Stuki puki -zawieszenie czy sprzęgło?

Zawieszenie, koła, podwozie, układ kierowniczy, hamulce, opony itp.

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Kamil1906
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 17 kwie 2017, 18:49
Lokalizacja: Gostynin
Model:

#16 Post autor: Kamil1906 »

rafant4011 pisze:
Kamil1906 pisze:Dodam tylko że jak dzisiaj jechałem to raz cicho stuknęło :)
Jak Ci to nie stuka cały czas to, to może być coś innego. Nie poduszka, nie półoś... poducha lub półoś daje "dzwieki" cały czas...
Podejdź do diagnosty lub na warsztat.
To puknięcie ma miejsce gdy dynamiczniej puszczę sprzęgło przy zmianie biegów. Dodatkowo na skrzyżowaniu gdy redukuje bieg do dwójki i skręcam...

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#17 Post autor: rafant4011 »

Kamil1906 pisze:
rafant4011 pisze:
Kamil1906 pisze:Dodam tylko że jak dzisiaj jechałem to raz cicho stuknęło :)
Jak Ci to nie stuka cały czas to, to może być coś innego. Nie poduszka, nie półoś... poducha lub półoś daje "dzwieki" cały czas...
Podejdź do diagnosty lub na warsztat.
To puknięcie ma miejsce gdy dynamiczniej puszczę sprzęgło przy zmianie biegów. Dodatkowo na skrzyżowaniu gdy redukuje bieg do dwójki i skręcam...
A sprawdź tak; rozpędza się do trójki obroty w granicach 1500-2000 i dawaj gazu i zdejmij nogę z gazu, z powrotem noga na gaz i tak kilka razy... nie energicznie tylko delikatnie. Jak będziesz miał pukanie za każdym razem(przy dodawaniu i ujmowaniu gazu) to poducha lub półoś którąś jest uwalona...

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#18 Post autor: Sumik »

Kamil1906, Ciężko coś wywnioskować ze słowa pisanego "coś mi stuka".
Stary, to może być wszystko. Z przodu, z tyłu, z boku. Może i jesteś niecierpliwym człowiekiem ale jak zaczniemy proponować Ci rozwiązania ( bo każdemu kiedyś coś stuknęło ), to wyjdzie że będziesz musiał wymienić pół auta.

Jedz na stację diagnostyczną i tam Ci wszystko powiedzą. Na stację możesz podjechać w każdej chwili :)

Kamil1906
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 17 kwie 2017, 18:49
Lokalizacja: Gostynin
Model:

#19 Post autor: Kamil1906 »

A czy to może być dwumasa? Jakie ona daje objawy?

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#20 Post autor: Bodek »

Jak zrobisz tak jak Rafał napisał i okaże się, że stuka przy puszczeniu gazuto może: zdemontuj półoś, wyczyść i porządnie nasmaruj - zobacz czy pomogło
Ostatnio zmieniony 21 kwie 2017, 20:14 przez Bodek, łącznie zmieniany 1 raz.
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Skasowany użytkownik 6483

#21 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Na kanale wejść pod auto i chwyć prawą półoś i zobacz czy ma luzy na odcinku od zewnętrznego przegubu do mocowania podpory. U mnie półoś miała tam luzy perfidne i po wymianie mam spokój z dziwnymi stukami. Wczesniej wymieniłem kompletna dwumasę a stuki pozostały :lol: :lol: :lol: . A wystarczyło "pomacać" zawieszenie i półosie... :)

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#22 Post autor: Sumik »

Pisząc zapytania co to i jak to już byś podjechał na stację i sprawdził co to... Ale ok. Dlaej odpowiadamy na twoje pytania co puka :)
Kamil1906 pisze:A czy to może być dwumasa? Jakie ona daje objawy?
Zależy od stopnia zużycia.
Jak na jałowym delikatnie dociskasz pedał sprzęgła i czujesz pulsowanie to znaczy że coś się zaczyna dziać.
Jak puścisz sprzęgło to czasami ją słychać, a jak wciśniesz do końca to całkowicie ucichnie.
Bywa że jak się bardziej zużyje i masy zaczynają się rozchodzić to podczas wbijania 1 biegu masz delikatne szarpnięcie tak jak byś wbijał bieg w motocyklu.
Jak jest bardzo zużyta, starło ślizgi i masa się zapadła to sprzęgło może zacząć się ślizgać.
Jak zerwałeś amortyzatory na masach i straciłeś osiowość mas to tak napier.....la że masz uczucie że zaraz buda się rozleci.

