[A] Problemy związane z oświetleniem kabiny - wnętrza

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Mariusz 79
Mieszkaniec
Posty: 231
Rejestracja: 15 mar 2015, 14:42
Lokalizacja: Kielce
Model:

#106 Post autor: Mariusz 79 »

Witam, to trochę dziwne że otwierasz tylne drzwi i zapala się lampka oświetlenia bagażnika. U mnie jest tak że otwieram tylne drzwi zapala się lampka na środku i z przodu samochodu, otwieram bagażnik zapala się tylko i wyłącznie lampka bagażnika. Tak czy siak zobacz sobie włącznik który znajduje się na tylnej klapie obok zamka, taki wystający dzyndzel może się zawiesił i nie wyskakuje albo nie ma styku, potem zobacz przewody czy się jakiś nie urwał miedzy klapą a nadwoziem.
Ostatnio zmieniony 08 gru 2015, 12:04 przez Mariusz 79, łącznie zmieniany 1 raz.

Tompaw

#107 Post autor: Tompaw »

Witam mam pytanie jak idzie zmienić podświetlenie wnętrza np z 3min na 6 min ? mam krótki czas podświetlenia chyba z 2 minuty i gaszą się :roll:

ukasz

#108 Post autor: ukasz »

Podzielę się i ja swoim problemem.
Do tej pory w mojej Zafirze miałem taki bajer, że gdy gasiłem silnik to automatycznie włączało się światło wewnątrz auta, które gasło kilka sekund po zamknięciu drzwi z pilota.
Teraz tego nie mam. Światło włącza się jedynie gdy otworzę drzwi lub gdy włączę je ręcznie.

Kolejny problem to brak oświetlenia schowka. Wcześniej działało bez zarzutu.
Zauważyłem, że jest tam (w schowku) taki przycisk, który gdy zamykam schowek zostaje wciśnięty i powinien gasić światło, a przy otwieraniu powinien się luzować i zapalać światło.
Tymczasem u mnie ten przycisk działa jakby na odwrót. Gdy jest luźny (schowek otwarty) światło się nie świeci, a gdy go wcisnę (zamknę schowek) to światło się włącza.

Jak rozwiązać te dwa problemy?

Skasowany użytkownik 16629

#109 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

Przycisk w schowku jest zbudowany jak tak, jak konstrukcja cepa - wymontuj schowek (4 śrubki torx) i zobaczysz sam jak to działa, pewnie wystarczy podoginać blaszki i je poczyścić. Jeżeli chodzi o oświetlenie wnętrza po wyłączeniu zapłonu - tu podejrzewam, że jakiś poprzedni właściciel zrobił sobie sam taki gadżet i przestał działać po prostu. Nie wiem jak u innych, ale nie spotkałem się w Zosi z takim gadżetem i dlatego śmiem twierdzić, że to nie jest w oryginale (włączanie oświetlenia wnętrza po wyłączeniu zapłonu). Wyjmij lampkę z podsufitki i popatrz czy tam coś nie jest pogrzebane ;)

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#110 Post autor: Janus »

kacza1982 pisze:Przycisk w schowku jest zbudowany jak tak, jak konstrukcja cepa - wymontuj schowek (4 śrubki torx) i zobaczysz sam jak to działa, pewnie wystarczy podoginać blaszki i je poczyścić. Jeżeli chodzi o oświetlenie wnętrza po wyłączeniu zapłonu - tu podejrzewam, że jakiś poprzedni właściciel zrobił sobie sam taki gadżet i przestał działać po prostu. Nie wiem jak u innych, ale nie spotkałem się w Zosi z takim gadżetem i dlatego śmiem twierdzić, że to nie jest w oryginale (włączanie oświetlenia wnętrza po wyłączeniu zapłonu). Wyjmij lampkę z podsufitki i popatrz czy tam coś nie jest pogrzebane ;)
Coś mi się wydaje że to nie gadget tylko fabryczna funkcja. Na 80% w mojej Zafirze jest tak samo. Zanim zaczniesz pruć pół samochodu sprawdź wszystkie bezpieczniki zasilające multitimer. Schematy elektryczne masz podklejone w dziale Elektryka.


EDIT
Janus pisze: Coś mi się wydaje że to nie gadget tylko fabryczna funkcja. Na 80% w mojej Zafirze jest tak samo. Zanim zaczniesz pruć pół samochodu sprawdź wszystkie bezpieczniki zasilające multitimer. Schematy elektryczne masz podklejone w dziale Elektryka.
Skucha - wieczorem żona sprawdziła i lampka jednak nie włącza się po wyjęciu kluczyka. Musiałem pomylić z jakimś innym autem...
Ostatnio zmieniony 16 lip 2016, 15:18 przez Janus, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz

tapatic
Przeglądacz
Posty: 69
Rejestracja: 10 lip 2014, 20:14
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Kielce
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: x18xe1
Gender:

#111 Post autor: tapatic »

Mam lampki, nie mam instalacji. Czy podpowie ktoś jak je podłączyć?
tapatic

Awatar użytkownika
Marc6272
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 22 lip 2017, 22:06
Lokalizacja: Stargard
Model:

#112 Post autor: Marc6272 »

Panowie, czy możliwe, że auto zgubilło mase od tak? Ostatnio zmieniałem podświetlenie wnętrza na ledowe. Oryginalne żarówki działały, po wsadzeniu ledów z przodu z tyłu i w bagażniku przestały działać. Wsadzam ponownie żółte i również nie dziaĺa. Może ma to coś wspólnego z tym, że wyjmowałem włącznik świateł? Deska wszystko działa, nie działają lampki po otwarciu drzwi. Bezpieczniki sprawdzone, wszystko jest sprawme.
"Największą zemstą, jest wielki sukces."

