KOMPUTER POKŁADOWY

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#436 Post autor: GOTI »

mfef pisze:Mam MIDa czyli wiązka powinna być pociągnięta.
nie koniecznie :)

Poszukaj z prawej strony kolumny kierowniczej, a jak nie znajdziesz to niestety, ale jeżeli zależy ci na komputerze to będziesz musiał samemu zrobić sobie instalacje ;)
Obrazek

twoch

#437 Post autor: twoch »

mfef pisze:twoch w którym miejscu dokładnie znalazłeś tą kostke do kompa ? Bo ja dziś rozgrzebałem i nic nie znalazłem. W zeszłym tygodniu podłączyłem tempomat
kostka była ładnie zamaskowana, ale tej do kompa już nie znalazłem.
Mam MIDa czyli wiązka powinna być pociągnięta.
Wiązka była umocowana taśmą do wiązki prawej manetki, w bardzo widoczny sposób.

leszeksz2
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: 28 sty 2014, 10:48
Imię: Leszek
Lokalizacja: Bielsk Podl.
Auto: Zafira A
Model: A
Oznaczenie silnika: z18xe
Gender:

#438 Post autor: leszeksz2 »

Witam.
Chcę zamontować komputer do swojego auta (spalanie, droga itp.)
Mój wyświetlacz to TID. Nie chcę zmieniać na MID. Posiadam komputer taki niefabryczny "uniwersalny" z wyświetlaczem 2x16. I mam pytanie:
Czy da się wmontować taki wyświetlacz http://sklep.avt.pl/lcd-2x16-lcd-ac-160 ... kline.html w miejsce pod wyświetlaczem głównym TID-a (zaznaczone strzałką na zdjęciu) http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9ce ... 28a4e.html
Wiem że najlepiej by było wymontować TID-a i sprawdzić pasowanie, ale jest dużo rozkręcania deski rozdzielczej.

P.S. Czy TID do Zafiry A różni się od TID-a stosowanego w Vectra B?
Ostatnio zmieniony 13 lut 2015, 15:43 przez leszeksz2, łącznie zmieniany 2 razy.

Organ18

#439 Post autor: Organ18 »

Cześć wam napotkałem mały problem kupiłem niecały dzień temu zafirkę 2001/2002 i wszystkie kompunikaty np. średnie spalanie itd. są po niemiecku powiedzcie mi jak mogę wejść w menu żeby przeglądnąć jakie są języki oczywiście najbardziej polski mnie interesuje .

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#440 Post autor: Rybka »

Organ18 pisze:Cześć wam napotkałem mały problem kupiłem niecały dzień temu zafirkę 2001/2002 i wszystkie kompunikaty np. średnie spalanie itd. są po niemiecku powiedzcie mi jak mogę wejść w menu żeby przeglądnąć jakie są języki oczywiście najbardziej polski mnie interesuje .
Poczytaj www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=49

Organ18

#441 Post autor: Organ18 »

Rybka to czytałem ale w żaden sposób mi to nie pomogło ;) WCZORAJ zatankowałem to ciekawe jakie będę odczyty ;)

pawel67ar

#442 Post autor: pawel67ar »

Witam

Posiadam zafirke z 2001r. 1.8 benzyna i mam problem z wyswietlaczem.
Pokazuje datę, godzinę i temperaturę, a nie pokazuje spalanie,ilosci paliwa i żadnych błędów - typu brak oleju, uszkodzona żarówka. Moze ktos mial już taki problem i podpowie jak to rozwiazać.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#443 Post autor: GOTI »

pawel67ar pisze:Posiadam zafirke z 2001r. 1.8 benzyna i mam problem z wyswietlaczem.
Pokazuje datę, godzinę i temperaturę, a nie pokazuje spalanie,ilosci paliwa i żadnych błędów - typu brak oleju, uszkodzona żarówka. Moze ktos mial już taki problem i podpowie jak to rozwiazać.
Jeżeli nie masz manetki ze sterowaniem to najwyraźniej nie posiadasz komputera pokładowego ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#444 Post autor: SD72 »

GOTI pisze:
pawel67ar pisze:Posiadam zafirke z 2001r. 1.8 benzyna i mam problem z wyswietlaczem.
Pokazuje datę, godzinę i temperaturę, a nie pokazuje spalanie,ilosci paliwa i żadnych błędów - typu brak oleju, uszkodzona żarówka. Moze ktos mial już taki problem i podpowie jak to rozwiazać.
Jeżeli nie masz manetki ze sterowaniem to najwyraźniej nie posiadasz komputera pokładowego ;)
Moim zdaniem w tym modelu powinien miec :mysli:

