[B]Czujniki parkowania (PDC) w ZB - tył. Kompendium i FAQ

Czyli problemy z prądem w Opel Zafira (osprzęt elektryczny, włączniki, przekaźniki, szyby elektryczne, oświetlenie itp.)

Moderatorzy: Mariusz, Tazz

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#46 Post autor: MieHor »

W aukcji jest za 400,0 zł, za różnicę można by poszukać właśnie kamerki. Szkoda, że sprzedający nie pokusił się o bardziej szczegółowy opis

miałczyk76
Bywalec
Posty: 188
Rejestracja: 16 maja 2010, 18:02
Lokalizacja: warszawa
Model:

#47 Post autor: miałczyk76 »

400zł -4 urządzenia
300zł -2 urządzenia :)
Ta druga opcja wystarczy (kamera+dvd )
W sobotę będą fotki jak to wygląda i z czym się je :lol:


norbert_p

#49 Post autor: norbert_p »

Ciekawa propozycja. Czy jednak jest to w 100% kompatybilne i sprawdzone urządzenie...? :>

aewo
Debiutant
Posty: 29
Rejestracja: 27 sty 2011, 07:20
Lokalizacja: Łódź
Model:

#50 Post autor: aewo »

Dziś w Tesco nabyłem coś takiego na "wyprzy" za jedyne 10 pln :D
Miał ktoś z czymś takim do czynienia :?:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
_________________
Pozdrawiam aewo.

norbert_p

#51 Post autor: norbert_p »

aewo pisze:Dziś w Tesco nabyłem coś takiego na "wyprzy" za jedyne 10 pln
Miał ktoś z czymś takim do czynienia
10zł to nie kasa, ale czy to się sprawdzi np przy -15 stopniach lub ostrym, zacinającym deszczu i zaparowanych szybach w środku? :D Wydaje mi się, że jak rozbebeszać zderzak to nie dla takich "wynalazków"... No chyba, że sam będziesz to robił to przynajmniej nie stracisz na pieniądzach za robociznę ;)

kubik_CDTi

#52 Post autor: kubik_CDTi »

U mnie są normalne czujniki w zderzaku polakierowane, dość czułe są,ale to już sam wiem jak interpretować pikanie.
Jedynie jak się na mrozie wybiorę na myjnię to lubią zamarznąć :/

norbert_p

#53 Post autor: norbert_p »

Ja kupiłem zestaw Valeo + 4 dodatkowe czujki w kolorze srebrnym. Montaż w niedalekiej przyszłości. Niestety nie mam tej listwy i dlatego zmuszony byłem na takie rozwiązanie. Koszt samych czujników to 200zł + 100zł za te 4 srebrne. Tylko co ja tertaz zrobię z tymi czterema czarnymi... :?:

Freshh

#54 Post autor: Freshh »

aewo pisze:Dziś w Tesco nabyłem coś takiego na "wyprzy" za jedyne 10 pln :D
Miał ktoś z czymś takim do czynienia :?:
Aewo, nie montuj nawet bo szkoda auta. Jak już montować to coś normalnego. (Valeo).
Przerób na alarm otwarcia drzwi do altanki lepiej :D

kandi

#55 Post autor: kandi »

...zima się kończy i z parctronikami miałem trochę problemu, bo przy mrozach i oblodzeniu samochodu odmawiały mi posłuszeństwa...czyli wszystko niby ok., a pikpik nie ma...i po krótkim czasie zaczyna znowu działać...auto w żaden sposób błędów nie pokazuje i na kompie też wszystko ok...czy to taki urok, czy jednak o czymś jeszcze nie pomyślałem?

norbert_p

#56 Post autor: norbert_p »

kandi-p pisze:ok...czy to taki urok, czy jednak o czymś jeszcze nie pomyślałem?
Moim zdanie nie ma się czym martwić. W starym aucie miałem oryginalne czujniki cofaniai były podobne problemy (lód lub śnieg skutecznie ogłuszały je). Taki urok.

[ Dodano: Pon Mar 14, 2011 11:20 ]
MieHor pisze:Korzystając ze wszystkich porad w tym i pozostałych tematach sprezentowałem swojej ZB czujniki parkowania z tyłu.
W związku z tym, że u nas w ASO za montaż czujników firmy VALEO (same czujki i buzer) zaśpiewali 700 zł :shock: przez myśl przeszło mi, że może sam je zamontuję... :/ MieHor mam pytanie:
- czy demontowałeś tylni zderzak, aby poprzewiercać go i przeciągnąć kabelki?
- czy jeśli nie mam tej dolnej wypraski to będę go musiał demontować (montaż czujek trochę wyżej)?
- czy instalacja (podłączenie) jest jakaś skomplikowana (prosiłbym o foto jeśli to możliwe)?
- czy przy wrzucaniu wstecznego słychać jakieś "pip" ;) ?

