czujnik zmierzchu i deszczu w zafirze b

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
daro2332
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2013, 14:33
Lokalizacja: Wadowice
Model:

#31 Post autor: daro2332 »

Witam jakis czas temu zrobiłem zwarcie w schowku podczas wymiany zarówki i od tamtej pory nie działa czujnik deszczu ani zmierzchy, bespieczniki chyba wszystkie ok nie wiem co jest grane z góry dziekuje za pomoc ,pozdrawiam
daro2332

kolunio211
Przeglądacz
Posty: 59
Rejestracja: 14 maja 2018, 18:20
Imię: Rafał
Lokalizacja: Tczew
Auto: Opel Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z18xer
Gender:

#32 Post autor: kolunio211 »

Hejka.
Panowie jakiś czas temu zauważyłem coś takiego, włącznik świateł mam ustawiony na auto i za każdym razem gdy odpalam auto na ok 1 sek zapają się światła(kontrolka też) i gasną, jak przestawię na 0 to jest ok. czujnik zmierzchu działa bez zarzutów.
Spotkał się ktoś z takim czymś ?
Z góry dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
Pawełek10
Przeglądacz
Posty: 85
Rejestracja: 27 sie 2016, 18:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Okolice Puław
Auto: Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: LEH
Gender:

#33 Post autor: Pawełek10 »

Witam ma takie pytanko. W mojej zafirce gdy robi się ciemno zapala się dioda pod lusterkiem wstecznym w środku auta nie zależnie czy jadę na światłach czy bez. Czy to oznacza że mam w aucie czujnik zmierzchu? Co by oznaczało źe jak bym dołożył przełącznik z funkcją auto to po zmroku zapalały by się światła(pomijam to że i tak zapalają sie po uruchomieniu auta). Dodam że nie mam w światłach pozycji auto. Może tylko lusterko ma taki czujnik bo jest fotochromatyczne.

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3060
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#34 Post autor: Tazz »

Masz lusterko fotochrom i dlatego Ci się ta dioda zapala, czujnika zmierzchu nie masz
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#35 Post autor: Ostap »

Przecież możesz to sprawdzić po vin lub spojrzeć na szybę z zewnątrz ;) czujnik to taki jakby żel pod lusterkiem przyklejony do szyby ;)
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Patryqo
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 29 gru 2017, 18:39
Imię: Patryk
Lokalizacja: UK
Auto: ZB Design Panorama Auto 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#36 Post autor: Patryqo »

kolunio211 pisze: 30 wrz 2018, 18:52 Hejka.
Panowie jakiś czas temu zauważyłem coś takiego, włącznik świateł mam ustawiony na auto i za każdym razem gdy odpalam auto na ok 1 sek zapają się światła(kontrolka też) i gasną, jak przestawię na 0 to jest ok. czujnik zmierzchu działa bez zarzutów.
Spotkał się ktoś z takim czymś ?
Z góry dzięki za pomoc.
U mnie też tak jest.

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#37 Post autor: Ostap »

U mnie tak nie ma. Jak jest widno to nie włącza nawet na chwilę.
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

kolunio211
Przeglądacz
Posty: 59
Rejestracja: 14 maja 2018, 18:20
Imię: Rafał
Lokalizacja: Tczew
Auto: Opel Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z18xer
Gender:

#38 Post autor: kolunio211 »

Patryqo pisze: 03 lis 2018, 09:39
kolunio211 pisze: 30 wrz 2018, 18:52 Hejka.
Panowie jakiś czas temu zauważyłem coś takiego, włącznik świateł mam ustawiony na auto i za każdym razem gdy odpalam auto na ok 1 sek zapają się światła(kontrolka też) i gasną, jak przestawię na 0 to jest ok. czujnik zmierzchu działa bez zarzutów.
Spotkał się ktoś z takim czymś ?
Z góry dzięki za pomoc.
U mnie też tak jest.
A też masz aktywowany swiatla mijania po odpaleniu auta ? Nie jestem pewien ale chyba na poczatju tego nie było , czujnik działa prawidłowo nic nie głupieje

