Problemy związane z użytkowaniem klimatyzacji

Czyli: chłodzenie, grzanie, termostat, chłodnice, webasto, nagrzewnica

Moderator: Sebu$

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
oki
Mieszkaniec
Posty: 399
Rejestracja: 11 kwie 2010, 23:15
Imię: Darek
Lokalizacja: Warszawa
Auto: Zafira B 2.0 Panorama
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z20LER
Gender:

#106 Post autor: oki »

Przy naprawie silnika zostały zdjęte chłodnice i spuszczony środek chłodniczy.
Czy klimę należy nabić odrazu czy nic jej się nie stanie do lata bez środka (korozja, utlenienie się aluminium etc.)

olo018

#107 Post autor: olo018 »

Jeśli jest szczelna to nic się nie stanie ,nie powinno się np jezdzić z otwartym układem bo wtedy wilgoć może zaszkodzić ,jeśli nie ma wymaganego ciśnienia w układzie to kompresor się nie załączy ,jak zdemontowałeś tylko chłodnice to w układzie powinno być jeszcze około 100-150gram czynnika ,ale i tak nie załączysz kilmy ,jednak lepiej nabić klimę i w miarę możliwości załączać w okresie zimowym klimę,chodzi o smarowanie kompresora ,i obieg czynnika w układzie.

radziko
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 22 wrz 2010, 12:52
Imię: Radek
Lokalizacja: Suwałki
Auto: Opel Zafira B 1.8
Model: ZB
Oznaczenie silnika: Z18XER
Gender:

#108 Post autor: radziko »

Co do włączania w zimę to przecież przy niskich temperaturach sprężarka klimy nie włączy się. Takie moje zdanie.

Anony Mous

#109 Post autor: Anony Mous »

radziko pisze:Co do włączania w zimę to przecież przy niskich temperaturach sprężarka klimy nie włączy się. Takie moje zdanie.
Tak ale jak masz +4 lub więcej to warto włączyć aby się przesmarowała a przy okazji usunąć parę z szyb.

firek
Zafiromaniak
Posty: 1143
Rejestracja: 01 maja 2009, 12:23
Imię: Mirek
Lokalizacja: Lublin
Auto: Opel Zafira A 1,8 Elegance
Model: ZA
Oznaczenie silnika: X18XE1
Gender:

#110 Post autor: firek »

oki, ja na twoim miejscu bym nabił itak CIe to nie minie, a klima może się czasami przydac do odparowania szybek ;)

Woytas

#111 Post autor: Woytas »

oki, ja na twoim miejscu bym nabił itak CIe to nie minie, a klima może się czasami przydac do odparowania szybek
potwierdzam...lepiej nabić.
Jak wiemy wilgoć jak tylko może to dostanie się wszędzie przy braku czynnika też jest taka możliwość, minimalna ale jednak.
na wiosenkę tylko odgrzybisz i wymienisz kabinowy filterek...i śmigasz :piwo:

j

#112 Post autor: j »

oki.Lepiej nabić na zimę lub chociaż osuszyć.Przy zdejmowaniu chłodnic i późniejszym ich montażu do instalacji dostała się wilgoć,która w połączeniu z olejem wytworzy kwaśny odczyn który może zaszkodzić instalacji.Drugą sprawą jest to iż kompresor klimatyzacji posiada uszczelnienie osi.uszczelnienie to jest nasączone olejem i w połączeniu z ciśnieniem czynnika chłodniczego uszczelnia oś kompresora.Brak czynnika może doprowadzić do wyschnięcia uszczelnienia i rozszczelnienia kompresora.A to juz są koszta.Jeśli chcesz mogę ci układ osuszyć,posiadam wszystkie rzeczy do tego potrzebne.Przy braku ciśnienia w układzie klimatyzacja nie załączy się.jest zapezpieczona czujnikiem

adimaki

#113 Post autor: adimaki »

Witam . Kupiłem Zafirke i potrzebuje jakiś namiar na warsztat , który robi przeglądy klimatyzacji.
:mysli:
Ostatnio zmieniony 06 mar 2011, 20:18 przez adimaki, łącznie zmieniany 1 raz.

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#114 Post autor: Harry200 »

Ja robiłem swoją tu "Warszawa ul. Szarych Szeregów 5a tel.601-340-335".Skręcasz z Kasprzaka w Karolkową i następnie w prawo w Szarych Szeregów..

adimaki

#115 Post autor: adimaki »

Ile zapłaciłeś za przegląd klimy ?

Harry200
Zafiromaniak
Posty: 2531
Rejestracja: 15 sty 2009, 19:27
Imię: Henryk
Lokalizacja: Raszyn
Auto: Zafira
Model: ZA
Oznaczenie silnika: Y22DTR
Gender:

#116 Post autor: Harry200 »

Ja sam wymieniłem chłodnicę z odwadniaczem i pojechałem na sprawdzenie szczelności,nabicie freonem ,zapłaciłem na wiosnę ubiegłego roku 350zł..

DAREK 78

#117 Post autor: DAREK 78 »

Chciałem zapytać - czy wolno w zimie nabijać klimę, szukałem tego tematu, ale nie mogę znaleźć nigdzie
Ostatnio zmieniony 08 mar 2011, 17:50 przez DAREK 78, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sm
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2011, 21:07
Lokalizacja: Malbork
Model:

#118 Post autor: sm »

Wydaje mi się kolego ,że można. Ja wymieniałem chłodnicę i nabijałem czynnik w grudniu 2010. Zocha wjechała do warsztatu gdzie było jak na moje 20 stopni C dlatego twierdzę ,że czy lato czy zima nie ma to znaczenia.

Pzdr
sm

DAREK 78

#119 Post autor: DAREK 78 »

ja tez nabijalem w grudniu kiedys wlasnie czytalem taki temat ze w zimie lepiej nie nabijac

Awatar użytkownika
sm
Przeglądacz
Posty: 73
Rejestracja: 27 sty 2011, 21:07
Lokalizacja: Malbork
Model:

#120 Post autor: sm »

To ciekawa teza . Może ktoś z szanownych forumowiczów potrafiłby to uzasadnić...
sm

ODPOWIEDZ

Wróć do „Klimatyzacja, ogrzewanie, układ chłodzenia”