brak nawiewu ciepłego powietrza

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Piko
Debiutant
Posty: 38
Rejestracja: 22 sty 2015, 08:01
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A 1.8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#16 Post autor: Piko »

Witam.
Dziękuję koledze Dziadek13 za bardzo obszerną i wyczerpującą odpowiedź na moje pytanie. Wydaje mi się że teraz wiem wszystko... za kilka dni będzie cieplej i w dodatku wolne dni sobota/niedziela, więc obejrzę jak to wygląda u mnie w autku i podejmę konkretne decyzje.
Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam Piko.

Espex
Przeglądacz
Posty: 54
Rejestracja: 15 maja 2016, 10:53
Lokalizacja: WTA
Model:

#17 Post autor: Espex »

Witam,

Ostatnio wymieniłem termostat, iż nie działał. Zakupiłem termostat firmy BEHR (92ºC), po odpowietrzeniu całego układu
i przejechaniu 10km temperatura wzrasta do około 83ºC i spada do 80ºC, a z kratek leci słabe ciepłe powietrze. Co jest grane ?

#Edit
Z pod schowka wydobywa się również dziwny, ale słabo słyszący dźwięk silniczka czy czegoś tam...
_____________________
Opel Zafira A 1.6 16v 101KM 2000R
Ostatnio zmieniony 20 sty 2019, 17:23 przez Espex, łącznie zmieniany 1 raz.
OPEL, ZAFIRA-A
Samochód Osobowy, van
1598 cm3, benzyna

Gregorius4tm
Posty: 3
Rejestracja: 21 sie 2016, 18:35
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Władysławowo
Auto: Zafira OPC
Model: A
Oznaczenie silnika: Z20LET

#18 Post autor: Gregorius4tm »

Witam. Ja podobnie jak kolega. U mnie wszystko bylo ok tylko termostat(obudowa) przeciekał. Wymienilem komplet i teraz zaczely sie jaja. Samochod nie osiaga temperatury nawet po przejechaniu 20 km (na wskazniku deski). Nawiew na 4 biegu jest slaby i letnie powietrze leci. Stan chlodziwa ok.
Wymienilem czujnik temperatury znajdujacy sie w bloku miedzy silnikiem a aku. Nic to nie pomogło.
Zauwazylem ze na postoju silnik rozgrzewa sie do około 92 st i wtedy nawiew jest taki jaki powinien (sila i temperatura). Autko posiada klimatronik stad powiazanie miedzy temperatura plynu i nawiewem. No ok.
Gdy jednak rusze, temperatura na desce spada (nawiew jest slabszy) i czasami zapala sie kontrolka bledu w ukladzie chlodzenia (chlodnica z wentylatorem) i kontrolka awarii (samochód z kluczem) jednocześnie. Po kilku minutach gasna obie.
Teraz co moze byc przyczyna takich jaj?
Trafiony nowy termostat (caly czas otwarty), bo od tego sie zaczelo. Czy moze jakies inne doswiadczenia.
Silnik z20let 2.0T OPC

Dodam jeszcze, że czeka mnie zmiana oleju bo juz czas, jak rowniez dlatego, ze silnik byl nie dogrzewany bo jest troche masła. Zona ujezdza i robi krotkie trasy do pracy i spowrotem(w sumie ok 10 km). Teraz sie zamieniamy na jakis czas autami bo ja robie minimum 45 dziennie

Wysłane z mojego S31 przy użyciu Tapatalka

ZA 2.0T Z20LET

thor_
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 30 mar 2017, 13:13
Imię: Artur
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X20DTL
Gender:

#19 Post autor: thor_ »

A sprawdź klime?? Stan płynu itp. Włączająca się kontrolka wentylatorów bardzo często oznacza problemy z klimą.

robertgl17
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 02 maja 2010, 22:26
Imię: Rob
Lokalizacja: Wrocław
Auto: Opel Zafira A 1.9 Comfort
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y20DTH
Gender:

#20 Post autor: robertgl17 »

Witam. Mam jedno pytanie.

