Ubytek płynu chłodniczego

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#331 Post autor: gRZENIU »

Może być ,że gdzieś na głównej magistrali wodnej na którymś z wężyków jest delikatnie pęknięty ... Postaraj się po kolei sprawdzać każdy wąż z tylnej części silnika, może uda Ci się zlokalizować wyciek ...

Skasowany użytkownik 6483

#332 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Przyjrzyj się wężom , które wchodzą przez ścianę grodziową do nagrzewnicy . Tam możesz mieć ten wyciek .

ukasz

#333 Post autor: ukasz »

Sprawdziłem dzisiaj tyle ile mogłem i jeden z węży wchodzących w przegrodę między kabiną, a silnikiem jest mokry.
Byłem u mechanika i okazało się, że płyn chłodniczy, który miał mieć temp. zamarzania -35 stopni, w rzeczywistości ma temperaturę -20 i jego zamarzanie może powodować rozszczelnienie układu. W sumie by się zgadzało, bo problem pojawił się podczas ostatnich mrozów.
W związku z tym, że płynu nie ubywa podczas jazdy. Stwierdził, że możliwe iż po rozgrzaniu układ się uszczelnia, a potem gdy płyn podchodzi pod uszczelki i zamarza, to rozszczelnia się ponownie. Dlatego ubytek następuje podczas postoju.
Kazał mi dolać koncentrat do płynu (co pozwoli obniżyć temp. zamarzania) i pojeździć trochę, bo jest szansa, że układ po rozgrzaniu sam się uszczelni.

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5219
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#334 Post autor: fredas »

Są też środki do uszczelnienia układu można tak spróbować jeśli dolanie koncentratu nie pomoże ;)
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Przemass
Zafiromaniak
Posty: 886
Rejestracja: 03 lut 2013, 11:49
Imię: Przemek
Lokalizacja: Pyrlandia
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#335 Post autor: Przemass »

ukasz pisze:W związku z tym, że płynu nie ubywa podczas jazdy. Stwierdził, że możliwe iż po rozgrzaniu układ się uszczelnia, a potem gdy płyn podchodzi pod uszczelki i zamarza, to rozszczelnia się ponownie. Dlatego ubytek następuje podczas postoju.
Nie chcę cię martwić ale ja zauważyłem u mnie ubytek po ok.5 dniowym postoju w ogrzewanym garażu i jak to wytłumaczysz ? Wsiadłem 2 dni temu do auta,odpalam a tu check-sprawdź poziom płynu chłodniczego no i ubyło...na postoju w garażu :/
Zafira OPC Arden Blue by Przemass:

https://youtu.be/ZTRk3ILxeOk

ukasz

#336 Post autor: ukasz »

Przemass pisze:Nie chcę cię martwić ale ja zauważyłem u mnie ubytek po ok.5 dniowym postoju w ogrzewanym garażu i jak to wytłumaczysz ? Wsiadłem 2 dni temu do auta,odpalam a tu check-sprawdź poziom płynu chłodniczego no i ubyło...na postoju w garażu
U mnie wyciek pojawił się razem z silnymi mrozami.
fredas pisze:Są też środki do uszczelnienia układu można tak spróbować jeśli dolanie koncentratu nie pomoże
Raczej nie chcę eksperymentować z uszczelniaczami.

ukasz

#337 Post autor: ukasz »

Wczoraj dolałem odrobinę koncentratu.
W nocy, gdy wracałem z pracy było -14, więc nad ranem pewnie z -20.
Dzisiaj rano poszedłem sprawdzić stan płynu.
Brak plamy pod autem, brak wycieku, zbiorniczek pełny. Nawet ten wąż, który wczoraj był mokry, dzisiaj jest suchy.
Zauważyłem tylko, że miałem zamarznięty zawór ciśnieniowy w korku zbiorniczka, więc potraktowałem go odmrażaczem.
Zobaczymy co będzie w kolejnych dniach.
Ostatnio zmieniony 05 sty 2016, 10:41 przez ukasz, łącznie zmieniany 2 razy.

