Z22SE Problem z Odma

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
AguageN
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2023, 17:50
Imię: Przemyslaw
Lokalizacja: Bad wildbad
Auto: Obel zafira A 2.2 ecotec
Model: 2000
Oznaczenie silnika: Z2se
Gender:

Z22SE Problem z Odma

#1 Post autor: AguageN »

Hej witam wszystkich serdecznie .

Od niedawna jestem posiadaczem Zafiry 2.2 ecotec. Wczoraj zauwazylem ze po przejechaniu 500km ubylo 1.5 litra oleju. Podejrzenie padlo na odme.
Przeszukalem Internet i nie moge znalezc jak ja zregenerowac lub zastapic.

Pomocy

Z gory dziekuje.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2254
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#2 Post autor: Pszczyna »

W instrukcji norma to 0,6 L na 1000 km GM ładnie się tu zabezpieczyło, zresztą inne firmy mają nawet 0,9L.

co można doradzić hmy....... :

1.Jeżeli wlałeś syntetyk a był wcześniej semisytetyk-to mogło narobić tych problemów

2.Możliwe, że uszczelniacze zaworów są zniszczone-najczęściej jak ktoś leje tani olej lub oszczędza na wymianach w dodatku zużyty silnik

3.Możesz zmienić olej na semisyntetyk np.Mobil 1 bo nie jest taki drogi-pojeździć i porównać branie oleju z tym co teraz
(jeden z forumowiczów zmienił 5W30 na 10W40 i branie oleju mu zmniejszyło się o 60-70% w silniku 1,8 z przebiegiem ok 150kkm...)

4.Możesz sprawdzić kompresje w cylindrach -jak będzie niska lub nie równa to silnik przeżył swoje

5.Możesz poczytać o ceramizerze na allegro-może to uratować cię od remontu silnika gdyby kompresja była kiepska (50zł to nie majątek)

6.Podjedź na Opel Techa i sprawdź faktyczny przebieg.

Sprawdź ciśnienie, ale było w TIS'ie że dokładnie w tym silniku -Z22SE, mogły być przypadki nadmiernego zużycia oleju i wtedy zalecają zmianę pierścieni, to jakiś feler był z pierścieniem olejowym . Czyli jak olejowy do bani a górne jeszcze w miarę to ciśnienie będzie ok a olej i tak będzie ubywał.

Tu sugestia użytkownika :nie_wiem: :nie_wiem: :nie_wiem:

Cytat,,Jeżeli są zapieczone pierścienie olejowe to można spróbować je "odpiec" preparatem Antykoks (Anticarbon) - pierwszy link w google. U mnie po zakupie zalałem GM 5W-30 (+ płukanka silnika), raczej w celu płukania niż docelowo. Okazało się, że trochę bierze - jakieś 100 ml/1000km (raczej trochę mniej, ale nie dało rady ustalić dokładnie). Pojeździłem 5 kkm i zastosowałem ten Antykoks zgodnie z instrukcją, a potem zmieniłem olej na Liqui Moly Synthoil Hightech 5W-40 (IMO dla naszego klimatu lepszy, a dla silnika o niebo lepszy niż ten półsyntetyczny GM) + kolejna płukanka silnika. Zrobione już 2.5kkm i... Nie znikło nic. Styl jazdy ten sam (nawet bardziej męczący silnik bo sporo autostrady), a do tego ostatnie temperatury nie rozpieszczają układu chłodzenia i smarowania. Ten Antykoks kosztuje jakieś 30 zł, aplikacja trywialna (aerozol z rurką) i sądzę, że warto spróbować, jeżeli mamy mocne przekonanie, że to pierścienie. Lejąc gęstsze oleje można sobie u nas załatwić rozrząd."


Piszesz Odma co masz na myśli ?
Odma to odpowietrzenie skrzyni korbowej
Kłopoty z nią zwłaszcza zimą są krótkie odcinki i niedogrzany silnik (robi się masło i zatyka odmę)
Odwieczny problem miały VW tam był separator który trzeba było czyścić.
Rozwiązaniem było tzw. pakiet na Skandynawię gdzie na odmie była grzałka.

