[B]Problemy związane z bi-xenonami i kontrolką AFL

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#151 Post autor: Ostap »

Dopadł i mnie błąd AFL

B1461-61

Przy skręcie w lewo takim, że światła skręcają max w lewo zaczyna migać kontrolka AFL, lewa lampa opada i przestają skręcać obie. Zatrzymam się, zgaszę auto, odpalę, lewa lampa podnosi się i wszystko jest ok do kolejnego mocnego skrętu w lewo choć nie zawsze błąd się pojawia.

Pierwszy raz wyskoczył mi po wkręceniu lamp i oddaniu do malowania i polerowania. Może jak robił polerkę na mokro to gdzieś do przetwornicy lub w jej okolicę dostała się woda? Centralnie od momentu wyjęcia lamp mam ten problem.

Ostatnio mało w nocy jeździłem i jeszcze w dzień używałem ledów to błąd nie wyskakiwał aż do wczoraj gdzie jechałem na światłach.
Dziś wyjąłem wtyczkę od lampy, dobrze ją wyczyściłem i kontaktem potraktowałem. Błąd się pojawił. Dopiero teraz zrozumiałem, że coś może jest z przetwornicą.
Wziąłem opcoma i robiłem testy skrętu i poziomowania z 20x i wszystko jest ok. Pojechałem na krętą drogę i też było ok.

Gdzie szukać winy? Kończy się silniczek od skrętu, czy może zajrzeć do przetwornicy? Lampę da się szybko wyjąć, mógłbym to sprawdzić w sumie.

Miał ktoś taki błąd?
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#152 Post autor: Mariusz »

Łukasz myślę że najprościej to podmienić przetwornicę i wtedy się przekonasz. Jak silniczki padną to ciężko to będzie ogarnąć. Jak by co to mam potłuczoną lampę ale silniczki całe.

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#153 Post autor: Ostap »

Pamiętam o Tobie bo to ta sama lampa ;) tzn strona ;)

Wczoraj specjalnie jeździłem i cisza, dziś w dzień też na światłach i też spoko, zero błędów. Za 2tyg jak błąd wyskoczy to zajrzę do przetwornicy.
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#154 Post autor: Ostap »

Niestety błąd wyskakuje przy jeździe wolnej np na rondzie i skręcie w lewo gdy soczewki skręcają na max. Przed wyjęciem lamp było wszystko ok, dziś sprawdzam przetwornicę.
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#155 Post autor: Ostap »

b1461-61 left dynamic curve light stuck

Niestety błąd się pojawia mniej więcej przy prędkości około 30km/h I skręcie ciągłym jak na rondzie w lewo, gdy skręcam lekko to błędu nie ma, gdy zrobię jak na rondzie, że lampa skręci do końca i trzyma tak soczewki to błąd wyskakuje.

Testy opcomem robi bez problemu. Wydaje mi się, że jednak będzie to silnik od skrętu bo wydaje jakiś inny dźwięk niż w prawej lampie.

Przetwornicę rozebrałem, suchutka I czysta w środku.

Niestety jedna śruba się urwała, zrobiłem przelotowo bo nie było innej możliwości.

Podłączyłem opcoma i jadąc wyskoczył błąd, chciałem sprawdzić czy jak go skasuję podczas jazdy to wszystko wróci do normy. Niestety przy kasowaniu lampy robią test ale już lewa się nie podnosi i skręt nie działa.

Lipa i jeszcze raz lipa
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#156 Post autor: Sumik »

Ja mialem tak ze podczas testu lamp rowniez dopadl mnie blad. Wczesniej wymienialem zarnik i krecilem lampa góra/dół. Problem leżał w tym że w przetwornicy byla woda. Ok 50-60ml. Trzeba ja rozkrecic, wylac wode i osuszyć. Jak sciezki sa zaśniedziałe i jak gdzieś syf zalega między nożkami jakiegoś scalaka to trzeba to oczyścić. Potem najlepiej wszystko przemyc alkoholem lub denaturatem. U mnie to zadziałało i jezdrze tak juz ponad 2 lata.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2018, 10:46 przez Sumik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#157 Post autor: Ostap »

Chyba nie czytałeś tego co napisałem ;)

Przetwornica czysta i sucha ;)

Test przy odpaleniu czy opcomem przechodzi bez problemu. Skręt ciągły w lewo np rondo powoduje błąd.

Korzystając z weekendu pojechałem do Mariusza na podmianę lampy ;)

Wymyśliłem aby podłączyć na krótko jego sprawny silnik od skrętu do mojej lampy. Tak też zrobiliśmy. Przy odpalaniu od razu błąd. Chwila zastanowienia i obejrzenie rozbitej lampy Mariusza i już wiedzieliśmy, że lampa musi się ruszać na boki a nie tylko sam silnik bo w lampie jest czujnik właśnie od tego czy się rusza czy nie ;)

Postanowiliśmy wymienić silnik a przynajmniej spróbować bez rozklejania lampy. Po dłuższej chwili wszystko się udało. Założyłem lampę i test przy odpaleniu ok. Błąd też dał się wykasować.

Jazda testowa i 3km do najbliższego ronda ;)
Jest ok ;)

Złożenie wszystkiego do kupy i powrót do domu.

Jeździłem po rondach na łukach w lewo i jest ok.