ukasz

#338 Post autor: ukasz »

Cuda na kiju.
Płynu przestało zupełnie ubywać. Nawet mimo tego, że od 4 dni jeździłem z włączonym ogrzewaniem.
Cały czas jest max.
Czy to normalne, że na nagrzanym silniku płynu przybywa (zwiększa swoją objętość wraz ze wzrostem temp.)?
Normalnie, na zimnym mam poziom max. Po rozgrzaniu silnika ilość płynu wzrasta o jakieś 8 - 10 mm ponad max. Po ostudzeniu silnika spada do poprzedniego poziomu.
Przy dodawaniu gazu nie ma żadnego bulgotania w zbiorniczku, brak śladów oleju w płynie, przewody wodne są miękkie. Chłodnica do osiągnięcia 82 stopni jest zimna, po przekroczeniu 82 stopni robi się gorąca. Czyli termostat działa poprawnie.

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5219
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#339 Post autor: fredas »

Tak to jest normalne że zimny max a jak rozgrzany to rośnie :lol:
Obrazek
Obrazek

drygal26

#340 Post autor: drygal26 »

Witam forumowicze, ostatnio w swojej Zośce zauważyłem ubytek płynu chłodniczego. Zauważyłem że zbiorniczek od płynu jest mokry. Obstawiacie rozszczelnienie ?? Foto wrzucam poniżej.

Obrazek

konradviking

#341 Post autor: konradviking »

to wygląda na pęknięcie tego króćca po lewej stronie zbiorniczka wyrównawczego, też mam naderwany i mi się sączy w tamtym miejscu... ścieka niżej na łączenie zbiornika i wygląda to tak jakby się rozszczelnił

Skasowany użytkownik 6483

#342 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Wytrzyje ten zbiorniczek tak żeby był suchy, zagrzej silnik do maxa i obserwuj gdzie ucieka płyn. Napewno znajdziesz miejsce rozszczelnienia wtedy. :)

Awatar użytkownika
wamka18
Zafiromaniak
Posty: 923
Rejestracja: 23 wrz 2013, 21:44
Imię: Piotr
Lokalizacja: koronowo
Auto: Zafira 2.0T ST2 Astra G Bertone 1.8 16v
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Kontakt:

#343 Post autor: wamka18 »

Kruciec to było by pół biedy gorzej jak kipi z pod korka bo może być uszczelka pod głowicą.

drygal26

#344 Post autor: drygal26 »

Uszczelka raczej odpada auto nie kopci na biało,nie brało płynu nie ma tzw "masła" nie straciło na mocy , płyn jest czysty jak łza, olej nie rozcieńczony, ma barwę czarną. Obawiam się że oprócz tego mogły pójść oringi od nagrzewnicy gdyż strasznie zaczęły parować mi szyby ... Jutro sprawdzę gąbkę pod numerem vin i dam znać :)

MARCEL!
Zafiromaniak
Posty: 750
Rejestracja: 14 gru 2011, 12:33
Imię: Mar
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#345 Post autor: MARCEL! »

U mnie jest dziwny zapach taki trochę słodki, po włączeniu ogrzewania. Przy wyłączonym ogrzewaniu mniej czuć. Płynu chłodniczego nie ubywa, pod dywanikami sucho. Szyby parują jak jest kilka osób w aucie, lub po dłuższym postoju auta na dworze. Klima odgrzybiona, filtr kabinowy wymieniony, tłumik i plecionka szczelne. Czyżby nagrzewnica? Ale to chyba by sporo uciekało,żeby bylo czuć? Może kwestia maty głoszącej GMS pod maską? Przykryje chyba ten wywietrznik pod maska w podszybiu od kierowcy i sprawdzę. Bo ten zapach czuć od strony kierowcy bardziej. Co ciekawe nie każdy czuje ten zapach...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”