Problemy z działaniem ESP - ABS - TC

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Pablo84K
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwie 2015, 22:27
Imię: Paweł
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira A 1.8 16V
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#406 Post autor: Pablo84K »

Chyba nie do końca umieściłem temat w dobrym miejscu. Doczytałem że samego czujnika nie wymienię, ale jak się kontrolki nie palą to ABS działa. Czyżby padał czujnik?W nubirze mi padł i koniec, a tu.


EDIT
ok, tylko jeszcze muszę znaleźć warsztat który nie zedrze zemnie, bo nawet nie wiem co to op-com.Gdyby się dało kupić coś do połączenia lapka z kompem od Zośki!

Posty pisane w krótkim odstępie czasowym edytujemy i scalamy - GOTI ;)
Ostatnio zmieniony 17 maja 2015, 20:43 przez Pablo84K, łącznie zmieniany 1 raz.

Pietrzek

#407 Post autor: Pietrzek »

To właśnie OP-COM tym programem odczytasz błędy za pomocą lapka i interfejsu, a także sprawdzisz rożnego rodzaju parametry.

Pablo84K
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwie 2015, 22:27
Imię: Paweł
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira A 1.8 16V
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#408 Post autor: Pablo84K »

Sorry, ale ze mnie kasztan:-) A gdzie to kupię i za ile? Na allegro jest tylko jakiś dziwny adapter z końcówką którą nie wiadomo gdzie podpiąć.

Pietrzek

#409 Post autor: Pietrzek »

Kolego jesteś z Łodzi ? Ja jestem z Tomaszowa Mazowieckiego w sumie nie daleko , posiadam op-coma i myślę że jestem w stanie ci pomóc ale nie w tym tygodniu co będzie na pewno.

Ja parę lat temu kupiłem op-com za chyba 80 zł na allegro i jestem bardzo zadowolony

Pablo84K
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwie 2015, 22:27
Imię: Paweł
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira A 1.8 16V
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#410 Post autor: Pablo84K »

Super, jutro wymienię tarcze, a jak się będzie powtarzało to będziemy kombinować, ale swoją drogą taki op-com by się mi przydał, bo brat też ma zośkę:-) A tak poza tematem czy check ma żarówkę czy diodę bo u brata w ogóle się nie świeci, auto z kluczykiem też?

Pietrzek

#411 Post autor: Pietrzek »

Jeśli się nie mylę to żarówka jest. Zanim wymienisz możesz sprawdzić bicie tarcz w byle jakim warsztacie, czasami jest tak że wchodzi bród, rdza pod tarcze na piastę i też jest bicie ale w większości przypadkach jednak tarcze
Ostatnio zmieniony 17 maja 2015, 21:13 przez Pietrzek, łącznie zmieniany 1 raz.

Pablo84K
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwie 2015, 22:27
Imię: Paweł
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira A 1.8 16V
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#412 Post autor: Pablo84K »

no jutro obejrzę. Nie wiadomo ile auto stało w Niemczech, a potem w komisie. W każdym razie już kupiłem i części i klucze:-)Ale kijowo by było jak bym musiał wymieniać piastę po tym jak założę nowe hamulce. Nie lubię robić dwa razy tego samego. A co z czujnikami z tyłu, chyba są osobno, bo na zdjęciach z allegro nie było czujnika na pieście?

Pietrzek

#413 Post autor: Pietrzek »

Z tyłu też ABS jest razem z piastą, zazwyczaj padają piasty z przodu częściej prawe takie moje zdanie, jeżeli pali się kontrolka ABS i nie pokazuję ci prędkości ani nie nabija przebiegu wtedy raczej lewa. Niestety koszt nowej piasty dobrej firmy nie jest niski, używek nie polecam ale za to wymiana jest bajecznie prosta ;)

Pablo84K
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwie 2015, 22:27
Imię: Paweł
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira A 1.8 16V
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#414 Post autor: Pablo84K »

No czytałem i oglądałem post na forum. Fajnie że ktoś zrobił taki manual. Roboty się nie boję ale właśnie o kasę chodzi. Nie wiem ile oryginał ale za przód pewnie 300zł, nie?A co do prędkościomierza to wszystko ok.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2015, 21:39 przez Pablo84K, łącznie zmieniany 1 raz.

