Problemy związane z użytkowaniem akumulatora

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
cns80
Zafiromaniak
Posty: 1226
Rejestracja: 02 lis 2011, 11:15
Imię: Patryk
Lokalizacja: Warszawa [WT]
Auto: Renault
Model: Espace4
Oznaczenie silnika: J4BR

#166 Post autor: cns80 »

czesław pisze:
cns80 pisze: :) Po prostu aku był za duży :P


Uściślając aku.był dobry tylko za krótko ładowany :lol:
Uściślając tak :) Tzn. był za duży jak na moje możliwości ładowania alternatorem. Gdybym zmienił miasto na trasę to by był OK.
Obrazek

Skasowany użytkownik 6483

#167 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Witam i odnawiam wątek. Otóż od niedawna mam Zafire B 1,9 CDTi 120KM i kupiłem od razu nowy aku. Jednak po kilku dniach widzę ,że ledwo co odpalam auto , akumulator jakby padał ... Dzis sprawdziłem paramentry na kompie i na mierniku , który posiadam. Po dwóch dniach , komputer wskazywał mi napiecie aku na poziomie 11.2 V natomiast na mierniku miałem 11.94V. Póżniej z wielkim trudem odpaliłem auto i sprawdziłem ponownie parametry ładowania . Komputer pokazywał mi 13.2 V natomiast miernik wskazywał napiecie ładowania 13.9. Podczas rozruchu silnika napięcie na chwile spadło mi na 9,2 V na akumulatorze. Mam wrażenie ,że te wartości nie sa prawidłowe tym bardziej ,że w ZA miałem napiecie ładowania na poziomie 14,2 V . Co Wy o tym sądzicie ? :?

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#168 Post autor: Rybka »

Napięcia masz w normie, ale one nie grają tutaj roli.
Ewidentnie coś ci rozładowuje aku na postoju.
Skoro masz miernik to zdejmij klemę i podepnij amperomierz między klemę a aku.
Sprawdz wartość poboru prądu na postoju.
Pewnie jakiś alarm lub lampka ci rozładowuje aku.

Awatar użytkownika
tOmki
Zafiromaniak
Posty: 536
Rejestracja: 09 wrz 2013, 16:32
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Słupsk
Auto: Zafira
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B14NET

#169 Post autor: tOmki »

Zobacz czy lampka w schowku cały czas ci się nie pali.
ZB Obrazek
ZC Obrazek

Skasowany użytkownik 6483

#170 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

alarmu raczej nie posiadam a lampkę w schowku już wyeliminowałem bo ją sprawdzałem. natomisat wczytywałem sie tu ,że gdy auto nie jest zamknięte to może wtedy zżerać prąd. Ja nie moge zamknąć auta bo mi nie działa pilot w kluczyku. czy ten fakt ma wpływ na ubytek pradu w aku tak na prawdę?

Piotr
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Opel Zafira B 1,9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#171 Post autor: Piotr »

jarecki69 pisze:alarmu raczej nie posiadam a lampkę w schowku już wyeliminowałem bo ją sprawdzałem. natomisat wczytywałem sie tu ,że gdy auto nie jest zamknięte to może wtedy zżerać prąd. Ja nie moge zamknąć auta bo mi nie działa pilot w kluczyku. czy ten fakt ma wpływ na ubytek pradu w aku tak na prawdę?
A ja stawiam na rozrusznik. To on w czasie odpalania robi zwarcie i w kilka chwil pada Ci akumulator. Miałem to samo i wymieniałem niepotrzebnie akumulator. Ten rozrusznik w naszych zośkach to pasuje swoją wielkością do maluchów i bardzo szybko wyrabiają się w nim wszystkie elementy w tym tuleje i łożyska. Powstałe luzy powodują zwarcie już przy pierwszym kręceniu a tym samym szybką padaczkę akumulatora. Zacznij od wymontowania rozrusznika i sprawdzenie jego stanu technicznego. Skoro z trudem odpalasz a ładuje Ci tak jak piszesz to nie wina akumulatora ani alternatora tylko rozrusznika. Będziesz sprawdzał (tak jak ja) akumulator, ładowanie, świece, wtryski, ciśnienia w cylindrach i nie znajdziesz przyczyny, bo winę będzie miał rozrusznik. Może u Ciebie będzie nie to co sugeruję, ale warto to również mieć na uwadze zanim wydasz pieniądze na kolejne poszukiwanie usterki.

