DTI, Temp. silnika

Silnik (ON, PB, LPG, CNG), układ przeniesienia napędu, układ wydechowy itp.

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Bogus_WRC

DTI, Temp. silnika

#1 Post autor: Bogus_WRC »

Witam,

Mam takie pytanie odnośnie temperatury silnika.

Przy obecnych temperaturach przy normalnej jeździe w mieście, czy autostradą z prędkością ok 130-140km/h, temp silnika dochodzi do 95 stopni.
Dopiero przy 95 włącza się wentylator i potem spada na 91-92 i tak się utrzymuje.Rzadko spada poniżej 91.
Czy dla silników dti, jest to normalny temp pracy silnika?

Jak szukałem na forum, to tematy z reguły dotyczą niskiej temp i niedogrzewania się silników.

KOPERNIK

#2 Post autor: KOPERNIK »

Bogus_WRC pisze:Mam takie pytanie odnośnie temperatury silnika.
i dobrze że pytasz bo masz troszkę za wysoką temperaturę ..
z reguły dotyczą niskiej temp i niedogrzewania się silników.
opel bynajmniej mój ma tak po wymianie termostatu na nowy trzyma temp w granicy 88-90st przy tych temperaturach i wiatrak się załącza przy 93st ale ponoć są dwa rodzaje termostatów na dwie temp .musisz sprawdzić termostat lub podjechać do mechanika dobrego i szukać porady co można z tym zrobić..pozdrawiam

Bogus_WRC

#3 Post autor: Bogus_WRC »

no właśnie, jak przeglądałem forum to u większości forumowiczów temp. pracy silnika oscyluje właśnie w tym przedziale 88-90st...

hmm... no to rzeczywiście będę musiał poszukać jakiegoś mechaniora, który sprawdzi co zafcie boli

kecajx26

#4 Post autor: kecajx26 »

tak umnie po wymianie termostatu teperatura oscyluje 92 a90 a wentylator przy 93 załancz

ZAKROPIOLO

#5 Post autor: ZAKROPIOLO »

A ja, jeśli mogę wtrącić swoje 5 groszy, uważam , że temperatura pracy twojego silnika jest ok kiedyś też miałem takie obiekcje(u mnie jest normalnie cały czas ok 95st) i szybko zostałem naprostowany, że niebezpieczne pole (czerwone) zaczyna się trochę dalej....i tak jak pisał Kopernik są dwa rodzaje termostatów twój pełne otwarcie ma przy temp ok 95st., docenisz to w zimę. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#6 Post autor: rzadki »

tak na prawdę to są 3 rodzaje termostatów -

- dla pierwszych silników DTI i DTL
Obrazek

- dla silników 2.0 DTi 16V produkowanych 01/01-12/02 kod silnika Y20DTH
Obrazek

- dla silników 2.2 DTi 16V produkowanych 07/03-06/05 kod silnika Y22DTR (i jak zauważyłem także silników 2.0 z tego okresu)
Obrazek


Pozdro :driver:
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

rjrobson

#7 Post autor: rjrobson »

Witam,
u mnie temperatura trzyma się na poziomie 85-90st. więc chyba taka jest normalna.
Zafira 2.0 dti 2001rok

Awatar użytkownika
Jaymzarf
Mieszkaniec
Posty: 418
Rejestracja: 24 lis 2010, 09:10
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Model:
Kontakt:

#8 Post autor: Jaymzarf »

By nie zakładać nowego tematu, to czy ktoś miał styczność z charakterystyką pracy termostatu (wykres otwarcia w funkcji temperatury)?

Co prawda mój termostat działa poprawnie, ale spotykam na forum wiele tematów niedogrzanego silnika Diesla.
W fiacie i seacie (miałem Seata Inca i fiata Doblo) były swego czasu dostępne dwie wersje tych samych modeli termostatów - jedne przeznaczone na południowe rejony Europy a drugie na północne. Różniły się właśnie charakterystyką pracy.
Czy przypadkiem w naszych Zośkach również nie występują takie warianty?

darkp1

#9 Post autor: darkp1 »

Jaymzarf, gdzieś na forum był post że są dwa rodzaje termostatów do naszych 2,0DTI. Jedne miały mniejszą temperaturę otwarcia, drugie większą.

Awatar użytkownika
rzadki
Zafiromaniak
Posty: 787
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:16
Lokalizacja: Gdańsk
Model:

#10 Post autor: rzadki »

zdjęcia zniknęły z mojego postu - wkleję na innym serwerze i powtórzę post:

tak na prawdę to są 3 rodzaje termostatów -

- dla pierwszych silników DTI i DTL

Obrazek

- dla silników 2.0 DTi 16V produkowanych 01/01-12/02 kod silnika Y20DTH

Obrazek

- dla silników 2.2 DTi 16V produkowanych 07/03-06/05 kod silnika Y22DTR (i jak zauważyłem także silników 2.0 z tego okresu)

Obrazek


akurat te termostaty mają temp otwarcie 92*C
Czasami na drodze spotykam prawdziwych szaleńców, pędzą na złamanie karku i wbrew rozsądkowi... naprawdę, aż ciężko czasami ich wyprzedzić. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Jaymzarf
Mieszkaniec
Posty: 418
Rejestracja: 24 lis 2010, 09:10
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Model:
Kontakt:

#11 Post autor: Jaymzarf »

Wiem, że są różne typy z różną temp otwarcia. Mnie ciekawi charakterystyka.
Przykładowo przy jakiej temperaturze osiągają 50% otwarcia i czy otwieranie następuje liniowo itp...

O ile mnie pamięć nie myli, dla naszego klimatu przewidziano (w przypadku fiata i seata) których charakterystyka nie była liniowa. 50% otwarcia osiągały chyba przy około 70oC a 100% przy około 90oC (o ile mnie pamięć nie myli!!!)

Te podane powyżej różnią się budową lecz chyba charakterystyki mają takie same.
Jeśli termostat w początkowym okresie nagrzewania się silnika otwiera się zbyt szybko, to silnik nie zdąży się zagrzać lub trwa to dosyć długo. Chyba kupię sobie wkład oryg termostatu i postaram się zrobić wykres. Nie wiele to pomoże w dogrzewaniu silnika, lecz może na tej podstawie ktoś znajdzie sposób na niedogrzane Zośki...
Kiedyś zakładało się klamrę na przewód do chłodnicy by zmniejszyć przepływ płynu w mroźne dni lub zasłaniało chłodnicę...

darkp1

#12 Post autor: darkp1 »

Na forum również przewinął się temat zasłaniania chłodnicy, są plastikowe osłony na atrapę ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik”