Modyfikacja poniższa zwiększa znacznie powierzchnię świateł pozycyjnych/stopu oraz przeciwmgielnych. Przydatna jest dla osób z przyciemnionymi lampami oraz każdego, kto lubi być widoczny.
Potrzebne będą:
-lutownica + lutowie
-4 lub 6 diod Shottky'ego 5A/40V
-cążki
Zaczynamy od demontażu lamp. Operacja bardzo prosta i każdy kto kiedykolwiek zmieniał żarówkę wie jak to zrobić. Należy otworzyć osłony schowków w bagażniu, co pozwoli na dostęp do białych plastikowych nakrętek trzymających lampy.
Po ich odkręceniu wypychamy lampę w stronę tyłu i odpinamy złącze.
Z lampy należy wyjąć wkład i wszystkie żarówki aby ich nie uszkodzić w czasie prac.
W każdej lampie znajdują się cztery żarówki, do których poprowadzone jest 6 ścieżek:
-wspólna masa
-światło przeciwmgielne
-światło wsteczne
-kierunkowskaz
-światło przeciwmgielne
-pozycja
-stop
W związku z tym, że zmostkowanie światła stopu lub pozycji ze swiatłem przeciwmgielnym jest wykrywane przez komputer jako wlaczenie swiateł przeciwmgielnych nalezy użyć diód. Zadaniem diod jest takie pokierowanie prądu, aby sterownik nie zauważył, że połączone zostały dwa obwody. Każda dioda wytrzymująca prąd co najmniej 3A i napięcie powyżej 15V będzie dobra.
Uwaga
Lampa lewa i prawa roznia się kolejnoscią sciezek stop/pozycja.
W tym celu należy przerwać ścieżkę światła przeciwmgielnego i połączyć ją lutując diodę. Druga dioda łączy żarówkę światła przeciwmgielnego ze ścieżką światła stop. Bardzo ważny jest tu kierunek w jakim montujemy diody, dlatego na zdjęciu zostały zaznaczone kreski, które znajdują się również na obudowach elementów.
Aby otrzymac ze światła przeciwmgielnego światło pozycyjne trzeba połączyć przez rezystor, który ograniczy jasność żarówki.
Rezystancja żarówki 21W to ~7Ω, a prąd ~1,7A. Dla żarówki 5W to odpowiednio ~29Ω i 0,4A. Aby na żarówce światła przeciwmgielnego wydzielić 5W trzeba przez nią puścić prąd o natężeniu ~0,85A. W tym celu należy użyć rezystora o rezystancji ~7Ω, na którym w tej sytuacji wydzieli się kolejne 5W.
Teoretycznie, przy założeniu, że 21W żarówka światła przeciwmgielnego pobierająca 5W będzie świeciła tak samo jak 5W włókno górnej żarówki, rezystor R1 powinien mieć rezystancję zbliżoną do 7Ω i moc co najmniej 5W.
Po wlutowaniu diod światła są gotowe do zamontowania.
Dzięki Marcin za schemat oraz pomoc....
Modyfikując lampy Twoim sposobem testowałem różne oporniki, ponieważ przy obliczonej wyzej
rezystancji 7Ω swiatło świeciło za słabo. Podejrzewam ze wystąpil spadek napięcia na diodzie.
Najbardziej optymalnym opornikiem, ktory mialem pod ręką okazał się rezystor 3Ω3/10W.
W celu testowania użyłem zapasowego akumulatora, zeby nie chodzic co chwilę do auta.
Oto krótki filmik z testów -> LINK
Działanie lamp po zamontowaniu -> LINK