Problem z czujnikiem położenia wałka rozrządu

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Pabloo
Świeżak
Posty: 19
Rejestracja: 15 lis 2018, 19:20
Imię: Paweł
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18xe
Gender:

#31 Post autor: Pabloo »

Witam jakiej firmy zalorzyc czujnik wałka rozrządu ? Czy zamiennik np. Delphi moze byc czy raczej oryginał ?

Awatar użytkownika
Sumik
Zafiromaniak
Posty: 2407
Rejestracja: 01 lis 2015, 18:09
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Auto: Zafira B OPC 300+
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LEH
Gender:
Kontakt:

#32 Post autor: Sumik »

Cokolwiek. Masz na to 2 lata gwarancji. Może być ERA lub EPS z tych tańszych. Jak kupisz Blueprint to może się zdarzyć że w środku będziesz miał ORI bo to taki pakowacz jak Ruville :)

Wirus
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2020, 19:31
Imię: Wojtek
Lokalizacja: małopolskie
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#33 Post autor: Wirus »

Witam,

Podepnę się pod temat. Zafira A 1.8 125km Z18XE, sprawdzałem 5 czujników położenia wałka rozrządu: 2 delphi, 3 oryginalne (1 nowy, 2 używane).
Zachowanie na:
- obu Deplphi - w ~90% przypadków dobre. Poza tym - czasem, np. po nocy ciężej odpala i pojawia się kontrolka - samochód z kluczem, a auto wchodzi max na 4k obrotów. Poza tym nawet jak odpali bez problemów, to potrafi w trakcie jazdy, przy dojściu do 4k przydusić i zaświeca się w/w kontrolka
- na oryginalnych - problem pojawia się cały czas - kontrolka samochodu z kluczem z czasem przechodząca w kontrolkę silnika, auto dochodzi do 4k obrotów. Dokładnie tak samo, jak z odpiętym czujnikiem. Noo, może wtedy minimalnie ciężej odpala, albo już mi się zdaje.

Poza tymi czujnikami sprawdzałem czujnik położenia wału - bez zmian. Sterownik silnika wysłany do serwisu, wrócił z diagnozą, że jest dobry. Masa OK, sondy lambda nowe. Przepływomierz i przepustnica sprawdzane, czyszczone (czasem pojawiało się też falowanie obrotów).

Skończyły mi się pomysły - byłem u mechanika, twierdzi, że czujnik położenia wałka. Z jednej strony logiczne, skoro zachowuje się różnie w zależności od tego czy oryginalny czy nie, ale czemu na oryginalnych gorzej? A może lepiej, bo przewidywalnie, a problem jest gdzieś indziej? Będę wdzięczny za jakieś rady i sugestie.

PS - Oczywiście po podłączeniu komputer pokazuje błąd czujnika położenia wałka rozrządu
Ostatnio zmieniony 01 lis 2020, 08:56 przez Wirus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
janekW67
Zafiromaniak
Posty: 4083
Rejestracja: 16 sty 2012, 16:59
Imię: Janek
Lokalizacja: Słupca
Auto: Opel Zafira B 1.8 Njoy
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:
Kontakt:

#34 Post autor: janekW67 »

Jesteś pewny, że przepływomierz jest dobry?
Oczywiście!

Wirus
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2020, 19:31
Imię: Wojtek
Lokalizacja: małopolskie
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#35 Post autor: Wirus »

Tak, też wymieniałem. Żadnej różnicy nie było.

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#36 Post autor: Crazy »

Wirus, podjedź do mechanika aby rozebrał rozrząd i sprawdził koło na którym jest klin na dole.
wstawiam foto jak mi sie udało odnaleźć przyczynę tego błędu ;)

P.S jest jeszcze opcja na uszkodzony sterownik silnika :(
Załączniki
FB_IMG_1604219371072.jpg
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

Wirus
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2020, 19:31
Imię: Wojtek
Lokalizacja: małopolskie
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#37 Post autor: Wirus »

@Crazy, dzięki. Też coś podobnego podejrzewam, sugerowałem to mechanikowi, ale wykluczył. Upierał się przy czujniku mimo ilości sprawdzonych już przeze mnie. Tylko w razie czego nie ma możliwości oddania :]. Dlatego zabrałem go od niego i przyszedłem do Was :)
Chyba muszę do tego dojrzeć. Jak już się zdecyduję to lepiej, żeby to było to, bo inaczej wywalę kolejne parę stów na marne.

Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, które mógłbym sprawdzić w międzyczasie, chętnie wysłucham :)
No i oczywiście, jeśli uda mi rozwiązać problem (nie ważne - prędzej, czy później), to dam znać.

------
@Crazy, a jakie miałeś objawy? I co przy okazji też sprawdzałeś? :)
Ostatnio zmieniony 01 lis 2020, 11:17 przez Wirus, łącznie zmieniany 5 razy.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#38 Post autor: firek »

Witaj.
Pewnie to już robiłeś, a może nie więc proponuję sprawdzić ustawienie rozrządu.
Pozdro

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#39 Post autor: Crazy »

Wirus sterownik sprawdzałem i później rozebrałem rozrząd i znalazlem przyczyne ;)
Czujniki oczywiście oryginał zakładales ?
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

Wirus
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2020, 19:31
Imię: Wojtek
Lokalizacja: małopolskie
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#40 Post autor: Wirus »

@Firek - tak, sprawdzałem, dzięki :)

@Crazy - tak, 2 Delphi i 3 oryginalne. No nic, chyba też powoli trzeba się będzie umówić na przejrzenie. Sam wole się za to nie brać.

Crazy
Zafiromaniak
Posty: 1813
Rejestracja: 25 maja 2016, 08:00
Imię: Dawid
Lokalizacja: Rzeszów
Auto: Insignia
Model: A
Oznaczenie silnika: A16LET
Gender:

#41 Post autor: Crazy »

Pokaż foto ktore wstawiłem mechanikowi i niech to sprawdzi, jesli wszystko bedzie ok to pozostaje do sprawdzenia wiązka i sterownik ;)
W Rzeszowie bym Ci to ogarnal :D i w razie czego mam sterownik na podmiane
Diagnostyka komputerowa, programowanie, dorabianie kluczy OPEL wszystkie modele do 2020r.Odczyt kodu PIN/Car-Pass, rozszerzenie komputera Zafira C i inne
Pomoc przy zakupie pojazdu. Zapraszam

Wirus
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 31 paź 2020, 19:31
Imię: Wojtek
Lokalizacja: małopolskie
Auto: Opel Zafira A 1.8
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Z18XE

#42 Post autor: Wirus »

Będę pamiętał - dzięki! :)

no_xpress
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2016, 09:47
Lokalizacja: Krosno
Model:

#43 Post autor: no_xpress »

witam, odkopuje temat. błąd czujnika położenia walka rozrządu, auto długo kreci (czasem dobrze zapali) , kręci się do 4500tys (czasem idzie do odcięcia) , założyłem używany oryginalny czujnik, dzień spokoju. Usterka powróciła, kable sprawdzone od sterownika do czujnika, na kostce od czujnika masa jest, napięcie na dwóch pozostałych pinach 5V. Założyłem nowy czujnik VDO (oryginalne napisy z czujnika zdrapane) wiec pierwszy montaż, auto z 3 razy odpaliło dobrze ale temat powraca. Po odpięciu czujnika odpala tak samo (długo kręci) ale wymiana na nowy dała jakiś efekt. jakieś pomysły?

Dodano po 1 godzinie 55 minutach 19 sekundach:
Dziś chciałem sprawdzić czy podczas rozruchu napięcie ze sterownika na czujnik nie zanika, odpalałem auto na odpiętym czujniku i jest stałe 5V i co najlepsze auto odpaliło od razu bez długiego kręcenia... Po ponownej próbie już dłużej kręcił więc pewnie w ogóle ten czujnik nie działa. Sterownik nie czyta impulsów z czujnika? Istnieje taka możliwość?

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#44 Post autor: Harry200 »

Może być uszkodzony sterownik ale to mało prawdopodobne. Jaki masz silnik bo nie napisałeś..

no_xpress
Posty: 3
Rejestracja: 19 gru 2016, 09:47
Lokalizacja: Krosno
Model:

#45 Post autor: no_xpress »

z18xe, zafira A 2003r

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”