Problem z pierwszym odpaleniem auta - przyczyny i naprawa

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#556 Post autor: Dziadek13 »

t.jurek pisze:Pytanie jest takie czy ten oszukacz o którym piszecie w tym temacie ma za zadanie grzanie dłużej świec czy coś jeszcze??
To jest to samo co byś dziennie odłączał wtyczke od czujnika temp tyle że automatycznie to robi czy silnik zimny czy ciepły, teraz masz grzanie jak jest temperatura poniżej zera do +4 jak cieplej to nie grzeją a ten oszukacz ecu oszukuje go że jest np -5' nawet latem.
Nie buduj żadnych pompek jak wymienisz uszczelniacze trawersów oraz układ paliwa to wyżóć wszystkie gadżety które zabudowałeś bo one ograniczają przepływ paliwa a to jest złe dla pompy paliwa.
Ostatnio zmieniony 15 lut 2017, 20:31 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

t.jurek

#557 Post autor: t.jurek »

Witam


Efektem po wymianie pompy vacum i uszczelniaczy trawersów efekt jest taki że:

- nie kopci już na niebieskawo więc coś chyba pomogło

- Stara pompa nie dawała odpowiednich parametrów nowa daje lecz niestety na jałowym kręci się tylko do niecałych 4 tyś a na biegach niby moc wzrosła lecz czuć, że chciałby więcej ale nie może co to jest??

- co do porannego odpalania to po wyrzuceniu zaworków zwrotnych i pompki ręcznej odpala tak samo jak odpalał więc raczej problem ze świecami

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#558 Post autor: Dziadek13 »

To teraz trza zająć się doładowaniem jeśli o moc.
Sprawdzenie czy egr dobrze zamyka a nie upuszcza doładowania w wydech tym bardziej że egr nie pracuje po wyżej 2500obr bo ciśnienie od strony turbo powinno być większe niż od strony wydechu.
Masz silnik DTL ?.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2017, 18:04 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

t.jurek

#559 Post autor: t.jurek »

Tak mam silnik dtl.

Dodam że oczywiście przy wymianie trawesów zdjąłem kolektor dolotowy i wyczyściłem egr i sprawdziłem czy działa poprzez wciśnięcie go i zaślepienie króćca(egr lekko się cofnął ale lekko i trzymał) po odpuszczeniu króćca wrócił do swojego stanu.

Odpinałem przepływomierz i było tylko gorzej bo w ogóle stracił moc

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#560 Post autor: Dziadek13 »

To przetestuj to i sprawdź czy wszystkie koniki wróciły do zagrody.
http://www.zafiraklub.pl/viewtopic.php?t=21562
Na samym dole.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2017, 19:27 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

t.jurek

#561 Post autor: t.jurek »

Wszystko dobrze tylko widzę że ten układ wpina się w elektroniczny egr a ja mam zafke z 2000r. i mam podciśnieniowy

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#562 Post autor: Dziadek13 »

t.jurek pisze:mam podciśnieniowy
Bo to jest do podciśnieniowego czytaj uważnie.Napisałem ci na dole tego postu dałem porade jak założyłem do mojego DTL i też mam podciśnieniowy.Oczywiście pisałem tam też o elektrycznym.

Wojtek.

#563 Post autor: Wojtek. »

Witam, mam problem z moją Zafirą A 2001 rok 2.0DTI. Mianowicie jakiś tydzień temu auto podczas jazdy 3 razy przerwało. Postało może godzinę pod domem i nie można było go odpalić. Musiałem wziąć drugie auto i tak po powrocie (jakieś 3 godziny potem) spróbowałem Zafirę na nowo odpalić i odpaliła, wszystko w porządku. Tak jest tylko gdy nie złapie temperatury. Nagrzeje się i nie można jej zgasić, bo potem nie odpala (jeśli odpali to faluje na obrotach, trzeba gaz w podłodze trzymać, żeby nie zgasła) i świeci się kontrolka od wentylatora. Miał ktoś taki problem?

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#564 Post autor: Janus »

Wojtek. pisze:Witam, mam problem z moją Zafirą A 2001 rok 2.0DTI. Mianowicie jakiś tydzień temu auto podczas jazdy 3 razy przerwało. Postało może godzinę pod domem i nie można było go odpalić. Musiałem wziąć drugie auto i tak po powrocie (jakieś 3 godziny potem) spróbowałem Zafirę na nowo odpalić i odpaliła, wszystko w porządku. Tak jest tylko gdy nie złapie temperatury. Nagrzeje się i nie można jej zgasić, bo potem nie odpala (jeśli odpali to faluje na obrotach, trzeba gaz w podłodze trzymać, żeby nie zgasła) i świeci się kontrolka od wentylatora. Miał ktoś taki problem?
Bez zczytania błędów to jak wróżenie z fusów. Ale podejrzewam jakieś problemy z określeniem temperatury silnika przez sterownik pompy i wentylatorów... Coś z czujnikiem/wiązką czujnika albo sterownikiem na pompie
Janusz

t.jurek

#565 Post autor: t.jurek »

Witam u mnie po wymianie trawersow skończyło się lekkie kpcenie na niebiesko !!!! Super. Niestety kolejna pompa vacum okazała się niesprawna ( zalała przewody podciśnieniowe olejem). - jest to powód trybu awaryjnego. Co do porannego odpalania mam pewność że to wina świec i powoli kończącej się pompy. Na dzień dzisiejszy auto stoi u speca od komputera i cieszy to że po naprawach nie wykrywa bledow

bancyk1982

#566 Post autor: bancyk1982 »