AguageN
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2023, 17:50
Imię: Przemyslaw
Lokalizacja: Bad wildbad
Auto: Obel zafira A 2.2 ecotec
Model: 2000
Oznaczenie silnika: Z2se
Gender:

#3 Post autor: AguageN »

Hej pozdrawiam kolegę.
Auto ma rzeczywisty przebieg 250k.
Auto stało ponad rok zanim zostało przeze mnie kupione wykonałem wymianę termostatu, płynu chłodniczego i oleju wraz z płukanka silnika wlany jest LIQUID MOLY 5w-40 ACEA A3/B3, A3/B4 syntetyczny. Co było wcześniej nie wiem.
Silnik nie bierze oleju przy jeździe po mieście. ubytek pojawił się po trasie na której obroty dochodziły do 4k obrotów.
Mam namyśli połączenie pokrywa zaworów-dolot to jest chyba odpowietrzenie i separator oleju.
Tak jak napisałeś podejrzewam ze jest zapchana i nie bardzo wiem jak ja wyczyścić.
Czy zastosowanie Oil Catch Tank było by jakimś rozwiązaniem.?

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2254
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#4 Post autor: Pszczyna »

W Golfie sprawdzał się spiralny filterek - łapacz par oleju rodem z Fiata 126p lecz nie w zimie.
Drugie to zakładano 2-3 razy większą średnicę przewodu by cząsteczki oleju się nie unosiły.

W twym przypadku mogą występować przedmuchy ,w głowicy jest jeszcze jedna "odma" która łączy się z kol. ssącym.

Te siniki SE słyną z żłopania oleju (zrobisz uszczelniacze ) a po roku powtórka .
Załączniki
odma1.jpg

AguageN
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2023, 17:50
Imię: Przemyslaw
Lokalizacja: Bad wildbad
Auto: Obel zafira A 2.2 ecotec
Model: 2000
Oznaczenie silnika: Z2se
Gender:

#5 Post autor: AguageN »

Pszczyna pisze: 11 gru 2023, 13:30 W Golfie sprawdzał się spiralny filterek - łapacz par oleju rodem z Fiata 126p lecz nie w zimie.
Drugie to zakładano 2-3 razy większą średnicę przewodu by cząsteczki oleju się nie unosiły.
Właśnie rozebrane miałem cześć dolotu, tzn. wyjętą rurę łączącą filtr i dolot. była zatkana 60% otworu łączącego pokrywę z ta rura było zaklejone.
wyczyściłem o założyłem Oil Catch Tank, będę obserwował czy się zbiera i ile się zbiera. będzie wiadomo w czym rzecz.
Pszczyna pisze: 11 gru 2023, 13:30 Te siniki SE słyną z żłopania oleju (zrobisz uszczelniacze ) a po roku powtórka .
Jakim cudem w takim wypadku auto zrobiło 250k, dodam jestem drugim właścicielem.

Pszczyna pisze: 11 gru 2023, 13:30 W twym przypadku mogą występować przedmuchy ,w głowicy jest jeszcze jedna "odma" która łączy się z kol. ssącym.


Gdzie znajduje się druga odma? Po miedzy pokrywa i kolektorem zamontowałem właśnie Oil Catch Tank. A jeśli chodzi o druga gdzie jej szukać?

Awatar użytkownika
Pszczyna
Zafiromaniak
Posty: 2254
Rejestracja: 22 maja 2010, 17:57
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Oberschlesien
Auto: Zafira B 1,9
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#6 Post autor: Pszczyna »

Na zdjęciu widać te gumy

AguageN
Świeżak
Posty: 5
Rejestracja: 10 gru 2023, 17:50
Imię: Przemyslaw
Lokalizacja: Bad wildbad
Auto: Obel zafira A 2.2 ecotec
Model: 2000
Oznaczenie silnika: Z2se
Gender:

#7 Post autor: AguageN »

Pszczyna pisze: 11 gru 2023, 16:40 Na zdjęciu widać te gumy
To jest stronna ssaca?
Czyli bez demontażu kolektora się nie obędzie.

Ok wielkie dzięki jak bede miał chwilę kupie komplet uszczelek i zajrzę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”