Zafirka A - problemy związane z czujnikami parkowania - PDC

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Skasowany użytkownik 16629

#76 Post autor: Skasowany użytkownik 16629 »

Jak kupowałem swoją Zosię miała dołożony hak niefabryczny przez poprzedniego właściciela i od razu powiedział, że jeżeli go założę (demontowany) to czujniki wariują. Jeżeli masz hak na stałe to musisz podjechać do Opla albo jakiegoś fachowca, który czujniki skalibruje do pracy z hakiem. Nie dziw się, że czujniki piszczą - po prostu widzą przeszkodę w postaci samego haka - reakcja prawidłowa :)

vojti

#77 Post autor: vojti »

Dokładnie !
W instrukcji moich czujników parkowania było napisane, że po założeniu haka powinno się skalibrować układ.

Blazejq

#78 Post autor: Blazejq »

Witam sugerując sie waszymi wszystkimi podpowiedziami znalazłem moduł czujników cofania było wszystko rozłączone od modułu podłączyłem wszystko i nic i tu moje pytanie:
Czy w module jest tak zwany pipek :) czy czegoś nie ma w tym zestawie
Kabel na jednym ze zdjęciu idzie w stronę kokpitu i co to może być za kabel
Oznaczenia na kablach czujnika to AAAA BBBB CCCC DDDD i jak je podpiąć od wtyczki zasilającej czy na odwrót ?
Moduł przy dłużej włączonym świetle cofania się przy wtyczce z 5 kablami się nagrzewał czy to znaczy ze to wina modułu ze nie działa?
I czy ktoś wie co to za ewentualny model czujników cofania?
Załączniki
podłączenie do światła cofania
podłączenie do światła cofania
AAAA BBB CCC DDD oznaczenie kabli
AAAA BBB CCC DDD oznaczenie kabli
2007.11
2007.11
kabel idący w stronę kokpitu
kabel idący w stronę kokpitu
Moduł
Moduł
Co to za dziurka ?
Co to za dziurka ?

Parada

#79 Post autor: Parada »

Witam. Czy moglby ktos z Was podrzucic link z alledrogo z glosnikiem jaki moge zamontowac w zamiast orygi alu? Dwie uzywki juz kupilem, wszystkie rozklejone...

slawjar
Posty: 2
Rejestracja: 25 lut 2016, 08:16
Lokalizacja: wrocław
Model:

#80 Post autor: slawjar »

A ktoś się może orientuje ile czujników cofania powinno być w fabrycznej zafirze. u mnie jest dziwnie bo 5 szt. i w dodatku wydają tylko sygnał ciągły.

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#81 Post autor: Dziadek13 »

Któryś czujnik jest uszkodzony wypinaj z centralki po kolei każdy aż trafisz na zepsuty.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2017, 10:11 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

Kota-Babaloo
Świeżak
Posty: 17
Rejestracja: 19 lis 2016, 17:34
Imię: Wioletta & Artur
Lokalizacja: Szczecin
Auto: 2.0T 200KM OPC
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET

#82 Post autor: Kota-Babaloo »

Witam

Pytanko bo mam czujniki w OPC firmy Webco z takim wyświetlaczem nad lusterkiem wstecznym i raz te czujniki działają i wyświetlają odległość a raz wydaje mi się , że nie widzą poprawnie przeszkody dwa skanery warsztatowe pokazują , że czujniki niby dobre ale porównując je do Galaxy co mam przód i tył to te jakieś archaiczne i niedokładne.Pytanie czy te co występują na Aledrogo niby zamienniki pasujące do większości Opla bo mają ten sam numer pokrywający z 20 modeli Opla to będzie to działać z czujnikami Webco , które wyglądają na ori z fabryki domawiane dostałem razem ze wszystkimi serwisówkami hakiem itd taką książeczkę.Bo jak rozumiem Webco było opcją u Opla jak ktoś chciał zapłacić 200 300 marek czy euro i teraz kupując np 4 czy 5 nowych zamienników z allegro powinno być ok i tylko to po przepinać?Dobrze rozumuje??? Bo mi kobieta łeb ryje że duże auto i czujniki jej raz działają a raz nie ??

