{A} Silnik diesla czy benzynka? a może LPG?

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Agamek12

{A} Silnik diesla czy benzynka? a może LPG?

#1 Post autor: Agamek12 »

Witam,

bardzo poważnie rozważam zakup Zafiry w kwocie do 20.000zł. Początkowo myślałem o benzyniaku 1.8i, ale widzę, że jest ich stosunkowo mało. Poza tym różnica w cenie między 1.6i/1.8i a DI/DTI/DTL jest właściwie żadna. Dlatego zacząłem spoglądać na DI lub DTI. I teraz pytanie: jak to jest z tym "słynnym" padaniem pompy wtryskowej w tym silniku? Czy padnięcie pompy daje jakieś wcześniejsze symptomy, czy jest to proces nagły? Jaki jest koszt naprawy tego podzespołu? Jakie są główne różnice między tymi silnikami powodujące różnicę w mocy? Jak wygląda/czy się da wzmocnić wersję DI i jakie są tego koszta? I czy faktycznie DI to taki "mułek" (17s do setki, Vmax=160km/h)?
A może jednak patrzeć na benzynkę? I dołożyć (ewentualnie) gaz (oczywiście jeśli jest to finansowo wystarczająco opłacalne)? Benzynka może mieć niższy przebieg, mniejsze ogólne zużycie, itp.
Ciekawi mnie również jak odbija się na kondycji technicznej auta serwisowanego w polskim ASO przebieg 220.000km przy silniku 1.8i z 1999 roku - jest takie auto na Allegro, od pierwszego właściciela, który wydaje się być rozsądnym człowiekiem?

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#2 Post autor: Maciek »

Ja bym brał benzynę.
Diesel z tego okresu może mieć ładnie nalatane + możliwość robienia pompy. Ryzyko.
A LPG jest teraz bardzo tani ;)
Przy 220kkm przy normalnym użytkowaniu powinno być wszystko ok. Jednak przebieg dosyć niski jak na tak duże, 10-letnie auto. Jak właściciel ma jakieś kwity na ten przebieg to ja bym się zainteresował...

Agamek12

#3 Post autor: Agamek12 »

Maciek pisze:Przy 220kkm przy normalnym użytkowaniu powinno być wszystko ok. Jednak przebieg dosyć niski jak na tak duże, 10-letnie auto. Jak właściciel ma jakieś kwity na ten przebieg to ja bym się zainteresował...
to ten samochód: http://www.otomoto.pl/index.php?sect=show&id=C8971928
Właściciel wydaje się być uczciwy...:-)

Awatar użytkownika
Maciek
Zafiromaniak
Posty: 3463
Rejestracja: 24 gru 2008, 16:35
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Z20LET
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:
Kontakt:

#4 Post autor: Maciek »

A oglądałeś już ją? Jak z bezwypadkowością? Na pewno jest pierwszym właścicielem czy tylko tak sobie zaznaczył na otomoto ;) ?

Fotek trochę mało, żeby cokolwiek stwierdzić...

Agamek12

#5 Post autor: Agamek12 »

Nie oglądałem go, bo brakowało mi czasu. Z rozmowy wynika, że jest jej pierwszym i jedynym właścicielem. Poprzednie zdjęcia były zretuszowane tak, że wydawało się, że nawet rejestracje są na czarnych blachach. Jeśli jej nie sprzeda, to wstępnie umówiłem się na oglądanie w nadchodzący weekend (po jego powrocie z Brukseli?).

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#6 Post autor: rzadki »

a odnośnie różnicy między DI a TDI, nie miej nawet takiego dylematu tylko bierz to co mocniejsze, uważam że 82 konie na prawie 1,5tonowy samochód to jest stanowczo za mało. trzeba zaznaczyć że Zafira jest wysoka i tu są dodatkowe opory, a jak będziesz wiózł 7 osób to spróbuj bezpiecznie wyprzedzić TIRa :) jeśli chodzi o spalanie to jest na bardzo podobnym poziomie :)

w tej aukcji najpierw jest ESP a potem TC, ale pewnie z rozpędu te ESP się napisało :P

