[B] Świece żarowe - silniki - 1,7 i 1.9 CDTI, common rail

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#91 Post autor: Flora »

Jeżeli wymieniłeś świece i sterownik to pozostaje sprawdzenie przewodów/styków.

jaro9

#92 Post autor: jaro9 »

Flora pisze:Jeżeli wymieniłeś świece i sterownik to pozostaje sprawdzenie przewodów/styków.
Posprawdzam ale jeśli ktoś ma jeszcze inny pomysł to proszę o pomoc.

srokka

#93 Post autor: srokka »

Witam
Dziś zabrałem się za wymianę świec zarowych. Dwie (3 i 4) wyszły bezproblemowo,
Lecz (1 i 2) zostały wykręcone z gwintu, ale nie mogę wyjąć ich z gniazd.
Co może być przyczyną tego? Proszę doradzcie jak je wyciągnąć.
I dlaczego tak się stało?

Napster_89
Debiutant
Posty: 39
Rejestracja: 27 lis 2013, 20:35
Imię: Michał
Lokalizacja: Gliwice
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#94 Post autor: Napster_89 »

Koledzy proszę o pomoc. Mianowicie zabrałem się do wymiany świeczek i według VIN'u powinienem mieć już ten drugi rodzaj świec czyli dłuższe ale po odkręceniu okazało się że w silniku zamontowane są te krótsze. Teraz nasuwa się pytanie czy w takim razie można bez żadnej obawy wkręcić te dłuższe (różnica w długości to 5mm) czy nie kombinować i zastać przy krótszych? Ewentualnie jak sprawdzić czy montaż dłuższej wersji nie będzie kolidowal z tokiem?

pietras8787

#95 Post autor: pietras8787 »

Witam, kolego Jaro9 - jak poradziłeś sobie z problemem, mam podobny - wymienione wszystkie świece, sterownik świec i dalej błąd P0380....

baranxd13
Bywalec
Posty: 141
Rejestracja: 27 lut 2016, 18:42
Lokalizacja: Koszalin
Model:

#96 Post autor: baranxd13 »

pietras8787, Sprawdz najpierw wiązkę idącą do sterownika świec . U mnie tam brakowało masy .

pietras8787

#97 Post autor: pietras8787 »

barandxd13 dzięki za odpowiedź, jak tylko znajdę chwilkę to sprawdze. Tak podejrzewam właśnie usterkę tego typu,

pietras8787

#98 Post autor: pietras8787 »

Witam, co mogłem to sprawdziłem:
zasilanie 12 v na stałe z aku - ok;
12 v przy włączonym zapłonie - ok;
masa - ok;
12 v pin nr 8 przy włączonym zapłonie podaje wartość 10,9 v

ktk

#99 Post autor: ktk »

Zafira 1,9 CDTI, 74kW

Mechanik miał mi wymienić świece, ale dał radę wykręcić tylko dwie. Mówi że ktoś je krzywo wkręcał i gwinty są popsute.
Sprawdzał jakimś miernikiem i ponoć jedna z tych pozostawionych jest jeszcze całkiem sprawna, a druga nieco gorsza (sprawna w 70%).

Tak więc mam dwie założone 2 nowe świece, jedną starą, ale sprawną i jedną starą mniej sprawną.

Chciałbym wymienić też te dwie, ale obdzwoniłem wszystkie firmy w okolicy, które można znaleźć w Google pod hasłem "wykręcanie urwanych świec", ale wszyscy twierdzą, że się tym nie zajmują.

Stąd pytanie - czym mi grozi jeżdżenie z takimi świecami. Nie chodzi mi oczywiście o to że mogę mieć problem z odpaleniem (póki co nie mam). Czy może się to odbić na czymś poważniejszym? Może dostać alternator, albo akumulator?

Mechanik mówi, że ten samochód używa świec nie tylko podczas odpalania, ale też w czasie jazdy. Mówi, że w ten sposób mogę uszkodzić pompowtryski.

Czy to prawda? Mam na siłę szukać kogoś, kto mi to zrobi, czy spokojnie mogę poczekać, aż mi się spali któraś ze świec i dopiero wtedy się tym zająć?

A może zna ktoś, kogoś w okolicy elbląga, lub trójmiasta, kto mi może zrobić z tym porządek?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#100 Post autor: czarekcw »

Ja wiem kto u mnie w mieście bawi się w wykręcanie świec (w moim to pół dnia wykręcał bo się zapiekły :lol: ), w Kętrzynie bodajże już wykręcają ułamane świece.

Co do samych zepsutych świec żarowych- ojciec jeździ tak od 2 lat z jedną padniętą (na razie nie jeździł do specjalisty) w Suzuki GV 2.0 TD. Ciężko mi powiedzieć czy coś się psuje z tego powodu ale jeździ ok tylko pali dłużej jak jest zimno.

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#101 Post autor: Mawerix »

ktk pisze:Mechanik mówi, że ten samochód używa świec nie tylko podczas odpalania, ale też w czasie jazdy
Do czego mógł by używać podczas jazdy :?: jak sama nazwa wskazuje "urządzenie wstępnego podgrzewania"

Awatar użytkownika
fredas
Zafiromaniak
Posty: 5219
Rejestracja: 30 lis 2014, 12:46
Imię: Ryszard
Lokalizacja: Sypniewo [cse]
Auto: Opel Zafira B
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#102 Post autor: fredas »

Mawerix pisze:
ktk pisze:Mechanik mówi, że ten samochód używa świec nie tylko podczas odpalania, ale też w czasie jazdy
Do czego mógł by używać podczas jazdy :?: jak sama nazwa wskazuje "urządzenie wstępnego podgrzewania"
W rzeczy samej ;) i podgrzewa jeszcze przez ok 20sec po odpaleniu
Obrazek
Obrazek

Skasowany użytkownik 6483

#103 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Mechanika to masz zcenzurao :> :lol: . Nie wiem jaki ma wzrok ale facet dojrzał tam nawet pompowtryskiwacze jak w VW golf V :lol: :lol: :lol: . Podjedź do innego mechaniora bo ten ewidentnie brak fachowej wiedzy nadrabia niezłym bajerem.. :lol: :lol: :lol:
Ostatnio zmieniony 15 lut 2017, 16:08 przez Skasowany użytkownik 6483, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#104 Post autor: Mawerix »

jarecki69, co Ty dobry mechanik widzi nawet ze świece krzywo w głowice wkręcone :mrgreen: i gwinty uszkodzony a to wszystko bez ruszenia świecy.

Awatar użytkownika
czarekcw
Zafiromaniak
Posty: 738
Rejestracja: 05 wrz 2016, 11:09
Imię: Cezary
Lokalizacja: Mrągowo
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI Cosmo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#105 Post autor: czarekcw »

Nie chce mu się bawić przez cały dzień z zapieczonymi świecami :lol: . Ale ręce ucinałbym za nieprzygotowanie gwintu i zabezpieczenie go przed wymianą na nowe świece żarowe. A potem cyrki się dzieją.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”