Awatar użytkownika
Adamo76
Debiutant
Posty: 40
Rejestracja: 07 paź 2017, 06:32
Imię: Adam
Lokalizacja: Wolin
Auto: ZA OPC 2,2DTI
Model: A
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#83 Post autor: Adamo76 »

Witam wszystkich.
Mam trochę dziwne pytanie ,kupiłem niedawno zafire 2,2dti 2003r opc i mam czujniki parkowania w tylnym zderzaku ale zero reakcji było ,nie wiem czy w opc fabrycznie montowali czy ktoś dołożył ,od czujników instalacja gdzieś idzie a na forum czytałem że polączone z czujnikiem wstecznego i ktoś pisał że czujniki mu nie chodziły i nie miał wstecznego oświetlenia ,ale u mnie jest inaczej światła wsteczne działają za to czujniki martwe .
Z czym to jest połączone i czy na cidzie coś pokazuje czy czegoś brakuje?

Awatar użytkownika
Sebu$
-#Administrator
Posty: 8149
Rejestracja: 23 wrz 2012, 20:43
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Śląsk / Niemcy
Auto: Yaponiec
Model: Inne
Oznaczenie silnika: Pb1.5
Gender:
Kontakt:

#84 Post autor: Sebu$ »

Czujniki cofania w ZA nie były montowane standardowo nawet w wersji OPC.
Ty posiadasz wersję OPC Line ;)
Ale oczywiśćie są ZA z fabrycznymi czujnikami.
Jest tylko sygnał dżwiękowy.

Sam montowałem u siebie czujniki i podłączyłem je do światła cofania.
Wszystko pięknie działa. Wizualnie wyświetlacz z przodu razem z sygnałem dzwiękowym.
Dodatkowo mam kamerkę cofania :lol:

Tyle mojego info tak na szybko ;)
Nie jestem gruby i nie mam nadwagi. Wyniki są poprawne ! Ale kurde wyszło mi, że mam znaczny niedobór wzrostu :evil:
Obrazek
i już wiem, że nie jestem stary - jestem po prostu RETRO ....
:lol:

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3060
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#85 Post autor: Tazz »

Jeśli są fabryczne to jest centralka, głośnik i czujniki. Możliwe ze glosniczek nie działa. Stan w cichym miejscu, zgaś auto, włącz zapłon i wbij wsteczny. Podejdź do czujnikow i przystaw do nich ucho, powinny tak cicho jakby stukac, pukac. I tak po kolei wszystkie. Jeśli działają to padł glosniczek, jeśli nie to wina leży albo w centralne albo czujnikach albo w wiązce. Trza podpiąć pod kompa. Jeśli masz dokładane to musisz mieć przy żarówce od wstecznego jakiś kabelek dolozony, po nim dojdziesz do całej instalacji
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

Awatar użytkownika
Adamo76
Debiutant
Posty: 40
Rejestracja: 07 paź 2017, 06:32
Imię: Adam
Lokalizacja: Wolin
Auto: ZA OPC 2,2DTI
Model: A
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#86 Post autor: Adamo76 »

Tazz pisze:Jeśli są fabryczne to jest centralka, głośnik i czujniki. Możliwe ze glosniczek nie działa. Stan w cichym miejscu, zgaś auto, włącz zapłon i wbij wsteczny. Podejdź do czujnikow i przystaw do nich ucho, powinny tak cicho jakby stukac, pukac. I tak po kolei wszystkie. Jeśli działają to padł glosniczek, jeśli nie to wina leży albo w centralne albo czujnikach albo w wiązce. Trza podpiąć pod kompa. Jeśli masz dokładane to musisz mieć przy żarówce od wstecznego jakiś kabelek dolozony, po nim dojdziesz do całej instalacji

Dzięki za podpowiedź :ok: A Opcomem to sprawdze ? bo nie mam pojęcia czy są fabryczne czy ktoś dokładał, ale w pierwszej kolejności sprawdzę jak napisałeś :piwo:

posty pisane w krótkim czasie łączymy :>

Sebu$ pisze:Czujniki cofania w ZA nie były montowane standardowo nawet w wersji OPC.
Ty posiadasz wersję OPC Line ;)
Ale oczywiśćie są ZA z fabrycznymi czujnikami.
Jest tylko sygnał dżwiękowy.