Witam sedecznie podepne sie żeby nie zaczynać nowego tematu .
W 2012 kupiłem zafirkę A 2.0 DTI 2002 r. przebieg 225 tyś km dokładnie w maju +25 stopni . Następnego dnia miała problem z odpaleniem po niemal roku walczenia i wymianie przelewów ,regeneracji pompy paliwa koszt 1600 zł naprawie rozrusznika i w koncu wymianie świec problem zniknął.4 lata miałem spokój ale w lutym zachciało mi sie uszczelnić silnik bo olejem był cały uwalony od dołu. Mechanik wymienił mi uszczelniacze pod trawersami i sie zaczęło. Po tygodniu nie mogłem odpalic co dziwne dzień wcześniej zrobiłem ok 100 km. Odpala na chwile 4-5 sekund chodzi na wolnych obrotach szarpie i gaśnie a póżniej juz nie odpala dopiero plak pomaga . Ewidentnie gdzieś sie zapowietrza lub pompa znów daje o sobie znac co mozę być przyczyna pomózcie . Czy jest mozliwość że w trakcie wymiany uszczelniaczy pod trawersami aż tak sie zapowietrzyła i właściwe pytanie jak tą pompe odpowietrzyć prawidłowo.

Awatar użytkownika
Rybka
Zafiromaniak
Posty: 2733
Rejestracja: 11 lut 2012, 19:53
Imię: ROBERT
Lokalizacja: Wólka Ogryzkowa[RPZ]
Auto: ZAFIRA B
Model: CDTI
Oznaczenie silnika: Z19DTL
Gender:

#567 Post autor: Rybka »


Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#568 Post autor: Dziadek13 »

bancyk1982 pisze:pytanie jak tą pompe odpowietrzyć prawidłowo.
Pierwsze należy znaleść miejsce zapowietrzania.
Sprawdzenie szczelności układu paliwowego prostym sposobem.

Żeby dobrze sprawdzić szczelność układu paliwowego to zrobić testera do sprawdzenia jeśli nie ma szczelności, ponadto jeśli mamy biały dym a ponieważ wiadomo, że biały dym oznacza ubogą mieszankę która może być z fałszywego powietrza (filtr paliwa i zamian dokonanych na układzie, itp), dlatego zawsze przed podjęciem decyzji czy to jest z winny pompy polecam test zczelności. Do tego potrzebna jest pompa paliwa max 2 bary (np Skoda Felicia pompa benzynowa) przewód paliwowy z pompki podłanczamy do wejścia filtra paliwa od strony baku, pompke zamurzamy w bańce, butelce z paliwem podłanczamy przewodami do akumulatora na czas nabicia przez pompke 2 bary (i tu uwaga nie więcej).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jest to pompa 2 bar podłączona w szereg z zaworem,który zamykamy jak nabijemy te 2 bary jeśli nie ma problemów ze szczelnością układ musi utrzymać to ciśnienie do 2 godzin. Jeśli nie to szukamy gdzie wycieka olej napędowy. Jeśli ta próba została wykonana, a następnego dnia nadal masz problemy z uruchomieniem rano (kiedy są niższe temperatury), to może wskazywać na słabą pompe, uszkodzone świece żarowe.
Można to wykonać w każdy inny sposób podając ciśnienie do filtra paliwa.
A co do odpowietrzana pompy to jak zapali to sama się odpowietrzy i będzie git jeśli nie ma nieszczelności w układzie paliwa.

bancyk1982

#569 Post autor: bancyk1982 »

Dziekuje panowie za pomoc z racji ze miałem słaby akumulator kupiłem nowy i wykonałem mały eksperyment. Postawiłem auto na dużym spadku przodem w dół i dzisiaj po upływie ok 15 godzin od pozstaiwenia tak samochodzu i 4 -krotnym podgrzaniu świec(kolega tak mi poradził ) odpaliła zafirka bez problemu . Nie znam sie na mechanice zbytnio ale według mnie to ewidentne zapowietrzanie sie lub jak to kolega powiedział problem leży w świecach . Jutro umówiłem sie w ASO na podłączenie do komputera ( koszt 98 pln :evil: ) i zobaczymy co mi pokaże ta cholerka.

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#570 Post autor: Dziadek13 »

bancyk1982 pisze: Postawiłem auto na dużym spadku przodem w dół i dzisiaj po upływie ok 15 godzin od pozstaiwenia tak samochodzu i 4 -krotnym podgrzaniu świec(kolega tak mi poradził ) odpaliła zafirka bez problemu
Co ma współnego zapowietrzanie ze świecami jeżeli nie wyskoczył błąd od świec to zostaw je w spokoju podgrzewaj świece raz i po zgaśnięciu kontrolki dolicz jeszcze 5 sek i dopalaj , świece grzeją około 25 sek jak nie przekręcisz kluczyka a jak przekręcisz to one przechodzą w tryb podgrzewania naprzemian po uzyskaniu odpowiedniej temperatury silnika kończą prace.
Ty masz problem z zapowietzaniem układu paliwa i to musisz naprawić.
Wywaliłeś 98zł w kieszeń aso sam im je wcisnołeś.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”