Brak tylnego światła przeciwmgielnego

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Rzbik

#16 Post autor: Rzbik »

powerman30 pisze:no ale ja nie mam haka jak ta wtyczka wygląda i w którym miejscu się znajduje,bo jest jakaś taka okrągła między zapalniczką tylną a światłem prawym z tyłu
Spieszę więc z pomocą, miałem to samo. Przeciwmgłowe znikły, a jak zacząłem grzebać to i stopy zacząłem tracić. Zero napięcia na obsadce żarówki, a bezpieczniki w porządku, kontrolka na zegarach sie zaświeca i przełącznik klika w puszce bezbiecznikowej.

Winę ponosi gniazdo podłączeniowe do okablowania dla haka holowniczego (chyba takie jest jego przeznaczenie). Jak nie masz haka to gniazdo i tak jest. Gdybyś się tam wpiął, to w tym gnieździe ma zajść rozłączenie świateł, które będą świecić na przyczepce. A jak się nie wpinasz to styki śniedzieją i przestają łączyć, więc światła bledną.

U mnie to gniazdo jest usytuowane pomiędzy tylnym prawym światłem a schowkiem na apteczke. Musiałem odgjąć tę okładzine troche (jak widać na obrazku). Jest ono przypięte do karoserii. Nie pamiętam czy wystarczy przekręcić o 90 stopni i wyjąć czy ścisnąć z tyłu kołek rozporowy i wysunąć. Da się bez wyciągania.

Obrazek

Nie radzę grzebać bez wyciągnięcia odpowieniego bezpiecznika albo zdjęcia klemy z akumulatora, bo można zrobić ładne zwarcie. Lekkie przetarcie probówką zwróciło mi światła, ale powstał śliczny łuk elektryczny i zaczęło śmierdzieć plastikiem :)

Obrazek

Po dokładnym przeczyszczeniu (ja użyłem izopropanolu) wszytsko świeci jak z fabryki. Zaoszczędziło mi to rwania instalacji i ciągnięcia nowych kabli do tylnych lamp.. ufff

edit:
Coś nie poszło z fotkami za pierwszym razem. Jakby linki nie działały to proszę o adres e-mail na PM, wyślę recznie.
edit2:
Już powinno być dobrze z fotosami

kuba20227

#17 Post autor: kuba20227 »

Witam!
Mam następujący problem podłączyłem lampy typu Lexus i nie działają przeciwmgielne w oryginalnych działają co może w tych lampach nie łączyć ? Czy też może być wina tej wtyczki ?

darkb
Mieszkaniec
Posty: 205
Rejestracja: 11 kwie 2013, 23:21
Imię: Darek
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira B
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#18 Post autor: darkb »

koledzy a może podalibyście rozpiskę na którym pinie jest zasilanie od którego światła ponieważ nie działa mi światło przeciwmgielne i światło cofania , a przynajmniej wiadomo by było które piny zmierzyć aby być pewnym i dalej najwyżej szukać problemu gdzie indziej

darkb
Mieszkaniec
Posty: 205
Rejestracja: 11 kwie 2013, 23:21
Imię: Darek
Lokalizacja: Łódź
Auto: Opel Zafira B
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#19 Post autor: darkb »

Koledzy mam wielki problem i potrzebuję waszej pomocy. Tylne światło przeciwmgielne zniknęło z dnia na dzień. Zarówka sprawna , bezpieczniki też przekaźniki działają , włącznik świateł p-mgielnych działa bardzo dobrze na zegarach pojawia się kontrolka włączonego przeciwmgielnego, a śwaitła nadal brak.
Podłączyłem przyczepkę do swojej Zosi i na przyczepce normalnie świeci się przecimgielne a na aucie brak.
Czysciłem styki z prawej strony auta w złączce i nadal bez zmian. pomożcie co jeszcze szukać

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#20 Post autor: Rybka »

Gniazdo przyczepki 7 czy 13 pin?
Jeśli 13 to w gnieździe jest taki mikro wyłącznik który wyłącza światło w aucie gdy jedziemy z przyczepką.
Zerknij do gniazda może coś nie tak z tym wyłącznikiem.

Wpięty adapter z 13 na 7 też będzie wyłączał przeciwmgielne z tyłu.

Awatar użytkownika
Onemanband
Debiutant
Posty: 33
Rejestracja: 29 paź 2016, 16:48
Imię: Adam
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira A 2.0 DTI
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:
Kontakt:

#21 Post autor: Onemanband »

