[A] Zaparowane szyby

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#16 Post autor: MieHor »

Przy włączonym obiegu powietrza, tzw. recyrkulacji wewnętrznej klapa powinna być otwarta, przy wyłączonym (powietrze czerpane jest z zewnątrz) klapa winna być zamknięta, jeśli nie klapa nie działa, to sprawdź linki sterujące, może się wyczepiły

grodziu100

#17 Post autor: grodziu100 »

dzieki kolego i wlasnie to bylo powodem tego ze mi szyby parowaly tylko nie wiem czemu stalo sie tak ze jak wlaczalem nawiew wewnetrzny to klapa byla zamknieta a jak chcialem zwykly nawiew to klapa otwarta os sie pomieszalo ale nie wiem czemu i tak samo z siebie sie to zrobilo

Anony Mous

#18 Post autor: Anony Mous »

koledzy mam ten sam problem z parowaniem szyb, i mam pytanie mam klimatronik i jak mam włączony tryb ECO to powietrze z nadmuchu leci tak jakby brane było w wnętrza auta . Czy nie powinno być zimne iż tryb ECO bierze je z zewnątrz????

Woytas

#19 Post autor: Woytas »

DANET pisze:tryb ECO
IMO
jak sama nazwa wskazuje...tryb EKO
Chodzi o to żeby mieć jak najmniejsze straty- w tym przypadku chodzi o to, że podczas obiegu zamkniętego nie ma start związanych z ochłodzeniem/ogrzaniem powietrza zasysanego z zewnątrz, zmniejsza się dzięki temu częstotliwość pracy sprężarki.
Zasada najbardziej efektywnego chłodzenia auta w lecie - tylko obieg wewnętrzny ( zasysane powietrze już chłodniejsze niż na zewnątrz, za czym idzie wyższa sprawność, przy mniejszym zużyciu energii)

Anony Mous

#20 Post autor: Anony Mous »

wszystko się zgadza tylko co mam zrobić aby pobierać powietrze z zewnątrz?

Rumcays

#21 Post autor: Rumcays »

DANET pisze:koledzy mam ten sam problem z parowaniem szyb, i mam pytanie mam klimatronik i jak mam włączony tryb ECO to powietrze z nadmuchu leci tak jakby brane było w wnętrza auta . Czy nie powinno być zimne iż tryb ECO bierze je z zewnątrz????
Panowie tryb ECO po prostu wyłącza sprężarkę, to wszystko. Powietrze nadal jest pobierane z zewnątrz, jednak jest co najwyżej podgrzewane. Natomiast załączenie sprężarki powoduje jej cykliczne załączanie, co pozwala na tzw. osuszanie powietrza, czyli usuwanie nadmiaru wilgoci z powietrza poprzez jej wykroplenie na chłodnicy. Jest to szczególnie ważne, jeżeli podróżuje się w trybie obiegu zamkniętego (pełna cyrkulacja - w Climatronicu pierwszy przycisk od lewej, tuż pod pokrętłem nastawy temperatury) - wydychane powietrze jest bardzo bogate w parę wodną, która w połączeniu z zimną powierzchnią szyb powoduje ich rosienie. Zatem, jeżeli na zewnątzr jest zimno to nie oznacza, że nie będą rosiały szyby. Ja najczęściej jeżdże na załączonej sprężarce całym rokiem - również zimą; parownik znajduje się na chłodnicy silnika, więc temperatura mimo wszystko jest na tyle wysoka, aby sprężarka się załączała - w przypadku standardowych urządzeń klimatyzacyjnych sprężarkowych, pracują one zwykle do -10°C, a przy specjalnym zabezpieczeniu układu mogą one pracować nawet przy -30°C!!!

Wybaczcie tak długi wywód, ale zajmuję się takimi rzeczami na co dzień, więc nie mogłem nie zabrać w temacie głosu.

j

#22 Post autor: j »

Rumcays pisze:parownik znajduje się na chłodnicy silnika,
przepraszam że się czepiam ale Parownik jest częścią klimatyzacji która znajduje się pod deską rozdzielczą a przed chłodnicą silnika jest skraplacz ( kondenser).klimatyzacja jest urządzeniem które w w temperaturach minusowych nie powinno się załączyć.Więc przy temperaturach bliskich zera klimatyzacja ma prawo się nie włączyć.Co za tym idzie klimą szyb w zime nie osuszymy chyba że wcześniej nagrzejemy wnętrze auta.A nie włączy się dla tego ponieważ parownik jest elementem układu klimatyzacji na którym wytrąca się wilgoć która po części usuwana jest przez odpływ skroplin.Część skroplin pozostała na parowniku by szybko zamarzła w kontakcie z lodowatym powietrzem pobieranym z zewnątrz auta,co za tym idzie po jakimś czasie parownik pokrył by się lodem i by nie było wymiany powietrza.skutkowało by to zaparowanymi szybami.
Ale ja się nie znam. :piwo:

Rumcays

#23 Post autor: Rumcays »

janko79 pisze:klimatyzacja jest urządzeniem które w w temperaturach minusowych nie powinno się załączyć.Więc przy temperaturach bliskich zera klimatyzacja ma prawo się nie włączyć.
I tu się kolega myli. Czynnikiem decydującym o włączeniu lub nie klimatyzacji jest czujnik ciśnienia skraplania, a nie czujnik temperatury. Zwykle przy ujemnych temperaturach klimatyzacja się nie włącza, jednak w tym wypadku jest ona połączona z chłodnicą samochodową, która ogrzewa również skraplacz, co powoduje wzrost ciśnienia powyżej minimalnego, a to pozwala na załączenie sprężarki. Mam z tym do czynienia na co dzień, więc co nieco wiem....

j

#24 Post autor: j »

ok ty wiesz swoje ja swoje.
w manualu oki zgodzę sie że przy lekkich mrozach się załączy,ale nie w tronicu

Rumcays

#25 Post autor: Rumcays »

janko79 pisze:ok ty wiesz swoje ja swoje.
w manualu oki zgodzę sie że przy lekkich mrozach się załączy,ale nie w tronicu
No to mało wiesz :P U mnie w Climatronicu się załącza, nawet przy dużych mrozach. Jeździłem prawie całą zimę na włączonej sprężarce, bo w trybie ECO czesto właśnie parowały mi szyby, mimo że filtr kabinowy wymieniany był tuż przed zimą...

j

#26 Post autor: j »

Rumcays pisze:No to mało wiesz
skoro tak mówisz to może masz rację.ale ja się nie znam.

Rumcays

#27 Post autor: Rumcays »

janko79 pisze:
Rumcays pisze:No to mało wiesz
skoro tak mówisz to może masz rację.ale ja się nie znam.
No teraz to poczułem się jakbym gadał ze swoją żonką - jak ja nie znoszę łapania za słowa :evil:

j

#28 Post autor: j »

spoko ojciec.bo zaraz opie...l wyłapiemy że nie na temat.pozdro Robert

Rumcays

#29 Post autor: Rumcays »

janko79 pisze:spoko ojciec.bo zaraz opie...l wyłapiemy że nie na temat.pozdro Robert
pokój
Marcin

radziko
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 22 wrz 2010, 12:52
Imię: Radek
Lokalizacja: Suwałki
Auto: Opel Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#30 Post autor: radziko »

Pytanie czy włącza się wam klima przy obecnych temperaturach tj. ok -1 . Chodzi mi tu głównie o osuszenie szyb bo u mnie klima chodziła do końca a teraz przy takim spadku temperatur nie włącza się no i szybki zaparowane. Wcześniej latem było super szybko para schodziła. Piszcie jak jest u Was.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”