Światła Dzienne - wersja skandynawska

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
herkules
Przeglądacz
Posty: 63
Rejestracja: 23 sty 2013, 10:33
Lokalizacja: Białystok [BI]
Model:

#151 Post autor: herkules »

Tak wkleiłem inny ale chyba wiadomo o co mi chodzi.Chcemy swoje halogeny wymontować i założyć lampy led :/

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#152 Post autor: Janus »

hezu pisze:Witam wszystkich!
proszę o pomoc po zamontowaniu modułu skandynawskiego
cały czas żarzy się kontrolka oleju co może być przyczyną
z góry dziękuję za odpowiedzi
Pewnie moduł zwiera kontrolkę ciśnienia smarowania (oleju) do masy. Proponuję wstawić diodę prostowniczą w kierunku przewodzenia od modułu do czujnika smarowania. Kolor kabla sprawdź Kolego na schematach - są podklejone w dziale elektryka
Janusz

hezu

#153 Post autor: hezu »

Dzięki za podpowiedź postaram się to sprawdzić :piwo:

kacper-73@wp.pl
Posty: 2
Rejestracja: 26 lut 2016, 17:21
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Białystok
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z1.8XE

#154 Post autor: kacper-73@wp.pl »

bazyliszek72 pisze:
kacper-73@wp.pl pisze:Witam mam problem z automatycznymi swiatłami mijania a mianowicie jak je wyłączyć , o ile wiem to nie ma tam tej kostki poruszanej na forum bezpiecznika 32 nie ma puste miejsce irytuje mnie to ze na postoju swiecą oslepiając sąsiadów a załączają sie w momencie wcisnięcia sprzegła i ruszeniu do przodu denerwuje mnie to strasznie pomożecie ?

Z A nie posiada automatycznych swiatel mijania :!:

Moze wystarczy je manualnie wylaczyc zmieniajac polozenie przelacznika :idea:


Moze pomoze ;)

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=14668

http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php? ... ne&start=0
Dzieki problem rozwiązany odpiołem czrną kostkę jest oki

GhastGn0

#155 Post autor: GhastGn0 »

Witajcie, posiadam ZA 2002 2. 0 DTI dziś postanowiłem trochę pogrzebać przy temacie świateł mijania jako świateł dziennych. W skrzynce bezpieczników w kabinie do przekaźnika podłączyłem się przewodem pod dwie 10tki na lewą i prawą lampę trzeba zrobić mostek i drugi przewód do bezpiecznika od zapalniczki gdzie mam plus po stacyjce teoretycznie działa gdyż po przekręceniu kluczyk w pozycję II (świecą się na desce ikonki) światła się zapalają, w sobotę będę szukać pod maską plus "po silniku" bo wolał bym żeby jednak światła nie zapalały się przed uruchomieniem silnika szczególnie zimą, ale zastanawiam się czy jest możliwość zaprogramować takie światła Tech-em? Przypominam, że mam Zafirę A!

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#156 Post autor: Rybka »

Jeśli chcesz robić mostek lewej i prawej lampy to odseparuj to diodami prostowniczymi.
Inaczej może być kuku gdy np zrobi się gdzieś zwarcie to popali odrazy 2 bezpieczniki.
A w nocy będzie to niebezpieczne.
Inna sprawa to taka iż jak podepniesz tak jak to chcesz to nie będziesz miał możliwości wyłączenia świateł "twoich dziennych" przy włączonym silniku.
Np silnik ci pracuje to nie zostawisz na samych pozycyjnych.
Jadąc w nocy na drogowych też ci się mijania nie wyłączą.
(Chyba że dodasz kolejny przekaźnik)


Jeśli jednak dalej z uporem chcesz tak podpiąć mijania jako dzienne to podpowiem że plus12V po odpaleniu masz na tym złączu

Obrazek

Kabel niebieski z białym paskiem.
W złączu są 2 takie kable o takim kolorze.
Miernikiem lub żarówką dojdziesz który potrzebujesz.
Ale też musisz zastosować do tego przekaźnik gdyż podpinając obie lampy pod cienkie przewody oraz nieznany obwód, może być problem po pewnym czasie.
Ten niebieski kabel z paskiem jest kablem sygnałowym z alternatora który informuje że ma być załączone wspomaganie.