Sam montowałem u siebie czujniki i podłączyłem je do światła cofania.
Wszystko pięknie działa. Wizualnie wyświetlacz z przodu razem z sygnałem dzwiękowym.
Dodatkowo mam kamerkę cofania :lol:

Tyle mojego info tak na szybko ;)
Z kamerką to dalszy temat bo od szukania po forum i czytania już troi mi się w oczach :P
Narazie kamerkę odkładam bo własnie wykosztowałem się na skrzynie :P
Ostatnio zmieniony 03 lis 2017, 17:52 przez Adamo76, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adamo76
Debiutant
Posty: 40
Rejestracja: 07 paź 2017, 06:32
Imię: Adam
Lokalizacja: Wolin
Auto: ZA OPC 2,2DTI
Model: A
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#87 Post autor: Adamo76 »

Witam.
A więc tyle udało mi się jak dotąd dotrzeć bo nie za bardzo mam czas, znalazłem jakieś cztery kabelki + bezpiecznik z rezystorem w prwym słupku tylnym za lampą, dwa kabelki są obcięte i prawdopodobnie szły wyżej co nie widać na zdjęciach, a są tam dwa w izolacji.

Pozostaje pytanie, gdzie idą kolejne dwa nie obcięte, a widoczne na zdjęciu ? :P
A i dodam, że też mam hak więc prawdopodobnie może być przyczyna odłączenia czujników jak wyżej było opisane.

poprawiłem

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 06 lis 2017, 20:41 przez Adamo76, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
michanio91
Mieszkaniec
Posty: 209
Rejestracja: 26 sie 2017, 13:45
Imię: Michał
Lokalizacja: Osiek
Auto: Opel Zafira A OPC
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET

#88 Post autor: michanio91 »

Witam witam,
Podepnę się pod temat :)
U siebie mam czujniki parkowania ( w vinie też ), niestety nie mogę zlokalizować modułu.
Po zdjęciu osłony w bagażniku i wyjęciu gratów z tegoż schowka , powinno być go widać ?
Czy może trzeba cały boczek wybebeszyć ?
Stojąc przed otwartym bagażnikiem, po prawej stronie , tak ?
"Nikt Ci nie zrobi tak,
jak sam sobie zrobisz."

Awatar użytkownika
michanio91
Mieszkaniec
Posty: 209
Rejestracja: 26 sie 2017, 13:45
Imię: Michał
Lokalizacja: Osiek
Auto: Opel Zafira A OPC
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET

#89 Post autor: michanio91 »

michanio91 pisze: 21 gru 2017, 20:49 Witam witam,
Podepnę się pod temat :)
U siebie mam czujniki parkowania ( w vinie też ), niestety nie mogę zlokalizować modułu.
Po zdjęciu osłony w bagażniku i wyjęciu gratów z tegoż schowka , powinno być go widać ?
Czy może trzeba cały boczek wybebeszyć ?
Stojąc przed otwartym bagażnikiem, po prawej stronie , tak ?
Element z lampką w podsufitce jest na zatrzaskach, raczej nie powinno się nic urwać.
Moduł jest przykręcony za zrolowaną wiązką kabli od czujników dlatego nie widziałem modułu . Dodatkowo jest przykręcony za blachą.
Głośnik ma 100 ohm.

Dla potomnych :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 gru 2017, 22:34 przez michanio91, łącznie zmieniany 2 razy.
"Nikt Ci nie zrobi tak,
jak sam sobie zrobisz."

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3060
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#90 Post autor: Tazz »

Czyli glosniczek padł?
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”