie z czesciami 130 zł komplet verneta czy jakos tak.
W Oplexie mają za 109 zł plus wysyłka
Obrazek

Awatar użytkownika
mariusz_technik
Mieszkaniec
Posty: 231
Rejestracja: 14 lis 2012, 14:18
Lokalizacja: Jawor koło Legnicy
Model:

#621 Post autor: mariusz_technik »

http://allegro.pl/behr-termostat-zafir- ... 23773.html

Oryginał GM za 99zł

Albo może i nie, bo w opisie jest że behr oryginał Opel w pudełku Mahle - trzeba by zapytać o co chodzi

No ale jest termostat z obudową i 2 czujnikami temperatury (pewnie jeden na wskaźnik a drugi do kompa)
Ostatnio zmieniony 05 mar 2015, 13:45 przez mariusz_technik, łącznie zmieniany 1 raz.

masiula

#622 Post autor: masiula »

Witam już po wymianie termostatu autko trzyma temperaturke czasem ponad 90 ale jest ok i z tego się ciesze.
Polecam wam szczerze jeśli ktoś warmia i mazury blisko działdowa mechanika w Płośnicy.
Super robota zrobiona i jescze zafirka pochwalona ze w super stanie jest :D.

vojti

#623 Post autor: vojti »

masiula pisze:Witam już po wymianie termostatu autko trzyma temperaturke czasem ponad 90 ale jest ok i z tego się ciesze.
Będzie trzymał i ponad 90. To zależy na jaką temperaturę ustawiony jest termostat (fabrycznie).

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#624 Post autor: Koenig »

W Listopadzie zeszłego roku wymieniłem termostat - główny pozytywny objaw to ciepełko w aucie. Z lektury wątku wynika, iż przy sprawnym termostacie również spalanie paliwa powinno ulec zmniejszeniu - w moim przypadku nie było to odczuwalne. Od ok. 1-1, 5 mieś. zauważyłem jednak, że spalanie gazu spadło z 10l do ok 8, 5/100km. Na forum jest kilka osób, które ma podobne wyniki, ale w moim przypadku jest to nieoczekiwana zmiana, dotychczas przez ponad 2 latach jazdy średnie zużycie wynosiło 10l/100km. Czy możliwe, że wraz z wzrostem temperatury otoczenia i przy sprawnym termostacie tak mocno - aż ok.1, 5l/100km spadło zużycie LPG? Jak u Kolegów zmieniło się spalanie po wymianie termostatu? Zastanawiam się czy przypadkiem zmniejszone spalanie nie jest spowodowane zbyt uboga mieszanka, co mogłoby się przełożyć na wypalanie zaworów.

Awatar użytkownika
mariusz_technik
Mieszkaniec
Posty: 231
Rejestracja: 14 lis 2012, 14:18
Lokalizacja: Jawor koło Legnicy
Model:

#625 Post autor: mariusz_technik »

Patrzysz na wyświetlaczu na średnie zużycie paliwa? Mi tam pokazuje tez coś koło tego, chyba 8,6l/100km. Natomiast realne zużycie gazu średnie, to około 11 litrów na 100km. Tankuję 47-48 litów, przejeżdżam około 440-450km, w tym wiadomo trochę na benzynie

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#626 Post autor: Koenig »

Zużycie obliczam na podstawie ilości wyjeżdżonego LPG i przebytych km.
Gdzieś w okolicach styczeń-luty miałem podobne zużycie jak Ty: 46-48l LPG na ok 460km.
Teraz przy tym samym tankowaniu wychodzi ok 550km

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#627 Post autor: janekW67 »

Koenig pisze:Zużycie obliczam na podstawie ilości wyjeżdżonego LPG i przebytych km.
Gdzieś w okolicach styczeń-luty miałem podobne zużycie jak Ty: 46-48l LPG na ok 460km.
Teraz przy tym samym tankowaniu wychodzi ok 550km
Teraz jest cieplej niż zimą,więc spalanie zawsze będzie mniejsze.
Oczywiście!

Koenig
Bywalec
Posty: 164
Rejestracja: 18 paź 2012, 09:27
Lokalizacja: PL
Model:

#628 Post autor: Koenig »

Ok, tylko przez ostatnie dwa lata, niezależnie zima-lato spalanie miałem niem więcej na stałym poziomie, na pełnej butli ok 440-470km.
W tym roku od przełomu luty-marzec po raz pierwszy zafirka tak mało pali. Jest to pozytywne zjawisko, które mnie cieszy. Zastanawiam się czy to tylko zasługa wymiany termostatu 4 miesiące temu czy może cos sie dzieje z silnikiem

Maćku
Zafiromaniak
Posty: 2451
Rejestracja: 09 wrz 2014, 16:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Międzyrzecze G.[SBI]
Auto: seria 3
Model: e46
Oznaczenie silnika: M47,M54

#629 Post autor: Maćku »

Jakość gazu już Ruski nie mają jak pchać swojego dziadostwa ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
mariusz_technik
Mieszkaniec
Posty: 231
Rejestracja: 14 lis 2012, 14:18
Lokalizacja: Jawor koło Legnicy
Model:

#630 Post autor: mariusz_technik »

Może się coś poprzestawiało w instalacji i chodzi na ubogiej mieszance? Sprawdź, bo to nie jest dobrze dla silnika, ale musi to ktoś kumaty zobaczyć

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”