Awatar użytkownika
alpi666
Bywalec
Posty: 115
Rejestracja: 02 sty 2009, 14:32
Lokalizacja: Jasło
Model:

#7 Post autor: alpi666 »

tak jak maciek pisal bezynka :) najlepiej to 1.8 bo 1.6 to jest za słaby a 1.8 najlepiej ten 125 kucy i dobra instalacja gazowa i mozna smigac :) pozdrawiam

Rafik

#8 Post autor: Rafik »

Łatwo jest sprawdzić czy ma ESP czy nie. Ja kiedyś oglądałem zafirę z ESP zapytałem więc czy to ESP działa itp. a on na to że tak. Po zerknięciu pod maskę okazało się że ESP nie ma.

http://www.zafiraklub.nazwa.pl/viewtopi ... hlight=esp

Awatar użytkownika
jendrek
Bywalec
Posty: 194
Rejestracja: 28 mar 2009, 08:46
Lokalizacja: Pabianice
Model:

#9 Post autor: jendrek »

Polecił bym ci raczej poszukac benzynke 1.8 125KM +LPG ja takowom mam i spisuje sie niezle jak i w miescie tak i w trasie



POZDRO !!!

Agamek12

#10 Post autor: Agamek12 »

Nastawiam się przede wszystkim na silnik 1.8 w nadwoziu nie starszym, niż 2001. Ewentualnie myślę nad montażem (późniejszym) instalacji LPG. Diesel raczej mi nie odpowiada...

lukasus9

#11 Post autor: lukasus9 »

Kolego Agamek12, polecam Zafirkę 1,8 16V 125KM + sekwencja LPG "MIODZIO" Nie ma żadnej różnicy czy benzynka czy LPG :arrow: :!: POLECAM :!: Dodam, że instalację LPG montowałem w maju tego roku, a auto kupiłem w sierpniu 08' także jeździłem i na benzynie i teraz na LPG i różnicy brak.

Awatar użytkownika
BajBus
Zafiromaniak
Posty: 1367
Rejestracja: 16 kwie 2009, 13:11
Lokalizacja: Wrocław
Model:
Kontakt:

#12 Post autor: BajBus »

Agamek12 pisze:Diesel raczej mi nie odpowiada...
też tak mówilem...
do kiedy nie wsiadłem w 2.2 DTI :D
a dotego 800km za 200zł to jest jazda;) w porównaniu do oplowskiego 1.8benzin;)
I miejsce naj-tuning Grotniki 2010
III miejsce najładniejsza ZA Grotniki 2010
I miejsce naj-tuning Rzeczka 2011 (n)
I miejsce najładniejsza ZA Rzeczka 2011 (n)

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#13 Post autor: rzadki »

dieselka mam od 1,5 roku i co prawda ten 101 KM to nie 125, ale pomoc turbiny przy wyprzedzaniu w trasie jest nieoceniona. do tej pory jeździłem benzyniakami i do tego słabymi. po "spróbowaniu" TDi uważam że samochód bez turbo jest na prawdę cienki. nie wiem jak się sprawuje te 1,8 w benzynie, ale polecam diesela ze względu na elastyczność i pomocne turbo. wiadomo są to dodatkowe koszty ewentualnej naprawy czy wymiany, ale myślę że warto :)

lukasus9

#14 Post autor: lukasus9 »

BajBus pisze: a dotego 800km za 200zł to jest jazda;) w porównaniu do oplowskiego 1.8benzin;)
dla porównania ponad 1000km za ok. 170zł na LPG ;)

Awatar użytkownika
BajBus
Zafiromaniak
Posty: 1367
Rejestracja: 16 kwie 2009, 13:11
Lokalizacja: Wrocław
Model:
Kontakt:

#15 Post autor: BajBus »

lukasus9 pisze:dla porównania ponad 1000km za ok. 170zł na LPG
nie będe sie sprzeczał, bo nie katowałem tego silnika gazem;)
I miejsce naj-tuning Grotniki 2010
III miejsce najładniejsza ZA Grotniki 2010
I miejsce naj-tuning Rzeczka 2011 (n)
I miejsce najładniejsza ZA Rzeczka 2011 (n)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”