Zafira A - szarpanie podczas ruszania, przyspieszania

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
wiktor_12
Świeżak
Posty: 15
Rejestracja: 28 cze 2015, 15:08
Imię: Wiktor
Lokalizacja: Myślenice
Auto: Zafira C 2.0 cdti 121 kw Cosmo
Model: ZC
Oznaczenie silnika: A20dth

#331 Post autor: wiktor_12 »

normalnie podczas przyspieszania bez szalenstw
a im mocniej wcisne pedal tym bardziej szarpie
błedow nie bylo
ostatnio sie pojawily z egr i cisnieniem doladowania ale to dopiero od 2 tyg sa i nie sa zwiazane na 100%

poprostu zaloze przezroczyste przewody i bede patrzyl
Ostatnio zmieniony 11 lip 2015, 14:09 przez wiktor_12, łącznie zmieniany 1 raz.

gonzo1422

#332 Post autor: gonzo1422 »

witam. podpinam mój problem, mianowicie:
Zafirka A '05 2.0dth 101km . Podczas zapalania na zimnym silniku , przerywa mi tak na sekundkę , dosłownie 0,5sekundy i wraca. przy tym trzęsie całą budą przerywa przerywa. auto złapie troche temperatury (przejadę 2km) i przerywanie zanika. dodam jeszcze że auto nie kręci najlepiej. w zimie przy ujemnej temperaturze dramat. 4-5 razy a jak jest poniżej 15stopni to autobus zostaje do poruszania się . ktoś jakieś rady ma może ? pozdrawiam.
aku nowy, świece zrobione, egr przeczyszczony , czujnik położenia wału nowy.
dodam jeszcze że tuż po odpaleniu silnika dochodzą brzydkie zapachy paliwa spalanego ? nie wiem jak to okreslić dokładnie .spaliny ?śmierdzą?
Ostatnio zmieniony 11 lip 2015, 19:19 przez gonzo1422, łącznie zmieniany 1 raz.

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#333 Post autor: Janus »

gonzo1422 pisze:witam. podpinam mój problem, mianowicie:
Zafirka A '05 2.0dth 101km . Podczas zapalania na zimnym silniku , przerywa mi tak na sekundkę , dosłownie 0,5sekundy i wraca. przy tym trzęsie całą budą przerywa przerywa. auto złapie troche temperatury (przejadę 2km) i przerywanie zanika. dodam jeszcze że auto nie kręci najlepiej. w zimie przy ujemnej temperaturze dramat. 4-5 razy a jak jest poniżej 15stopni to autobus zostaje do poruszania się . ktoś jakieś rady ma może ? (...)
1. Jeśli auto nie kręci najlepiej to sprawdz:
a) akumulator
b) rozrusznik i połączenie prądowe akumulatora
c) ładowanie akumulatora przez alternator

2. Sprawdź czujnik temperatury silnika ile pokazuje - jeśli bez wymontowywania, to najlepiej na komputerze. Przed odpaleniem - powinien mieć temp otoczenia oraz po osiągnięciu temp pracy - mniej więcej tyle co na zegarach.

3. Jak wyjaśnisz pkt. 1 i 2 - to sprawdź fizycznie napięcie na świecach żarowych w czasie grzania. Może świece nie dostają prądu (a w Zośce są 2 szyny prądowe do 4 świec).

4. Jeśli po sprawdzeniu punktu 1-3 wszystko będzie w porządku, a problemy z odpalaniem będą poniżej 15oC na zewnątrz, to sugeruję wstawić "oszukiwacz" czujnika temp silnika, aby przy odpalaniu silnika o temp <30oC oszukiwał że jest np -20oC. Być może że stan twojego silnika i pompy będzie już tego wymagał (zużycie silnika, spadek kompresji). Dzięki obniżeniu wskazań temperatury zmieniają się dawki paliwa, kąt wtrysku oraz czas podgrzewania świec.

5. Aha - i jeszcze kwestia dostarczania paliwa i zapowietrzania się układu. Po dłuższej jeżdzie zaparkuj auto tak, żeby stało przodem do dołu. Jeżeli będzie zapalało lepiej - to problem może być w układzie paliwa - nieszczelny, paliwo cofa się, po odpaleniu zanim się odpowietrzy to przerywa.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2015, 21:21 przez Janus, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz

gonzo1422

#334 Post autor: gonzo1422 »

janus dzięki za rady , jak będzie chwila to sprawdzę wszystkie punkty po kolei. tylko dodam że auto od początku jak zostało kupione(2010)słabo paliło w zimę. cały układ paliwowy został uszczelniony. a przytykanie na zimnym pojawiło się 1000km temu? wydaje mi się że są to 2 różne historię.