Awatar użytkownika
MieHor
Zafiromaniak
Posty: 2915
Rejestracja: 26 kwie 2009, 16:07
Imię: Mieczysław
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.
Auto: Zafira
Model: B
Oznaczenie silnika: Z19DT
Gender:

#57 Post autor: MieHor »

norbert_p, wszystko krok po kroku opisałem, dodałem też zdjęcia (patrz str. 1 i 2)

- tak demontowałem tylny zderzak (nawet 2x) - demontaż jest bardzo prosty, ale przyda się druga para rąk;
- prawdę mówiąc nie wiem gdzie zamontować czujniki jeśli nie masz tej wypraski, myślę jednak, że jeśli planujesz zamontować czujniki Valeo, to w komplecie są specjalne podkładki którymi można skorygować kąt nachylenia czujników (ja ich nie wykorzystałem) - myślę, że można wykorzystać w tym przypadku to wgłębienie w dolnej części zderzaka przeznaczone na wypraskę;
- w komplecie oprócz centralki, czujników i buzera masz oryginalną wiązkę kabli do podłączenia czujników pod centralkę oraz kabel zasilający należy podłączyć pod przewody z tylnej lampy - światło cofania, jest też komplet opasek montażowych do montażu wiązki oraz wiertło idealnie dopasowane do średnicy czujek - schemat montażu jest załączony co czyni że instalacja jest nieskomplikowana - wiązkę od czujników do skrzynki bezpieczników poprowadziłem przez zatyczkę plastikową w schowku narzędziowym w podłodze bagażnika, zatyczkę zastąpiłem dopasowaną uszczelką gumową, w niej zrobiłem dość ciasny otwór tak by nie dostawała się woda do schowka;
- tak po włączeniu biegu wstecznego słychać 1 bip (jeśli będzie więcej to oznacza, że centralka wykryła usterkę), po rozpoczęciu cofania jeśli czujniki wykryją przeszkodę z buzera słychać pip - częstotliwość wzrasta im bliżej do przeszkody i przechodzi do sygnału ciągłego jeśli odległość będzie mniejsza niż 30 cm.

I ostatnia uwaga: centralkę i buzer umieściłem w schowku z bezpiecznikami w bagażniku, ponieważ buzer nie ma regulacji głośności (schowek trochę ogranicza głośność) planuję go przenieść bliżej siedzenia kierowcy - myślę przykleić go na tunelu środkowym w miejscu na portal telefonu (za dźwignią hamulca)

Przemcio

#58 Post autor: Przemcio »

Dziwne :| ale w zimie nie miałem problemu z czujnikami :) .Może dlatego że zawsze je czyściłem przed uruchomieniem Zośki.

norbert_p

#59 Post autor: norbert_p »

MieHor pisze:- w komplecie oprócz centralki, czujników i buzera masz oryginalną wiązkę kabli do podłączenia czujników pod centralkę oraz kabel zasilający należy podłączyć pod przewody z tylnej lampy - światło cofania, jest też komplet opasek montażowych do montażu wiązki oraz wiertło idealnie dopasowane do średnicy czujek - schemat montażu jest załączony co czyni że instalacja jest nieskomplikowana
Wiem. Zestaw już mam, chęci również. Czekam na cieplejszy dzień. Możesz napisać ile mniej więcej trwała u Ciebie cała "operacja"? I jeszcze jedno pytanie, bardziej techniczne. W zestawie są takie czerwone jakby "szybko złączki". Czy trzeba ściągać izolację z kabelków czy tylko ścisnąć tym czymś metalowym? Sorry za mało fachowe pojęcia, ale nigdy nie spotkałem się z czymś takim... :oops:
Swoją drogą mogę zdecydowanie polecić ten zestaw. Widać profesjonalne podejście do tematu.

norbert_p

#60 Post autor: norbert_p »

To dokładanie ten zestaw i ten sprzedający:

http://moto.allegro.pl/asystent-parkowa ... 74192.html

Jedyny problem, że same czujki w zestawie są czarne... Ja poszedłem krok do przodu i dokupiłem za 100zł cztery srebrne (25zł za sztukę). Oczywiście u tego samego sprzedawcy. Koszt przesyłki oczywiście jeden.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka i elektronika”