[A] termostat - problemy z nagrzewaniem silnika i wnętrza

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
adask04

#646 Post autor: adask04 »

robinofsherwood pisze:wskazówka wstaje na 80-85 po pzrejechaniu około 15-20km, do 10km to leży na zerze i się nie rusza.
Czyli masz kolego to samo co ja
Dziś jechałem od dziewczyny i sobie zaobserwowałem na trasie prostej Kłobuck - Częstochowa wskazówka zaczęła się podnosić jak już prawie wjeżdżałem do Częstochowy... Od wjazdu do miasta do mnie jest z może 2,5 - 3 km i pod domem miałem 80*C

Następnie pojechałem odwieźć Jej brata do Gliwic to wskazówka albo leżała na 80*C albo poniżej troche.

Jak wróciliśmy pod Jej dom wskoczyło mi idealnie 600.00 km od tankowania więc pomyślałem a zobacze sobie jak będę wracał bo mam idealną sytuację ;)
Ruszyłem i dokładnie po 11 km wskazówka zaczęła się podnosić, przez 11 km jazdy leżała na dnie, pod domem miałem 17,5 km przejechane i było 80*C troche manewrowania parkingowego, szukanie miejsca bo znaleźć je u mnie po 17:00 to cud ;p i po kolejnych 600m wskazówka na 88*C... no to chyba nie jest tak jak być powinno.
kacza1982 pisze:Adamie, pisałem już w Twoim temacie - przejedź z 10km i wtedy już powinno być 90 stopni, jeżeli tak nie będzie to termostat do wymiany.
Czyli do wymiany ...

vojti

#647 Post autor: vojti »

robinofsherwood pisze:Sądząc po tym co przeczytałem chyba mam ten sam problem, ale mam dużo bardziej "ruchliwą" wskazówkę po pewnym odcinku jazdy..
konkretnie:
wskazówka wstaje na 80-85 po pzrejechaniu około 15-20km, do 10km to leży na zerze i się nie rusza.
Dziś zrobiłem ponad 120km i w czasie jazdy wskazówka najpierw wstała do 80-85, potem zjechała poniżej 80, następnie była na prawie 0, potem znów na prawie 90, skoczyła jeszcze na jakieś 95, spadła na 85 a pod koniec trasy była prawie na zerze ponownie... pytanie - może głupie - brzmi: co jeszcze sprawdzać oprócz termostatu?
Miałem to samo. Termostat do wymiany

Awatar użytkownika
robinofsherwood
Przeglądacz
Posty: 56
Rejestracja: 28 cze 2015, 20:11
Imię: Daniel
Lokalizacja: wuwua
Auto: Zafira C 1,4 COSMO / INNOVATION
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A14NET
Gender:
Kontakt:

#648 Post autor: robinofsherwood »

adask04, no to wydajmy kolejną stówkę jeszcze ;)

dzięki za pomoc koledzy :piwo:

Skasowany użytkownik 16629

#649 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

Tak jak obiecałem Adamowi w jego temacie przedstawię to tutaj czyli jak moje auto się zagrzewa. Dzisiaj po pracy 22.35, 9 stopni na parkingu, później 7. Mam od parkingu do zjazdu na autostradę raptem 200m, ale wyjeżdżam zawsze spokojnie na zimnym. Do konkretów - po niecałym 1km auto już chodzi na gazie, wskazówka leży, wjeżdżam na autostradę spokojnie 60km/h i powoli się bujam, po 2km wskazówka się podnosi, po 5km pokazuje 90 stopni. Ogrzewanie włączone od razu na max i dmuchawa na 1 biegu, więc obieg dodatkowo zwiększony i auto nagrzewa się wolniej, po 1,5 km zaczyna lecieć ciepławe powietrze z nadmuchów. Tak moim zdaniem działa sprawny termostat - zamknięty (mały obieg), aby szybko nagrzać silnik i otwarty po osiągnięciu dobrej temperatury (duży obieg). Koledzy już wiedzą co zrobić, niestety wydatek, ale naprawdę warto pamiętać o tym niby drobiazgu, w szczególności przy instalacji lpg

adask04

#650 Post autor: adask04 »

Kolego Kacza dzięki za poświęcony czas ;) + dla Ciebie ;)
Jutro umówie się z kumplem na wymiane termostatu :)

Kolego robinofsherwood no niestety musimy jeszcze poswiecic te pare złotych i mam nadzieje że pozniej już bedzie gitara :) i zadowolone Zosie bedą Nam służyły bezawaryjnie :)

Jeszcze raz Wielkie Dzięki ;))

Skasowany użytkownik 16629

#651 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

Czasu żadnego nie poświęciłem, bo autem i tak jeżdżę, jedynie co to trzeba było się skupić ehehe, a to nie jest takie proste... nie wiecie nawet ile razem próbowałem zmierzyć ile mam do roboty? wsiadam do auta, patrzę na stan licznika, pamiętam go przez 99% trasy, wysiadam pod robotą, wracam po robocie i w połowie drogi zastanawiam się ile zrobiłem do roboty, więc myślę, a co tam-sprawdzę pod domem i podzielę na pół... przypominam sobie następnego dnia w połowie drogi hehehehe

Dobra, zbaczam z tematu, który bądź co bądź wydaje mi się wyjaśniony od zera, można by temat podpiąć, bo temat termostatu i pytania będą zawsze się pojawiać, a wynik będzie z reguły jeden, admini niech zdecydują

adask04

#652 Post autor: adask04 »

Tak więc ja jeszcze na koniec się wtrącę ;)

