Z18XE - reakcja na "cudowne oleje i dodatki"

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Wojti
Zafiromaniak
Posty: 6240
Rejestracja: 15 kwie 2013, 19:02
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Auto: ZB 400ps/502nm
Model: OPC
Oznaczenie silnika: z20leh
Gender:
Kontakt:

#31 Post autor: Wojti »

Mam dodatki do oleju i do paliwa ale i tak u mnie ubywa ze zbiornika jak wir :lol: Ja sie temu nie dziwie ale moze cos w tym jest :piwo:
Życie jest Piękne a z Zafirką jeszcze piękniejsze he he

Awatar użytkownika
Fedorak
Mieszkaniec
Posty: 420
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:10
Imię: Andy
Lokalizacja: Siedliska k/Legnicy
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#32 Post autor: Fedorak »

Wojti pisze:Mam dodatki do oleju i do paliwa ale i tak u mnie ubywa ze zbiornika jak wir :lol:
Prom kosmiczny przy starcie wciąga 1,2 t paliwa na sekundę lotu... Myślę że znalazłbyś się bez problemu w tym towarzystwie... :lol: No ale przy tylu klaczach pod Twoją maską to i tak prawie darmo... :mrgreen:

Tylko strach pomyśleć co się u Ciebie w zbiorniku będzie działo jeśli nie zastosujesz tych dodatków!!! Tam się chyba już wygeneruje źródło antymaterii albo czarna dziura i przejście do innych światów!!!! :lol: Czym się kończy Twój prędkościomierz? Znakiem nieskończoności?! :D :uklon:


EDIT
gRZENIU pisze:Spalanie prawie jak w dieslu ... :lol: [...] Czyli czekamy na dalszą relacje ... [...]
No, gdzieżby mi do Diesla... Kolega Rafant4011 pokazuje na swoim poście że wykręcił 5,1 l/100 km więc to jeszcze przepaść której benzyna raczej nie osiągnie (swoją drogą ciekawe do ilu tam by zeszło na takiej kombinacji smarowideł? 4,9?? :mysli: ) Co do samej relacji, to pomału chyba będziemy się trochę "rozrzedzać", bo dalsze efekty widoczne będą raczej po kolejnych większych przebiegach. Na obecna chwilę na już tylko ten olej zostaje do sprawdzenia... A dziś znów nie zajrzałem, chociaż wyjeżdżałem na 50 km wypad. Ale wiesz jak jest - małżonka goni, junior buczy, szybko, szybko... No i nie było jak... :)
Ostatnio zmieniony 23 paź 2016, 18:13 przez Fedorak, łącznie zmieniany 2 razy.
ZAFIRA (arab.) - kobieta dająca szczęście i zwycięstwo...

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#33 Post autor: gRZENIU »

Fedorak pisze:Ale wiesz jak jest - małżonka goni, junior buczy, szybko, szybko... No i nie było jak... :)
Wiem jak jest ... dopóki kontrolka się nie zaświeci , to nie ma co zaglądać ... :lol:

Awatar użytkownika
Fedorak
Mieszkaniec
Posty: 420
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:10
Imię: Andy
Lokalizacja: Siedliska k/Legnicy
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#34 Post autor: Fedorak »

gRZENIU pisze:[...] dopóki kontrolka się nie zaświeci , to nie ma co zaglądać ... :lol:
:evil: Co?! Ja nie zaglądam?! Ja nie zaglądam?! Drogi Panie! Gdzieżbym zapominał! ;) :mrgreen:

A poważniej to przez prawie 3 lata posiadania Zafiry "tylko" dwa razy doprowadziłem do niskiego poziomu oleju :oops: :lanie: Ale kontrolka się jeszcze nie zaświeciła, tylko komp napomknął mi wtedy dyskretnie że "Oelstand prufen" :)

Ale my tu gadu gadu a garść informacji z testów ciąg dalszy czeka:

1. Poziom oleju - po tym jak zniknęło te opisywane niedawno ok. 0,15 litra przy 1200 km, to obecnie dalej miarka stoi na tym samym poziomie ale tym razem przy przejechanych nieco ponad 2100 km od wymiany oleju. Zatem wynik brania naprawdę dobry, żeby nie powiedzieć rewelacyjny. :ok:

