Wspomaganie układu kierowniczego

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Marcin1769

#181 Post autor: Marcin1769 »

Witam,

Opel Zafira 2,0DTI 101km 2001r 512.300km
Problem wspomagania zaczął się kilka dni temu po odpaleniu auta musiałem zaczekać około
20-30sekund aby układ wspomagania załapał potem doszły przerwy działania układu wspomagania w trakcie jazdy aż przed świętami po włączeniu silnika wspomaganie nie ruszyło. Płyn w układzie jest, bezpieczniki całe, nic nie wskazywało na jakieś problemu, nie buczało, nie wyło, płynnie chodziło :driver: jedyne to przerywanie i pytanie do osób obeznanych w problemie gdzie szukać? Alternator? ogólny problem z napięciem? czy bezpośrednio pompa? Pzdr.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#182 Post autor: Janus »

Poszła pompa albo maglownica. Sprawdź w warsztacie poziom płynu hydraulicznego i stan osłon na końcach maglownicy - może się okazać że padły uszczelniacze i płyn poszedł "papa"
Janusz

Awatar użytkownika
bykmark
Mieszkaniec
Posty: 354
Rejestracja: 04 lip 2011, 21:51
Imię: Marek
Lokalizacja: Małopolska
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#183 Post autor: bykmark »

Janus pisze:płyn poszedł "papa"
przecież pisze
Marcin1769 pisze:Płyn w układzie jest
Proponuje test za pomocą interfejsu diagnostycznego.
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2015, 15:57 przez bykmark, łącznie zmieniany 1 raz.

Marcin1769

#184 Post autor: Marcin1769 »

Zapomniałem dodać, auto było podłączone pod komp.v-scan. błędy C1523 & C1530 poza tym hmmm lewy przegub zew. strzela wizualnie ta guma jest oberwana, ale płyn jest wszystko
jest.

Dobra właśnie wróciłem od mechanika i... wspomaganie zaczęło działać :mrgreen: staram się dowiedzieć co zrobił na pewno wiem że wyczyścił bezpieczniki koło akumulatora, przewody, styki oraz "coś" dzięki czemu ruszyło wspomaganie ;)
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2015, 21:22 przez Marcin1769, łącznie zmieniany 2 razy.

deliver83

#185 Post autor: deliver83 »

Witam. Ja również mam problem najprawdopodobniej z pompą tylko że w mojej zafirze słychać dziwne rzęszenie gdy nie kręcę kierownicą gdy zaczynam kręcić buczenie ustaje. Również po przejechaniu kilku kilometrów jak juz samochód się rozgrzeje buczenie ustaje.
Najpierw sprawdziłem stan płynu w zbiorniku. Po wyjeciu bagnetu byl suchy wiec dolalem 50 ml i na dolnej czesci bagnetu widac ze plyn jest. Niestety nie wiem czy jest to wystarczajaca ilosc gdyz nie moge nigdzie znalezc takiego typu zbiorniczka i informacji do ktorego miejsca lac plyn. sam bagnet ma ksztalt pelnej rurki i parzac od dolu najperw jest cienki nastepbie jest ok 5mm zgrubienie i spowrotem cienki.
moje pytanie to czy pompa bedzie do wymiany czy moze za malo dolalem pynu.

sawek8
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 29 maja 2015, 09:14
Lokalizacja: Siedlce
Model:

#186 Post autor: sawek8 »

Witam
Czy zna ktoś wymiary łożyska (608 Z) pompy wspomagania TRW 1 ??? Jakieś zdjęcie albo link do stronki ???

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5219
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#187 Post autor: fredas »

iceman_n pisze:Na odpalonym aucie wszystko jest OK, a po przekręceniu kluczyka gdy silnik już nie pracuje słychać dźwięk podobny do silnika odrzutowego który schodzi z obrotów

WJUUUUuuuuuuuuu

Żadnych innych objawów nie ma, wszystko działa jak należy oprócz siłownika centralnego zamka.
Czytam i czytam, wychodzi mi, że chyba pompa wspomagania, no bo alternator staje razem z silnikiem, a to wyje jeszcze 1,5 sekundy po zgaszeniu, co myślicie? :D
Klima staje
Ostatnio zmieniony 12 cze 2015, 15:04 przez fredas, łącznie zmieniany 1 raz.

iceman_n
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 12 sty 2013, 12:41
Lokalizacja: DK
Model:

#188 Post autor: iceman_n »

niestety nawet bez załączonej klimy jest taki dźwięk przy gaszeniu :(

milo100

#189 Post autor: milo100 »

Na 99% jest to silnik elektryczny pompy wspomagania u mnie tez coś takiego występuje.

leszeksz2
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: 28 sty 2014, 10:48
Imię: Leszek
Lokalizacja: Bielsk Podl.
Auto: Zafira A
Model: A
Oznaczenie silnika: z18xe
Gender:

#190 Post autor: leszeksz2 »

Można sprawdzić czy to pompa wyjmując bezpiecznik 7 pod maską. Odpowiada on właśnie za wspomaganie. http://forum.opel24.com/topic/45974-bez ... i-astra-g/

iceman_n
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 12 sty 2013, 12:41
Lokalizacja: DK
Model:

#191 Post autor: iceman_n »

tak to pompa wspomagania ;) mechanior mówi, że wszystko wporząsiu i jak nic się nie dzieje to jeździć, zmieniłem tylko płyn i może delikatnie ucichło

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#192 Post autor: Janus »

A może ktoś zna sposób na "podkręcenie" siły wspomagania pompy? Mam pompę świeżo po regeneracji - wymiana nie dalej jak 3 miesiące temu. Chodzi jak moja poprzednia - bez problemów, podobnie mocno - ale wciąż za słabo :(

Zastanawiam się, jak napięcie zasilania na pompę może wpływać na ciśnienie w układzie? Bo może tam jest o 1-2V za mało? Obecnie mam ładowanie na poziomie 13,3-13,5V (diesel) i nie wiem, czy nie trzeby by było też nad tym posiedzieć...
Janusz

Marcin1769

#193 Post autor: Marcin1769 »

Janus
mi przestało działać wspomaganie bo miałem kable, bezpieczniki, kabelelki itp itd zaśniedziałe i ładowanie spadło na poziom 7-7,3V stąd brak reakcji. Sprawdz Podzespoły odpowiedzialne za przesył energii.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#194 Post autor: Janus »

Marcin1769 pisze:
Janus
mi przestało działać wspomaganie bo miałem kable, bezpieczniki, kabelelki itp itd zaśniedziałe i ładowanie spadło na poziom 7-7,3V stąd brak reakcji. Sprawdz Podzespoły odpowiedzialne za przesył energii.
Dzięki za sugestię - sprawdze któregoś dnia.
Janusz

Maciek083

#195 Post autor: Maciek083 »

Witam. W piątek w mojej Zafirze padło mi wspomaganie kierownicy. Orientuje się ktoś czy to poważna awaria jest i droga??

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”