Patryqo
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 29 gru 2017, 18:39
Imię: Patryk
Lokalizacja: UK
Auto: ZB Design Panorama Auto 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#39 Post autor: Patryqo »

W uec mam ustawiony wariant 5 i jest on zdezaktywowany szybkim przekręceniem pokrętła świateł czyli nie używam go, światła działają jak im czujnik każe.
O ile pamiętam to zawsze tak było. Uznałem że tak ma być po prostu.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2018, 13:49 przez Patryqo, łącznie zmieniany 1 raz.

kolunio211
Przeglądacz
Posty: 59
Rejestracja: 14 maja 2018, 18:20
Imię: Rafał
Lokalizacja: Tczew
Auto: Opel Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z18xer
Gender:

#40 Post autor: kolunio211 »

Dokładnie mam tak samo jak Ty, wariant 5 i obecnie wyłączony bo mam dzienne z halogenów, a wyświetlacz też Tobie przyciemnia się na tą chwilę ?

Patryqo
Bywalec
Posty: 117
Rejestracja: 29 gru 2017, 18:39
Imię: Patryk
Lokalizacja: UK
Auto: ZB Design Panorama Auto 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#41 Post autor: Patryqo »

Tak, wyświetlacz tez.

ciawron
Przeglądacz
Posty: 67
Rejestracja: 01 lip 2017, 21:19
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Korczyna
Auto: Zafira B 2.0 Turbo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#42 Post autor: ciawron »

Hejka,

Postanowiłem założyć nowy temat, ponieważ niczego podobnego nie znalazłem.
Od czego się zaczęło. Mam zafirę z oryginalnym czujnikiem deszczu i zmierzchu. Zachciało mi się włączyć tryb świateł dziennych, by nie mieszać tam i z powrotem przełącznikiem świateł. Elektryk podłączył się OPCOMem i poustawiał na UEC i REC tryb 5, jak to przewidują instrukcje. Co się okazuje? Światła się elegancko zapalają. Jak gaszę silnik i zabieram kluczyk to światła tylne i podśw. tablicy rejestracyjnej nadal świeci. Nawet, jak zamknę pilotem samochód. Kupiłem OPCOMA i próbowałem wszystkich kombinacji.

Co dzisiaj zauważyłem? W ciemnym garażu (by działał tryb nocny) z lampą nad czujnikiem odpalam samochód. Zabieram lampę i zapalają się światła (prawidłowo wykryło tryb nocny). Następnie daję lampę nad czujnik I NIC SIĘ NIE DZIEJE - światła nadal świecą. Nie potrafi z powrotem wejść w tryb dzienny. Nawet, jak dam ultra mocne światło. Raz się załączy i koniec. Podejrzewam, że przez to zawieszenie pozostają tylne światła.

Tak samo sytuacja wygląda z wyłączonymi trybami jazdy dziennej. Jak się raz z włączonym trybem AUTO zaciemni sensor, to światła się załączają, ale już nie zgasną po podaniu światła.


Masakra...
Ostatnio zmieniony 21 lut 2019, 20:48 przez ciawron, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#43 Post autor: Mariusz »

ciawron pisze: 21 lut 2019, 20:34 Hejka,

Postanowiłem założyć nowy temat, ponieważ niczego podobnego nie znalazłem.
Od czego się zaczęło. Mam zafirę z oryginalnym czujnikiem deszczu i zmierzchu. Zachciało mi się włączyć tryb świateł dziennych, by nie mieszać tam i z powrotem przełącznikiem świateł. Elektryk podłączył się OPCOMem i poustawiał na UEC i REC tryb 5, jak to przewidują instrukcje. Co się okazuje? Światła się elegancko zapalają. Jak gaszę silnik i zabieram kluczyk to światła tylne i podśw. tablicy rejestracyjnej nadal świeci. Nawet, jak zamknę pilotem samochód. Kupiłem OPCOMA i próbowałem wszystkich kombinacji.

