Tempomat w Zafirze A - czy można zamontować

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Umcyk
Przeglądacz
Posty: 60
Rejestracja: 24 gru 2017, 22:26
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Stargard
Auto: Zafira 2.0 DTI 2002r
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#421 Post autor: Umcyk »

Czyli możliwe że czujnik sprzęgła uszkodzony?? Jak się do niego dostać?

Awatar użytkownika
Umcyk
Przeglądacz
Posty: 60
Rejestracja: 24 gru 2017, 22:26
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Stargard
Auto: Zafira 2.0 DTI 2002r
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#422 Post autor: Umcyk »

czujnik sprzegla juz dziala... byl zablokowany mechanicznie...
po kazdorazowym wcisnieciu sprzegla czujnik zmienia sytan - czyli ok...

jednak nie moge sprawdzic czy tempomat dziala - unieruchomilem Zafirke - uszkodziłem pastylke immo... po swietach jade do speca za zaprogramowanie nowej pastylki...

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3060
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#423 Post autor: Tazz »

Czyli tempomat powinien działać :)
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

Januszko
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 05 mar 2018, 14:44
Imię: Janusz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#424 Post autor: Januszko »

Koledzy, żeby ominąć wszelkie niespodzianki chcę zamontować tempomat w warsztacie specjalistycznym. Mam Zafirę A z silnikiem 2.0 DTI 2004 rok.

Czy ktoś ma aktualny namiar na taki warsztat we Wrocławiu ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#425 Post autor: Dziadek13 »

Jak masz wtyczkę od tempomatu pod obudową kierownicy to montaż 20 min oczywiście kupując przełącznik migaczy z przyciskami do tempomatu, do tego nie potrzeba specjalistycznego warsztatu a jak już to szukaj takiego co specjalizuje się w oplach szczególnie w zafirach.
tu masz taka z wtyczką do tempomatu.
http://allegro.pl/przelacznik-tempomat- ... ml#thumb/2
Ostatnio zmieniony 06 maja 2018, 21:01 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Umcyk
Przeglądacz
Posty: 60
Rejestracja: 24 gru 2017, 22:26
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Stargard
Auto: Zafira 2.0 DTI 2002r
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#426 Post autor: Umcyk »

montaz tempomatu naprawde banalny...
montujesz manetkre z przyciskami, aktywujesz w Op-Comie (czasami podobno nie trzeba) i powinno dzialac...

ja dodatkowo mialem u siebie problem ze stykiem przy sprzegle - po naprawie stycznika tempomat dziala...

Awatar użytkownika
Polaris
Przeglądacz
Posty: 87
Rejestracja: 13 lip 2017, 07:36
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira A Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#427 Post autor: Polaris »

Witam.
Po zakupie tempomat działał, jakiś pół roku temu ostatnio sprawdzałem, ostatnio gdy chciałem włączyć niestety nie da rady.
Po podłączeniu komputera (OP-COM) Silnik->Bloki pomiarowe ostatnie dwa bloki tempomat (nie pamiętam jak się nazywały ) błąd manetki I+R oraz druga funkcja opisująca stan tempomatu - nieaktywny (pewnie było by aktywny gdyby podczas jazdy odalo się go włączyć). Sprawdziłem tez błędy - czasami pojawia się błąd pedału hamulca (wyjąłem włącznik hamulca i rozebrałem go - wyczyściłem styki ) jednak błąd pojawia się czasami pomimo tego, zatem wymaga on wymiany co też pewnie uczynię. Sprawdziłem tez manetkę (same włączniki w manetce są sprawne - duży klawisz jest rozwierny dwa pozostałe zwierne) na kostce manetki jest 12V. Chciałbym poza wymianą włącznika stopu jeśli to nie pomoże sprawdzić też dalej po przewodach, z tego co wyczytałem w schematach manetka połączona jest z komputerem który znajduje się pod lewym błotnikiem na wysokości bocznego kierunku przy słupku A? Tam naprawdę ktoś umieścił całą elektronikę sterującą autem? Czy w Y20DTH jest też czujnik sprzęgła? Miał ktoś z was tego typu problem?

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#428 Post autor: Janus »

Polaris pisze: 20 maja 2018, 11:42 Czy w Y20DTH jest też czujnik sprzęgła? Miał ktoś z was tego typu problem?
Diesle mają czujnik sprzęgła. Musisz podać o jakie bloki pomiarowe chodzi, może wtedy coś podpowiemy...
Janusz

Awatar użytkownika
Polaris
Przeglądacz
Posty: 87
Rejestracja: 13 lip 2017, 07:36
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira A Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#429 Post autor: Polaris »

Parametr opisany jest "Przełącznik układu regulacji prędkości jazdy Niepr. - (I+R)" Cos takiego widnieje w programie. Właśnie sprawdziłem też że nie działają mi światła stop....
Czujnik sprzęgła dokopałem się i w parametrach bloków pomiarowych zmienia się z aktywnego na nieaktywny przy puszczaniu sprzęgła wiec powinien być ok.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2018, 15:48 przez Polaris, łącznie zmieniany 1 raz.

tek7
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2018, 22:13
Imię: Maciej
Lokalizacja: Szczecin
Auto: Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#430 Post autor: tek7 »

Sama manetka to za malo, trzeba jeszcze czujnik hamulca oraz OP-Com-em uruchomic Body-Comp --> funkcja tempomat.

