Tempomat w Zafirze A - czy można zamontować

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Piotr7704
Przeglądacz
Posty: 64
Rejestracja: 17 lis 2015, 17:45
Imię: Piotr
Lokalizacja: Brzozów
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#436 Post autor: Piotr7704 »

Przycisków interfejsem na manetce nie sprawdzałem, tylko miernikiem czy coś w ogóle się dzieje... Myślę że niedziałający czujnik to ten od tempomatu bo światła stop działają.
Jutro pomierzę czy obie pary mają + 12V
Dla pewności zamówiłem czujnik stopu. Nie wiem czy to ma związek ale raz diagnozując błędy jeden był związany z czujnikiem stopu, nr nie pamiętam ale chyba było cos związane z ,,wysokim napięciem..."

Januszko
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 05 mar 2018, 14:44
Imię: Janusz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#437 Post autor: Januszko »

Dziadek13 pisze: 06 maja 2018, 20:46 Jak masz wtyczkę od tempomatu pod obudową kierownicy to montaż 20 min oczywiście kupując przełącznik migaczy z przyciskami do tempomatu, do tego nie potrzeba specjalistycznego warsztatu a jak już to szukaj takiego co specjalizuje się w oplach szczególnie w zafirach.
tu masz taka z wtyczką do tempomatu.
http://allegro.pl/przelacznik-tempomat- ... ml#thumb/2
Witam ponownie
Jak czytam Wasze odpowiedzi to czuję się coraz bardziej zdołowany, minął kwartał a ja nie znalazłem ani jednego warsztatu który byłby zainteresowany wykonaniem takiej usługi, niby banalnie prostej.W tym był serwis autoryzowany firmy Opel. Cały temat upada bo nikt z pytanych nie posiada albo schematu albo oprogramowania do montażu tempomatu. Czytałem wiele postów kolegów którzy sami podjęli się tego zadania i nie każdy jest z tego zadowolony. Pytam więc jeszcze raz, może ma ktoś namiar na takiego fachowca który wszystko ma i jest chętny wykonać usługę ? Niekoniecznie we Wrocławiu ?

Serdecznie pozdrawiam
Janusz

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#438 Post autor: Dziadek13 »

Nie trzeba żadnego oprogramowania do tempomatu podłączasz wtyczke i gotowe.
Wtyczke na pewno masz jak nie u góry kierownicy to na dole lub przyizolowana do wiązki ja miałem na dole, robota do godziny.
Co do zadowolenia z montażu to zależy diesel czy benzyna a ty masz diesla i będziesz pan zadowolony.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2018, 09:37 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

Januszko
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 05 mar 2018, 14:44
Imię: Janusz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#439 Post autor: Januszko »

Rozumiem że kupuję przełącznik kierunkowskazów z tempomatem, montuję go w miejsce starego przełącznika bez tempomatu i wszystko będzie działać ?
Cóż, koszt przełącznika to tylko 25 zł w razie czego po prostu go wymienię na stary. Dzięki za info.

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#440 Post autor: Dziadek13 »

Przy nowym przełączniku będzie wisiała wtyczka którą masz połączyć z tą która jest w instalacji nad lub pod kierownicą i gotowe.Pamiętaj tempomat działa powyżej określonej szybkości.

https://allegro.pl/przelacznik-tempomat ... 07959.html

Interesują cię tylko cztery pierwsze fotki od góry jako że masz diesla. viewtopic.php?t=3902
Ostatnio zmieniony 23 sie 2018, 20:49 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 3 razy.

Januszko
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 05 mar 2018, 14:44
Imię: Janusz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#441 Post autor: Januszko »

Dzisiaj zamontowałem nowy przełącznik z tempomatem, znalazłem wtyczkę i wszystko byłoby jak wcześniej opisywaliście gdyby
tempomat zechciał zadziałać.
Obejrzałem wszystko co mogłem obejrzeć i nie mam pomysłu co dalej. Proszę o dalszą pomoc, może jakieś dodatkowe informacje....... ?

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#442 Post autor: SD72 »

Oczywiscie po zamontowaniu aktywowales.... :?:
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2018, 14:36 przez SD72, łącznie zmieniany 1 raz.
bazyliszek72

Januszko
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 05 mar 2018, 14:44
Imię: Janusz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#443 Post autor: Januszko »

:?: Na czym polega aktywacja ? Przypominam że to diesel.

Dzięki za wszelkie info, nie mniej wcześniej koledzy pisali że w aucie z silnikiem diesla wystarczy podpiąć się wtyczką pod
fabryczne gniazdko i wszystko (tempomat) będzie działać. Może jakiś detal ominąłem, czekam na dalsze informacje za które z góry dziękuję ;)
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2018, 15:40 przez Januszko, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#444 Post autor: SD72 »

Jesli zamontowales manetke , czyjnik przy hamulcu jest i byla tyczka przy kierownicy to.....

