Moduł komfortu do Zafiry B

Modyfikacje dla Zafiry B
Wiadomość
Autor
LWPM
Zafiromaniak
Posty: 592
Rejestracja: 06 kwie 2017, 11:51
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTi 111
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ
Gender:

#136 Post autor: LWPM »

palibrzuch pisze:Czy jak założę ten moduł to tel będzie normalnie działać przez bluetooth?
Makary pisze:U mnie działa
nie do końca tak jest, że to działa :) tzn wygląda na to, że działa, ale (tak krótko opiszę problem):
- moduł komunikuje się z silnikiem na PID 7E0 i odpowiedzi zbiera z 5E8
- ELM327 komunikuje się na 7DF i odpowiedzi otrzymuje na 7E8
niby nie ma pomiędzy nimi problemów, ale problem jest ze sterownikiem silnika,który gdy dostanie dwa zapytania jednocześnie (nawet na innym PID) to może odpowiedzieć tylko na jedno z nich. Problem jest raczej sporadyczny w przypadku BT (BT ma duże opóźnienia i generalnie jest powolne), ale jest poważny w przypadku instalacji LPG wpinanej do portu OBD. Próbowaliśmy już to obejść i generalnie udało się to "w miarę" pogodzić z LPG, no ale... idealnie nie jest.

Mój moduł jest przygotowany na takie problemu z komunikacją, ELM tez sobie z tym poradzi - po prostu czasami może nie dostać któryś odpowiedzi z silnika. DPF Monitor odczytuje dane 2-3 razy na sekundę. (zależnie od konfiguracji, itp...)
Jak można przeczytać na pierwszej stronie: generalnie odradzam wpinanie kilku urządzeń jednocześnie do monitorowania jednego modułu (np silnika).
Makary pisze:jak sama nazwa wskazuje jest to DPF monitor - wszelkie dodatkowe funkcje są "produktem ubocznym" całego projektu dostępnym dla innych userów.
racja, moim zamysłem było tylko monitorowanie DPFa no i ewentualnie temperatury - sam osobiście nic więcej nie potrzebuję. Reszta funkcji to nieplanowane przeze mnie dodatki, które wymyśliliście Wy (+ odrobina mojej inwencji) - w tej chwili Wy decydujecie jak moduł wygląda i co zawiera. Moje potrzeby już w pełni zadowala :)

Co do wersji LITE - ja nie mam nic przeciw... pewnym problemem mogą być Ci co kupili moduł na samym początku do swoich silników benzynowych, gdy jedyną funkcją dla nich to była temperatura i napięcie ładowania (ja sam nie obiecywałem czy i co będzie więcej)... wyjdzie teraz na to że przepłacili :)
Zaproponujcie proszę jak to widzicie - w tej chwili Wy to tworzycie, pamiętajcie o tym! Z drugiej strony nie chciałbym kroić modułu za drobne kawałki i za każdy liczyć osobno - za dużo z tym biurokracji będzie... może jakiś cennik by trzeba było przygotować (?), a ja jestem tylko programistą i tylko to mnie interesuje :)
W tej chwili dodatkową funkcją (ponad standard) to włączanie świateł z przycisków podczas jazdy (na razie każdy kto to chce, to dostaje za darmo... co potem będzie - nie wiem). Dodatkowo płatne chciałbym by były tylko "bajery" niepotrzebne przeciętnym użytkownikom. Cała reszta - monitorowanie silnika, PAS itp powinna być w standardzie (jako że traktuję to, jako poprawa niedoróbek fabrycznych - stan DPFu i temperatura powinny być w normalnym aucie dostępne do sprawdzenia).
tOmki pisze:Chciałbym kupić moduł, ale nie ma wiedzy czy nie będzie mi siać błędów na liczniku.
Czy jest taka możliwość aby, móc przetestować urządzenie a dopiero później zdecydować się na zakup ?
oczywiście, że jest - zapraszam do Wrocławia, możesz sprawdzić u mnie, ewentualnie ktoś z Twoich stron bliżej to już ma.
Ostatecznie moduł możesz zawsze zwrócić - pokryjesz tylko koszty wysyłki - na PW naprawdę można się ze mną dogadać :)
Nie mam informacji z jaką wersją zadziała, bo nie dostaję od was informacji, że u was działa :) jak coś jest nie tak, to raczej piszecie... ale jak działa to jest cisza :)
W przypadku silników bez DPFu problem został rozwiązany, ECNy się nie pojawiają.