Nie chcę chwalić ale chyba się udało ;)

Dzięki Mariusz za pomoc ;) no i silnik ;)
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#158 Post autor: Ostap »

Obrazek

Tu jest ten silnik.
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#159 Post autor: Ostap »

To się długo nacieszyłem ;(

B1461 powrócił, lampa lewa opada i kupa. Restart auta i działa do pierwszego skrętu w lewo mocniejszego.

Ręce mi opadły dziś.

Teraz już wiem, że na 100% to nie wina silniczka. Od wymiany mało jeździłem na światłach bo mam dzienne a w nocy mało jeżdżę.

Jestem tak wkur..., że masakra.
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#160 Post autor: Ostap »

Jak na razie wyłączyłem AFL w IPC i teraz nie wywala błędu bo chyba lampy nie skręcają? Dziś dopiero będę w nocy jeździł to sprawdzę. Połowicznie naprawione.

Po św wyciągam lampę i dokładnie to wszystko sprawdzę, cały środek. W VC podobno można regulować ten skręt. W ZB też? Jakoś tego nie kojarzę? A może trzeba pojechać na techa coby kalibrację zrobić? Opcomem nie da rady.

Ktoś w Wawie ma techa?

Dodano po 17 sekundach:
Lub w okolicy Wawy ;)
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#161 Post autor: Mariusz »

Ostap pisze: 22 gru 2018, 21:01 To się długo nacieszyłem ;(

B1461 powrócił, lampa lewa opada i kupa. Restart auta i działa do pierwszego skrętu w lewo mocniejszego.

Ręce mi opadły dziś.

Teraz już wiem, że na 100% to nie wina silniczka. Od wymiany mało jeździłem na światłach bo mam dzienne a w nocy mało jeżdżę.

Jestem tak wkur..., że masakra.
Przykra sprawa. Teraz to już chyba tylko przetwornica do podmiany.

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#162 Post autor: Ostap »

Dziś trochę jeździłem. Lampy skręcają I błędu nie ma.

W IPC dałem ahl zamiast AFL ale myślę, że to nie od tego błędu nie ma.

Zobaczymy co z tym dalej będzie.

Cały czas czytam o tym na innych forach i przetwornica to, to chyba nie jest, choć w ZB układ odpowiedzialny za skręt jest właśnie w przetwornicy.

Jak błąd wyskoczy to sprawdzę połączenie między silnikiem od skrętu a przetwornicą, podobno czasami kable się przełamują. Wyjmę silniczek i sprawdzę czy nie za ciężko pracuje skręt soczewki, może jak idzie na max w prawo i szybko później w lewo to o coś haczy?

Ostatecznością jest ustawienie w UEC i REC świateł jako dziennych i jazda cały czas na światłach przy ustawieniu przełącznika na 0 bo na AUTO będą skręcały.

Mogę też modułem LWPM ustawić światła na pozycji postojowej lub 0 ale wtedy nie będzie dało włączyć się drogowych chyba, że ustawię je jakoś w module ;)

Wolałbym aby skręt działał a najbardziej wolałbym aby "skręt" nigdy nie gasł ;) hahahahaha
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Ostap
Zafiromaniak
Posty: 1675
Rejestracja: 15 lip 2017, 21:52
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Wwa
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#163 Post autor: Ostap »

Błędu nie ma ale lampa dalej opada I nie skręcają obie ;)

Kocham ten samochód ;)

Dodatkowo powyżej 120km/h lekko piszczy mi licznik, takie delikatne pikanie, jak zwolnię to jest ok, dam powyżej 120 pika ;)

Tego jeszcze nie miałem ;)
Obrazek


Chciałeś Panią?! Zapier.... na nią! :luz:

Awatar użytkownika
Bodek
Zafiromaniak
Posty: 16394
Rejestracja: 17 paź 2010, 12:28
Imię: Bodek
Lokalizacja: Polska B
Auto: Zafira_B_Cosmo
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:
Kontakt:

#164 Post autor: Bodek »

Ostap pisze: 25 gru 2018, 23:07 Błędu nie ma ale lampa dalej opada I nie skręcają obie ;)

Kocham ten samochód ;)

Dodatkowo powyżej 120km/h lekko piszczy mi licznik, takie delikatne pikanie, jak zwolnię to jest ok, dam powyżej 120 pika ;)

Tego jeszcze nie miałem ;)
Jazda z taką prędkością jest niebezpieczna, licznik wie co robi :D

:ok:
:lis:

"NADZIEJE LUDZI MĄDRYCH SĄ PEWNIEJSZE NIŻ BOGACTWO NIEUKÓW" - DEMOKRYT

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Bogusław Kuduk, ps. Bodek + 30.11.2020. R.I.P.

Awatar użytkownika
dany1107
Mieszkaniec
Posty: 333
Rejestracja: 13 lis 2016, 22:02
Imię: Daniel
Lokalizacja: UK.Bydgoszcz.
Auto: Zafira B VXR 2.0 241KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:

#165 Post autor: dany1107 »

Witam panowie dziś naprawiłem swoją przetwornice ,mianowicie wymieniłem w niej tranzystor buk9628 i jedna już działa niestety w drugiej nic to nie dało, znalazłem identyczną z tym że do Peugeota też z poziomowaniem i sekretem , i w opisie jest że będzie pasować, jej numer to 1 307 329 166 a moja ma 1 307 329 112 Czy one konstrukcjnie są takie same? I czy będzie pasowała
:driver:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”