Techem w zośce A nie zaprogramujesz dziennych.
Ostatnio zmieniony 04 maja 2016, 23:07 przez Rybka, łącznie zmieniany 1 raz.

GhastGn0

#157 Post autor: GhastGn0 »

Z uporem chcę, bo moja żonka bywa zapominalska a to trochę już kosztowało, dzięki wielkie za jasną i rzeczową odpowiedź i pomoc w temacie!!! :piwo:

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#158 Post autor: Rybka »

Zamontuj zwykłe drl-y ledowe są tanie i aku odetchnie chociaż.
Montaż o wiele prostrzy niż przy twojej opcji.
No ale wybór należy do ciebie.
:piwo:

GhastGn0

#159 Post autor: GhastGn0 »

Pewnie, że to rozwiązanie jest dobre i wskazane ale mi osobiście się nie podoba, oczywiście bez urazy dka Ciebie :D będę kombinować z moim pomysłem ewentualnie coś z modułem dla świateł drogowych :lol:

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#160 Post autor: Rybka »

Montując nie zapomnij o przekaźnikach i diodach.
Jak zrobisz po zapłonie i bezpośrednio mostek kablem to po odpaleniu i przesunięciu wlacznika od świateł na światła mijania nie zgasisz auta ;) (dzisiejsza twoja zabawa)

GhastGn0

#161 Post autor: GhastGn0 »

To ja muszę się trochę jeszcze podszkolić i pod uczyć heh

Maćku
Zafiromaniak
Posty: 2451
Rejestracja: 09 wrz 2014, 16:00
Imię: Maciej
Lokalizacja: Międzyrzecze G.[SBI]
Auto: seria 3
Model: e46
Oznaczenie silnika: M47,M54

#162 Post autor: Maćku »

GhastGn0, nie lepiej kupić moduł k59? ja tak owy mam i jestem zadowolony mój staruszek sobie bardzo chwali.... sprawdź za skrzynką bezpieczników w środku auta czy nie masz oryginalnej wtyczki powinna być na belce wzmacniającej deskę rozdzielczą owinięta szmacianą taśmą izolacyjną... montaż prosty i wygodny w dzień nie zaświeca zegarów, bo i po co?? cała reszta świeci i jest malinka u mnie w galerii jest gdzieś ten moduł pokazany jak on wygląda...
Obrazek

GhastGn0

#163 Post autor: GhastGn0 »

Maćku, nie mam styków w bezpieczniku bodaj nr 32 z tego co pamiętam, więc ten temat odpada. Jasna sprawa, że była by miód malina ale jest du** :/

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#164 Post autor: Janus »

GhastGn0 pisze:Maćku, nie mam styków w bezpieczniku bodaj nr 32 z tego co pamiętam, więc ten temat odpada. Jasna sprawa, że była by miód malina ale jest du** :/
Zrobienie tego jak Kolega myśli wymaga 3 przekaźników samochodowych:
1. Przekaźnik zwierny - łączysz czerwony gruby kabel idący do głównego włącznika świateł z grubym żółtym. To po zasileniu przekaźnika włączy lampy mijania.
2. Przekaźnik zwierny - łaczysz czerwony gruby kabel od włącznika świateł z cieńszym idącym do bezpieczników od pozycji. To po zasileniu przekaźnika zapali pozycje.
3. Przekaźnik rozwierny - przekaźniki 1 i 2 podłączasz przez niego do miejsca, gdzie po włączeniu zapłonu masz 12V. Zasilasz ten przekaźnik też z +12V po zapłonie. Masę dla przekaźnika dajesz z kabla od kontrolki oleju.

Światła powinny się zaświecić przy włączonym zapłonie gdy zgaśnie kontrolka smarowania
Janusz

GhastGn0

#165 Post autor: GhastGn0 »

Janus, jednym słowem MASAKRA :shock:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”