[FAQ]Tempomat

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#31 Post autor: Lorry »

Jak odepniesz zaślepkę w lewym boczku bagażnika to masz taką jakby skrzynkę i tam są bezpieczniki, od wszystkiego chyba (np gniazda zapalniczek) co tam jeszcze jest to nie wiem dokładnie...

Tempomat to bardziej czujka sprzgła, wiązka i aktwacja w ECU....
bazooki pisze:zy ktoś zna w W-wie elektryka od Opli?
na tą odpowiedź poczekaj jeszcze chwile, zapewne wieczorem coś wyląduje

Anony Mous

#32 Post autor: Anony Mous »

Lorry, i jak postępy przy fitting'u tempomatu?

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#33 Post autor: Lorry »

No jeszcze nie schodziłem z OpComem do niej to raz... Dwa musze jakos dorwać Car Pass'a i sprobuje go wyrwac przez OpComa, ale czy to wyjdzie....

Trzy w którym miejscu trzeba podważyć tą manetkę by wyszła :?: Bawiłem się w pt i nie mogłem nic takiego znaleźć :|



Krótki tutorial (fotki zapożyczone od kolegów z vectraklub.pl oraz astra-h.ru)

1. sprawdzamy czy mamy czujnik na pedale sprzęgła. Widać go jak się popatrzy lusterkiem przy wciśniętym pedale sprzęgła na maxa i przyświeci latarką (widac szary i czerwony kolor). CDTI mają go zamontowanego fabrycznie. Przed założeniem trzeba ściągnąc z niego jakąś blokade...ale nie wiem dokłądnie co i jak bo tego nie robiłem.

tak wygląda ten czujnik:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

2. Tu go widać jak jest zamontowany:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

3. A tak mamy, jak go nie ma (ta fotka jest z VC):
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

4. Wiązka jest doprowadzona nawet jak czujnik nie jest zamontowany fabrycznie. Choć może się zdarzyć, że w zupełnych golasach jej nie ma (fotka z AH, więc u nas pewnie identycznie).
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

5. Wiec jeśli nie mamy czujnika to go zakładamy i podłączamy kostkę
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

6. Zakładamy manetkę. Pod spodem manetki jest taki rowek zaznaczony strzałkami na fotce. Wkładamy do niego klucz sześciokątny jak na fotce, tylko o dużo mniejszej średnicy…. ok 1mm. Wkładamy kluczyk i ciągniemy za manetkę. Kluczyk zwalania zapadkę i manetka schodzi bez problemu. Potem wciskamy nową manetkę i tyle. Wciskamy z powrotem kołnież gumowy i śladu nie ma.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

7. A potem op com albo tech2 i aktywacja w 4 zakałdkach:

1. Engine Variant configuration - cruise control - modify to present
2. IPC Variant configuration - cruise control - modify to present
3. CIM steering Variant configuration - cruise control - modify to present
4. CIM steering Variant configuration - country code - modify to - wybrac kraj inny niż GB
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Lorry, łącznie zmieniany 1 raz.

marcolub

#34 Post autor: marcolub »

Lorry pisze:Ja dam małą podpowiedź (bardziej dla benzyn bo to w nich raczej nie ma czujnika przy sprzęgle): W pt sprawdzałem czy mam to cholerstwo i mimo dziwnych wygibasow i użycia siostry nie dało się sprawdzić czy to tam jest. Inaczej trzeba by rozebrać poł Zośki :/

W celu upewnienia się czy nalezy zakupić:
1) Wcisnąć ręką sprzęgło do oporu
2)Wymacać szczyt dźwigni sprzęgła
3)Polożyć na szczycie palec i puszczać powoli sprzęgło

Jesli poczujemy ze nasz palec coś wciska to czujnik ten mamy :D
Ja poprostu wziąłem lusterko, wcisnąłem pedał sprzęgła i zaświeciłem latarką (jak dentysta) w lusterko....widać jak na dłoni i nie trzeba paluszka miażdżyć tymbardziej siostry :lol:

lapm

#35 Post autor: lapm »

W 1.9CDTI zdazylo sie komus, ze nie bylo tego czujnika, bo czytalem, ze niby wszystkie disle maja?