Awatar użytkownika
misio
Bywalec
Posty: 160
Rejestracja: 17 lis 2016, 18:41
Imię: Michał
Lokalizacja: LBI
Auto: Zafira 2.0 opc
Model: A
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:

#113 Post autor: misio »

Marc6272 pisze:Panowie, czy możliwe, że auto zgubilło mase od tak? Ostatnio zmieniałem podświetlenie wnętrza na ledowe. Oryginalne żarówki działały, po wsadzeniu ledów z przodu z tyłu i w bagażniku przestały działać. Wsadzam ponownie żółte i również nie dziaĺa. Może ma to coś wspólnego z tym, że wyjmowałem włącznik świateł? Deska wszystko działa, nie działają lampki po otwarciu drzwi. Bezpieczniki sprawdzone, wszystko jest sprawme.
Klasyczne żarówki nie mają polaryzacji, diody tak, spróbuj powkładać odwrotnie lub jeżeli są 4 styki to pozaklejać 2 po przeciwległych stronach, będzie dobrze :ok:
Kiedy zabijemy ostatnie zwierzę, złowimy ostatnią rybę, zetniemy ostatnie drzewo, zatrujemy ostatnią rzekę - zrozumiemy, że pieniędzy nie da się jeść.... howk !!!

Awatar użytkownika
Marc6272
Świeżak
Posty: 8
Rejestracja: 22 lip 2017, 22:06
Lokalizacja: Stargard
Model:

#114 Post autor: Marc6272 »

misio pisze:
Marc6272 pisze:Panowie, czy możliwe, że auto zgubilło mase od tak? Ostatnio zmieniałem podświetlenie wnętrza na ledowe. Oryginalne żarówki działały, po wsadzeniu ledów z przodu z tyłu i w bagażniku przestały działać. Wsadzam ponownie żółte i również nie dziaĺa. Może ma to coś wspólnego z tym, że wyjmowałem włącznik świateł? Deska wszystko działa, nie działają lampki po otwarciu drzwi. Bezpieczniki sprawdzone, wszystko jest sprawme.
Klasyczne żarówki nie mają polaryzacji, diody tak, spróbuj powkładać odwrotnie lub jeżeli są 4 styki to pozaklejać 2 po przeciwległych stronach, będzie dobrze :ok:
Robiłem już tak, różnie kombinowałem i nadal nic. :/
"Największą zemstą, jest wielki sukces."

Awatar użytkownika
wabw
Debiutant
Posty: 40
Rejestracja: 17 maja 2015, 23:03
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Wielka Brytania
Auto: Vauxhall Zafira Comfort 1.8 16v 125kM
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#115 Post autor: wabw »

Witam
Chciałem sobie wymienić żarówki oświetlenia wnętrza oryginalne C5W(2szt) i W5W(2szt) na ledowe, które współpracują z systemem Canbus. O ile nie bylo najmniejszego problemu z podstawieniem odpowiedników ledowych C5W to juz z W5W jest problem. Otóż, albo nie świecą wcale, albo robią jakieś dziwne zwarcie.
Mogę prosić o jakąś pomoc w tym temacie ?
Ostatnio zmieniony 17 maja 2018, 18:49 przez Sebu$, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8149
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#116 Post autor: Sebu$ »

Żarówka W5W ma po obu stronach styki, które w tym przypadku powodują zwarcie.
Należy zabezpieczyć styki po przeciwnych stronach. Czyli trzeba zrobić je na wzór jak ma zwykła żarówka.
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

thor_
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:13
Imię: Artur
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:

#117 Post autor: thor_ »

Witam tym razem w tym miejscu ;)

Przypadłość pacjenta jest następująca i dotyczy tylko przedniej podsufitowej lampki:

Odkąd posiadam autko nie świeciła część "główna" tylko można było zapalać obie "lampki do czytania" - prawa i lewa. Przyszedł czas , żeby się tym zająć i wymieniłem na początek żarówki w części "głównej". Oczywiście, żeby nie było za łatwo, nic to nie dało. Na obecną chwilę sytuacja wygląda następująco:
Siedzę w autku, stacyjka w pozycji "ON" i włączam prawą i lewą "lampkę biblioteczną" - święcą jak powinny. Kiedy wyciągnę pokrętło świateł lub otworzę drzwi gasną "biblioteczne" a główna nie zapala się nadal. Zamykam drzwi lub wciskam pokrętło zapalają się "biblioteczne".

I nie mam pojęcia co jest nie tak... dumałem, że może okolice włącznika w pokrętle świateł coś są skopane ale to tylko pod warunkiem, że połączony jest on razem z przewodami od drzwi...

Ktoś coś?
Pozdro.

thor_
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:13
Imię: Artur
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:

#118 Post autor: thor_ »

W między czasie walcząc z brakami oświetlenia i wskazówką obrotomierza tak skończyła deska rozdzielcza:

Obrazek

Lampka przednia pod sufitem nadal świeci tylko z bocznych "czytadeł" a główne ni :(

rafaellowarszaw
Mieszkaniec
Posty: 233
Rejestracja: 04 kwie 2015, 01:34
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira A 1.8 NJOY
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#119 Post autor: rafaellowarszaw »

Witam wszystkich.
W mojej Zafirce z 2003r. przestało działać oświetlenie wewnątrz auta. Nie działa ani oświetlenie kierowcy, ani z tyłu ani wbagażniku-żarówki się nie przepaliły. Jaki może być tego powód? Przepalony bezpiecznik?? Jeżeli tak to czy może ktoś posiada schemat bezpieczników? Jak na Google próbowałem otworzyć to na tych stronach otwierał mi się panienki :lol:


Z góry dzięki za podpowiedzi
Rafał

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”