Trzeba do gniazda OBD(jest pod zaslepka obok hamulca rcznego ) podpiac odpowiedni kabelek i aktywowac :idea:

Powinno byc podobnie jak w przypadku silnika Z18XE

viewtopic.php?t=3902



Ps. Dopiero doczytalem ze to Diesel

Dodano po 50 minutach 18 sekundach:
Poczekaj ....

Masz wszystko podlaczone i tempomat nie fynkcjonuje gdy jedziesz , dlatego polecam podpiac pod kabel bo moze sie okasac ze manetka nie dzialac poprawnie :idea:

Na monitorze bedzie widac czy sie aktywuje przyciskajac na manetke , a swoja droga to 25 zlotych za cos takiego i sprawnego to tylko pozazdroscic zakupow :mysli: , ale to zapewne jakis zamiennik.

Przycisk z "pryszczem" uaktywnia i wiadomo ze zadna kontrolka w obrebie licznika sie nie zaswieci.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2018, 15:55 przez SD72, łącznie zmieniany 6 razy.
bazyliszek72

Awatar użytkownika
tomzam
Mieszkaniec
Posty: 304
Rejestracja: 24 mar 2016, 18:43
Imię: Tomek
Lokalizacja: Zamość
Auto: Opel
Model: ZafiraA
Oznaczenie silnika: DTH
Gender:

#445 Post autor: tomzam »

Dodam do wypowiedzi przedmówcy że tempomat da się aktywować przy prędkości powyżej 40km/h
musisz wyczuć jego działanie - aktywujesz, noga z gazu, wciskasz + i czekasz aż zacznie wyrywać do przodu, jak zacznie Cię wciskać w fotel, oczy się zapadną, żołądek przyklei sie do kręgosłupa to znaczy że działa

Awatar użytkownika
SD72
Zafiromaniak
Posty: 5940
Rejestracja: 18 lip 2017, 18:21
Imię: Sylwek
Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
Auto: Zafira A 1.8 Elegance automatic
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:
Kontakt:

#446 Post autor: SD72 »

tomzam pisze: 26 wrz 2018, 17:47 , jak zacznie Cię wciskać w fotel, oczy się zapadną, żołądek przyklei sie do kręgosłupa to znaczy że działa
Jesli dojdzie do tego to w tym momencie nalezy wybrac jedna z trzech opji zeby tempomat wylaczyc ...

- hamulec, gaz, lub duzy przycisk na manetce :lol: :idea:

Dodatkowo trzeba pamietac ze przykladowo jadac na tempomacie ustawionym na 100km/h przyspieszajac podczas np. wyprzedzania i odstawieniu nogi z "gazu" predkosc zostaje zapietana i mozna poczuc dziwna sprawe ze mimo ze nie trzymamy nogi na gazie samochod jedzie , ale to wszystko wychodzi w praniu i dodam ze mam skrzynie w automacie wiec moze to troche inaczej sie odbywac ;)
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2018, 18:11 przez SD72, łącznie zmieniany 1 raz.
bazyliszek72

Januszko
Świeżak
Posty: 11
Rejestracja: 05 mar 2018, 14:44
Imię: Janusz
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#447 Post autor: Januszko »

Dzięki za wszystkie wypowiedzi, dobrze czuć wsparcie z waszej strony :uklon: Znam działanie tempomatu bo miałem go w 3.0 l. Audi którego przejął syn i chociaż nigdy wcześniej nie używałem tego dobrodziejstwa to przywykłem na tyle że chciałbym go mieć i w Zafirze. Mam nadzieję że go jednak uruchomię tyle że będę musiał więcej podłubać, prądy posprawdzać
języka zasięgać. Na pewno dam znać jak się uda i opiszę co było powodem chwilowej porażki :roll:

robert1979gl
Mieszkaniec
Posty: 239
Rejestracja: 23 lut 2015, 09:33
Imię: Robert
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Opel
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#448 Post autor: robert1979gl »

tak jak już wyżej pisałem ja mimo dizla nie mogę zamontować tempomatu :(
Obrazek

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#449 Post autor: Dziadek13 »

robert1979gl pisze: 27 wrz 2018, 13:20 tak jak już wyżej pisałem ja mimo dizla nie mogę zamontować tempomatu :(
A można wiedzieć czemu?.

robert1979gl
Mieszkaniec
Posty: 239
Rejestracja: 23 lut 2015, 09:33
Imię: Robert
Lokalizacja: Śląsk
Auto: Opel
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#450 Post autor: robert1979gl »

bo nie mam magicznego kabelka pod kierownicą
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”