Nie zapala się kontrolka "Elektronicznie sterowane...&q

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
awiator
Debiutant
Posty: 25
Rejestracja: 05 cze 2014, 21:59
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Pabianice
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

Nie zapala się kontrolka "Elektronicznie sterowane...&q

#1 Post autor: awiator »

Cześć Wszystkim,
Ja mam dość nietypowy problem. Otóż od miesiąca posiadam ZA. Ostatnio przeglądając forum pod kontem niedziałającej klimy natrafiłem na powyższą kontrolkę, która powinna się zapalać po przekręceniu kluczyka a gasnąć po uruchomieniu silnika. Niestety u mnie ona się w ogóle nie zapala.
Dziś rozebrałem zegary bo myślałem, że to przepalona żarówka ale w ZA w przeciwieństwie do starej VB żarówek jest jak na lekarstwo a za kontrolki w większości odpowiedzialne są diody. Po podaniu napięcia na pin w liczniku odpowiedzialny za tą kontrolkę ona zaświeciła się.
Gdzie w takim razie podział się sygnał?
O ile dobrze wygooglowałem za zapalanie i gaszenie tej kontrolki jest odpowiedzialny sterownik wentylatorów ukryty pod błotnikiem.
Czy ktoś ma może schemat złącza dla tego sterownika abym mógł kolokwialnie mówiąc "przedzwonić" przewód oraz zmierzyć poziomy napięć na nim?
Co prawda nie działa mi klima (jeszcze nigdzie z tym nie byłem) ale być może uszkodzony jest sterownik wentylatorów?
Tak w ogóle od początku zastanawia mnie brak wentylatora klimatyzacji ale ostatnio wymieniając chłodnicę szukałem jakiejś luźnej wtyczki albo obciętych kabli i nic takiego nie znalazłem. Główny wentylator zdaje się działać poprawnie.

Za wszystkie sugestię z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#2 Post autor: Aliass »

Mogłbys wstawic zdjecie tej kontrolki :?:
Obrazek

awiator
Debiutant
Posty: 25
Rejestracja: 05 cze 2014, 21:59
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Pabianice
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#3 Post autor: awiator »

Chodzi o tę kontrolkę:
Obrazek

Awatar użytkownika
MarcinO
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 15 sty 2017, 18:03
Lokalizacja: Susiec
Model:

#4 Post autor: MarcinO »

@awiator, jedyne co mogę podpowiedzieć w zeszłym roku w swojej ZA wymieniałem chłodnicę klimatyzacji wyciągnąłem starą wraz z wentylatorem ,czekając na nową przez kilka dni jeździłem bez podpiętej wtyczki do wentylatora chłodnicy klimy i miałem taki sam objaw jak u Ciebie.
Obrazek

Skasowany użytkownik 3135

#5 Post autor: Skasowany użytkownik 3135 »

awiator, który masz rok produkcji swojej Zafiry?

awiator
Debiutant
Posty: 25
Rejestracja: 05 cze 2014, 21:59
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Pabianice
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#6 Post autor: awiator »

@daro105. Moje autko jest wyprodukowane w 2003 ale rok modelowy to 2004.

@MarcinO. Ja właśnie nie mam tego wentylatora od klimatyzacji ale jak wymieniałem chłodnicę wody to dokładnie obejrzałem wiązkę i nie widziałem tam ani wtyczki ani pozostałości po wtyczce tego wentylatora. Wiele osób pisze, że ma Zośkę bez tego wentylatora.

Skasowany użytkownik 3135

#7 Post autor: Skasowany użytkownik 3135 »

dlatego pytałem o rocznik auta, ja tez nie mam tego wentylatora i nie mam kontrolki, także pewnie u Ciebie też tak jest. W starszych rocznikach występował taki układ z dwoma wentylatorami i tam kontrolka od układu się świeciła. :)

Awatar użytkownika
Aliass
Zafiromaniak
Posty: 1061
Rejestracja: 28 lip 2015, 23:55
Lokalizacja: Siemianowice Slaskie
Model:
Kontakt:

#8 Post autor: Aliass »

awiator pisze:Chodzi o tę kontrolkę:

Pytałem bo gdzies widziałem tą kontrolke i zastanawialem sie od czego ona jest.


Mamy to samo autko i równiez u mnie ona się nie swieci... prawdopodobnie to norma
Obrazek

Awatar użytkownika
black_fort
Przeglądacz
Posty: 99
Rejestracja: 17 maja 2013, 08:14
Imię: Przemek
Lokalizacja: Białystok
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#9 Post autor: black_fort »

mam 1.8 2003 klima 1 wiatrak i kontrolka nie świeci się ;) także to norma chyba

awiator
Debiutant
Posty: 25
Rejestracja: 05 cze 2014, 21:59
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Pabianice
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#10 Post autor: awiator »

daro105, Aliass, black_fort, Dzięki za uspokojenie. Już myślałem, że było coś grzebane. Prawdę mówiąc trochę się napracowałem "w poszukiwaniu" tej kontrolki i do niczego nie dotarłem.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”