2 - Organoleptyka ;) Przy okazji sprawdzenia bagnetu pobawiłem się w ginekologa z latarką i zajrzałem w dziurę korka oleju :) Wszystko pod pokrywą klawiatury jak i dostępny dla oka oraz palca wałek rozrządu są oczywiście pokryte smarowidłem o barwie jakby jasnego grafitu. Niby nic dziwnego, bo sam olej LM Leichtlauf MoS2 przez ten molibden sam w sobie jest barwy właśnie grafitowej, ale stosując metodę Macajewa sprawdziłem jak to to się klei do palca i czy nie gryzie... ;) No i jest takie... :mysli: Dziwne... :) Dotykając krzywki palec się ślizga niesamowicie ale po oderwaniu skóra pozostaje praktycznie sucha... Przy zwykłym oleju zostawała na nim plama wymagająca wytarcia szmatą, a tutaj nic z tych rzeczy. Mówiąc łopatologicznie mam wrażenie że ten olej LM w dotyku jest jakby "bardziej suchy".

3 - proste jak budowa cepa, aż sam się dziwię czemu wcześniej tego nie zauważyłem :facepalm: - sprawdzenie wskazań kompa dla spalania Pb na obrotach jałowych przy włączonej oraz wyłączonej klimie... :idea: No i tutaj także miłe zaskoczenie: wcześniej poziom spalania Pb na jałowym biegu wynosił u mnie 1,2-1,3 l/h przy klimie włączonej oraz 1,0 l/h przy klimie wyłączonej. Obecnie przy włączonej wskazuje 1,1 l/h a po wyłączeniu mam takie skoki 0,8-0,9 l/h. Przyjmijmy więc dla przyzwoitości 0,9. Niby niedużo, ale w proporcji to wychodzi różnica 10% w spalaniu a więc kawał paliwa! :ok: Na LPG tej różnicy nie sprawdzę bo wiadomo że przepływka i komp liczą spalanie LPG z dużym błędem i jedyne adekwatne wyniki to porównanie ilość zalanego vs. ilość przejechanego.

I to na razie tyle od Waszego nadwornego Imć Trybologa... :lol: Jak "będziem" dalej coś wiedzieć, "będziem" pisać...
ZAFIRA (arab.) - kobieta dająca szczęście i zwycięstwo...

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#35 Post autor: gRZENIU »

Fedorak pisze:stosując metodę Macajewa
:haha: tegoż to ja nie słyszał ... :lol:
Fedorak pisze: to na razie tyle od Waszego nadwornego Imć Trybologa... :lol: Jak "będziem" dalej coś wiedzieć, "będziem" pisać...
Czekamy na dalsze przebiegi i dalsze relację ... :piwo:

Awatar użytkownika
Fedorak
Mieszkaniec
Posty: 420
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:10
Imię: Andy
Lokalizacja: Siedliska k/Legnicy
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#36 Post autor: Fedorak »

gRZENIU pisze: Czekamy na dalsze przebiegi i dalsze relację ... :piwo:
Spoko... :piwo: Fajnie że kogoś trochę obchodzi, co wyrabiam z tym swoim biednym autem... :lol:

Opiszę jeszcze jak sprawdzi się zalanie przekładniowego LiquiMoly + dodatek MoS2 przy wymianie oleju w skrzyni. Ponoć też fajnie to działa, z tym że jakoś nie za bardzo mogę sobie wyobrazić punkt odniesienia i co ma się polepszyć - w tej chwili biegi chodzą mi bez problemów, ale podobno może być "bardziej bez problemów" :) Zaraz pewnie podniosą się głosy "Po co, na co?! Jak hula to po co grzebiesz!!? itd." ale logika logiką - świeży olej to świeży, na pewno nie zaszkodzi, a do tego widziałem co ludzie wylewają ze skrzyni przy mniejszych przelotach km niż u mnie. Po prostu masakra z Meksykiem pomnożona przez Sajgon... :shock: :nie: To raczej nie miało już nic wspólnego z wylewaniem tylko raczej z wydalaniem... ;)

Wymianę smarowidła w skrzyni miałem w planach na tamten tydzień ale wyszło inaczej... Zatem żeby nie zrobić ponownie z gęby cholewy to dam znać po zalaniu... :) Opiszę to jednak także w tym poście, po pierwsze dlatego że tytuł nie wskazuje wyłącznie na olej silnikowy, a po drugie wszystko będzie wtedy w przysłowiowej "kupie"....

:/ :? :/ :?: Eeee... Coś jakoś fekalnie się zrobiło w tym wejściu... :lol:
Ostatnio zmieniony 25 paź 2016, 22:51 przez Fedorak, łącznie zmieniany 1 raz.
ZAFIRA (arab.) - kobieta dająca szczęście i zwycięstwo...

