Dudni w zawieszeniu

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
qcim
Debiutant
Posty: 25
Rejestracja: 14 maja 2015, 02:51
Lokalizacja: Kraków
Model:

#16 Post autor: qcim »

Witajcie.......trochu odświeżę temat.Otóż parę dni temu napisałem post z podobnym problemem ,ale moderator trochu za szybko wrzucił go do kosza,a temat w sumie ciekawy bo nie rozwiązany.Przytoczę mój usunięty do kosza post.

Witajcie ,jak na wstępie napisałem mam nieprzyjemne stukanie z zawieszenia po stronie kierowcy.Piszę tu gdyż wyczerpałem to na co mogłem sam wpaść i zasugerować naprawę mechanikom.Otóż wymieniłem kompletny mcpherson - zostały tylko sprężyny ,amory Sachsa......nie przestało stukać,więc wymieniłem gumy i łączniki stabilizatora...okazało się ,że wymieniłem z dobrego na nowe....nie przestało stukać.Trochu wnerwiony pojechałem znowu do mechanika,aby wykrył usterkę i po ok 20 minutach przyszła diagnoza - przekładnia kierownicza(nie lała,ale miała ona stukać po stronie kierowcy).Mechanik zdjął osłonę gumową (harmonijkę) i poruszał drążkiem kierowniczym w pionie czyli góra-dół ......tam rzeczywiście był luz.Pojechałem więc do fachowców od przekładni kierowniczej i oni także stwierdzili ,że przekładnia jest do naprawy.Więc cóż było robić - wymieniłem przekładnię ....nie przestało stukać ,dodam ,że przy wymianie przekładni wymieniłem też drążki kierownicze i przy okazji nowe osłony gumowe przekładni.Na zdrowy rozum to pozostały mi do wymiany jeszcze elementy wahacza,ale tu już nie bawiłem się w półśrodki tylko kupiłem i założyłem nowe wahacze Febi.....nie przestało stukać.Dodam ,że ok rok temu wymieniłem wszystkie tulejki w tzw.kołysce zawieszenia.Tak więc z elementów zawieszenia to pozostały mi do wymiany tylko końcówki drążków,ale te są w 100% dobre.Ale stukanie nie zniknęło.Dodam też ,że wszystko co tu opisałem wymieniłem w ok.3 tygodnie.W sumie to brakuje mi już pomysłów co to może stukać.Ok rok temu wymieniłem też poduszki pod silnikiem przednią i tylną.Jedynie co mi jeszcze pozostaje do wymiany to chyba poduszki skrzyni biegów gdyż już chyba żadnych gumowych elementów zawieszenia oraz silnika i skrzyni już nie ma.Dodam od siebie ,że inwestuję w nowe elementy raczej z najwyższej półki (amory Sachs,drążki Ruville,wahacze Febi).
Stukanie ,które słyszę występuje już przy niewielkiej prędkości ok 20/30 km/h - oczywiście w wyższej także.Słychać je przy garbach,progach,nierównościach,a co dziwne nie słychać nic na dużych dziurach.
Jak widzicie wymieniłem całe zawieszenie z przodu i stuka jak stukało,mi już pomysłów brak,jeżeli spotkaliście się z podobnym problemem to pomóżcie.
Kiedyś tam miałem podobny problem w Seacie Alhambra i tam się okazało,że winny był nowy amortyzator ....Sachsa (czyżby mój błąd przy zakupie,może lepiej było wybrać Monroe - takie kupiłem do Zafiry na tył i śmigają cichutko).
Jeżeli macie pomysły to bardzo proszę o sugestie i poradę.




Do tego co tu opisałem zrobiłem jeszcze wymianę lewego amortyzatora Sachsa(Przebieg ok.2000 km) - po tej stronie bardziej mi dudniło - wymieniłem na nowego Sachsa.....praktycznie bez zmian.
I oto dosłownie dziś wpisałem mój problem na You tube i o dziwo trafiłem chyba w 10.
Otóż gość w filmiku zasugerował ,że Opel Zafira może mieć dwie różne grubośći/wysokości poduszek amortyzatora.Są one w wysokości 40mm i 43 mm,co robi dużą różnicę w cichej pracy mcphersona.Na portalu all....o znalazłem poduszki amortyzatora zafiry w obu wysokościach i tu najprawdopodobniej jest mój problem .
Podam link do You tube https://www.youtube.com/watch?v=ySKuMUlkMZ8
Link do przykładowej aukcji alle...o z poduszką o grubości 40mm http://allegro.pl/poduszka-amortyzatora ... 47361.html ,oraz podaję link do poduszki o grubości 43 mm http://allegro.pl/poduszka-amortyzatora ... 46727.html

Tak sądzę ,że to będzie rozwiązaniem moich problemów,ale i zapewne nie jednego z Was.
Dam Wam znać jak wymienię te poduszki czy jest efekt.