Czym jest sterowane otwarcie lub zamknięcie zaworu na"lornetce" aby przez nagrzewnicę leciał płyn chłodniczy lub też nie?
Jest gdzieś styk, który uruchamia mechanizm jak tylko przekręcimy troszeczkę pokrętło ogrzewania z minimum i wtedy zaczyna wpływać płyn chłodniczy do nagrzewnicy?

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#21 Post autor: Mariusz »

robertgl17 pisze: 11 lut 2019, 22:00 Witam. Mam jedno pytanie.

Czym jest sterowane otwarcie lub zamknięcie zaworu na"lornetce" aby przez nagrzewnicę leciał płyn chłodniczy lub też nie?
Jest gdzieś styk, który uruchamia mechanizm jak tylko przekręcimy troszeczkę pokrętło ogrzewania z minimum i wtedy zaczyna wpływać płyn chłodniczy do nagrzewnicy?
Wydaje mi się że sterowanie jest klapką, która kieruje powietrze przez nagrzewnicę lub ją omija. W dzisiejszy autach nie ma już takich rozwiązań jak we fiacie 125p. :D

Awatar użytkownika
siwykomar
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 21 mar 2017, 12:23
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Auto: Opela Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#22 Post autor: siwykomar »

mariusz131 pisze: 11 lut 2019, 22:20
robertgl17 pisze: 11 lut 2019, 22:00 Witam. Mam jedno pytanie.

Czym jest sterowane otwarcie lub zamknięcie zaworu na"lornetce" aby przez nagrzewnicę leciał płyn chłodniczy lub też nie?
Jest gdzieś styk, który uruchamia mechanizm jak tylko przekręcimy troszeczkę pokrętło ogrzewania z minimum i wtedy zaczyna wpływać płyn chłodniczy do nagrzewnicy?
Wydaje mi się że sterowanie jest klapką, która kieruje powietrze przez nagrzewnicę lub ją omija. W dzisiejszy autach nie ma już takich rozwiązań jak we fiacie 125p. :D
Mariusz dokładnie. Jest tylko klapka

Dodano po 1 minucie 31 sekundach:
robertgl17 pisze: 11 lut 2019, 22:00 Witam. Mam jedno pytanie.

Czym jest sterowane otwarcie lub zamknięcie zaworu na"lornetce" aby przez nagrzewnicę leciał płyn chłodniczy lub też nie?
Jest gdzieś styk, który uruchamia mechanizm jak tylko przekręcimy troszeczkę pokrętło ogrzewania z minimum i wtedy zaczyna wpływać płyn chłodniczy do nagrzewnicy?
Jeśli Ci nie wieje ciepłe powietrze, to możesz mieć zapowietrzony układ lub zapchany jeśli używałes uszczelniacza do chlodnic

romi76
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 05 lis 2009, 08:56
Imię: Roman
Lokalizacja: bialystok
Auto: Zafira 1.8 125km z18xe
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE
Gender:

#23 Post autor: romi76 »

Miałem podobne objawy.coraz słabiej grzało i zaparowane szyby.plukanka i wymiana termostatu nic nie dała .więc wymieniłem nagrzewnicę alu za 80 zl na nową plus nowe uszczelki za 30 zl.lornetka byla juz bez zaworu wiec pewnie ktos juz zmienial wczesniej.calosc zajęła ok 3h .ale teraz grzeje super.satysfakcja pełna.
calkiem fajna bryczka

gomezpl
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2019, 15:38
Imię: Szymon
Lokalizacja: Opole
Auto: 1.8 16v
Model: Za
Oznaczenie silnika: Z-8xe

#24 Post autor: gomezpl »

Podepne sie.
Pacjent zafira a 1.8 16v 2003
Ogrzewanie raz dziala raz nie.
Podczas jednej trasy 25km od poczatku wieje zimnem by np w polowie drogi grzac bardzo cieplo z 5 min i znowu zimne.
Temperatura caly czas stala.
Mozliwe ze np na dziurze cos sie odblokowuje czy cos?
No zimno mi;)

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#25 Post autor: Dziadek13 »

