[A] [B] [C] Jaki olej do diesla/benzyny ?

Posty na tematy techniczne, które nie pasują do żadnego innego działu technicznego, np. HowTo, porady wykonane przez użytkowników.

Moderator: Mariusz

Wiadomość
Autor
dabu
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 27 paź 2015, 15:18
Imię: Damian
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: OPEL ZAFIRA B 1,8 Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#631 Post autor: dabu »

Witam Panowie . Chcę wymienić olej z GM duzo mi go żarło .
Auto Opel Zafira b 2008 Typ Silnika: Z16XER 1.6
Przebieg 175 000.
Na jaki olej zamienić ?
Oczywiście benzyna
Ostatnio zmieniony 20 lut 2017, 14:13 przez dabu, łącznie zmieniany 1 raz.

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#632 Post autor: tomek evo »

Na Specolu Gold 5w40 zużycie oleju zwykle spada w porównaniu do innych olejów tej lub bliźniaczej lepkości. Dużo to znaczy ile? Jak dolewasz kilka litrów na 10 tys. to nie ma się co czarować, ze zmiana oleju znacząco poprawi sytuacje ale jak np. zużycie wynosi nie więcej niż 1,0-1,5l /10 tys. km to spadek zużycia może być odczuwalny. Znam przypadek, że zużycie po przejściu na Specola Golda 5w40 spadło z ok. 1litra dom200-300 ml. Mi w dostawczym Renault Master 3.0d dci po przejściu na Specola Golda z Motula X-Cessa spadło spalanie oleju od wymiany do wymiany z ok 2-3 litrów do ok. 1 litra.
Przypadkiem nie stosuj 10w40 bo bardzo zużycia oleju nie zmniejszysz ale za to przyspieszysz zużycie silnika.

KangolOPC
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 15 lut 2017, 19:00
Lokalizacja: Lubelskie
Model:

#633 Post autor: KangolOPC »

Panowie posiadam OPC z 2002r w książce serwisowej był lany 5w40 ostatni serwis byl zalany 10w40 czy przejscie na 5w30 zaszkodzi :?: czy wrócić na 5w40 :?: za liczniku ori 244tys czysta benzyna
Ostatnio zmieniony 22 lut 2017, 00:00 przez KangolOPC, łącznie zmieniany 1 raz.

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#634 Post autor: tomek evo »

Wróć do 5w40 nic się nie stanie.

dabu
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 27 paź 2015, 15:18
Imię: Damian
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: OPEL ZAFIRA B 1,8 Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#635 Post autor: dabu »

Ok to kupię ten olej Olej Specol Gold 5W40 4L PRAWDZIWY SYNTETYK ?

dabu
Świeżak
Posty: 12
Rejestracja: 27 paź 2015, 15:18
Imię: Damian
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: OPEL ZAFIRA B 1,8 Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#636 Post autor: dabu »

"Użytkowałem AH 1,7 Isuzu do 210 tys. km i tylko na GM. Wymiana raz w roku, najczęściej po 10 -12 tys km, bo tyle przejeżdżałem. Silnik suchy i nie brał oleju". Właśnie mój silnik jest jeszcze mokry , brudny od oleju . Ma to jakieś znaczenie?
Takie pytanie mam jeszcze robić to płukanie przed wymianą oleju czy nie trzeba ?
Jakby czasem nie było Olej Specol Gold 5W40 4L PRAWDZIWY SYNTETYK , to jaki inny wziąć ? cena nie ważna .
Ostatnio zmieniony 09 mar 2017, 15:25 przez dabu, łącznie zmieniany 1 raz.

michal_kubek
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2017, 22:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódzkie
Auto: Opel Zafira B 2.0T 200km , sport
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#637 Post autor: michal_kubek »

Witam. Zamierzam się do wymiany oleju Zafira b Z20LER. Co powiecie na płukankę silnika przed wymianą z firmy LiquiMoly a później zalanie olejem 5w-30 też firmy LiquiMoly?

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#638 Post autor: SD72 »

zalanie olejem 5w-30 też firmy LiquiMoly

Wprawdzie mam inny silnik ale jestem zwolennikiem oleju LM i polecam

Stosuje u siebie ...

Obrazek

Jesli chodzi i plukanke to wybralem Archoil 2300


Obrazek
Ostatnio zmieniony 27 mar 2017, 16:11 przez SD72, łącznie zmieniany 2 razy.

michal_kubek
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2017, 22:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódzkie
Auto: Opel Zafira B 2.0T 200km , sport
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#639 Post autor: michal_kubek »

Ostatnio zmieniony 27 mar 2017, 22:48 przez michal_kubek, łącznie zmieniany 1 raz.

tomek evo
Mieszkaniec
Posty: 229
Rejestracja: 10 sie 2013, 22:25
Imię: Tomek
Lokalizacja: inąd
Auto: Skoda Superb Kombi
Model: TDI
Oznaczenie silnika: CFGB
Gender:
Kontakt:

#640 Post autor: tomek evo »

