Sprężarka klimatyzacji - problemy związanem z działaniem

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#181 Post autor: fiolet »

Witam - mam podobny problem. Od samego początku jak mamy Zośkę często (głównie w letnim okresie) świeciła kontrolka chłodnicy, która gasła po ponownym odpaleniu auta. Raz się załączała raz nie i tak przez całe 6 lat posiadania Zochy. W czwartek byłam na serwisie klimy, dobiłam do pełna. Podczas serwisu Pan stwierdził, ze zatarty jest wentylator klimy - po zjeździe do domu mąż wentylator rozruszał. W piątek jechałam w trasę - super chłodziło, w drodze powrotnej zaś kontrolka i mniejsze chłodzenie. W sobotę zaś chodziła. W niedzielę podczas wyjazdu na komunie w długą trasę - zero chłodzenia - zamiast zimnego- leci cieple powietrze. Wentylator stoi, kontrolka raz świeci , raz gaśnie - nawet przy wyłączonej klimie ;-( Co może być ?
Ostatnio zmieniony 30 maja 2018, 11:39 przez fiolet, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Łysy_
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 19 lut 2018, 09:48
Imię: Kuba
Lokalizacja: Radom
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#182 Post autor: Łysy_ »

U mnie kontrolka ma się raczej nijak do problemu załączania się klimy bo jak się swieci to klima jak się załącza to chodzi a przestaje pracować wentylator od chłodnicy samochodowej. Ogólnie z tego co widzę jest to choroba zosiek ;).

Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#183 Post autor: fiolet »

U nas też właśnie nie - dlatego nic przez te lata z tym nie robiliśmy. Fakt częściej się zapalała przy włączonej klimie- ale bez klimy także. W niczym to nie przeszkadzało- tyle, że jakiś tam odcinek drogi (do zatrzymania się, zgaszenia i ponownego odpalenia Zochy) się świeciła i wentylator głośno chodził.

Awatar użytkownika
Łysy_
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 19 lut 2018, 09:48
Imię: Kuba
Lokalizacja: Radom
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#184 Post autor: Łysy_ »

A nie było przypadkiem tak, że jeden w ogóle nie pracował dlatego drugi chodził na największych obrotach ? :) U Was faktycznie wygląda to na problemy z wentylatorem. U mnie jest raczej inny problem. Ale sam nic chyba nie wymyślę i czekam spokojnie do poniedziałku.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2018, 14:16 przez Łysy_, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#185 Post autor: fiolet »

Nie wykluczam takiej możliwości - mogło tak być - nikt nie zaglądał do tego wentylatora. Klimę nabijaliśmy co roku - średnio ubywało ok połowy tj. ok 350, teraz w czwartek pozostało tylko 200 - wiec ubyło 500. Dużo, na pewno gdzieś jest wyciek. Na chwilę obecną klima w ogóle się nie włącza - nie słychać i nie widać na obrotomierzu (zero reakcji) więc tym razem chyba i sprężarka i wentylator do wymiany.
Nie wiem co mogło pójść i czy opłaca się robić ponieważ rozglądamy się za nowszą Zochą. Ale teraz mam dużo jeżdżenia, a upały dają w kość (3 marudzących dzieci ;-) ) Więc jakby koszt był w rozsądnych granicach to bym jeszcze to naprawiła.

Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#186 Post autor: fiolet »

I Problem rozwiązany. Aż, szkoda pozbywać się Zochy. Okazało się, że wentylator był zatarty + czujnik temperatury w nim padł, chłodnica od początku miała dziurkę, przez którą uciekał czynnik. Wytworzenie ciśnienia spowodowało dziurę, przez którą cały czynnik uciekł i klima się ani nie załączała. Chłodnica wymieniona, wentylator naprawiony, klima nabita - aż przyjemnie jak nigdy dotąd teraz jeździć Zośką. Nowy właściciel się będzie cieszyć jazdą w upały ;-)

Awatar użytkownika
Łysy_
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 19 lut 2018, 09:48
Imię: Kuba
Lokalizacja: Radom
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#187 Post autor: Łysy_ »

Super. Ja jutro odstawiam dopiero do elektryka :).

thor_
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:13
Imię: Artur
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:

#188 Post autor: thor_ »

Szukałem odpowiedniego tematu ale żaden mi idealnie nie podpasował, więc tu spróbuję:

Przymierzam się do własnoręcznej regeneracji sprężarki. Miałem ją w zeszłym roku wyjętą, rozebraną, wyczyszczoną i poskładaną ale niestety robiłem to bez żadnego przygotowania wcześniejszego i nie miałem żadnych części - liczyłem na to, że uda się ją przejrzeć, zakonserwować i uruchomić.

Niestety po złożeniu złapała w kilku miejscach nieszczelności na starych uszczelnieniach. Teraz przyszedł czas, żeby znów ją rozebrać, zamówić części i spróbować sił w tej walce. W związku z tym mam pytanie Czy na podstawie zdjęcia które dołączam ktoś jest w stanie określić konkretny typ sprężarki. Nie pomyślałem, żeby w zeszłym roku zrobić zdjęcia samego kompresora po wyjęciu i mam tylko te zdjęcia które miały mi pomóc w ewentualnym podłączeniu przewodów.