Awatar użytkownika
Polaris
Przeglądacz
Posty: 87
Rejestracja: 13 lip 2017, 07:36
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira A Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#431 Post autor: Polaris »

Czujnik hamulca sprawdzę jutro, ale co mam op comem uruchamiać to nie wiem.... Pisałem wyżej że działał, oraz że jest komunikat o manetce, coś jeszcze mogło się w programie samoczynnie unieruchomić i trzeba to odczarować na nowo?

Awatar użytkownika
Polaris
Przeglądacz
Posty: 87
Rejestracja: 13 lip 2017, 07:36
Imię: Piotr
Lokalizacja: Łódź
Auto: Zafira A Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:
Kontakt:

#432 Post autor: Polaris »

Najpierw rozebrałem stary włącznik STOP, podoginałem blaszki i wyczyściłem - stop zaczął działać, tempomat nie. Kupiłem nowy włącznik, wymieniłem tempomat działa. Zatem w moim przypadku winny był włącznik stopu. Dzięki Janus i tek7 za pomoc.

Maciekkarczek
Posty: 1
Rejestracja: 10 gru 2017, 20:24
Imię: Maciej
Auto: Zafira A OPC
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z20LET
Gender:

#433 Post autor: Maciekkarczek »

Zamontowałem tempomat w mojej ZA OPC 2002 rok 192 km.
Montaż zacząłem od zamówienia op com z Chin. Zamówiłem na alliexpress.
Sprawdziłem i okazało się że moja OPC ma oryginalnie czujnik pedału sprzęgła także zamówiłem tylko używaną manetkę kierunków z tempomatem. Kostka do manetki była na miejscu.
Zmontowanie manetki i aktywowanie funkcji tempomatu w op com nie było jakieś bardzo skomplikowane.
Wszystko działa jak należy.
Gdyby ktoś potrzebował aktywować funkcje albo pomocy przy montażu na terenie woj. Pomorskiego to zapraszam do kontaktu.

Piotr7704
Przeglądacz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:45
Imię: Piotr
Lokalizacja: Brzozów
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#434 Post autor: Piotr7704 »

Zamontowałem tempomat czyli manetkę i czujnik sprzęgła. W komputerze przestawione że ,,istnieje''
Ale niestety nie działa. Jedna rzecz mnie zaciekawiła a mianowicie sprawdzając komputerem czujnik sprzęgła wciskając sprzęgło zmieniał sie z aktywny na nieaktywny czyli ok
Ale wciskając hamulec czujnik 1 zmieniał się ale czujnik 2 cały czas był aktywny. Czy tak ma być?
Sprawdzałem sam czujnik jedne styki są rozwarte a drugie zwarte a wciskając go zmieniają się jedne i drugie czyli chyba ok...

Janus
Zafiromaniak
Posty: 1162
Rejestracja: 31 gru 2014, 21:17
Imię: Janusz
Lokalizacja: Pruszków
Auto: Zafira
Model: A
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#435 Post autor: Janus »

Czy interfejs pokazuje prawidłowe reakcje na naciśnięcia przycisków na manetce??

Jeszcze jedna rzecz o której ludzie zapominają, a właściwie dwie:
1. Aby po uruchomieniu silnika załączył się tempomat, przynajmniej raz trzeba nacisnąć hamulec (musi pójść sygnał z czujnika).

2. Zafira nie ma kontrolki... A tempomat zaskakuje powyżej około 30km/h

Dodano po 7 minutach 48 sekundach:
Piotr7704 pisze: 20 lip 2018, 20:24 Ale wciskając hamulec czujnik 1 zmieniał się ale czujnik 2 cały czas był aktywny. Czy tak ma być?
Sprawdzałem sam czujnik jedne styki są rozwarte a drugie zwarte a wciskając go zmieniają się jedne i drugie czyli chyba ok...
Dobre pytanie - ustal która para styków to światła stop, a która to ta "druga". Jeżeli para NIE odpowiedzialna za stop odpowiada opisowi "Czujnik nr 2", to może być tak, że fabryka gdzieś w wiązce walnęła zworkę - żebyś nie miał lekko montując tempomat... Ta para styków dodatkowa (niby do tempomatu i komputera pokładowego) jest normalnie zwarta. Tam jest podane na styki +12V które idą do ECU silnika, a w momencie wciśnięcia pedału - napięcie zanika. Zamknięcie tego zworą może zablokować tempomat...
Ostatnio zmieniony 22 lip 2018, 20:59 przez Janus, łącznie zmieniany 1 raz.
Janusz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”