Problem z regulacją temperatury

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
metal88
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 20 cze 2016, 18:44
Imię: Rafał
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

Problem z regulacją temperatury

#1 Post autor: metal88 »

Witam , Zafira 2007 1,8. Od pewnego czasu słabe ogrzewanie z nawiewów , wczoraj przysłuchałem się pracy pokrętła (regulatora) temperatury na panelu sterowania i słychać pracę jakiegoś sliniczka ale tylko w zakresie od 18 do 23 stopni. Od 24 stopni wzwyż już nie słychać żadnych ruchów. Moje podejrzenie to właśnie to że jak zwiększe temperature z nawiewów to nic się nie dzieje bo ..... i tu właśnie jest problem bo nie wiem co otwiera i przepuszcza wiecej gorącego powietrza do kabiny. Czy to jakaś klapka powinna się otwierać bardziej czy silniczek jakiś nawala , jeśli ktoś wie to niech poradzi zanim zacznę rozbierać całe wnętrze.

Awatar użytkownika
metal88
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 20 cze 2016, 18:44
Imię: Rafał
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#2 Post autor: metal88 »

Po dwóch tygodniach obserwacji mogę powiedzieć tyle że nic się nie zmieniło . Rozebrałem wszystkie osłony panelu i schowka ale reszta jest tak zabudowana że nie mogę zlokalizować silniczka ani klap odpowiedzialnych za temperature. Silnik grzeje się normalnie , termostat działa normalnie , obie rurki przy nagrzewnicy sa gorące , obudowa od nagrzewnicy tez jest ciepła. Tyle że ta regulacja coś mi nie pasuje, jak zrobie na minimum na pokretle (16 stopni) i pózniej na 18 i 20 to słychać pracę silniczka , jak zmniejsze z powrotem to też słychać . Niestety powyżej tego już nic się nie dzieje , jak zrobie z 20 na 22 i więcej to śilniczka nie słychać . Próbowaliśmy robić kalibrację klapek opcomem ale nic to nie dało , powietrze z nawiewów leci letnie lub zimne jak zrobie na 16 stopni. Może ktoś miał podobny problem lub wie co może być przyczyną tego słabego grzania.

paniczm
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 06 cze 2016, 11:09
Lokalizacja: dolnośląskie
Model:

#3 Post autor: paniczm »

Witam, udało się zdiagnozować usterkę? Mam ten sam problem.

Awatar użytkownika
metal88
Świeżak
Posty: 10
Rejestracja: 20 cze 2016, 18:44
Imię: Rafał
Lokalizacja: Nowy Tomyśl
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#4 Post autor: metal88 »

Tak , jednak nagrzewnica była zapchana.

Awatar użytkownika
SaTeR
Debiutant
Posty: 42
Rejestracja: 08 lis 2014, 01:37
Imię: Szymon
Lokalizacja: Będzin
Auto: A 2.0 DTI 2005 + B 1.9 CDTI 2006
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#5 Post autor: SaTeR »

Udało się ją jakoś wyczyścić, czy trzeba było wymieniać? Coś mi klima szwankuje i już sam nie wiem gdzie szukać problemu...

remikZafiraB
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2019, 14:46
Imię: Roman
Lokalizacja: Przemyśl
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#6 Post autor: remikZafiraB »

Kolego "metal88" czy czyszczenie nagrzewnicy pomogło, mam ten sam problem, od Low do 19 silniczek rusza klapke, powyżej już cisza.

remikZafiraB
Posty: 3
Rejestracja: 26 mar 2019, 14:46
Imię: Roman
Lokalizacja: Przemyśl
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#7 Post autor: remikZafiraB »

Witam, zafira b 1.9 cdti 2008 r z dnia na dzien przestało dmuchać ciepło, rozebrałem osłony i doszedłem do tego że silniczek regulujący klapą reaguje tylko od 16 do 19 stopni. Op-com nie widzi żadnych błędów, podczas kalibracji silniczek pracuje na całym zakresie. Gdzie może być problem? Jednak silniczek, panel sterowania nawiewu, może coś innego.

ralfi83
Posty: 1
Rejestracja: 01 lip 2019, 19:48
Imię: Rafał
Lokalizacja: KATOWICE
Auto: Opel Astra H 1.6 Cosmo kombi
Model: AH
Oznaczenie silnika: z16xer
Gender:

#8 Post autor: ralfi83 »

Koledzy mam podobny problem. Silniczek od klapy mieszkającej działa w pełnym zakresie ale jest małe ale tylko zero jedynkowo. Od LO do 28 nic się nie dzieje leci zimne powietrze jak dam na HI leci już bardzo gorące. Nie ma płynnej regulacji temperatury. Kalibracja robiona OP i dalej to samo. Może ktoś pomoże.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”