O tym oleju LM toptec 4600 5w30 i jego klonie Meguinie Effiency 5w30 pisałem wielokrotnie. Jeśli ktoś potrzebuje oleju z normą C3 to bardzo dobry wybór - moim zdaniem lepszy od Motula X-cleana. Jeśli jednak nie potrzebujemy normy C3 to od tego Special Tec-a jest wiele lepszych olejów. Z koncernu Liqui Moly mamy w pełni syntetyczny (baza PAO) olej Liqui Moly Synthoil High Tech 5w40:
http://lejolej.pl/pl/p/Liqui-Moly-Synth ... -40-5L/109
lub jego klona Meguin Super Leichtlauf 5W40
Ten olej świetnie się sprawdza w CDTI bez dpf-a. Mam go obecnie zalanego u siebie (drugi raz) i uważam, że za tą cenę nie dostaniemy lepszego oleju.

michal_kubek
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2017, 22:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódzkie
Auto: Opel Zafira B 2.0T 200km , sport
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#641 Post autor: michal_kubek »

Wybrałem płukankę LiquiMoly, olej top tec 4600 i ceratec też z LiquiMoly . Piercionkow nie wyplukalo więc chyba pacjent będzie żył 😀

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#642 Post autor: Piasek »

Odnośnie specyfiku o nazwie Ceratec z LM:
znajomy wiejski listonosz ujeżdżający swojego Peugeota 106 1.1 60KM zanotował znaczny wzrost konsumpcji oleju (oni tam robią bardziej motogodziny niż przebieg bo tego wychodzi jakieś 1500km miesięcznie ale motogodzin no to jak 7:30 odpali pod domem to o 16tej go gasi) do poziomu 3L na miesiąc 15W-40.
Naczytał się reklam, zainwestował, zalał, wszystko zgodnie z procedurami.
Przez pierwszy miesiąc konsumpcja oleju spadła o ok 1L. Obecnie, po 3m-cach żłopie jak żłopał te same 3L oleju miesięcznie.
Wypada zatem napisać że Ceratec to taki sam "cud-preparat" jak wszystkie inne podobnego przeznaczenia: wlane w sprawny silnik nic nie pomogą, nie pomogą tym bardziej zastosowane w już podjechany i zmęczony życiem motor.

michal_kubek
Świeżak
Posty: 18
Rejestracja: 22 mar 2017, 22:27
Imię: Michał
Lokalizacja: Łódzkie
Auto: Opel Zafira B 2.0T 200km , sport
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#643 Post autor: michal_kubek »

Żaden preparat nie zrobi remontu silnika... Ja zastosowałem go raczej zapobiegawczo niż celowo.

Awatar użytkownika
Mawerix
Zafiromaniak
Posty: 542
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:39
Imię: Szczepan
Lokalizacja: [KRA]
Auto: ZB 1.9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: CDTI

#644 Post autor: Mawerix »

Piasek pisze:Odnośnie specyfiku o nazwie Ceratec z LM:
znajomy wiejski listonosz ujeżdżający swojego Peugeota 106 1.1 60KM zanotował znaczny wzrost konsumpcji oleju (oni tam robią bardziej motogodziny niż przebieg bo tego wychodzi jakieś 1500km miesięcznie ale motogodzin no to jak 7:30 odpali pod domem to o 16tej go gasi) do poziomu 3L na miesiąc 15W-40.
Naczytał się reklam, zainwestował, zalał, wszystko zgodnie z procedurami.
Przez pierwszy miesiąc konsumpcja oleju spadła o ok 1L. Obecnie, po 3m-cach żłopie jak żłopał te same 3L oleju miesięcznie.
Wypada zatem napisać że Ceratec to taki sam "cud-preparat" jak wszystkie inne podobnego przeznaczenia: wlane w sprawny silnik nic nie pomogą, nie pomogą tym bardziej zastosowane w już podjechany i zmęczony życiem motor.
Taka samą masz wiedzę na ten temat jak ten listonosz... Nie naprawia się tego typu preparatami silników, służą one jedynie do dbania o właściwą kondycję zdrowej jednostki.... swego czasu zastosowałem podobny środek w Starym poczciwym benzyniaku efektem była cichsza praca silnika, silnik stał się jakby zwawszy nie pisze tu o żadnym przyroscie mocy bo o tym niema co marzyć, poprawiła się kulturą pracy i nic poza tym.

Awatar użytkownika
Piasek
Zafiromaniak
Posty: 1133
Rejestracja: 12 cze 2014, 15:03
Lokalizacja: Piotrków Kujawski
Model:

#645 Post autor: Piasek »

Mi to tam wisi bo ja takowych nie stosuje i nie uważam.
Odniosłem się jedynie do stwierdzenia że wydłuża żywotność silnika.
Jak aplikujesz w sprawny to możliwości sprawdzenia jego działania nie masz żadnej. Po zaaplikowaniu w silnik już życiem zmęczony jego działanie było/jest żadne.
Dla mnie po prostu wyrzucone 80zł

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna technika”