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#172 Post autor: Flora »

Samochód nawet otwarty, po godzinie wyłącza większość podzespołów. Jeżeli masz miernik to przy odpalonym silniku sprawdź napięcie między silnikiem, a zaciskiem minusowym akumulatora. Nie grzeje Ci się jeden zacisk?
Ostatnio zmieniony 09 maja 2015, 23:06 przez Flora, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miodzik
Zafiromaniak
Posty: 3090
Rejestracja: 23 lut 2013, 18:26
Imię: Marcin
Lokalizacja: Świdwin ZSD
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#173 Post autor: miodzik »

Jarek a nie kupiłeś za słabej tej bateryjki?

Wiem, że lamerskie pytanie, ale czasem tak się zdarza...
I nowe aku ze sklepu czasem też potrafi być felerne. Leżak magazynowy, lub wada fabryczna.

Wiesz, że musisz mieć dobre aku z mocnym prądem rozruchu. Bo jak masz teraz problemy to w zimę rozrusznik nie zakręci...

Posprawdzaj miernikiem tak jak Robert i Marcin podpowiadają, ale jak nic Ci nie podpadnie, wymień aku w ramach reklamacji.

Sugestia Piotrka o rozruszniku też wydaje się być rzeczowa ;)
Ostatnio zmieniony 10 maja 2015, 04:36 przez miodzik, łącznie zmieniany 1 raz.
moja Zafira
Obrazek
Bogu na chwałę, ludziom na pożytek

Skasowany użytkownik 6483

#174 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

No rozumiem że rozrusznik może robić zwarcie. Dziwi mnie jedynie fakt że jak auto postoi parę dni to akumulator mi się rozladowywuje.

Awatar użytkownika
tOmki
Zafiromaniak
Posty: 536
Rejestracja: 09 wrz 2013, 16:32
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Słupsk
Auto: Zafira
Model: ZC
Oznaczenie silnika: B14NET

#175 Post autor: tOmki »

Zwarcie jest cały czas, nawet jak stoi i wtedy akumulator ci się rozładowuje.
ZB Obrazek
ZC Obrazek

Skasowany użytkownik 6483

#176 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Czyżby rozrusznik robił zwarcie nawet wtedy gdy auto jest nie odpalane ? Jutro je rejestruje to może zdążę podjechać do elektryka to mam nadzieję ,że rozwiąże ten problem . Nie chcę mieć przykrych niespodzianek podczas wyjazdu na wakacje . :|

Piotr
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 05 gru 2009, 22:54
Imię: Piotr
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Opel Zafira B 1,9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#177 Post autor: Piotr »

Bez wyjęcia rozrusznika raczej marne szanse na jego ocenę. Warto go wyjąć i obejrzeć. Napisz co Ci powie elektryk.

Awatar użytkownika
PiotrWie
Mieszkaniec
Posty: 217
Rejestracja: 24 lip 2014, 09:26
Imię: Piotr
Lokalizacja: dolnośląskie
Auto: Opel Zafira
Model: Family
Oznaczenie silnika: A18XEL

#178 Post autor: PiotrWie »

Ja miałem kiedyś podobny problem w Audi - wyładowywało aku i też bardzo spadał prąd przy rozruchu. Przyczyną był uszkodzony rozrusznik - więc i u Ciebie tak może być. Nie robił zwarcia ale pobierał bardzo dużo prądu - miał uszkodzoną przekładnię - w środku było duże plastikowe koło z ząbkami napędzające mniejsze - coś jak we wnętrzu wiertarki. Nie wiem czy w rozruszniku Opla jest taki sam mechanizm - ale jak spada napięcie podczas rozruchu to najpierw sprawdź rozrusznik.
Ostatnio zmieniony 10 maja 2015, 23:18 przez PiotrWie, łącznie zmieniany 1 raz.
PiotrWie

Skasowany użytkownik 6483

#179 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Zastanawia mnie jedynie to ,że jak nie odpalam auta pare dni to później ledwo co zapala, kręci niby dobrze ale ma problemy by odpalić. Jak podładuje aku to odpala od strzała prawie... No ale jutro powinienem znać przyczynę tego .

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#180 Post autor: Piasek »

Rybka pisze:Ewidentnie coś ci rozładowuje aku na postoju.
Skoro masz miernik to zdejmij klemę i podepnij amperomierz między klemę a aku.
Sprawdz wartość poboru prądu na postoju.
dokładnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”