Pietrzek

#415 Post autor: Pietrzek »

SKF dobra firma w komplecie masz śruby nakrętkę zabezpieczającą i dekielek 310 zł Myślę że warte tej ceny, kupisz tani zamiennik za 150-200 zł ale długo nie pośmigasz na tym, oryginał poco przepłacać kup produkt dobrej firmy zamiennej choć z tym coraz gorzej :P

Pablo84K
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwie 2015, 22:27
Imię: Paweł
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira A 1.8 16V
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#416 Post autor: Pablo84K »

o gorszych nawet nie myślę. A może być tak że to czujnik coś chrzani przy hamowaniu, a ja myślę że tarcze są pokrzywione? I czy w lewej pieście jest czujnik prędkości i ABS? Tak zrozumiałem z Twoich postów.

Pietrzek

#417 Post autor: Pietrzek »

Jest to moje zdanie z różnych przypadków Astry G, Zafiry A co do czujnika prędkości ale mogę się mylić, czujnik ABS jest w każdej piaście, co do tarcz myślę że nie wpływają na ABS lecz przede wszystkim na bicie kierownicy przy hamowaniu, ale przypadków jest tyle ile jest aut :P zdarzało się że któreś koło blokował zacisk, prędkość czujników się nie zgadzała i już zapala się kontrolka ABS, a tak że rozmiar opon np z przodu profil 45 a z tyłu 50 i prędkość kół tez się nie zgadza i wywala ABS w Astrze G, Zafirze A raczej rzadko i przy większych prędkościach ale np. przy Merivie A ABS jest bardziej czuły i juz po wyżej 30 łapie błędy prędkości jak opony są inne.

Pablo84K
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwie 2015, 22:27
Imię: Paweł
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira A 1.8 16V
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#418 Post autor: Pablo84K »

Dobra wymienię jutro tarcze i klocki, a co później będzie to się okaże. Dzięki za zainteresowanie. Jutro napiszę co zdziałałem :)

Pablo84K
Bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 23 kwie 2015, 22:27
Imię: Paweł
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira A 1.8 16V
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#419 Post autor: Pablo84K »

Byłem przed wczoraj u mechanika. Powiedział że jak zapala się i gaśnie kontrolka to są to błędy chwilowe i komp nic nie pokaże. Ale powiedział, że pewnie syf z klocków dostał się pod czujniki. Wymienił mi tarcze, klocki, zdjął czujniki i je wyczyścił. Kupiłem też przewód hamulcowy bo stalowy nadawał się na złom. Zapłaciłem 230 za robotę, ale jest już gitara. A co do czujników ABS powiedział, że jak czujnik padnie to nie trzeba wymieniać całej piast, tylko sam czujnik. Gorzej może być z dostępnością takiego czujnika, na allegro widziałem tylko przednie. Ps. ABS i ESP już się nie zapala. Przynajmniej na razie :P

Awatar użytkownika
SaTeR
Debiutant
Posty: 42
Rejestracja: 08 lis 2014, 01:37
Imię: Szymon
Lokalizacja: Będzin
Auto: A 2.0 DTI 2005 + B 1.9 CDTI 2006
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#420 Post autor: SaTeR »

Witam.

Przeszukałem forum ale nie znalazłem podobnego tematu, jeśli jest, to wybaczcie.

Mam problem z moją zafirą (Zafira A 2005r 2.0DTI z automatyczną skrzynią biegów)

Podczas jazdy, na łuku w lewo, włącza się kontrolka poślizgu i auto czasami nagle przyhamowuje (wydaje się że lewym tylnym kołem)

Obrazek


Po chwili wszystko ustaje. Dzieje się tak zazwyczaj po deszczu, gdy jest wilgotno, aczkolwiek czasem na suchej nawierzchni także.

Kontrolka normalnie gaśnie, zaświeca się tylko w tej sytuacji na chwilę, jakby auto wpadało w poślizg. Nic po za tą kontrolką się nie świeci. Nie posiadam dodatkowego przycisku TC.

Po podłączeniu komputera nie widać żadnych błędów.

Gdzie szukać przyczyny? Czujnik abs? Jeśli tak to w którym kole? A może zupełnie coś innego? Proszę o pomoc w diagnozie, nie chcę wyrzucać pieniędzy w błoto i wymieniać cokolwiek bez potrzeby.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”