UPDATE: przy okazji - wrzuciłem nową wersję softu, a w nim:
  • poprawiłem prezentację czujników parkowania. Co prawda nie udało mi się tego zrobić tak, by wyglądało ładnie jednocześnie na GID i CID, więc trzeba w konfiguracji sobie wpisać jaki mamy rodzaj wyświetlacza (jak nie wpiszecie nic się nie stanie, ale cyferki/strzałki mogą na siebie nachodzić). Wpisujemy:

    Kod: Zaznacz cały

    car.display = 1
    jeśli mamy GIDa. Posiadacze CID nie muszą nic robić
  • zmieniony sposób wybudzenia modułu z trybu uśpienia (z MSCAN na LSCAN). Powinien obudzić się szybciej, gdy jest taka potrzeba
  • musiałem zmienić identyfikatory wbudowanych akcji z 90..9F na A0..AF. W tej chwili identyfikatory wyglądają następująco:
    • A0 - włączenie wszystkich świateł zewnętrznych
    • A1 - animacja świateł z tyłu
    • A2 - animacja świateł z przodu
    kto już sobie coś powpisywał, po aktualizacji musi sobie zmienić. Postaram się więcej takich zmian nie robić
  • w ustawieniach modułu (naciskamy kilka razy SETTINGS) jest teraz nazwa właściciela urządzenia/licencji :) jak się komuś nie podoba co tam jest, niech się do mnie zgłosi - może tam być dowolny tekst
  • ciągle jest jakiś problem z oknem PAS - moduł potrafi się zawiesić gdy jest włączone monitorowanie czujników. Nie wiem jeszcze co jest nie tak, bo na GID działa dobrze, na CID potrafi się zawiesić - będę jeszcze szukał. Gdy monitorowanie czujników jest wyłączone, nie powinno być żadnego problemu
Ostatnio zmieniony 30 paź 2017, 10:53 przez LWPM, łącznie zmieniany 2 razy.

Deleted User 21664

#137 Post autor: Deleted User 21664 »

A może taka opcja bezpieczeństwa - tak zaprogramować moduł, że bez niego auto nie odpali - uruchomienie silnika dopiero po naciśnięciu zaprogramowanego guzika :>

Awatar użytkownika
shadow
Mieszkaniec
Posty: 490
Rejestracja: 19 sty 2015, 11:37
Imię: Adam
Lokalizacja: WWY
Auto: Zafira 1.8 Cosmo
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#138 Post autor: shadow »

Maciek świetny pomysł i z takim bajerem to bym kupił za te 200zł z wszystkimi opcjami.
Jednak raczej to będzie ciężkie do zrobienia.
Tylko jak zrobić żeby auto nie odpaliło po wyjęciu modułu? To raczej wymagałoby ingerencji w oprogramowanie kompa samochodu.

LWPM
Zafiromaniak
Posty: 592
Rejestracja: 06 kwie 2017, 11:51
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTi 111
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ
Gender:

#139 Post autor: LWPM »

Makary pisze:tak zaprogramować moduł, że bez niego auto nie odpali
myślałem o tym, ale tak na szybko to bez większego powodzenia. Można próbować odciąć jakiś moduł on CANa, ale podczas pracy silnika... to już nie każdy moduł na to reaguje (kwestia bezpieczeństwa). Można próbować robić zamieszanie na CAN - odcinając np CIM od ECU (albo zrobić zwarcie linii do GND?), ale to tylko teoretyczne rozważania - nie siedziałem nad tym zbytnio.
Ale wyglądało by to raczej tak, że po wypięciu modułu wszystko wraca do normy - więc trzeba by ten moduł gdzieś sprytnie ukryć :)
Ingerować w fabryczną elektronikę - wolałbym tego nie robić.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2017, 14:56 przez LWPM, łącznie zmieniany 1 raz.

