[B]Felgi aluminiowe i stalowe

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Kraczan
Debiutant
Posty: 33
Rejestracja: 13 paź 2009, 20:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Model:

#31 Post autor: Kraczan »

Chciałbym tylko skromnie przypomnieć, że wartość 55 czy 65, to procentowy wskaźnik szerokości opony i ma się nijak do średnicy koła (o czym zapewne wszyscy wiemy). Ja jednak poszedłbym w 15` i oponę 195/65/15. Stosunek ceny do utraty komfortu jest korzystny.

Rumcays

#32 Post autor: Rumcays »

Kraczan pisze:Chciałbym tylko skromnie przypomnieć, że wartość 55 czy 65, to procentowy wskaźnik szerokości opony i ma się nijak do średnicy koła (o czym zapewne wszyscy wiemy).
Prawie ma kolega rację. Małe tylko sprostowanie, a mianowicie wartość nazywana profilem, to tak naprawdę wskaźnik profilu, czyli jego wysokość dzielona przez szerokość opony wyrażona w procentach, tak więc przy wskaźniku wysokość profilu w oponie 205/65/R16 będzie wyższy niż w 195/65/R15 i wyniesie ok. 133 mm (w porównaniu do 127 mm w mniejszej).
Aby nie przedłużać zapraszam na stronę specjalistów temacie.

Szymon78

#33 Post autor: Szymon78 »

ja na lato mam 225/45/17 - mialem okazje krotko przed zima na nich jeżdzic..

oceniam ze naprawde sa dobre (auto słuzy mi do dalekich weekendowych wyjazdów). Dobrze trzema sie w szybkich łukach drogi. Przy tej masie pojazdu mysle ze to dobry układ. Zostaje oczywiście temat wrazliwosci na polskie drogi i krawęzniki -to juz inna bajka

mysle ze optimum dla ZB sa własnie 205/55/16

Awatar użytkownika
Kraczan
Debiutant
Posty: 33
Rejestracja: 13 paź 2009, 20:53
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Model:

#34 Post autor: Kraczan »

Proszę zwrócić jeszcze uwagę na fakt konieczności zakupu felg 15`, o czym pisał kolega Lorry. W zamian mamy dwa komplety kół, które wymieniamy samodzielnie. U mnie koszt jednorazowej wymiany kompletu kosztuje ok. 50 zł., dwa razy w roku i już mamy stówkę.

Inna sprawa to zakup zimówek jako "zamiennik" letnich na czas śniegów (często mylone zastosowanie opony zimowej). Oponę zimową powinno zakładać przy temperaturze poniżej 7 stopni, i zmieniać na letnie po przekroczeniu tej temperatury. W praktyce może się okazać, że jeździmy na zimówkach większą część roku co powinno zdeterminować do przyłożenia większej uwagi do zakupu. Tak zadbane opony zimowe mogą nam służyć nawet przez trzy sezony (po trzech latach guma twardnieje i już nie jest zimowa :/ ). Odliczając koszty zmian opon posiadając dwa komplety kół, może się to opłacać.

Są też minusy takiego rozwiązania: Każde zdjęcie opony z felgi niesie za sobą konieczność wyważania po jej ponownym założeniu. Przy dwóch kompletach jesteśmy tego pozbawieni, i tak musimy co jakiś czas sprawdzić wyważenie :( .

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#35 Post autor: Maciek »

Kraczan pisze:i tak musimy co jakiś czas sprawdzić wyważenie :( .
A większość o tym zapomina.
Przed sezonem warto jest wyważyć koła, nawet jak masz 2 komplety i sam sobie przerzucasz na lato/zimę.

Anony Mous

#36 Post autor: Anony Mous »

czyli do zafiry B w końcu podejdzie flega stalowa 15 czy nie? Mysle ze 195/65R15 na zime to dobry wybór tylko czy własnie zmieszczą sie zaciski hamulców? Bionda pisała ze do 1.8 instrukcja przewiduje taki rozmiar tylko czy w 1.9 cdti jest taka sama konstrukcja zacisków, czy moze tam tylko 16 spasuje?

