ZB - podświetlenie nóg

Modyfikacje dla Zafiry B
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#16 Post autor: paweldm »

Zastanawiam się jeszcze nad podświetleniem kieszeni w drzwiach, jednak na stałe, to będzie za dużo światła w nocy wewnątrz auta. W cytrynie miałem fajny fabryczny bajer. Po włożeniu ręki do kieszeni włączało się podświetlenie kieszeni.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#17 Post autor: Flora »

Czujnik ruchu kosztuje mniej niż 5 zł tylko pytanie czy jest sens się w to bawić. Można użyć bursztynowych diod, tak jak w lusterku wstecznym, lub mocno ściemnionego światła i wtedy nie powinno to przeszkadzać.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#18 Post autor: paweldm »

Możesz dać namiary na takowy czujnik ruchu. Jak będzie stale się palić, to trochę banalne.
W cytrynie było podświetlenie koncertowe. W desce rozdzielczej i tapicerce drzwi umieszczony był światłowód, który dawał delikatne światło, którego natężenie można było regulować.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#19 Post autor: Flora »

http://allegro.pl/show_item.php?item=6138470098

Zasilić to można bezpośrednio z instalacji, a na wyjściu pojawia się cyfrowy stan wysoki, czyli ~5V, więc można spróbować zasilić tym diodę. Gdybyś chciał mocniejsze oświetlenie to jednak trzebaby dołożyć mały tranzystor MOSFET do sterowania, aby nie przeciążać wyjścia czujnika.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#20 Post autor: paweldm »

Mam podświetlenie klamki skąd mam 12V. Ten czujnik może być zasilany takim prądem i jak go się podłącza ?
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#21 Post autor: Flora »

Dokumentacja modułu znajduje się tu, a samego układu tu

W pierwszym dokumencie masz opisane wyprowadzenia: +12V i GND to oczywiście zasilanie, a VO to wyjście, na którym pojawia się napięcie ~5V po wykryciu ruchu.
Z drugiego dokumentu wynika, że maksymalne obciążenie dla wyjścia sygnałowego to 10 mA, czyli jeżeli chcesz podłączyć tam pojedynczą białą diodę robisz to przez rezystor o wartości co najmniej 170Ω. Dla diody bursztynowej jest to co najmniej 280Ω

Awatar użytkownika
kimapita
Przeglądacz
Posty: 51
Rejestracja: 06 kwie 2014, 20:10
Imię: Piotrek
Lokalizacja: Pru
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: 19DT
Gender:

#22 Post autor: kimapita »

Zasilanie 12v po przekręceniu stacyjki jest w przy gnieździe zapalniczki, trzeba się tylko podpiąć pod pin odpowiedzialny za podświetlanie. Miejsce bardzo łatwo dostępne i w dobrym miejscu bo "wszedzie jest blisko". Podłączyłem z tego miejsca lusterko i wszystko śmiga jak należy.

Awatar użytkownika
paweldm
Zafiromaniak
Posty: 946
Rejestracja: 13 gru 2011, 00:03
Imię: Paweł
Lokalizacja: GST (pomorskie)
Auto: Peugeot 308SW
Model: P308
Oznaczenie silnika: A20DTH

#23 Post autor: paweldm »

Podpiąłem się pod podświetlenie zapalniczki, wiec mam podświetlenie, gdy włączone są światła.
Jest Peugeot 308SW 2.0Bluehdi i Meriva B 1.7cdti
Była Zafira A 1.8 16v lpg i B 2.0 Turbo +lpg oraz zastawa, polonez, tempra, espace II i IV omega B, tigra, C3, C4 Grand Picasso, Outlander II, Berlingo III, Astra J 2.0cdti, Peugeot 308

jarosz1977
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 29 wrz 2013, 20:13
Lokalizacja: Police
Model:

#24 Post autor: jarosz1977 »

Tak przez przypadek przeglądam ten temat i mam pytanie: macie podświetlone zapalniczki? Bo ja nie. Jak się wyciąga zapalniczkę, żeby sprawdzić, czy to przepalona żaróweczka, czy wcale tego podświetlenia nie ma?
Z B FL + Vectra B FL, a kiedyś PN :)

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#25 Post autor: SD72 »

jarosz1977 pisze:macie podświetlone zapalniczki?
Moze pomoze ;)

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=12596

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=17222
bazyliszek72

jarosz1977
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 29 wrz 2013, 20:13
Lokalizacja: Police
Model:

#26 Post autor: jarosz1977 »

Dzięki.
Zatem demontaż tunelu. I wychodzi na to, że nawet jak będzie żaróweczka, to jeszcze trzeba ją opcomem aktywować. Masakra. Nie wiem, czy mi się chce...
Z B FL + Vectra B FL, a kiedyś PN :)

Awatar użytkownika
Flora
Zafiromaniak
Posty: 3178
Rejestracja: 14 paź 2013, 11:46
Imię: Marcin
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#27 Post autor: Flora »

Nic nie trzeba aktywować. Podświetlenie gniazda zapalniczki zasilane jest z tej samej linii co akcesoria.

jarosz1977
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 29 wrz 2013, 20:13
Lokalizacja: Police
Model:

#28 Post autor: jarosz1977 »

No to ok. Może zatem spróbuje rozebrać tunel i pogrzebać. Ciekawe, czy w ogóle tam jest gniazdo, żaróweczka i kabelek, czy to wersja bez. Byłoby to dziwne :?:
Z B FL + Vectra B FL, a kiedyś PN :)

jarosz1977
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 29 wrz 2013, 20:13
Lokalizacja: Police
Model:

#29 Post autor: jarosz1977 »

Próbowałem rozebrać tunel i lipa. Ta część pod ręcznym ładnie odeszła, ale blokuje ją kabelek od gniazda AUX. A ten kabelek nie ma złącza! Przynajmniej nie widzę. Rozebrałem nawet tylną część, z tylną zapalniczką (gniazdem) żeby zobaczyć czy coś z tej strony coś widać, ale nic... Wie ktoś jak odłączyć AUXa, żeby wyszarpać ten element pod ręcznym i w konsekwencji dostać się do zapalniczki?
Aha... z tego co dojrzałem, to wygląda na to, że mam podświetlenie zapalniczki, więc to chyba żaróweczka, ale tak jak napisałem powyżej, dostać się tam na razie nie mogę.
Jest też pomysł jak w temacie wątku, żeby założyć jakieś podświetlenie na nogi, po lewej i prawej stronie, schowane pod przednimi fotelami żeby nie było nachalne, zasilone właśnie z podświetlenia zapalniczki. :idea:
Z B FL + Vectra B FL, a kiedyś PN :)

Awatar użytkownika
Robert LTM
Zafiromaniak
Posty: 563
Rejestracja: 25 lut 2014, 08:22
Imię: Robert
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Auto: Opel Zafira B 1.9CDTI SPORT
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:
Kontakt:

#30 Post autor: Robert LTM »

Moim zdaniem podświetlenie powinno działać gdy otwiera się drzwi i chwilę po zamknięciu a nie przez cały czas...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira B”