[B]Kamera cofania w ramce rejestracji a kamera w ośw tablicy

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
marcolub

[B]Kamera cofania w ramce rejestracji a kamera w ośw tablicy

#1 Post autor: marcolub »

Chciałbym się podzielić spostrzeżeniami w sprawie kamery cofania:
wypróbowałem u siebie 2 opcje:
1. kamera montowana zamiast 1 lampki oświetlenia tablicy:
zalety - prawie niewidoczna i łatwo kabel puścić pod osłoną (chrom)
wady - nieregulowany kąt widzenia i najczęściej NTSC oraz nierównomierne oświetlenie tablicy (pomimo otworu na żarówkę)

2. Kamera w ramce rejestracyjnej:
zalety - regulowany kąt widzenia i wysokość zamontowania , PAL system, łatwy montaż
wady-bardziej widoczna, przy montażu maks do góry trochę przeszkadza w "łapaniu" klamki bagażnika

wybrałem opcje 2 i jest OK, w opcji 1 podziałka źle pokazywała (brak regulacji) i czarno-biały obraz
(trzeba by przetwornik stosować)
Obydwie kamery testowałem na lusterku z GPS i wejściem Video. Jeśli temat spotka się z zainteresowaniem to dam zdjęcia.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2012, 21:08 przez marcolub, łącznie zmieniany 2 razy.

Anony Mous

#2 Post autor: Anony Mous »

Podaj koszty.

sQcha

#3 Post autor: sQcha »

tEREk pisze:Podaj koszty.
I zdjęcia.

Awatar użytkownika
guma75
Bywalec
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2010, 13:49
Imię: Waldek
Lokalizacja: Hannover
Auto: Opel Zafira B 1,9CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#4 Post autor: guma75 »

Ja bym był zainteresowany - czekam równiez ;)
GUMA75

marcolub

#5 Post autor: marcolub »

Jutro zrobię zdjęcia.
Co do kosztów :
nakładka na lusterko 400-600pln
http://www.cars-electronics.com/35-inch ... 54e2ea4d48
lusterko tzw "zastępcze" 600-800pln
( http://www.cars-electronics.com/rear-vi ... _p896.html
kamera w oświetleniu tablicy 180-290pln
kamera w ramce 160-200pln
kabel chinch-chinch do kamery 8-15pln
przepraszam za zwłokę ale byłem w delegacji

marcolub

#6 Post autor: marcolub »

Obiecane fotki, instrukcję montażu opiszę na priv żeby nie zagęszczać- chyba że będzie potrzeba forumowiczów. antena schowana pod podsufitką za lampką na krawędzi szyby, zasilanie podłączone pod lampkę (dodatkowo ma własną baterię ok 2h)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

montaż ramki banalnie prosty, ciężej przepuścić kabelek video ale całość to 1,5-2h pracy, po demontażu plastikowej osłony klapy wszystko łatwo można zamontować, nie trzeba wiercić otworów ponieważ kabel przechodzi przez zaślepkę mocowania ramki standarowej znajdującą się w klapie (wystarczy podciąć delikatnie plastik) przeciągnięcie kabla przez gumową osłone klapa-dach też bez problemu (wtyczkę lutujemy na końcu roboty), później przy pomocy drutu 1-1,5mm przeciągamy po kawałku między lampkami w podsufitce. Można także poprowadzić wzdłuż styku słupków plastikowych, uszczelek i podsufitki- jeśli ktoś woli. Zasilanie bierzemy ze światła cofania (wrzucamy wsteczny i kamerka się włącza przez co generuje sygnał video i automatycznie wskakuje obraz na lusterko)

Montaż lusterka klik-klik i siedzi, kabel zasilania wlutowałem w przewody lampki (1 para ma stałe 12V umnie żółty i czarny ale proponuję zmierzyć)
Antenę zamocowałem na czarnym polu szyby podpodsufitką (widzi 12-14 sat)
Jak mogę pomóc to piszcie.
mnie całość wyszła 400+180+12=592PLN bo lusterko używane.
ładniej wyglądają te montowane zamiast oryginału ale nie znalazłem w RP.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 20:21 przez marcolub, łącznie zmieniany 2 razy.

marcolub

#7 Post autor: marcolub »

Działa ok i wyszło w cenie czujników :lol:

Jak komuś nie zależy na multimediach i gps są tańsze lusterka z LCD i bluetooth do telefonu :D

Są także kamerki bezprzewodowe podłączane tylko do światła cofania i nie trzeba kabelka ciągnąć (dla mnie kabelek pewniejszy i tańszy)

przepraszam za koszmarnie brudną Zośkę i jakość zdjęć - robione telefonem :oops:

Awatar użytkownika
guma75
Bywalec
Posty: 146
Rejestracja: 08 cze 2010, 13:49
Imię: Waldek
Lokalizacja: Hannover
Auto: Opel Zafira B 1,9CDTI
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z19DTH
Gender:

#8 Post autor: guma75 »