Awatar użytkownika
mr.big
Przeglądacz
Posty: 56
Rejestracja: 12 gru 2014, 15:31
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#335 Post autor: mr.big »

Podepnę się pod temat szarpania

Zafira A benzyna 1.8

Autem jest ciężko płynnie i spokojnie ruszyć. Szarpie całym samochodem.
Najgorzej chyba jest na wstecznym. Na wyższych biegach nie jest to aż tak uciążliwe, ale też czuje się czasem szarpnięcie przy zmianie biegu.
Wrażenie jest takie jakby auto prowadził młody, niedoświadczony i nerwowy kierowca, a ja ani młody ani niedoświadczony, no może czasem nerwowy jestem ;)

Tarcza sprzęgła ? Docisk ?
Poduszki ?

Co może być przyczyną ?

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#336 Post autor: gRZENIU »

mr.big, To szarpanie to raczej tak zwane ruszanie na zajączka albo kangurka :?: :?: :?: Bo jeżeli tak to spróbuj wyczyścić przepustnicę ...

Maćku
Zafiromaniak
Posty: 2451
Rejestracja: 09 wrz 2014, 16:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Międzyrzecze G.[SBI]
Auto: seria 3
Model: e46
Oznaczenie silnika: M47,M54

#337 Post autor: Maćku »

mr.big pisze:Podepnę się pod temat szarpania

Zafira A benzyna 1.8

Autem jest ciężko płynnie i spokojnie ruszyć. Szarpie całym samochodem.
Najgorzej chyba jest na wstecznym. Na wyższych biegach nie jest to aż tak uciążliwe, ale też czuje się czasem szarpnięcie przy zmianie biegu.
Wrażenie jest takie jakby auto prowadził młody, niedoświadczony i nerwowy kierowca, a ja ani młody ani niedoświadczony, no może czasem nerwowy jestem ;)

Tarcza sprzęgła ? Docisk ?
Poduszki ?

Co może być przyczyną ?
proponuje zapoznać się z całym tematem wałkowane jest to od początku :ok:
Obrazek

Awatar użytkownika
mr.big
Przeglądacz
Posty: 56
Rejestracja: 12 gru 2014, 15:31
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#338 Post autor: mr.big »

Maćku pisze: proponuje zapoznać się z całym tematem wałkowane jest to od początku :ok:
No właśnie nie do końca :)
Przeczytałem cały temat i u mnie nie ma takich objawów jak spadek mocy, szarpanie podczas jazdy, przerywanie, zależności od nagrzania silnika, skręcenia kół, itp

Objaw występuje tylko podczas ruszania. Nie ma problemu z mocą.
gRZENIU pisze:mr.big, To szarpanie to raczej tak zwane ruszanie na zajączka albo kangurka :?: :?: :?: Bo jeżeli tak to spróbuj wyczyścić przepustnicę ...
Aż tak to nie. Pojawiają się duże wibracje i stukot które znikają jak już się minimalnie ruszy. Nie ma znaczenia czy koła są skręcone czy nie.
Moja pierwsza myśl to sprzęgło, chociaż sam pedał chodzi normalnie i nic nie szumi jak go wciskam.
Pytałem mechera i powiedział mi że to raczej nie sprzęgło, tylko poduszki pod silnikiem.
Jeśli to faktycznie poduszki to trzeba je wymienić wszystkie ? Są 3 szt ?
Ostatnio zmieniony 14 paź 2015, 11:27 przez mr.big, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ojciec polak
Zafiromaniak
Posty: 1216
Rejestracja: 28 kwie 2013, 12:54
Imię: Paweł
Lokalizacja: Ciepielów (WLI)Maz
Auto: Ford
Model: SMAX
Oznaczenie silnika: Durat2.0L

#339 Post autor: ojciec polak »

Sprawdzałeś przewód podciśnienia czy się nie zsunął.

Awatar użytkownika
mr.big
Przeglądacz
Posty: 56
Rejestracja: 12 gru 2014, 15:31
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Kraków
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#340 Post autor: mr.big »

ojciec polak pisze:Sprawdzałeś przewód podciśnienia czy się nie zsunął.
Nie sprawdzałem. Sprawdzę.

Maćku
Zafiromaniak
Posty: 2451
Rejestracja: 09 wrz 2014, 16:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Międzyrzecze G.[SBI]
Auto: seria 3
Model: e46
Oznaczenie silnika: M47,M54

#341 Post autor: Maćku »

Mechanik może mieć racje... na kanał i powie czy są całe... druga myśl to koło zamachowe ale to tylko myśl
Obrazek

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#342 Post autor: Crazy »

Heike pisze:Witam,

Tak, jak w temacie. Auto bardzo szarpie, zwłaszcza przy zimnym silniku i na gazie [instalacja Lovato, założona w maju 2015, regularnie na przeglądach].
Szarpie silnikiem i mam wtedy wrażenie, jakbym jechał kosiarką...
Poszukując rozwiązania wymieniłem już świece i cewkę /listwę/ zapłonową.
Niestety objawy nie ustąpiły. Nadal, jak auto przełączy się na gaz przy chłodnym silniku [poniżej 70-80 stopni] to potwornie nim szarpie. Jak auto się rozgrzeje to ładnie chodzi.
Jak wyłączę gaz i jadę tylko na benzynie to auto bardzo ładnie chodzi, nawet przy zimnym silniku.
Jednak jeśli normalnie ruszę z włączonym LPG, auto przełączy się na gaz i zaczyna szarpać a potem próbuję przeskoczyć na samą benzynę to szarpanie nie chce ustąpić. Pomaga dopiero restart silnika.
Czy macie jakieś pomysły, co może być przyczyną?
Bo jestem w kropce: auto trzeba zrobić, bo boję się, że na dłuższą metę to może dać poważną usterkę, a niestety terminy do dobrego mechanika w okolicy są zbyt odległe, żeby czekać, bo potrzebuję auto do dojazdów...