Awatar użytkownika
in4matik
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 11 kwie 2010, 11:27
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira A 1.8 116KM
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#17 Post autor: in4matik »

Witam

temat mnie bardzo zainteresował ponieważ w jednym aucie mam takie dudnienie po jednej stronie od jakiegoś czasu (pojawiło się po wymianie przednich piast) a w drugim aucie jestem tuż przed wymianą amortyzatorów, poduszki już kupione firmy SACHS 802 052, ale nigdzie w internecie nie jestem w stanie znaleźć jaką grubość mają te poduszki.
pozdrawiam
Piotrek
Zafira A 1.8 16V X18XE1 2000
Zafira A 1.8 16V Z18XE 2004
Honda CB750 1998

Awatar użytkownika
arebuk
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:58
Imię: Marcin
Lokalizacja: Ruda Śląska
Auto: Zafira B Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER

#18 Post autor: arebuk »

Witam, mam taką zagwozdkę coś bardzo stuka/szura/wali z przodu gdy auto przejeżdża przez poprzeczne przeszkody próg zwalniający/duża dziura , taki dźwięk szurania/przesuwania i stuk na końcu, odgłos dochodzi z lewej strony i niestety ta lewa strona siedzi znacznie niżej (parę cm) niż prawa, podejrzewam coś z mcphersonem, łożysko, poduszka lub amor, wymienić trzeba parami czyli cały przód więc koszty będą znaczne (przypuszczam ok. 2tys) bo być może sprężyny też,, Zosia już swoje lata ma i przebieg też (280kkm) , nie wiem czy warto inwestować w nowe części czy nie kupić używanych kolumn, przerabiał ktoś taki temat? pozdrawiam

Awatar użytkownika
in4matik
Świeżak
Posty: 21
Rejestracja: 11 kwie 2010, 11:27
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira A 1.8 116KM
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#19 Post autor: in4matik »

Witaj

w Twoim przypadku może być zużyty amortyzator lub pęknięta sprężyna

wymieniałem ostatnio przednie amortyzatory razem ze wszystkimi elementami mcpersona z wyłączeniem sprężyn bo były w miarę nowe. Oto koszty:

WYMIANA AMORTYZATORÓW
Amortyzator (SACHS) 175,61
Amortyzator (SACHS) 189,99
Odbój amortyzatora (SACHS) - KOMPLET 34 zł
Łożysko mocowania amortyzatora (SACHS) - 2 szt. 102 zł
Mocowanie amortyzatora (SACHS) - (poduszka) -2 szt. 130 zł
Łącznik stabilizatora (FEBI BILSTEIN) 2 szt. 128 zł
wymiana 250 zł - AUTOSERWIS PIASECZNO

wszystkie części kupowane w internecie http://katalog.mroauto.pl/ - mają naprawdę dobre ceny i wysyłają za pobraniem.

nawet jak dołożysz do tego sprężyny to do 2000 zł nie dojdziesz tym bardziej, że można wybrać sobie części tańszej firmy niż SACHS
jeśli chodzi o sprężyny to odradzam KYB, miałem z nimi duży problem pomimo, że producent deklarował, że pasują do mojego auta, potem zamieniłem na LESJÖFORS i z tych jestem zadowolony.
pozdrawiam
Piotrek
Zafira A 1.8 16V X18XE1 2000
Zafira A 1.8 16V Z18XE 2004
Honda CB750 1998

Awatar użytkownika
arebuk
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:58
Imię: Marcin
Lokalizacja: Ruda Śląska
Auto: Zafira B Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER

#20 Post autor: arebuk »

Szukając budżetowych rozwiązań na przednie zawieszenie natrafiłem na amory Kraft, co o nich sądzicie ??
http://allegro.pl/kraft-amortyzatory-pr ... 18645.html

Awatar użytkownika
arebuk
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:58
Imię: Marcin
Lokalizacja: Ruda Śląska
Auto: Zafira B Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER

#21 Post autor: arebuk »

No i wymienione, tylne sprężyny i amory samodzielnie :) , a przód z racji braku czasu i ściągacza do sprężyn w warsztacie :), teraz można jeździć , Zośka fajnie się drogi trzyma, sztywna i wysoka :) .

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#22 Post autor: SD72 »

arebuk pisze:i wysoka
Mozesz zmierzyc jaka masz wysokosc z tylu :?: ( tak na szybkiego miedzy podlozem a jakims punktem na zderzaku tylnim)

Chcialem porownac bo jeszcze sprezyn nie wymienialem ( oczywiscie butle z gazem potraktuje jako bagaz ) :D
Ostatnio zmieniony 24 mar 2017, 13:42 przez SD72, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
arebuk
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 14 wrz 2010, 11:58
Imię: Marcin
Lokalizacja: Ruda Śląska
Auto: Zafira B Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER

#23 Post autor: arebuk »

Sorry że tak to długo trwało, Zofija obciążona LPG oraz ze 30-40kg makulatury w środku :)
Załączniki
IMG_20170406_181053_resized_20170407_082234680.jpg
Ostatnio zmieniony 07 kwie 2017, 08:28 przez arebuk, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”