Witam. Jak sie dobrze sprawuje to ok. Oglądałem te ramki z kamerkami na allegro i znalazłem też czujniki z wyświetlaczem kolorowym LED za 89zł z przesyłką . Pomyślałem ze taniej i o sporo. Będę próbował sam zamonyować i zobacze czy zdają egzamin czy trzeba myśleć nad jakąś kamerką. Pozdrawiam
GUMA75

Anony Mous

#9 Post autor: Anony Mous »

1. Do tej navi można wgrać np AutoMapę? Czyta z własnej pamieci flash? czy z karty SD?

2. Może z tego by co wykombinował? http://allegro.pl/elektroniczne-lusterk ... 19491.html

2 albo z tego....tylko tu nie ma gps....ale w sumie fajny sprzęt
http://allegro.pl/monitor-w-lusterku-ws ... 79462.html
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 22:03 przez Anony Mous, łącznie zmieniany 4 razy.

marcolub

#10 Post autor: marcolub »

jest odblokowana i ma slot SD, chodzi wszystko AutoMapa, iGO i nawet sprawdziłem NAVIGO/Copernicus z wczorajszej Rzeczypospolitej za 7,9PLN :)
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 21:56 przez marcolub, łącznie zmieniany 1 raz.

Anony Mous

#11 Post autor: Anony Mous »

1. a jeśli chodzi o kabel od kamery między klapą a dachem, to rozumiem, że go trochę widac na tym odcinku, i ten kabel się załamuje wraz z zamykaniem i otwieraniem klapy?


2. tu coś podobnego, za***ista sprawa te lusterka
http://www.youtube.com/watch?v=l1zhyRO9 ... re=related

3. A ten chyba jest ten samo co twój? ON ma trasmitter fm co by dziwęk puścić na głośniki?
http://www.youtube.com/watch?v=hiQDIcJl ... re=related
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2010, 21:58 przez Anony Mous, łącznie zmieniany 1 raz.

marcolub

#12 Post autor: marcolub »

Kabla nie widać, wpuściłem go w środek gumowej osłony z lekkim zapasem na zginanie. Idzie razem z całą wiązką.

kubutek

#13 Post autor: kubutek »

marcolub pisze:Montaż lusterka klik-klik i siedzi,
marcolub mam kilka pytań dotyczących twojego rozwiązania.
Czy lusterko fabryczne masz fotochromatyczne ?
Jak wygląda sprawa odbić świateł samochodów jadących za tobą po zmianie lusterka (czy to lusterko ma jakąś powłokę antyodblaskową).
W tradycyjnym lusterku jest klik do zmiany kąta ustawienia, przy fotochromatycznych nie ma czegoś takiego i nie można wyeliminować efektu oślepiania.

Jak możesz to podziel się spostrzeżeniami odnośnie jazdy w nocy z samochodem za tobą.

marcolub

#14 Post autor: marcolub »

Ta nakładka którą posiadam jest przyciemniona i nie zauważyłem oślepiania, nasze auta mają pozatym dosyć wysoko zawieszone luterka więc nie ma wg mnie różnicy.
Mam u siebie zwykle lusterko standardowe, to lusterko w nakładce jest min węższe w polu widzenia ale widać całą tylną szybę (więc dla mnie OK)
Lusterka montowane zamiennie mają już regulacje dzień/noc.

Anony Mous

#15 Post autor: Anony Mous »

Ciekawa propozycja. Panel LCD na lusterko z odtwarzaniem karty SD i USB i kamera w podświetleniu rejestracji, specjalnie pod opla za 11 funtów na ebay’u.

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

info z aukcji:
Super monitor 7 cali w lusterku, ma dwa wejścia AV do pierwszego wejścia można podłączyć dowolną kamerę cofania AV 2 można wykorzystać do podłączenia Tunera TV lub DVD ale to nie wszystko! Monitor ma wejście na Kartę SD i duże USB które można wykorzystać na Pendriv, z karty lub pendriva można odtwarzać muzykę w formacie MP3 lub filmy nawet w jakości HD monitor odtwarza w formacie DVD i Divx. Głos odtwarzanej muzyki lub filmu jest przesyłany do dowolnego radia samochodowego bezprzewodowo ponieważ monitor wyposażony jest w Transmiter FM

Montaż monitora jest bardzo prosty, trwa kilka sekund, na oryginalne lusterko nakładamy monitor, z tyłu znajduje się specjalny samo dopasowujący się uchwyt dzięki któremu monitor można dopasować do różnych lusterek, uchwyt zaciska się automatycznie, nie ma żadnych śrubek. Po zamocowaniu podpinamy kabelek z wtyczką pod przygotowaną wcześniej instalację .W razie potrzeby monitor można zdemontować równie szybko. Po wyłączeniu monitora urządzenie działa jak zwykłe lusterko z odcieniem niebieskim co pomaga nam w nocy, światła samochodu jadącego z tyłu tak mocno nas nie oślepiają , po prawej stronie są przyciski sterujące, ponadto monitor wyposażony jest w pilota.


http://allegro.pl/monitor-7cali-dvd-tra ... 79136.html

http://cgi.ebay.co.uk/OPEL-Vectra-Astra ... 2eb3868330

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”