Lorry
Zafiromaniak
Posty: 2370
Rejestracja: 04 lut 2009, 11:41
Imię: Grisza
Lokalizacja: KR/WF
Auto: Direct, OPC i BiałaStrzała
Model: ZBZAAF
Oznaczenie silnika: Z22yh20LET

#36 Post autor: Lorry »

Wydaje mi się że ma zdecydowana wiekszość, mogą nie mieć 100 i 120 w wersji absolutny golas, ewentualnie 110 w 1.7 tez jako golasy

kubik_CDTi

#37 Post autor: kubik_CDTi »

Każdy diesel ma.
Praktycznie tylko 1,6 i 1,8 benzynowe są pomijane.
Patrzmy po hamulcach,wszystkie poza tymi mają tarcze 308mm,a te dwa 286mm bodajże(próg założenia 15tki)Tak samo jest z wygłuszeniami,osłonami itp.
Pozdrawiam

andwi
Przeglądacz
Posty: 53
Rejestracja: 19 mar 2010, 20:26
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Tychy
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z16XER
Gender:

#38 Post autor: andwi »

Witam, czy jest kilka rodzajów manetek z tempomatem?
Właśnie kupiłem sobie taką manetka i przy próbie założenia okazało się, że nie pasuje. W ogłoszeniu było wyraźnie że to jest do Zafirki B.

miałczyk76
Bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 16 maja 2010, 18:02
Lokalizacja: warszawa
Model:

#39 Post autor: miałczyk76 »

andwi pisze:Witam, czy jest kilka rodzajów manetek z tempomatem?
Właśnie kupiłem sobie taką manetka i przy próbie założenia okazało się, że nie pasuje. W ogłoszeniu było wyraźnie że to jest do Zafirki B.
Może ci wysłał do Viki :D Zapodaj fotkę to obadamy.Używki czasami mogą być popsute nie lepiej kupić nówkę :P
Tu kolę sprzedaje tą twoją manetkę popytaj co i jak może się pomylił lub coś źle robisz :)
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=2398
Ostatnio zmieniony 27 lis 2017, 19:35 przez Bodek, łącznie zmieniany 1 raz.

andwi
Przeglądacz
Posty: 53
Rejestracja: 19 mar 2010, 20:26
Imię: Andrzej
Lokalizacja: Tychy
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z16XER
Gender:

#40 Post autor: andwi »

Sprawa się wyjaśniła. Facet mi przysłał manetkę do Vectry. Jeżeli do Zafiry są inne, no to nie ma szans żeby weszło

miałczyk76
Bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 16 maja 2010, 18:02
Lokalizacja: warszawa
Model:

#41 Post autor: miałczyk76 »

kaliope pisze:Napisałem z ciekawosci do stachowiaka w sprawie ceny manetki, oto kopia odpwiedzi:

jeżeli chodzi o interesujący Pana przełącznik kierunkowskazów z tempomatem odpowiedni do tego modelu Opla Zafiry B, to możemy zaoferować go nowy i oryginalny GM/Opel w cenie 99 zł.
Coś mi się nie chce wierzyć że to orginał lub taka cena :P Może bez tempomatu to się zgodzę .Oni mają ceny mniejsze niż w ASO ale nie trzykrotnie :D Jak ktoś kupi niech się pochwali :lol:

marcolub

#42 Post autor: marcolub »

Przy okazji wgrania softu w ASO aktywowałem tempomat od miałczyka i śmiga wzorowo!!!! Dzięki

Awatar użytkownika
radmar1702
Bywalec
Posty: 159
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:39
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Model:

#43 Post autor: radmar1702 »

Witam ja moją zosie B sprowadziłem z Belgii ma fabryczny tempomat no ale jest mały ból nie umiem go właczyć jak by wogule się nie załączał i co ja mam teraz zrobic z tym hmm?? :roll:

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#44 Post autor: MieHor »

Jeśli jest sprawny musisz go aktywować

Awatar użytkownika
radmar1702
Bywalec
Posty: 159
Rejestracja: 14 maja 2010, 10:39
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Model:

#45 Post autor: radmar1702 »

koledzi mam ten czujnik pod pedałem sprzegła ale jest małe ale jak wcisne sprzegło czujnik ten nie odbija tzn ten tłoczek co jest w nim moge ręka wyciagać i są jakoś 2 pstrykniecia jak go wiciagne i puszcze padał sprzegła on sie wdusi i juz jest lipa spowrotem nie odbije. czy ktos mi może powiedziec co jest grane ??? chciał bym powiedziec że tempomatu nie moge włączyc wogule:(

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”