Deleted User 21664

#140 Post autor: Deleted User 21664 »

Z modułem jeździsz i nie ruszasz go - chyba że fejsa podłączasz ale potem wraca na swoje miejsce.

Oczywiście jak wyjmiesz moduł normalnie auto odpalisz - ale nikt nie musi wiedzieć że taki gadżet posiadasz.

Odpalisz jak wciśniesz określoną sekwencję klawiszy np. na radiu 2580.
Ostatnio zmieniony 30 paź 2017, 16:36 przez Deleted User 21664, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#141 Post autor: Ostap »

Ten pin to fajny byłby :)

Wysłałem zapytanie na pw :) Skarbonka rozbita i jest hmm na moduł i na felgi 17 spokojnie :)
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#142 Post autor: Sumik »

Witam.
Przeczytałem cały temat z ciekawością i niedowierzaniem :shock:
Czapki z głów :uklon: za wiedzę i to co wykonałeś :ok:
Ktoś wcześniej napisał, że kwota ta jest za wiedzę a nie za moduł i z tym się zgadzam :ok:

Ja też byłbym chętny na takie cudo tylko pytanie co to będzie robiło w mojej OPC.
Test wskazówek jest, DPFa nie ma, większość potrzebnych parametrów wyciągnięta na słupku za pośrednictwem zagarów.
Dodatkowo mam LPG na CANie i nie wiem czy będzie to współpracowało? Czasami jak podpinam Coma to nie mogę się połączyć, a po wyłączeniu gazu wszystko wraca do normy.

Dodatkowo jak z funkcjonowaniem UWA bo nie ukrywam ze bardzo często z niego korzystam?

Czy można osobno zaprogramować (po jakiejś konfiguracji klawiszy na pilocie) np otwieranie klapy z pilota ( mam pilota z 2 przyciskami) i zamykanie/otwieranie lusterek?

Czy była by taka opcja żeby moduł sterował kierunkami w reflektorach żeby pełniły funkcję obrysówek ( żeby się delikatnie świeciły) ?

Co to CUDO jeszcze może zdziałać :mysli:
Ostatnio zmieniony 31 paź 2017, 02:49 przez Sumik, łącznie zmieniany 1 raz.

LWPM
Zafiromaniak
Posty: 592
Rejestracja: 06 kwie 2017, 11:51
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTi 111
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ
Gender:

#143 Post autor: LWPM »

Sumik pisze:Dodatkowo mam LPG na CANie i nie wiem czy będzie to współpracowało?
utrudniony jest dostęp do silnika - do pozostałych modułów problemu nie ma.
Sumik pisze:Dodatkowo jak z funkcjonowaniem UWA bo nie ukrywam ze bardzo często z niego korzystam?
UWA działa normalnie, nie przeszkadzają sobie nawzajem
Sumik pisze:Czy można osobno zaprogramować (po jakiejś konfiguracji klawiszy na pilocie) np otwieranie klapy z pilota
to się da, ale jeszcze nie działa. tzn działa jak drzwi są otwarte, przy zamkniętych nie zadziała. Muszę jakoś RECa oszukać... już i tak to robię przy sterowaniu światłami (bo standardowo nie pozwala na włączenie świateł jak jest wszystko powyłączane), ale na otwarcie bagażnika to jednak nie działa.
Sumik pisze:zamykanie/otwieranie lusterek?
na razie w tym temacie nic nie ma
Sumik pisze:Czy była by taka opcja żeby moduł sterował kierunkami w reflektorach żeby pełniły funkcję obrysówek ( żeby się delikatnie świeciły) ?
można oczywiście włączyć kierunki, ale raczej będą się świeciły normalnie (nie delikatnie) - chyba, że jakoś da się to zrobić - na razie nie mam takiej wiedzy.

