[B]Klimatyzacja - przestała działać

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
cosmo2007
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2018, 15:17
Imię: Michał
Lokalizacja: Gdańsk
Auto: Opel Zafia 1.9CDTI 88KW/120KM Cosmo Pano
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT

#286 Post autor: cosmo2007 »

Witam Wszystkich Zafirowanych.Problem podczas jazdy przestało chłodzić zaznaczam nagle. Po podpięciu pod kompa i diagnostyce, że wszystko jest ok sprężarka się załącza i ciśnienie ma w normie. Co sugerujecie jak ten problem rozwiązać czy jest tam jakiś elektrozawór który mógłby się zawiesić, zapchać. Może już miał ktoś tego typu problem i podzieliłby się wiedzą. Z góry dzięki za wszelkie sugestie. Pozdrawiam.

Skasowany użytkownik 6483

#287 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Jedynym elementem może być czujnik ciśnienia czynnika . Może on czasami strajkuje? Albo tez sprzęgło kompresora klimy?

dybek74
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2019, 18:33
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszawa
Auto: 1,9cdti
Model: Za
Oznaczenie silnika: Z1,9dth

#288 Post autor: dybek74 »

Witam serdecznie wszystkich jestem nowym na grupie . Piszę ponieważ posiadam od niedawna opla Zafirę 2006rok 1,9 74kw., kupiłem samochód z nie sprawna klimatyzacją (sprzedający oznajmił iz trzeba tylko napełnić).W rzeczywistości wymieniłem chlodnice ,wentylator chlodnicy,klimatyzacji zostala napełnioną, i nic nadal nie załącza sie. W warsztacie zostało sprawdzone:,czujnik,sprzezarka ekektrolacznik,przewody ,na krotko pracuje po zwarciu przekaznika na krótko działa.Brak sterowania klimatyzacja .Co moze byc przyczyna czego jeszcze nie sprawdzono lub co szukać czy sterowania wewnątrz? proszę o jakieś sugestie lub pomoc kogoś kto podoła temu problemowi bo glupio miec z klimatyzacja która nie działa z góry dziękuję za pomoc

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3060
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#289 Post autor: Tazz »

Pytanie czy masz załączona klime w aucie (Na wyświetlaczu jest napis eco?)
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

dybek74
Posty: 3
Rejestracja: 16 kwie 2019, 18:33
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszawa
Auto: 1,9cdti
Model: Za
Oznaczenie silnika: Z1,9dth

#290 Post autor: dybek74 »

Witam klimę nam załączoną i nic dowiedziałem się ze wczesniej wymieniano zegar moze cos nie podpieli lub jakiś kabel uszkodzili?

axis
Świeżak
Posty: 6
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:29
Imię: Sławek
Lokalizacja: Morąg
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#291 Post autor: axis »

Witam Panie i Panów.
Dziś chciałem sobie poprawić chłodzenie, a coś się sp....ło i jest gorzej. Opiszę sytuację: klima chłodziła w miarę dobrze, ale zdawało mi się że w tamtym roku chłodziła lepiej, więc podjechałem do fachowców z maszyną, żeby sprawdzili. Maszyna pobrała 270 g czynnika (Z19DTH - powinno być 450). Po całej procedurze klima całkiem przestała chłodzić! Maszyna nie wykazała żadnych błędów ani nieszczelności. Postanowiliśmy powtórzyć cały cykl, tym razem maszyna pobrała tylko 130 g czynnika, co się stało z resztą z nabitych 450? Po drugim cyklu klima trochę chłodzi, ale na pewno nie tak jak przed całą operacją. Przed tym wszystkim moduł LWPM pokazywał ciśnienie w granicach 19-24 bar, po tych operacjach ok. 15-17, a teraz jak jechałem wieczorem tylko 10-12 bar.Co może być przyczyną tego dziwnego zachowania??? Temperatura parowania wynosi -40 stopni, czy to dobrze i czy ona powinna być stała czy się zmieniać?
Wstawiłbym zdjęcia ze wskazań modułu LWPM, ale jakoś nie mogę ich dodać
https://naforum.zapodaj.net/9dd103691409.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/9b6a5bd9fc92.jpg.html
https://naforum.zapodaj.net/6e728be5fb88.jpg.html
Ostatnio zmieniony 03 cze 2019, 22:27 przez axis, łącznie zmieniany 2 razy.

didi812
Debiutant
Posty: 28
Rejestracja: 06 sty 2018, 18:06
Imię: DARIUSZ
Lokalizacja: Racibórz
Auto: Zafira
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z18xer
Gender:

#292 Post autor: didi812 »

Witam
Ja mam inne pytanie ,jak w waszych 1.8 xer działają wentylatory podczas gdy klima pracuję. U mnie ja włączy się klima to wentylator pracuje na najwiekszych obrotach , a w kabinie slychać jakby pod maską był tabun koni . Czy to jest normalny odglos pracy wentylatora ?
Jak miałem w vectrze klime to wentylatory chodziły ciszej.
Czy może być uszkodzone lożyskowanie wentylatora.