Wczoraj termostat wymieniony płyn zalany i dziś do roboty ruszam z ciekawością :)

200 m skręt w prawo, 200m skręt w lewo, 100m prawo, 300m prosto skrzyżowanie bez świateł i zatrzymywania jakieś 100m i wskazówka zaczęła się podnosić :)) i leci w góre jak ptaszek po tabletce na potencje xD jakiś kilometr dalej miałem już 90*C ;))

Różnica kolosalna :)

Z powrotem to samo :) i później jazda jakieś 20 km trasą sztywno stoi jak żołnierz na służbie xD 90*C pion i tak ma być !!! :):):)

Skasowany użytkownik 16629

#653 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

I właśnie dlatego warto w zestaw startowy dorzucić termostat, bo jednak i tak płyn się spuszcza chociażby do wymiany pompy wody przy rozrządzie i dla własnego spokoju, więc warto dorzucić te 100zł i zrobić to za jedną robotą :) Cieszę się Adamie, że Zosia teraz cieszy Cię jeszcze bardziej :)

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#654 Post autor: Aliass »

Równiez jestem przed wymiana termostatu. Zakupiłem juz wkład. Natomiast zanim rozkręce obudowe chciałbym sie dowiedziec czy idzie dokupic samą uszczelke czy trzeba chwycic na silikon..
Obrazek

Skasowany użytkownik 6483

#655 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Ja równiez jakis czas temu kupowałem wkład , bodajże firmy Thermex czy cos podobnie brzmiącego i tam miałem wraz z wkładem równiez ten oring . dziwne ,że tego nie otrzymałeś :/ .

iceman_n
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 12 sty 2013, 12:41
Lokalizacja: DK
Model:

#656 Post autor: iceman_n »

zima idzie więc i u mnie zaczęły się jaja, mianowicie:

auto nigdy nie osiąga 90stopni, zawsze jest to ok. 85, przy zjeżdżaniu z górki i włączeniu ogrzewania na maxa wskazówka spada na ok. 78

wszystko ok, czy zmieniać termostat? bo jest jeszcze jedna sprawa

wcześniej miałem vectrę b i tam dosłownie po 15 sekundach od odpalenia z kratek leciało ciepławe powietrze, po 2km już normalnie ciepłe

w zafirze muszę przejechać ok 2-3km żeby w ogóle zaczęło dmuchać letnie powietrze, a dopiero po 10-12km jest takie naprawdę ciepłe, dodam że motor benzynowy i brak LPG, jak to wygląda u was przy takich temperaturach jak teraz? (ok. 0 do 5 stopni)

Skasowany użytkownik 6483

#657 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Temperatury cieczy nigdy dokładnie nie zmierzysz za pomocą wskaźnika na desce. te wskazania bywają mylne. Musisz sobie jedynie sprawdzić czy temepratuta ci spada w okolice tej niebieskiej kreski. Jesli trzyma Ci sie w okolicach środka to jest dobrze. Jak mi padł termostat to na mieście miałem pod 80st ale na trasie spadało mi praktycznie do zera... :)

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#658 Post autor: Janus »

iceman_n pisze:zima idzie więc i u mnie zaczęły się jaja, mianowicie:

auto nigdy nie osiąga 90stopni, zawsze jest to ok. 85, przy zjeżdżaniu z górki i włączeniu ogrzewania na maxa wskazówka spada na ok. 78
Pytanie jak zachowuje się ogrzewanie - jeżeli obserwujesz spadek wydajności (czujesz że tak nie grzeje) - to coś nie tak. I pytanie do Ciebie czy wcześniej tak było w twoim aucie. Wszystkie jakie ja do tej pory miałem, nigdy po rozgrzaniu nie traciły temperatury kiedy włączałem ogrzewanie
Janusz

dolarus

#659 Post autor: dolarus »

Witam panowie

Podłączę się do tego wątku z moim pytaniem.
Wczoraj wymieniłem cały termostat z obudową i czujnikami w mojej Zosi. Termostat zakupiłem na allegro od firmy OPLEX. Ponoć orginalny BEHR 107zł plus przesyłka. Na wkładzie termostatu napis 92`-107`.
Przegoniłem ją po drodze i trochę mnie zaczęły niepokoić temp jakie odczytałem w takim prostym komputerku firmy VIAKEN (wiem to nie OP-COM, ale powiedział bym że działa prawidłowo, starcza mi). Wskaźnik na desce ignoruję, bo bzdury pokazuje. temp na nim nie dochodzi do 90`.

Mianowicie termostat otwiera się przy temp 98`(bo temp nagle spada). Potem spada do 93` i zaczyna oscylować w zakresie 93`-96`. Wentylator załącza się przy 99`.


Jak myślicie, termostat pracuje prawidłowo?? Nie za wysokie trochę te temp??
Za to ogrzewanie działa idealnie, grzeje aż miło. Włączenie dmuchawy na 3 nie powoduje żadnych zmian temp. Stale oscyluje 93`-96`

Skasowany użytkownik 6483

#660 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

No to masz bardzo dobrze działający termostat. Temperatura może Ci skoczyć chwilami nawet pow 100st a i tak nic sie nie wydarzy bo to nie woda a zatem nie będzie się gotować w 100st , masz płyn plus zwiększone ciśnienie w układzie tak więc temperatura wrzenia jest znacznie powyżej tych 100st. Podejrzewam ,że ten parametr "107" to jest górna granica otwarcia termostatu tak więc nie masz powodów do obaw kolego :piwo: .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”