Światła Dzienne - wersja skandynawska

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
darek_s
Mieszkaniec
Posty: 238
Rejestracja: 20 gru 2009, 09:05
Lokalizacja: Mońki
Model:

#31 Post autor: darek_s »

Jesli sa piny od tego bezpiecznika to na stowe jest kostka przylaczeniowa,ale i tak najlepiej wyciagnij tablice bezpiecznikow kostka powinna byc przyczepiona do wiazki izolacja przynajmniej u mnie tak bylo oderwij i wypusc na dol za boczny plastik przy dzwignij otwierania maski.Jak kupisz kostke to juz nie bedziesz musial wyciagac bezpieczników a w razie awarii tego ustrojstwa dojscie bedzie dobre i szybkie.Ja zakupilem polski zamiennik na allegro i po odpaleniu po kilku sekundach zapalaja sie swiatla postojowe przod i tyl i swiatla krotkie a nie swieci sie oswietlenie tablicy ani deska rozdzielcza ani panel nawiewow zawsze to jakas oszczednosc pradu i zarowek poza tym nie musze pamietac o swiatlach uklad robi to za mnie.pzdr.

Arturo

#32 Post autor: Arturo »

djrafix pisze:[
Co chodzi o podłączenie to jest banalnie proste są 3 przewody podaje kolejność podłączenia:
1. pod biegun minusowy z akumulatora
2. pod światłą mijania (dzięki czemu światła dzienne gasną po włączeniu świateł mijania - wymaga tego przepis)
3. pod + który daje prąd po włączeniu zapłonu (aby światła dzienne od razu po włączeniu zapłonu się paliły)

i tyle ;)
A pod co podłączyłeś ten 3 przewód?

djrafix

#33 Post autor: djrafix »

Musisz go podłączyć tam gdize idzie prąd (+) po przekręceniu kluczyka (włączeniu zapłonu) poszukaj sobie możę w bezpiecznikach albo gdzieś, ja w bezpiecznik wlozylem.

Lasik

#34 Post autor: Lasik »

Dzieki darek_s

Dzisiaj mialem chwilke czasu i zrobilem tak jak pisales, wypuscilem
to złącze obok dzwigni do klapy. Czas roboty max. 3min. Kabel byl
podpiety pod glowna wiazke tasma papierowa. Kazdemu polecam.

Dzis zamowie ten modul AWS(K59) na Allegro.

Pozdr.

waldik782

#35 Post autor: waldik782 »

u mnie wtyczka na ten wlacznik jest,blaszki na bezpiecznik tez wiec moge chyba zamawiac ten AWS(59)... :D

tomekuza

#36 Post autor: tomekuza »

No koledzy montować, montować zaj....... bajer, gorzej jak się z Zośki do innego wechikuła przesiada, może być zonk :P

Nie zapomnijcie o dodatkowym bezpieczniku coby całej deski do wymiany podświetlenia nie rozbierać :>

Awatar użytkownika
opelmen
Mieszkaniec
Posty: 466
Rejestracja: 01 gru 2009, 06:46
Imię: Janusz
Lokalizacja: małaPOLSKA - KMYXXXX
Auto: Opel Zafira B 1.8 Cosmo Pb & LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#37 Post autor: opelmen »

A ja sobie sam zrobiłem taki "K-59" :lol:

Światła pozycyjne zapalają się z opóźnieniem 4s, a mijania z następnym opóźnieniem 2s. Bajera ;)
Kwestia 2 tranzystorów (chyba najdroższe :P ) i paru innych elementów, kawałka płytki uniwersalnej, jakiejś tam obudowy ze złączem, ale jaka safysfaction ? :>
Obrazek
Obrazek

TUX

#38 Post autor: TUX »

opelmen pisze:A ja sobie sam zrobiłem taki "K-59"
Ty się nie chwal tylko wklej schemat, opis i projekt płytki :P

darkp1

#39 Post autor: darkp1 »

I gdzie, co podłączyć :D

Awatar użytkownika
opelmen
Mieszkaniec
Posty: 466
Rejestracja: 01 gru 2009, 06:46
Imię: Janusz
Lokalizacja: małaPOLSKA - KMYXXXX
Auto: Opel Zafira B 1.8 Cosmo Pb & LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#40 Post autor: opelmen »

TUX pisze:
opelmen pisze:A ja sobie sam zrobiłem taki "K-59"
Ty się nie chwal tylko wklej schemat, opis i projekt płytki :P
projekt płytki :lol: plytkę "ryłem" z uniwersalnej :P

Oczywiście, dajcie mi trochę czasu to po weekendzie wymontuję ten swój K-59 i porobię fotki, jak na razie to spać nie ma kiedy :(
Obrazek
Obrazek

Pawelcio

#41 Post autor: Pawelcio »

że też mi się ten temat jakoś przwinął jak szukałem odpowiedzi co to za dziwne ustrojstwo mam wpiete do tego ośmiopinowego gniazda ;-) wczoraj jakoś tak dopiero po piwku przeczytałem i mi wyszło że mam ten moduł i to oryginał a brakuje mi tylko bezpiecznika! o godzinie 0:30 założyłem w garażu brakujący bezpiecznik nr 32 ( co ciekawe, na pokrywie bezpieczników była przyklejona taśma papierowa i długopisem ktoś napisal 32 , coś te austriackie serwisanty już tam kombinowały...) i od dzisiaj cieszę się automatycznie załączanymi światełkami...swoją drogą coś tam było kombinowane oprócz tego skandynawskiego modułu bo do przewodów idących do wyłącznika świateł mam dołożone 5 dodatkowych z zarobionymi wsuwkami i są spięte taką samą taśmą jak ta na pokrywie i coś tam pobazgrane długopisem... sprawdźcie Panowie, może i was czeka miła niespodzianka i moduł będzie na swoim miejscu, pozdrawiam Paweł

Awatar użytkownika
opelmen
Mieszkaniec
Posty: 466
Rejestracja: 01 gru 2009, 06:46
Imię: Janusz
Lokalizacja: małaPOLSKA - KMYXXXX
Auto: Opel Zafira B 1.8 Cosmo Pb & LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#42 Post autor: opelmen »

Przepraszam za opóźnienie ale bardzo się starałem i nie wyszło, mam nadzieję, że cierpliwość zostanie wynagrodzona :P

Schemat:

Obrazek

Elementy:

Obrazek

"Druk":

Obrazek

Całość zmontowana:

Obrazek

Zmierzony czas zapalania świateł - światła pozycyjne zapalają się z opóźnieniem ~3s, a mijania z następnym opóźnieniem ~2s. Bajera :>
Obrazek
Obrazek

darkp1

#43 Post autor: darkp1 »

Ale do tego Twojego i tak trzeba mieć bezpiecznik nr 32 i całą instalację pociągniętą?

Awatar użytkownika
opelmen
Mieszkaniec
Posty: 466
Rejestracja: 01 gru 2009, 06:46
Imię: Janusz
Lokalizacja: małaPOLSKA - KMYXXXX
Auto: Opel Zafira B 1.8 Cosmo Pb & LPG
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#44 Post autor: opelmen »

Miejsce na bezpiecznik 32 jest w każdej ZA, w moim przypadku - bezpiecznik w gnieździe 32 był włożony ;)
Obrazek
Obrazek

darkp1

#45 Post autor: darkp1 »

opelmen pisze:Miejsce na bezpiecznik 32 jest w każdej ZA, w moim przypadku - bezpiecznik w gnieździe 32 był włożony ;)
Miejsce może i jest, ale ja np styków nie mam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”