Co dzisiaj zauważyłem? W ciemnym garażu (by działał tryb nocny) z lampą nad czujnikiem odpalam samochód. Zabieram lampę i zapalają się światła (prawidłowo wykryło tryb nocny). Następnie daję lampę nad czujnik I NIC SIĘ NIE DZIEJE - światła nadal świecą. Nie potrafi z powrotem wejść w tryb dzienny. Nawet, jak dam ultra mocne światło. Raz się załączy i koniec. Podejrzewam, że przez to zawieszenie pozostają tylne światła.

Tak samo sytuacja wygląda z wyłączonymi trybami jazdy dziennej. Jak się raz z włączonym trybem AUTO zaciemni sensor, to światła się załączają, ale już nie zgasną po podaniu światła.


Masakra...
Czujnik światła nie reaguje na sztuczne światło. Nawet na zlotach próbowaliśmy naprawdę mocnym światłem.

ciawron
Przeglądacz
Posty: 67
Rejestracja: 01 lip 2017, 21:19
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Korczyna
Auto: Zafira B 2.0 Turbo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#44 Post autor: ciawron »

Dziwne, bo po odpaleniu samochodu do momentu zgaszenia sztucznego oświetlenia działa w trybie dziennym. Ok, sprawdzę jeszcze do światła dziennego, bo dzisiaj było pod chmurką i na zewnątrz działał w trybie nocnym. Dziwi mnie to zostawianie świateł tylnych i podświetlania tablicy rejestracyjnej.

Dodano po 34 minutach 42 sekundach:
To samo miał właściciel Astry H. Czyli raczej nie zależne od źródła światła, ale sprawdzę jutro.
mfoxm pisze:witam
mam afl i czujnik zmierzchu
a teraz opis sytuacji:
dzień:
światła mijania jako dzienne reszta zgaszona gaszę samochód i wszystko gaśnie czyli jest dobrze
zmrok:
zapalają się normalne światła mijania podświetlenie tablicy i pozycyjne do tej pory wszystko jest ok. problem pojawia się po zgaszeniu samochodu otóż w pozycji auto nie gaśnie podświetlenie tablicy z tyłu i światła pozycyjne tez tylko z tyłu. po przekręceniu na 0 światła gasną i mogę znowu włączyć auto i się nie zapalają.

moje pytanie brzmi dlaczego te światła nie gasną gdy przełącznik jest w pozycji auto?? nie gaśnie tylko tył to jakaś funkcja parkowania czy co??(wiem ze można stronami włączyć postojowe ale gdy mam na auto nawet jak włączę któraś stronę to obie z tylu się pala i wybrana z przodu postojówka)
Ostatnio zmieniony 21 lut 2019, 21:57 przez ciawron, łącznie zmieniany 4 razy.

ciawron
Przeglądacz
Posty: 67
Rejestracja: 01 lip 2017, 21:19
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Korczyna
Auto: Zafira B 2.0 Turbo Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#45 Post autor: ciawron »

Ok, sam czujnik faktycznie do światła dziennego działa. Tylko teraz dzieją się takie rzeczy:

Dzień:
- światła przechodzą w tryb dzienny na AUTO a ustawiłem tak, ze tył się tez swieci. Gaszę silnik i gaśnie wszystko łącznie z tyłem

Noc:
- zapala się wszystko. Gaszę silnik i tył zostaje.

Nie kumam, co może leżeć...?

EDIT.
Dzisiaj zauważyłem, że jak się zostawi włącznik od świateł na pozycji załączonej, to po zgaszeniu samochodu i wyjęciu kluczyka również tył się świeci. Więc to nie ma powiązania z czujnikiem zmierzchu.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Ostatnio zmieniony 23 lut 2019, 07:27 przez ciawron, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”