Jeżeli nikt nie da rady z rozpoznaniem typu sprężarki to na dniach ją pewnie wyjmę i o ile nie znajdę czytelnych naklejek/tabliczek na niej to wrzucę zdjęcia z każdej możliwej strony tego ustrojstwa.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 lip 2018, 22:38 przez thor_, łącznie zmieniany 1 raz.

thor_
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:13
Imię: Artur
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:

#189 Post autor: thor_ »

Ok po sprawie - kompresor Denso 7SBU16C.
problem w tym, ze w sieci wszystkie elementy potrzebne do regeneracji są "out of stock" w polskich sklepach... Jutro będę szukał dalej, może któryś ze sklepów będzie mógł sprowadzić choćby komplety uszczelnień. O ile pamiętam to własnie z nimi u mnie będzie problem plus z łożyskiem "igiełkowym poprzecznym" tak to się chyba zwie... Sprzęgło, cewka i cała reszta były ok.

I jeszcze mnie naszło, żeby może spróbować stworzyć temat, w którym każdy, kto wyciąga i identyfikuje swoją sprężarkę, wrzuci jej kilka zdjęć z podaniem dokładnej nazwy i symbolu. Było by mniej kombinacji z rozpoznaniem ustrojstwa przez kolejnych dotkniętych problemem człowieków.
Ostatnio zmieniony 25 lip 2018, 10:18 przez thor_, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#190 Post autor: fiolet »

U nas to samo - i chyba ta sama sprężarka. Kolega z forum po Vinie nie umiał odczytać jaka wchodzi w ASO powiedzieli, że tylko jedna o nr. 24416177.
W połowie maja był zrobiony przegląd, klima nabita. Po 2 tyg. klima nie działa. 2 Czerwca wymieniona chłodnica, wentylator, na nowo nabita. 2 Lipca na trasie podczas jazdy coś gorąco się zrobiło - tym razem rozszczelniła się sprężarka ;-(. Najgorsze jest to, że ciężko dostać używkę.

Obrazek

thor_
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:13
Imię: Artur
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:

#191 Post autor: thor_ »

W przypdku mojej dooopa blada sie zapowiada, nawet w firmach regenerujących odpowiadają, że nie mają zestawów uszczelnień i jak trafiają do nich te sprężarki to kombinują, zlecają dorabianie uszczelek itp... Mało kolorowo to wygląda... Nie chcę kupować innej używanej bo nie mam gwarancji, czy nie zdechnie za chwilę... Wolałbym sam sobie w niej podłubać. A opcja wywalenia okolic póltora kafla na nową jak na dziś mnie nie interesuje...
Ostatnio zmieniony 29 lip 2018, 19:50 przez thor_, łącznie zmieniany 1 raz.

19rudy90
Posty: 2
Rejestracja: 07 sie 2018, 11:44
Imię: rafał
Auto: Opel
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z16XE

#192 Post autor: 19rudy90 »

jak by ktoś miał niepotrzebny i uszkodzony kompresor Denso 7SB16C to chętnie odkupie tarcze sprzęgła :) bo moja gdzieś odpadła i nie mogę takiej dostać jak są to tylko w komplecie z kołem pasowym i cewką a to znacząco podnosi koszty
Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 sie 2018, 13:15 przez 19rudy90, łącznie zmieniany 3 razy.

thor_
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:13
Imię: Artur
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:

#193 Post autor: thor_ »

Kilka dni temu na szrocie na którym szukałem zbiornika do spryskiwaczy, znalazłem dwie sprężarki klimy... Oczywiście inne niż moja :( Ale najszła mnie taka o to myśl - skoro w tych samych wersjach silnikowych były montowane różne modele sprężarek, to nie ma bata, ale mocowania a co za tym idzie, ustawienie sprężarki a dokładniej jej koła pasowego musza być takie same. Skoro "zawołali" mi za sprężarkę 100 to w przyszłym tygodniu biere jedną i sprawdzam, czy uda się nią zastąpić moją. Przy okazji obie obfotografuję dla potomnych plus bebechy mojej ;)

Awatar użytkownika
fiolet
Bywalec
Posty: 122
Rejestracja: 31 lip 2012, 20:07
Imię: Mirek
Lokalizacja: śląsk
Auto: Zafira A 1,8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1

#194 Post autor: fiolet »

thor_ - byłeś- zrobiłeś fotki? Ja w prawdzie miałem przerwę w poszukiwaniach, ale muszę w końcu ją znaleźć. Zamiast sprężarki do Zośki kupiłem na czas upałów sprężarkę z cytryną :f1: Daj znać jak u Ciebie poszło?
Ostatnio zmieniony 02 wrz 2018, 21:49 przez fiolet, łącznie zmieniany 1 raz.

thor_
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:13
Imię: Artur
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:

#195 Post autor: thor_ »

Hejka ;) Będę się dopiero wybierał pewnie pod koniec tygodnia i wtedy się podzielę fotkami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”