Awatar użytkownika
romek22794
Mieszkaniec
Posty: 243
Rejestracja: 01 lut 2017, 21:19
Imię: roman
Lokalizacja: BS
Auto: NJOY przycisk SPORT
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER,LpG

#293 Post autor: romek22794 »

Dźwięk wentylatora normalny. Na najwyższych obrotach, ale bez koni ;)

l3cho
Przeglądacz
Posty: 57
Rejestracja: 26 maja 2016, 00:13
Imię: Marcin
Lokalizacja: Chorzów
Auto: Opel Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#294 Post autor: l3cho »

Dzień dobry,

W związku z wymianą uszkodzonej klimatyzacji chłodnicy mam pytanie - czy mogę jechać na uzupełnienie z pustym układem (bez oleju i czynnika?) czy klimatyzacja nie zatrze się? Powinienem przed jazdą jakoś odłączyć pompę klimatyzacji? czy też dopóki nie włączę klimatyzacji nic złego nie powinno się stać?

Dodam że podczas wymiany chłodnicy - nie ulotnił się żaden gaz - najprawdopodobniej uleciał podczas uszkodzenia?
klima.thumb.jpg.493216c41d801bbea2d5a7764e8414b5.jpg
Proszę o radę.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Kocur
Zafiromaniak
Posty: 1666
Rejestracja: 24 maja 2017, 19:04
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Opel Zafira B OPC
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#295 Post autor: Kocur »

Ja na Twoim miejscu nie ryzykowałbym włączenia klimy bez czynnika i bez oleju. To grozi zatarciem sprężarki i grubymi kosztami. Dokąd nie włączysz klimy (nie uruchomisz sprężarki) - nic stać się nie powinno.
:f1: kolejno: Opel Corsa 1.2i, Opel Astra 1.6i, Opel Calibra 2.0i, Opel Zafira A 2.0 DTL 16V., Corsa B 1.2 16V, Astra Bertone Cabrio 1.6. Obecnie:
Opel Zafira B Cosmo Panorama DTH
Opel Zafira B OPC
Audi A4 B6 S4 Cabrio 3.0 V6

Awatar użytkownika
Tazz
Zafiromaniak
Posty: 3060
Rejestracja: 25 cze 2017, 11:23
Imię: Marcin
Lokalizacja: SOsnowiec
Auto: Mercedes Benz E klasa
Model: S211
Oznaczenie silnika: M112
Gender:

#296 Post autor: Tazz »

Jeżeli jest pusta Klima to nawet jej nie zalaczysz więc bez obaw możesz jechać, szyby w dół i możesz jechać
Byly:
Astra F 1.6 htb
Omega 2.2 sedan
Zafira (z19dth + virus)
Zafira OPC (z20leh)
Przejściowe
VW polo (1.6) htb
seat Cordoba Vario (1.6)
Ford Focus (1.6 TDCI) Htb
Żonowozy:
audi A4 1999 (1.6)
Daihatsu Materia 2008 (1.3)
Obecnie:
Mercedes W211 3.2 V6
Romet ZK 125 FX

Skasowany użytkownik 6483

#297 Post autor: Skasowany użytkownik 6483 »

Jedź i sie nie przejmuj, tak jak tu piszą wyżej - brak czynnika w układzie powoduje ,że czujnik cisnienia nie puszcza sprężarki nawet gdybys chciał ja włączyć . Takie numery sa tylko w VW że mimo braku czynnika , sprężarka klimy nadal działa i może sie zatrzeć. U nas nie ma tego problemu.

lukstar3000
Debiutant
Posty: 30
Rejestracja: 11 gru 2016, 18:06
Imię: łukasz
Lokalizacja: Leszno
Auto: opel zafira b 1.9 cdti 120KM
Model: ZB
Oznaczenie silnika: z19dth
Gender:

#298 Post autor: lukstar3000 »

ja mam pytanie umnie tez przestała działac klima wyjechałem do sklepu i działa . po powrocie wsiadam do auta i juz niedziala klima leci cieple powietrze . klima napelnoina i wymieniona cewka rok temu . gry odpale auto i wlacze klime to cos brzeczy tak jakby w okolicach schowka chyba jakis wentylator ale leci ciepłe powietrze ? co moglo sie stac ?

Ski3l3tor
Przeglądacz
Posty: 52
Rejestracja: 01 lis 2017, 09:37
Imię: Derek
Lokalizacja: śląskie
Auto: Opel Zafira B 1.9 CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH

#299 Post autor: Ski3l3tor »

Jakie powinno być ciśnienie w układzie klimatyzacji?Czy zbyt mała ilość może być objawem ,ze sie nie uruchamia 1 i 3 bieg wentylatorów.

Awatar użytkownika
Mariusz
Zafiromaniak
Posty: 2470
Rejestracja: 11 maja 2017, 07:01
Imię: Mariusz
Lokalizacja: Warszawa
Auto: ZB OPC Line
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#300 Post autor: Mariusz »

Ski3l3tor pisze: 22 cze 2019, 07:51 Jakie powinno być ciśnienie w układzie klimatyzacji?Czy zbyt mała ilość może być objawem ,ze sie nie uruchamia 1 i 3 bieg wentylatorów.
Rozumiem że chodzi Ci o nawiew w kabinie. Mała ilość czynnika nie pozwoli włączyć klimy. Zawór niskiego ciśnienia zablokuje włączenie sprężarki, ale nie ma to żadnego wpływu na pracę nawiewu w kabinie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”