Witam. Jestem nowy na ZKP. Zafirę A mam od kilku tygodni. W zeszły czwartek musiałem pojechać do Wiednia i wróciłem w sobotę. ZA sprawiła sie nadspodziewanie dobrze. Trzy drobne problemy wykryte w drodze:
1) W czasie powrotu do W-wy podczas sporej mgły nacisnąłem tylne przeciwmgielne (obok ściemniacza deski). Zapaliła sie kontrolka na desce - wydawałoby się ok. Po kilku minutach zgasła. Nie wiem czy z tyłu lampa się świeciła, bo cały czas prowadziłem i ciężko zajrzeć za auto :) . Próba ponownego włączenia nic nie daje. Kontrolka na desce co drugie wciśnięcie mignie przez ułamek sekundy i to wszystko. Z tyłu światła nie ma - sprawdziłem na postoju. Bezpiecznik ok. Czy to może być jedynie spalona żarówka? Podejrzewam sam włącznik na desce - może wystarczy przeciścić styki? Jak się go wyjmuje, by nie złamać go lub porysować elementów obudowy?
2) Przy okazji stwierdziłem brak podświetlenia tablicy rejestracyjnej, ale śruby w oprawkach są tak zapieczone że normalny wkrętak odpada. Mam nadzieję, że to tylko przepalone (obie) żarówki. Rozwiązany. Przy próbach odkręcnia śrub - wbijanie lekko wkrętaka, by "wyrzezać" oparcie dla niego najpierw zaświeciła prawa; po kilku dalszych uderzeniach lewa. Wniosek - zaśniedziałe połączenia, pod wpływem drgań od uderzeń "przetarły się" i zaczęły kontaktować. Póki co świecą, ale trzeba tam zajrzeć i poczyścić jak się ociepli :)
3) Schowek przed pasażerem - brak światła. Żarówka ok, bezpiecznik ok.
Rozwiązany - była 10W żarówka i musiała dość długo się świecić, bo plastik uczwytu blaszki jednego z biegunów nieco się roztopił i blaszki się nie stykały choć powinny. Delikatne podgięcie załatwiło sprawę. I oczywiście nowa żarówka 5W
Będę wdzięczny za rzaczowe rady ad pkt 1.
Pozdrawiam.
Onemanband
_________________
Bez muzyki życie byłoby pomyłką
Bez muzyki życie byłoby pomyłką

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#22 Post autor: Aliass »

Witajcie. Nie umiem zlokalizować usterki.

Nie świeci lewe światło przeciwmgielne. Żarówka i bezpieczniki ok. Brak napiecia na przewodach. Wczesniej poszla żarówka w przednim reflektorze po tej samej stronie. (Nie wiem czy to ma cos współnego). Pozatym walneły równiez światła dzienne. Podejrzewam ze to wina chinskiej marki, ale tez nie wykluczam ze jest to równiez podejrzane. Gdzie szukac usterki :?:
Obrazek

Skasowany użytkownik 16629

#23 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

Przecwmgielnego nie masz tylko po lewej stronie? Dlaczego pytam? Bo po prawej też jest instalacja. Oryginalne Zosie na Europę miały tylko lewy przeciwmgielny i prawy zaślepiony (u mnie tak było w 2001r), kupiłem tylne światła od angola (angole mają dwa światła), podłączyłem i działają obydwa. Sprawdź czy na prawą stronę dochodzi prąd, a jak będzie brak to trzeba dobrze poczytać schemat elektryczny (teraz nie mam czasu nawet) i szukać po kablach gdzie traci się sygnał. Pytanko jeszcze - czy po włączeniu kontrolka na desce się świeci? może włącznik uszkodzony? sprawdź może po włączniku czy jest napięcie

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#24 Post autor: Aliass »

Z prawej strony swieci. W orginale mam 2 takie swiatła.
Obrazek

Awatar użytkownika
kamil12luty
Mieszkaniec
Posty: 235
Rejestracja: 31 mar 2012, 20:24
Lokalizacja: Częstochowa
Model:

#25 Post autor: kamil12luty »

kacza1982 pisze:kupiłem tylne światła od angola
a ja otwornicą nawierciłem dziurkę i wyglada jak oryginał ( za darmo)

Skasowany użytkownik 16629

#26 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

kamil12luty pisze:
kacza1982 pisze:kupiłem tylne światła od angola
a ja otwornicą nawierciłem dziurkę i wyglada jak oryginał ( za darmo)
Też można tak zrobić, ale ja miałem pomarańczowe kierunki i chciałem białe, a tego raczej otwornicą się nie zrobi ;) Przy okazji po prostu dowiedziałem się, że działa prawe.

Michał, skoro prawe działa, to możemy zrobić mały test :D w sobotę możemy podmienić wkład lampy na mój :D, podejrzewam, że jakaś ścieżka nie łączy ;) Co do soboty to PW zaraz pójdzie

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#27 Post autor: Aliass »

Nie ma napiecia na przewodach. ściezki są ok bo podlaczylem pod inny aku.
Obrazek

Skasowany użytkownik 16629

#28 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

Jeżeli nie chce Ci się szukać po kablach to zrób "zworę" od prawego światła i po sprawie ;) To jednak chałupniczy sposób, coś ala tytyrytka, jednak bardzo skuteczny :)

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#29 Post autor: Aliass »

Juz mialem tak robic a sie okazało ze sprawdzałem sciezke z innej żarówki... Problem rozwikłany ;)
Obrazek

bodek510
Debiutant
Posty: 45
Rejestracja: 23 lip 2016, 17:53
Imię: Bogusław
Lokalizacja: Roztocze LTM
Auto: Opel Zafira B 1,9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#30 Post autor: bodek510 »

Ja dzisiaj przez 2 godz próbowałem zrobić przeciwmgielne z prawej strony(orginalnie brak jednego przewodu w wiązce), ale z powodu zajętego garażu odpuściłem do wiosny. Wcześniej myślałem, że mam spaloną żarówkę i dopiero po dłuższych próbach odkryłem że w wiązce jest tylko masa i trzy kable prądowe :oops: .

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”