A zawór na rolnetce jest? jak jest to czy sprawny jest on elektryczny lub czy czasem jest problem z jego zasilaniem.Na poprzedniej stronie masz go na fotkach .
A pytanie jeśli to nie podchodzi pod rodo bo nie piszesz jaką masz klimatyzacje climatronik czy manual.
Ostatnio zmieniony 14 lis 2019, 17:14 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 2 razy.

gomezpl
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2019, 15:38
Imię: Szymon
Lokalizacja: Opole
Auto: 1.8 16v
Model: Za
Oznaczenie silnika: Z-8xe

#26 Post autor: gomezpl »

Dziadek13 pisze: 14 lis 2019, 17:09 A zawór na rolnetce jest? jak jest to czy sprawny jest on elektryczny lub czy czasem jest problem z jego zasilaniem.Na poprzedniej stronie masz go na fotkach .
A pytanie jeśli to nie podchodzi pod rodo bo nie piszesz jaką masz klimatyzacje climatronik czy manual.
Manual. Wybacz ja swiezak

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#27 Post autor: Dziadek13 »

Nie ma co wybaczać to jest forum i trza pomagać. W takim razie sprawdź czy działa ten silniczek na rolnetce odkręć boczek trza się troche pogimnastykować ktoś musi ci pokręcić pokrętłem klimy na ciepło i na zimno a ty posłuchasz czy chodzi czy np terkocze. Pokrętła regulują klapami poprzez linki może któraś wypadła z zaczepów trza to sprawdzić.

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 lis 2019, 18:41 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

gomezpl
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2019, 15:38
Imię: Szymon
Lokalizacja: Opole
Auto: 1.8 16v
Model: Za
Oznaczenie silnika: Z-8xe

#28 Post autor: gomezpl »

Dziadek13 pisze: 14 lis 2019, 18:33 Nie ma co wybaczać to jest forum i trza pomagać. W takim razie sprawdź czy działa ten silniczek na rolnetce odkręć boczek trza się troche pogimnastykować ktoś musi ci pokręcić pokrętłem klimy na ciepło i na zimno a ty posłuchasz czy chodzi czy np terkocze. Pokrętła regulują klapami poprzez linki może któraś wypadła z zaczepów trza to sprawdzić.

Obrazek
Obrazek
Dzieki. Najdziwniejsze jest ze jak dziala to dziala. 10 min i pyk nie dziala samo podczas jazdy bez dotykania

Awatar użytkownika
Dziadek13
Zafiromaniak
Posty: 2004
Rejestracja: 26 wrz 2010, 21:28
Imię: Jorg
Lokalizacja: Mysłowice
Auto: VW Turan była zafira DTL
Model: Turan
Oznaczenie silnika: AVQ
Gender:

#29 Post autor: Dziadek13 »

gomezpl pisze: 14 lis 2019, 18:43 Dzieki. Najdziwniejsze jest ze jak dziala to dziala. 10 min i pyk nie dziala samo podczas jazdy bez dotykania
Może jakiś słaby kontakt nierówność na drodze i przerwa.Teraz pytanie czy jak nastąpi brak ogrzewania to następuje od razu czy powoli traci się ogrzewanie?.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 14 lis 2019, 20:10 przez Dziadek13, łącznie zmieniany 1 raz.

gomezpl
Świeżak
Posty: 7
Rejestracja: 14 lis 2019, 15:38
Imię: Szymon
Lokalizacja: Opole
Auto: 1.8 16v
Model: Za
Oznaczenie silnika: Z-8xe

#30 Post autor: gomezpl »

Dziadek13 pisze: 14 lis 2019, 19:56
gomezpl pisze: 14 lis 2019, 18:43 Dzieki. Najdziwniejsze jest ze jak dziala to dziala. 10 min i pyk nie dziala samo podczas jazdy bez dotykania
Może jakiś słaby kontakt nierówność na drodze i przerwa.Teraz pytanie czy jak nastąpi brak ogrzewania to następuje od razu czy powoli traci się ogrzewanie?.

Obrazek
Od reki wieje zimne powietrze. Od reki tez nagle wieje cieple. Nie ustalilem zadnego zwiazku przyczynowo skutkowego. Galki przekrecone na maksa na grzanie wentylator na 2 slychac chodzi, klapki kierunku nawiewu chodza

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”