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#37 Post autor: gRZENIU »

Fedorak pisze: Fajnie że kogoś trochę obchodzi, co wyrabiam z tym swoim biednym autem.
Myślę ,że każdy czyta... ;)
Twoje recenzje są bardzo sumienne i wyczerpujące... :piwo:
więc nikt nie chce robić :ot: ( chyba oprócz mnie :lol: )

Mnie ciekawi jak Twój silnik będzie się zachowywał po dwóch lub trzech wymianach oleju z dodatkiem :?:

Również ciekawi mnie jak twoja dobrze pracująca skrzynia zareaguje na
Fedorak pisze:zalanie przekładniowego LiquiMoly + dodatek MoS2 przy wymianie oleju w skrzyni.
Więc będę śledził temat i czekał na wyniki :piwo:

Awatar użytkownika
szura217
Zafiromaniak
Posty: 821
Rejestracja: 17 sie 2016, 14:28
Imię: Adrian
Lokalizacja: Wrocław/Głogów
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#38 Post autor: szura217 »

gRZENIU ma rację, ja na przykład na bieżąco obserwuję temat, nie poddawaj się w przedstawianiu relacji :) Oby tak dalej :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Fedorak
Mieszkaniec
Posty: 420
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:10
Imię: Andy
Lokalizacja: Siedliska k/Legnicy
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#39 Post autor: Fedorak »

gRZENIU pisze:Mnie ciekawi jak Twój silnik będzie się zachowywał po dwóch lub trzech wymianach oleju z dodatkiem :?: [...] Również ciekawi mnie jak twoja dobrze pracująca skrzynia zareaguje
Mam nadzieję że silnik dożyje i docelowo nie okaże się że to wszystko go tylko zarżnęło... :lol: Ze skrzynią myślę podobnie... O ile po zalaniu tego specyfiku nie zmieni się w TIPTRONICa :lol:

Ale w razie "W" jakby się to wszystko rozpadło w diabły i zostanę człowiekiem bez auta (czyli: persona non grata) to mogę liczyć na zrzutkę ze strony Forumiarzy??? :mryellow: ;) :> :lol:
ZAFIRA (arab.) - kobieta dająca szczęście i zwycięstwo...

Awatar użytkownika
gRZENIU
Zafiromaniak
Posty: 2136
Rejestracja: 17 maja 2015, 03:30
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Błonie
Auto: Signum
Model: Polift
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#40 Post autor: gRZENIU »

Fedorak pisze:Ale w razie "W" jakby się to wszystko rozpadło w diabły i zostanę człowiekiem bez auta (czyli: persona non grata) to mogę liczyć na zrzutkę ze strony Forumiarzy??? :mryellow: ;) :> :lol:
Coś się pomyśli ... ;) Jak by co mam rower marketowy po dwóch sezonach ... :lol: ale jeźdzący :haha:

Awatar użytkownika
Fedorak
Mieszkaniec
Posty: 420
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:10
Imię: Andy
Lokalizacja: Siedliska k/Legnicy
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#41 Post autor: Fedorak »

gRZENIU pisze:Coś się pomyśli ... ;) Jak by co mam rower marketowy po dwóch sezonach ... :lol: ale jeźdzący :haha:
Czekaj no... :mysli: No i gitara... :idea: :mrgreen: Oddasz mi ten welocyped, ja też mam jakiegoś tam góralka po przejściach... Zaniesie się oba do zaprzyjaźnionego warsztatu typu "prostowanie pojazdów z produkcją blachodachówki" i mi raz dwa wyczarują taaaaaką wypaśną Zafirynę jaką kolega Sumik się rozbija... :D

:driver: :haha:

Ale żarty żartami - dziś o 18:00 leję LM do skrzyni... Już jestem umówiony. Kiedy/Jeśli* dojadę do domu to się odezwę... ;)

* - niepotrzebne skreślić
ZAFIRA (arab.) - kobieta dająca szczęście i zwycięstwo...

Awatar użytkownika
Fedorak
Mieszkaniec
Posty: 420
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:10
Imię: Andy
Lokalizacja: Siedliska k/Legnicy
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#42 Post autor: Fedorak »

Pip...
Pip...
Pip...
- Siostro, zacisk...
Pip...
Pip...
- Jaki mamy czas?
Pip...
Pip...
- 2 godziny i 26 minut od zamknięcia pacjenta, panie Doktorze...
Pip...
Pip...
- Ciśnienie?
- W normie...
Pip...
- No to kończymy tę babraninę... Pora trochę pomieszkać...
Pip... Pip... Pip... Pip...