Awatar użytkownika
GOTI
Zafiromaniak
Posty: 3401
Rejestracja: 30 paź 2012, 18:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Mysłowice / Stamford
Auto: Insignia
Model: ZA
Oznaczenie silnika: A18XER
Gender:
Kontakt:

#445 Post autor: GOTI »

bazyliszek72 pisze:
GOTI pisze:
pawel67ar pisze:Posiadam zafirke z 2001r. 1.8 benzyna i mam problem z wyswietlaczem.
Pokazuje datę, godzinę i temperaturę, a nie pokazuje spalanie,ilosci paliwa i żadnych błędów - typu brak oleju, uszkodzona żarówka. Moze ktos mial już taki problem i podpowie jak to rozwiazać.
Jeżeli nie masz manetki ze sterowaniem to najwyraźniej nie posiadasz komputera pokładowego ;)
Moim zdaniem w tym modelu powinien miec :mysli:
Nie wszystkie Zafiry z początku produkcji miały komputer - moja np. też nie posiadałem ;)

Paweł jeżeli nie posiadasz manetki ze sterowanie to sprawdź przy kolumnie kierowniczej czy posiadasz wtyczke do jej podłączenia, jeżeli też nie to pozostaje jeszcze kwestia radia jakie posiadasz (niektóre miały w sobie funkcje BC).

W przeciwnym wypadku pozostaje Ci tylko data, godzina i temp. ew. zrobić sobie samemu komputer "od podstaw" :)
Obrazek

robert1979gl
Mieszkaniec
Posty: 239
Rejestracja: 23 lut 2015, 09:33
Imię: Robert
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Opel
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#446 Post autor: robert1979gl »

czy mając wyświetlacz który pokazuje spalanie i inne bzdety zamontować cały zestaw z nawigacją wiem ze na chwile obecną są tanie nawigacje jako osobne urządzenie ale takie pytanie czy idzie założyć oryginalną

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#447 Post autor: Bodek »

robert1979gl pisze:czy mając wyświetlacz który pokazuje spalanie i inne bzdety zamontować cały zestaw z nawigacją wiem ze na chwile obecną są tanie nawigacje jako osobne urządzenie ale takie pytanie czy idzie założyć oryginalną
Do Zafiry A - po co - map nie ma ;)
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

robert1979gl
Mieszkaniec
Posty: 239
Rejestracja: 23 lut 2015, 09:33
Imię: Robert
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Opel
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#448 Post autor: robert1979gl »

ale technicznie się da możne ten wyświetlacz z nawigacją jest czytelniejszy niż ten MID

robert1979gl
Mieszkaniec
Posty: 239
Rejestracja: 23 lut 2015, 09:33
Imię: Robert
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Opel
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#449 Post autor: robert1979gl »

nie moge już edytować


poszperałem trochę i już wiem ze aby mieć wyświetlacz CID muszę rozwieź mieć radio NCDR 1100 , znalazłem zestaw na allegro łącznie ze zmieniarką ale gościu za dużo woła troszkę :( zawsze mogę się mojego zestawu pozbyć i dołożyć do tego z allegro i teraz pytanie czy wiązka jest ta sama czy zupełnie inna. mam teraz MID i radio CDR 500

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#450 Post autor: Janus »

robert1979gl pisze:ale technicznie się da możne ten wyświetlacz z nawigacją jest czytelniejszy niż ten MID
Zgadza się, jest bardziej czytelny. Ale ceny są moim zdaniem zaporowe :( chyba nawet nie warte zachodu.
Jak masz MID-a na pokładzie, to 99% sygnałów masz podciągnięte. CID różni się kablami do radia, ponieważ są tam dwa dodatkowe kabelki (chyba w wiązce do wyświetlacza), które sterują zmianą funkcji w CID - i to podobno jest sygnał CAN. Dodatkowo są sygnały obrazu z nawigacji (format RGB - jak w wyjściu VGA komputera) oraz wyjście do anteny GPS.

Fajnym bajerem CID i Navi jest to, że po włożeniu płyty do zmieniarki i przejściu w tryb Navi, wyświetlacz wyświetla wszystko, co podasz mu na wejście RGB. Może to być np obraz z kamerki cofania :-) Tyle, że przy braku polskich map, to wciąż moim zdaniem cena zaporowa, bo zestawy chodzą po 1000zł...

Pamiętaj, że aby ten wyświetlacz (CID) pracował z radiem - muszą być ze sobą sparowane. Czyli albo pochodzą jako para z jednego auta i działały wcześniej razem, albo po być poprawnie wylogowane i później sparowane ze sobą.
Janusz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”