Światła Dzienne - wersja skandynawska

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
djrafix

#16 Post autor: djrafix »

Witam, wczoraj zamontowałem światełka dzienne do Zafiry swojej:), bardzo ładnie sie prezentuje z tym, oraz znacznie ułatwia jazde, nie jest to uciążliwe włączanie świateł mijania, bardzo jestem zadowolony i polecam innym:), nie orientuje sie ktoś kiedy mają sie wyłaczać dzienne światla czy po światłach pozycyjnych czy mijania ?, bo zrobiłem na razie pod pozycyjne ale coś czytam ze pod mijania trzeba czy to bez roznicy raczej?, wazne aby sei wylaczaly chyba:).



Ps. Jak by ktoś chciał to mam okazyjnie do sprzedania dwie tył lampy do zafirki A 99r.:)

tomekuza

#17 Post autor: tomekuza »

Tutaj kolego raczej bardzo dokładnie to jest napisane, wystarczy pogooglać :) http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat ... y_dziennej

Ostatnio się przepisy zmieniły.

sQcha

#18 Post autor: sQcha »

djrafix wrzuć jakieś foto tych światełek na autku.
Napisz jakie i za ile kupiłeś.

TUX

#19 Post autor: TUX »

tomekuza pisze:Tutaj kolego raczej bardzo dokładnie to jest napisane, wystarczy pogooglać :) http://pl.wikipedia.org/w..._jazdy_dziennej
"Światła do jazdy w dzień mają moc od kilku do kilkunastu watów"

wnioskuję z tego, że światła postojowe mogą służyć jako dzienne.- tak czy nie ??

djrafix

#20 Post autor: djrafix »

Kupiłem z allegro właśnie o te co podaje linka Światła dzienne OSRAM a zdjęcia dorzucę później bliżej południa jakoś jak wygląda to na autku :D
nawet w tej aukcji jest pokazany filmik jak to wygląda podczas jazdy i podczas postoju na autku ;)


na pewno światła pozycyjne nie mogą służyć jako dzienne, wątpie.



Miały być zdjęcia w południe ale zrobiłem już, jak wyglądają światełka na mojej Zosi :P
Obrazek



przy okazji wrzuce zdjęcie lamp do zafki jakie nie dawno nabyłem ;p

Obrazek
Ostatnio zmieniony 08 maja 2010, 10:24 przez djrafix, łącznie zmieniany 1 raz.

TUX

#21 Post autor: TUX »

też podejrzewam, ze nie ale.. ? - mam walnięty włącznik swiateł w Viki i sie nieraz same swiatła na postojowe przełączają :P
[a nowego przełącznika Viki nie dostanie :) - wolę coś Zośce kupić :D]

sQcha

#22 Post autor: sQcha »

Światła pozycyjne nie mogą służyć jako światła do jazdy dziennej.

djrafix - fajnie to wygląda. Widzę, że masz założone jeszcze listwy ledowe pod światłami, ja zostałem zatrzymany w drodze ze zlotu, za takie ledy. Policjant zapytał mnie o homologację :)

A na tych dziennych światełkach masz oznaczenie E4 i RL??
Ostatnio zmieniony 08 maja 2010, 12:39 przez sQcha, łącznie zmieniany 1 raz.

djrafix

#23 Post autor: djrafix »

no mam, podpięte pod światła pozycyjne, i tak tylko przeciez swiatel mijania w nocy uzywam jak mam dzienne, wczesniej te swiatla ledowe mialem na miejscu dziennych a teraz zmienilem tak blisko lampy ze swiatlami mijania zeby sie komponowaly i w oczy nie rzucaly :D , a niby po co na to homologacja jak ich sie nie uzywa jako dziennych ?, a gdzie je miales przymocowane i masz je dalej? :D

sQcha

#24 Post autor: sQcha »

Ja miałem przyklejone do halogenów, tak lekko wygięte. Homologacje muszą mieć wszystkie światła, które masz w aucie i świecą, nie ważne jak ich używasz.


A na tych dziennych światełkach masz oznaczenie E4 i RL??

djrafix

#25 Post autor: djrafix »

Ahaa :-o ,i co wymontowałeś je?, tak, te światła są w pełni homologowane i są dopuszczone do ruchu posiadają te homologację o której napisałeś, napisy są na kloszu dziennych.

sQcha

#26 Post autor: sQcha »

Jeszcze ich nie zdjąłem, ale już odłączyłem żeby nie świeciły, chyba zastosuję je do oświetlenia wnętrza.
No to dobrze, ze masz te oznaczenia na kloszach, to możesz spokojnie na nich śmigać.
Super takie światełka wyglądają i tez sobie takie założę.

djrafix

#27 Post autor: djrafix »

a to ja tez je odłącze niebawem i wykorzystam do oświetlenia wnętrza :D , światełka są fajne i warto je zakupić, montaż prosty - 3 kabelki i już :D , powodzenia pozdro ;)

Awatar użytkownika
opelmen
Mieszkaniec
Posty: 466
Rejestracja: 01 gru 2009, 06:46
Imię: Janusz
Lokalizacja: małaPOLSKA - KMYXXXX
Auto: Opel Zafira B 1.8 Cosmo Pb & LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#28 Post autor: opelmen »

djrafix pisze:światełka są fajne i warto je zakupić, montaż prosty - 3 kabelki i już
djrafix, możesz zdradzić dlaczego 3 kabelki ? Do czego służy ten "trzeci" ?
Obrazek
Obrazek

djrafix

#29 Post autor: djrafix »

Kopernik - nam chodziło o tą listwę ledową Obrazek (wrzucam zdjęcie tej listwy ;) ), ją mam zamontowaną pod reflektorami i nie bardzo ją można mieć bo homologacji na niej nie ma, a do świateł dziennych policjant nie ma prawa się przyczepić, bo mają homologację i są ok.


Co chodzi o podłączenie to jest banalnie proste są 3 przewody podaje kolejność podłączenia:
1. pod biegun minusowy z akumulatora
2. pod światłą mijania (dzięki czemu światła dzienne gasną po włączeniu świateł mijania - wymaga tego przepis)
3. pod + który daje prąd po włączeniu zapłonu (aby światła dzienne od razu po włączeniu zapłonu się paliły)

i tyle ;)

Lasik

#30 Post autor: Lasik »

Witam

zaciekawila mnie ta wersja skandynawska

pytanie:
jezeli sa kontankty do bezpiecznika 32 to na ile moge byc pewny
ze tez istnieje w naszej Zafirce owe gniazdko dla tego AWS (K59)?

bo nie pewien czy juz zamawiac tego AWS (K59), czy brac sie za
wyjmowaniu tablicy bezpieczników, ktore, jak wniozkuje z postow
kolegow tomekuza i MieHor ma byc wysmielitym
czwiczeniem sprawnosci palcow :D

pozdr.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”