:) No i olej w skrzyni Zafiryndy wymieniony. :D Jak pisałem wcześniej zapodano olej LM Hochleistungs Getriebeöl GL3+ 75W80, dodatkowo podrasowany koncentratem dwusiarczku molibdenu LM Getriebeöl Additive. Olej wraz z dodatkiem wymieszałem jeszcze w butelkach, przed zalaniem. Napisać też trzeba że ten LM w kontrolnej metodzie Macajewa :) wypadł jako bardziej gęstszy od tego spuszczonego ze skrzyni. LM skapuje z palców długimi, ciężkimi kroplami, podczas gdy ten oryginalny GM po prostu się leje... No chyba że to efekt wypracowania tego ostatniego. Jakby nie było pękło na nim ponad 229 tysi km, a kto wie czy nie więcej, ale czego oczy nie widzą, to zostało cofnięte, ;) :D a dwie szczypty drobnych opiłków na magnesie korka wlewu, też znikąd nie przyleciały :(

Sama wymiana była nieszczególnie trudna, przynajmniej dla mojej skrzyni F17+CR (przy okazji dzięki Kolego janekW67 :piwo:) :
A. Odkręcenie dekielka zasłaniającego od dołu układ różnicowy skrzyni (10 śrub), doskonale dostępny na kanale.
B. Wywalenie starego oleju do michy. Założenie nowej uszczelki + w razie "W" kapka silikonu i przykręcenie dekielka.
C. Odkręcenie śrubki z otworu zalewowo/kontrolnego od strony lewego koła (przy przegubie półosi, koła ściągać nie trzeba) z analizą przyczepionych opiłków...
D. Wpompowanie oleju do skrzyni za pomocą strzykawki z wężykiem. Wężyk można przepuścić przez otwory w feldze lewego koła. Weszło 1,48 litra (tj. 14,8 strzykawek po 100 cm3) i zaczęło się wylewać. Potem tylko zakręcić korek, posprzątać bajzel, umyć łapki, podziękować dawcy kanału (Heineken rządzi :> ) i wio...

Wrażenia z jazdy... :)

No cóż... :D Wiem że mogę teraz pisać cuda, a i tak masa narodu podejdzie do tego sceptycznie, no ale coś napisać muszę. Czy też po prostu chcę... Ba! Nawet powiem: chcę ale muszę! :lol: Zatem na odcinku 17,5 km od miejsca wymiany stwierdzam jak niżej:

1. Odgłos pracy silnika (i tak już dość mocno zredukowany, o czym pisałem kilka wejść wyżej) znów się jakby "skorygował" - jest jakoś inaczej, na plus... Przy podawaniu mieszanki (pedałologicznie, czyli gazem), a zwłaszcza po załączeniu tempomatu mruk silnika jest dalszy i stłumiony, tak jakby źródło dźwięku przesunęło się gdzieś spod linii deski rozdzielczej nad zderzak, na linię pomiędzy reflektorami.

2. Na "dobiegu" przy hamowaniu silnikiem, ale bez redukcji biegu hałas napędu cichnie praktycznie całkowicie. Nie spodziewałem się że aż tak przy hamowaniu silnikiem mogła wcześniej szumieć skrzynia (a co myślałeś głupcze, skoro to właśnie skrzynia wtedy dostaje cięgi?! :mlotek: :lol: ) Oczywiście jeśli przy takim hamowaniu zredukujemy bieg to wycie się pojawia, ale trzeba być
a) ostro walniętym w łeb, albo
b) być mną ;)
aby z 95 km/h hamować silnikiem poprzez wbijanie 3 biegu... Ale czego nie robi się dla ludzkości... :witam: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:

3. Zmiana biegów - niby ta sama, ale jednak nie ta sama... Możecie mnie zabić ale wydaje mi się że ruchy gałki zrobiły się takie bardziej "maślane" a skrajne położenia wchodzą pewniej. Jakby wskakiwały odważniej w swoje miejsca. Ewidentnie natomiast słychać, że charakterystyczne "pum, pum" przy zmianie biegów (tj. wpadnięcie najpierw w miejsce neutralne a potem w następny bieg) jest bardziej basowe. W którymś z Need 4 Speed bodajże Viper miał taki fajny odgłos manetki zmiany biegów, tak mi się to kojarzy :lol:
Myślę że rolę odgrywać może tutaj wspomniana na początku lepkość tego nowego oleju i wskakiwanie na swoje miejsca jest bardziej tłumione, bo elementy w skrzyni są bardziej oklejone olejem. A wskakują lekko bo działa z kolei poślizg molibdenu...