Pozdrawiam :)




Przede wszystkim zaczął bym od regulacji LPG
Ostatnio zmieniony 21 gru 2016, 20:47 przez Crazy, łącznie zmieniany 1 raz.
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

Heike

#343 Post autor: Heike »

Crazy pisze:przede wszystkim zaczął bym od regulacji LPG
Przegląd i regulacja były robione zaraz po wakacjach...A szarpanie było już przed przeglądem i po też...
Był krótki czas, że samoczynnie ustąpiło, ale zaraz powróciło i za nic nie mogę się tego pozbyć...

Awatar użytkownika
majster-b
Przeglądacz
Posty: 61
Rejestracja: 13 lip 2013, 22:20
Imię: Jakub
Lokalizacja: Kielce
Auto: Opel Zafira A 1.8 125km
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#344 Post autor: majster-b »

Hej,

Piszesz że wymieniłeś cewkę i świecę. Teraz kilka pytań:

1) Napisz jakie masz świece.
2) Czy zmieniałeś przerwę na świecy podczas wymiany?
3) Jakie masz wtryskiwacze LPG,
4) Ile na nich przejechałeś i czy były czyszczone (jeśli tak to kiedy),
5) Reduktor - model, kiedy wymieniane były filtry.
6) Czy w silniku pojawiają się błędy - jeśli tak napisz jakie.
7) Jaka jest temperatura przełączania się na LPG.

Jak założyłem do Z16SE z LPG zalecane świece GM, szarpało nim straszliwie - wymieniłem na NKG z jedną elektrodą - jeździ super. U mnie najlepiej sprawdza się NGK BKR6E (można dodatkowo zmniekszyć przerwę do 0,65mm - jeśli masz listkowy szczelinomierz. Nigdy młotkiem na oko).

Często objawem szarpania jest też uszkodzony wtryskiwacz gazowy, lub lejący wtryskiwacz benzynowy (niepotrzebny wtrysk paliwa w trakcie jazdy na LPG - ale to wydaje mi się nielogiczne, zwłaszcza gdy mówisz o tym że jak się rozgrzeje to jedzie dobrze - pytanie - co to znaczy dobrze (normalnie czy mniej szarpie).

Przyjrzał bym się natomiast reduktorowi. Bo zaznaczyłeś mocno, że to jest mocno uzależnione od temp. Może on sobie nie radzi z redukcją na niskiej temp reduktora. Może trzeba przenieść moment przełączania na 45'C.
Ostatnio zmieniony 21 gru 2016, 12:20 przez majster-b, łącznie zmieniany 1 raz.
-----------------------
Pozdrawiam
Kuba

Heike

#345 Post autor: Heike »

ad. 1. Świece kupowałem NGK. Modelu nie pamiętam, ale przy zakupie mówiłem, że to zafira A 2005, silnik 125 KM, 1.8 benzyna.
ad. 2. Nie.
ad. 3. Dzwoniłem właśnie tam, gdzie mi instalowali gaz i powiedzieli, że są założone wtryskiwacze Lovato KP.
ad. 4. Przejechałem na nich około 45 tysięcy. Podobno były czyszczone w czasie przeglądu w połowie września, ale po tym co odwalili z wężem aparatu podciśnienia to nie wiem czy wierzyć w to co mówią ;)
ad. 5. O reduktor też zapytałem, jak dzwoniłem. Gość powiedział, że jest założony smartowski do 160 KM
ad. 6. I tu jest dziwna historia ;) Pojawił się błąd. Podjechałem do znajomego [z trochę podstarzałym laptopem] i on wykrył ubogą mieszankę paliwa. Powiedział, że trzeba wymienić sondę. Parę dni później robiłem przegląd i poprosiłem o sprawdzenie sondy to powiedzieli mi, że jest z nimi [są dwie] wszystko w porządku. No i komu tu wierzyć ;) ?
ad. 7. 35 stopni to temperatura przełączenia.

Aha, jeszcze jedna rzecz. Czasami pojawia się też taki objaw, że słychać &#8222;cyknięcie&#8221;, ale auto nie przełącza się na gaz. I wtedy pomaga dopiero przygazowanie.

Pozdrawiam :)
Ostatnio zmieniony 21 gru 2016, 14:18 przez Heike, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”