Podczas jazdy możesz na 3 biegu dać jej w gaz a potem puścić i hamować silnikiem, w momencie gdy lewarek się trzęsie to mogą być oznaki dwumasy. Mogą to tez być oznaki zerwanej poduszki.

Półoś a najczęściej przegub na łamanej prawej półosi albo się wyciera w środku, jak jest trójpalczasty albo czasami wyrabia się wieloklin na tym drugiego typu. Też potrafi bić podczas przyspieszania i podczas jazdy z jakąś prędkością. Nie ma reguły.

To tak w skrócie. Ja dalej proponuję podjechać na stację i sprawdzić. Koszt 20 zł :)

Kamil1906
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 17 kwie 2017, 18:49
Lokalizacja: Gostynin
Model:

#23 Post autor: Kamil1906 »

Odświeżam temat. Otóż po Waszych wpisach stukanie ucichło. Byłem u Mechanika , jeździł i nic nie puknelo. Dzisiaj chłodniejszy dzień i pojechałem umyć auto. Wracając z myjni znów zaczęło tak nawalać jak nie wiem. Zglupialem. Mieliście takie objawy?

Awatar użytkownika
rafant4011
Zafiromaniak
Posty: 6706
Rejestracja: 29 wrz 2014, 15:53
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Włochy[ESK]
Auto: Zafira B
Model: Cosmo
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#24 Post autor: rafant4011 »

Kamil1906, jedź do swojego mechanika z tymi objawami...

Kamil1906
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 17 kwie 2017, 18:49
Lokalizacja: Gostynin
Model:

#25 Post autor: Kamil1906 »

Klubowicze, byłem u swojego mechanika. W ostatnim czasie oprócz stuków doszło rownież szuranie tak jakby tarcz, a jeszcze następnie terkotanie przy skrętach. Jak się okazało było uszkodzony zacisk hamulcowy, a właściwie jego jarzmo. W ogóle nie dokręcone. Koszt naprawy 50 zł :)

Awatar użytkownika
piokraz
Przeglądacz
Posty: 57
Rejestracja: 22 maja 2010, 20:07
Imię: Piotr
Lokalizacja: Gdańsk-Kościerzyna
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI 120 km
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19dth

#26 Post autor: piokraz »

Witam
Chciałbym się podłączyć do tematu. U mnie słychać delikatne "puknięcie" z przodu wydaje się że to z lewej strony, ale pewności nie ma. Słychać to w czasie jazdy w korku i kiedy odejmują nogę z gazu i to nie zawsze ( Czasami jak dodaję gazu też słychać). Byłem na stacji diagnostycznej wyszarpali posprawdzali i nic nie stwierdzili, byłem u mechanika, też stwierdził że słyszy taki stuk, ale nie potrafi go zlokalizować. Macie jakieś pomysły. :(

Kamil1906
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 17 kwie 2017, 18:49
Lokalizacja: Gostynin
Model:

#27 Post autor: Kamil1906 »

Stuki w aucie to ciężki temat. Ja gdy miałem Vectrę to też coś strzelało. Szarpaki nic nie wykazywały. Co się okazało, gdy mechanik zaczął szukać...padniete poduszki amortyzatora. Wymienił i było Ok. Zmień mechanika :)

Awatar użytkownika
piokraz
Przeglądacz
Posty: 57
Rejestracja: 22 maja 2010, 20:07
Imię: Piotr
Lokalizacja: Gdańsk-Kościerzyna
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI 120 km
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19dth

#28 Post autor: piokraz »

Dzięki za podpowiedź. Mechanik jest sprawdzony. Bo nikt oprócz mnie i właśnie jego nie słyszał tego pukania. Trzeba było auto u niego zostawić aby pojeździł nim, bo jak się chciało pokazać o co chodzi to ni cholery nie było słychać.
Znalazłem w Necie coś takiego :Sposób na stukanie
Ostatnio zmieniony 15 maja 2017, 08:18 przez piokraz, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Podwozie”