Ogólnie więc wrażenia bardzo na plus... Kto chce niech wierzy, kto nie wierzy ten trąba.., Czy coś w ten deseń. :) Dla ciekawych napiszę tylko, że w sobotę czeka mnie wypad do naszej południowej braci i autko poszwenda się trochę po polsko-czeskich terenach górskich. Myślę że to też trochę pokaże jak to wszystko działa... Górki, dołki itd. Może jakieś przegrzanie silnika??? ;) :)

Koncząc ten wywód jeszcze jedno info - po ostatnim tankowaniu LPG (41,77 l) mam na tą chwilę nakręcone 408,6 km, a jeszcze pali się ostatnia lampka na poziomowskazie gazu. Czyli już teraz wychodzi 10,22 na 100 km, a więc jest nieźle. Jak się powtórzą okolice 10,1 to Pancio znów będzie bardzo zadowolony... :)

Na deser poniżej fotka mojej skrzyni F17+CR w negliżu, tak wygląda obscenicznie goły mechanizm różnicowy... :)

Na razie... Jak już ktoś zauważył wcześniej - pora trochę pomieszkać... :lol: :)
Załączniki
F17+CR.jpg
ZAFIRA (arab.) - kobieta dająca szczęście i zwycięstwo...

Awatar użytkownika
Fedorak
Mieszkaniec
Posty: 420
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:10
Imię: Andy
Lokalizacja: Siedliska k/Legnicy
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#43 Post autor: Fedorak »

Uzupełniająco do poprzedniego wejścia - właśnie wróciłem do domu z "robótek cmentarnych" i potwierdzam to co naskrobałem poprzednio, w szczególności pkt 3 czyli wzrost przyjemności z machania pałką.... Od biegów rzecz jasna.... :lol:

Oprócz tego skończył się gaz. Ujechane 425,8 km na 41,77 litrach LPG. Po przeliczeniu wyszło spalanie 9,81... Czyli do mojej standardowej średniej 10,85 ma się mniej o ponad litr... :)

Ładne kwiatki... Ale... :mysli: Cieszyć się czy się bać? Ponoć za niskie spalanie LPG to też nic dobrego... :nie_wiem:
Ostatnio zmieniony 28 paź 2016, 13:50 przez Fedorak, łącznie zmieniany 1 raz.
ZAFIRA (arab.) - kobieta dająca szczęście i zwycięstwo...

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#44 Post autor: janekW67 »

Fedorak pisze:
Sama wymiana była nieszczególnie trudna, przynajmniej dla mojej skrzyni F17+CR (przy okazji dzięki Kolego janekW67 :piwo:) :
:uklon: :D
Oczywiście!

Awatar użytkownika
Fedorak
Mieszkaniec
Posty: 420
Rejestracja: 04 maja 2014, 21:10
Imię: Andy
Lokalizacja: Siedliska k/Legnicy
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#45 Post autor: Fedorak »

No i powiedzmy trasa "górska" za nami - 230 km, z tego połowa non stop pod górkę z różnicą wysokości 430 m. Niby niedużo ale to trochę tak, jakby się ktoś chciał wdrapać autem na Wieżycę pod Śleżą (pozdro dla miejscowych :piwo: , co wiedzą o co chodzi... :) Po gazie i lekkiej mułowatości ewidentnie było czuć, że autko się trochę wytęża :P Niemniej nic się nie rozpadło, silnik przeżył, skrzynia też, jazda z wyprzedzaniem do 110-120 bez problemów. Oleje dają radę. Zafirynda zagrzała się raz - przez ten fakt rozumiem przekroczenie "standardowej" temp przejazdowej i załączenie się wentylatora chłodnicy... Całość pokonana na LPG, ale nie będę jeszcze pisał ile zeżarło, bo na przeliczanie LPG przez komp nie ma co liczyć... Poczekam na wyjeżdżenie całego baniaka, a już niewiele zostało... :)
ZAFIRA (arab.) - kobieta dająca szczęście i zwycięstwo...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”