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#37 Post autor: Lorry »

Sprawdziłem i wg Sam Naprawiam 15" przewidziane jest tylko do ZB 1.6 i 1.8, każdy inny z wyjątkiem OPC ma minimum 16"

Trzeba by niestety sprawdzać organoleptycznie :|

Anony Mous

#38 Post autor: Anony Mous »

many thanks

M@rio

#39 Post autor: M@rio »

Lorry pisze:15" przewidziane jest tylko do ZB 1.6
no ja mam zimówki na 15 i powiem że wszystko ok
najważniejsze że nie muszę nadkoli co chwilkę oczyszczać jak śnieg się przykleja i błoto.
Ale jak Lorry napisał
Lorry pisze:przewidziane jest tylko do ZB 1.6
mam właśnie taką
:)

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#40 Post autor: Lorry »

i do 1.8 ;)

No ja na zime mam 16" rozmiar taki sam jak letnie, tylko że na stalówkach i nadkole czyściłem może z raz o tak dla kosmetyki. Nigdy za dwie zimy u mnie nie nałapała u góry i po bokach jakoś dużo śniego-lodu. Jak coś zaczyna wisieć na dole nadkola/ progu to kopne raz i po problemie.

Nawet po zabawach poslizgowych na śniegu nie było niczego takiego :)

Anony Mous

#41 Post autor: Anony Mous »

według sam naprawiam felga do ZB to 6½Jx16, et37, 5x110 Znalazłem dwie aukcje na allegro
1. http://allegro.pl/item960089525_felgi_s ... astra.html
2. http://allegro.pl/show_item.php?item=96 ... %3C%2Fi%3E

pytania:
1. wszystkie dane sa takie same i sie zgadzaja oprócz srednicy otworu piasty. Jedna ma 65mm a druga 67.1 mm. O co chodzi? Która jest dobra? o tym nie informuje ksiązka
2. wracając do 'et' które ma byc 37, Jesli et bedzie 41, to felga bedzie bardziej schowana czy wystajca za obrys auta? Et do felgi 17 ma być 35mm według sam naprawiam. Wyglada na to ze im wieksza felga, tym mniejsa wartosc et. Ogladając oferty, wiecej felg na allegro ma et 41.
3. Jaka jest minimalna szeroksc gumy zimowej na tę felge (6½Jx16). Czy np 185mm mozna założyć. Jak wiadomo, im węższa zimówka tym skutecznijesza.

dzieki

Anony Mous

#42 Post autor: Anony Mous »

Średnica otworu centrującego do ZB powinna być 65mm i tylko taka.Jeśli jest większa to trzeba stosować dodatkowe pierścienie centrujące.

Im niższa wartość ET tym bardziej felga wystaje na zewnątrz auta.Mam oryginalne alu Opla 16" z wartością ET37.Na zimę miałem założone alu 16" ET42 i na styku zmieściły się obok zacisku....na to również ma wpływ sam wzór felgi.

Na felgę 6,5" minimalna szerokość opony 195.

marcel52

#43 Post autor: marcel52 »

Witam serdecznie. Chcę kupić alusy do zafirki ale nie wiem czy ten rozmiar będzie ok.

Rozmiar tych felg to 16 cali

Rozstaw śrub to 5x110

Szerokość to 7x16 cali

Osadzenie felgi to ET 39

Otwór centrujący to 65 mm

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#44 Post autor: MieHor »

Kolego marcel52, w tym temacie masz wszystko nt. felg do ZB (wprawdzie mowa jest o stalowych, ale info dotyczy również aluminiowych

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=150

Awatar użytkownika
franki
Mieszkaniec
Posty: 441
Rejestracja: 17 sty 2010, 07:55
Imię: Michał
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira C 1.4 T Cosmo
Model: ZC
Oznaczenie silnika: NEL14

#45 Post autor: franki »

Ja mam założone Enzo H. Mają niemieckiego TUV dla Zafir.
Pozdrawiam
franki
Zafira C 1.4 Turbo 120KM Cosmo
Corsa D 1.2
Astra G 2.0 DTH Sport

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”