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#144 Post autor: Bodek »

Panowie, ja mam jedną prośbę i jedno pytanie ;)

1. Pytanie, czy z takim oprogramowaniem i uwa będzie to śmigać:

Obrazek

silnik Z19DT

2. Prośba: może by tak zrobić jakiś spis wszystkich funkcji i zamieścić to w jednym miejscu, bo jak mam być szczery to ciężko się połapać :>

;)
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

LWPM
Zafiromaniak
Posty: 592
Rejestracja: 06 kwie 2017, 11:51
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTi 111
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ
Gender:

#145 Post autor: LWPM »

Bodek pisze:1. Pytanie, czy z takim oprogramowaniem i uwa będzie to śmigać:
tak, będzie działać
Bodek pisze:2. Prośba: może by tak zrobić jakiś spis wszystkich funkcji i zamieścić to w jednym miejscu, bo jak mam być szczery to ciężko się połapać
wszystko jest opisane na samym początku tematu (pierwszy post). Jak coś nowego dojdzie, to jest tam dopisywane... tak więc w razie czego zawsze trzeba przeczytać sam początek (pierwszy post). Nie ma tam jeszcze opisu jak ustawiać sobie akcje dla przycisków w aucie, ale to dopisze jak już naprawię wszystkie błędy, które wychodzą :)

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#146 Post autor: Ostap »

Sumik pisze:Witam.


Czy była by taka opcja żeby moduł sterował kierunkami w reflektorach żeby pełniły funkcję obrysówek ( żeby się delikatnie świeciły) ?
Od jakiegoś czasu w pl możesz sobie światła postojowe włożyć pomarańczowe. Jest to w 100% legalne. Muszą być tylko symetrycznie umieszczone. W Zafirach chyba są? ;)


Ogólnie to twórca modułów mógłby dać info, że rozeszły się jak świeże bułeczki i będą za 3tyg ;)
Jestem 1 w kolejce, już zapłaciłem :piwo:

Moim zdaniem 200 to mocna promocja za coś takiego. Szczególnie, że kolega robi aktualizację i samemu też można się pobawić.

Pierwsza klasa!
Ostatnio zmieniony 31 paź 2017, 15:12 przez Ostap, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

LWPM
Zafiromaniak
Posty: 592
Rejestracja: 06 kwie 2017, 11:51
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira B 1.7 CDTi 111
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z17DTJ
Gender:

#147 Post autor: LWPM »

palibrzuch pisze:Ogólnie to twórca modułów mógłby dać info, że rozeszły się jak świeże bułeczki i będą za 3tyg ;)
no niestety... jeszcze tydzień temu był spokój... jakoś tak po napisaniu o sterowaniu światłami... skończyły się części. Nowe części już zamówione, ale trzeba ze 2-3 tygodnie poczekać.
Nowe moduły będą w nowej, lepszej obudowie (przynajmniej taki mam plan) :)

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#148 Post autor: Ostap »

Ja nie mam do nikogo pretensji broń Boże!

Cieszę się, że jest ruch w interesie :piwo:

Spokojnie poczekam :piwo:
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
shadow
Mieszkaniec
Posty: 490
Rejestracja: 19 sty 2015, 11:37
Imię: Adam
Lokalizacja: WWY
Auto: Zafira 1.8 Cosmo
Model: B
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#149 Post autor: shadow »

Czy dane o temperaturze cieczy i ładowania aku są wyświetlane gdzieś w menu czy np na ekranie głównym np gdzieś koło spalania?

Deleted User 21664

#150 Post autor: Deleted User 21664 »

U mnie info o temp wyświetlane jest na ekranie głównym koło zasięgu.
Ładowanie akumulatora po wejściu do menu modułu razem z info o silniku.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zafira B”